Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama
Yeni Konu Aç
Yeni Konu Aç

İlk atama iptali, göreve son verme ve dava

Konu, 'Öğretmen | İdari, Hukuki ve Özlük Hakları Konuları' kısmında cool story bro tarafından paylaşıldı.

Etiketler:
  1. YusufULUCANLAR

YusufULUCANLAR Seçkin Üye Seçkin Üye

Hocam öncelikle çok geçmiş olsun. İnşallah tez zamanda bu probleminiz çözülür. Memlekette bir çok terslik var. İki satırlık yazı ile bu memlekette Ziraat ve Veteriner mezunlarını sınıf öğretmeni olarak atadılar.
    2009 yılında BÖTE mezunu olmama rağmen Ticaret Turizm Genel Müdürlüğüne bağlı bir Çok Programlı Liseye ( atandığım okulda Bilişim teknolojileri alanı ve teknik servis dalı vardı) ilk atama ile tayin oldum. (Sözleşmeliden kadrolu atama şeklinde) . Kendimi sırasıyla okula, ilçe milli eğitime ve il milli eğitime şikayet ettim. Bana söyledikleri atama dönemini beklememi ve başka bir okula tayin istemem gerektiği oldu. Neyse söylenecek çok çok söz var da söyleyince linç ediyorlar.

cool story bro ve yuci81 bunu beğendi.
  2. dehencan

dehencan Seçkin Üye Seçkin Üye

Hocam çok geçmiş olsun. Size tavsiyem çalışırken bir sendikaya üye iseniz Ankara'ya sendika genel merkezine gidip durumu genel başkan ile görüşmeniz. Daha sonrasında sendikanın avukatına yönelmeniz.

birarti1, cool story bro ve omd bunu beğendi.
  3. cool story bro

cool story bro Üye

Bilgisayar Öğretmenliği hocam.

4. BurukDesign

BurukDesign Site Gezgini

Bu durumda atamanız yanlış yapılmış. Ama sistemin buna izin vermiş olması garip.
    Belki bu şekilde kaç branşa atama yapıldı, tespiti bile çok zor.
    Hakkınızda hayırlısı olsun.

cool story bro bunu beğendi.
  5. kalelibilişim

kalelibilişim Süper Üye Süper Üye

Müfettişin uygulaması doğru.
    Mahkemeye gideceksiniz. Mahkemeyi kaybedeceksiniz. Mahkemenin kararı da doğru.
    Davayı temyiz edeceksiniz. Muhtemelen temyizde kazanıp geri döneceksiniz. Bu uygulama da doğru.
    Kamu idaresi makul süre içinde yanlışı fark edip gereğini yapmamış.
    Yine muhtemel ki durumunuza uygunluk açısından Bilgisayar Öğretmeni olarak istihdam edileceksiniz.

6. pilgrim

pilgrim Site Gezgini

Geçmiş olsun hocam. Son durum nedir?

7. apahce

apahce Üye

Hocam durumunuzu okudum ve gerçekten çok üzüldüm. Ancak atama kılavuzlarında genel olarak şöyle bir madde bulunur "- Elektronik Başvuru Formu haricinde veya süresi dışında yapılan, il/ilçe millî eğitim müdürlüklerince onaylanmamış olan, atama alanı ve mezun olduğu yükseköğretim programı yanlış girilerek yapılan başvurular ile başvuru şartlarını taşımadığı hâlde gerçeğe aykırı belgeyle ya da beyanda bulunarak, evrakta tahrifat yaparak, gerçek durumunu gizleyerek yapılan başvurular geçersiz sayılacak; varsa yapılmış olan atamalar iptal edilecektir." . Ayrıca ilk atama başvuru formunda "Beyan ettiğim her şey doğrudur. Aksi durumda yasal işlemler...." minvalinde bir yazının altına imza atarsınız. Soruşturma sebebi büyük ihtimalle bir şikayet ya da ihbar. Çünkü durduk yere kimse açıp ta ben ilde görev yapan öğretmenlerin alanı ve okulunu karşılaştırayım demez. Ben PAÜ Elektronik mezunuyum. Her yıl alan değişikliği için ön başvuru yaparım. Her başvurumda "Bilişim Teknolojileri" alanı karşıma çıkıyor. Bu konuda ortak bir fikir birliği yok. Bakanlık MEBBİSte açılıyorsa başvuru yapın diyor. İl MEM 9 sayılı kararda siz istisna değilsiniz MEBBİSte hata var diyor. Elinizde yazılı olarak Başvuru Yapabilir diye bir görüş yazısı olmadığı sürece İlçe-İl MEM yada Bakanlık sözle herşeyi rahat rahat söyler ve sonra söylemedim der. Burdan çıkacak en fazla sizin başvurunuzu onaylayan memurlar kınama alırlar. Moralinizi bozmak istemem ama aldığınız maaşların geri alınması ile ilgili dava açabilir bakanlık hakkınızda.

