ilk ders(kurallar-teknoloji-bilişim)bilgisayarsız işlenebili

Kodla Büyü

esenordelarthe

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Bu ders iki haftaya yayılabilir biraz yoğun olabilir. Üzerinde bir iki değişiklikle internet, bt sınıfı olmadan da işlenebilir.

1-iki sınav olacağı, bt sınıfında işleneceği, her hafta bir öğrencinin nöbetçi olacağı, öğrenilecek konular vb derse ilişkin bilgiler verilir.
2-ihtiyaç listesi yazılır (flaş bellek, defter vb)
3-Kuralların oluşturulur.ne gibi kurallar olmalı, neden kurallar gerekli vb sınıfa sorular sorulur. fikirleri alınıp tahtaya notlar yazılır. her öğrencinin aynı bilgisayara oturması gerektiği vb bt sınıfına özgü kuralların gerekliliği anlatılır. (6 kural paylaştım) kurallar sınıfa asılır
4- teknoloji denince akıllarına hangi kelimeler geliyor sorulur. beyin fırtınası... tahtaya not edilir. (ekteki belge kullanılacak)
5-ardından bir kağıda bilişim denince akıllarına ilk gelen kelimeleri yazmaları istenir. kağıtlar toplanır. (ekteki belge kullanılacak)
6-okuma metni dağıtılır(yansıtılır) vb. okutulur. öğrencilere bunu 40 tane fotokopi çektirerek her sınıfta dağıtıp tekrar toplamayı düşünüyorum. ileride flaş belleklerine, google drive da, okul sitesi bt sayfasında ya da e-posta adreslerinde paylaşılabilir.onlar metni okurken toplanan kağıtlardaki kelimeler www.wordle.net sitesine girilerek kelime bulutu oluşturulur. bilişimin BİLGİ+iletişim+teknoloji ilişkisi açıklanır. İnternet yoksa daha önceden yapılmış olan bir kelime bulutu gösterilebilir.

psd : http://