8. apahce

apahce Üye

Ayrıca müfettiş konusunda kin tutmanızın anlamı yok Hocam( daha önce aynı kişi ile birebir problem yaşanmamış ise). Sadece işini yapar müfettiş. Size söylediği ile yazdığı farklı olabilir. Çünkü sizle görüştükten sonra inceleme ve araştırmaya devam eder. Müfettiş raporları genel matbudur.
    Sıfırdan yazmazlar benzer olayların raporları üzerinde değiştirme yaparlar. MEBden durum ile ilgili örnekler talep etmişiniz. Bu olayda sizi haklı çıkarmaz varsa onlarında atamaların iptaline yol açar. Daha önce alan değişikliği başvurusu için araştırma yaparken sizin durumunuzda olan bir arkadaş vardı bilişimci olup elektronik olarak atanan (belki sizde olabilirisiniz) 3 yıl çalıştıktan sonra kendi branşına geçmiş şu anda orda çalışıyorum diyordu. Bu forumda yazmıştı sanırım benim konuma cevap.
    Alanlar %80 benzer doğrudur ama zaten iki alanı birbirimden ayıran %20lik kısım, onun içinde işletme stajı ve alana özel dersler bulunmakta. Aynı durum lise matematik ve ortaokul matematik içinde geçerli diye biliyorum. İçerik %80 aynı ama birbirilerine atama durumları yok(Not: Bu konuda emin değilim sadece örnek vermek için söyledim).
    Son olarak şubatta atamanız ile ilgili yorumları okudum. Ne kadar sıralama ve puan olarak atama sıranız gelmiş olsada atamanız garanti değil( başvuru tarihini kaçırma, hayatı olumsuz etkilen bir durum nedeniyle başvuru yapamama, daha iyi bir iş bulma nedeniyle başvuru yapmama vb.) diye mahkemeden red gelebilir. Bu konuda da MEB avukatlarının yapacağı savunma ve deliller önemli.

9. cool story bro

cool story bro Üye

İlk derece mahkemesi reddetti. Şimdi dava BİM'de istinafa götürdük. Ama umudum yok.

10. amip33

amip33 Süper Üye Süper Üye

Herşeyde bir hayır vardır hocam. İstinaf da redderse direkt Anayasa mahkemesi yolu mu aciliyor, arada başka mahkeme var mı.

11. cool story bro

cool story bro Üye

Ben danıştay diyorum ancak avukat bir arkadaş bu dava danıştaya gidecek davalardan değil dedi ama ikna olmadım pek.

Kararda ret olursa nereye başvurulacağı yazar sanırım.

amip33 bunu beğendi.
  12. kobo26

kobo26 Seçkin Üye Seçkin Üye

Eskiden atanacağımız branşı biz seçiyorduk. Hocam hata tamamen sizde siz kendi yorumunuzla bilerek yanlış bölüm seçmişsiniz. Hiç mi arkadaşınız yoktu bilgi alıp verdiğiniz. Bir ara bu durum moda olmuştu hatta alanı olmamasına rağmen resim branşını seçip atananı bilirim. Kamu bunu fark edince herkesi kontrol etti . Sizin gibi çok kişi var ilişiği kesilen ve kamu bu durumda haklı.

13. kobo26

kobo26 Seçkin Üye Seçkin Üye

Ek80 belgesini incelemeniz gerkirdi o yıllarda başvuru klavuzunda yer alırdı.

14. HBV

HBV Seçkin Üye Seçkin Üye

Milli eğitimde mantık aramamanın gerektiğini atanırken öğrendim. Üniversitede kimya 1 dersinden kaldığım için 4. Sınıfta yaz okulunda verdim. Diplomayı ağustos ayında aldım ve ilk atamayı kaçırdım. Kasım ayında atama yapılıyordu. Ben kasımda başvurdum.

Olay başvururken oldu. Ağustos ayında mezun olan benden haziran ayında sınava girerken halen öğrenci olup olmadığıma dair bir belge istediler. Başvurunun son gününde başıma gelen bu durumda gittim öğrenci işlerini aradım. Onlar 4 gibi dekana öğrenci olduğuma dair bir belge imzalatıp faksladılar. Allah razı olsun.

Yani mantık filan yok.

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal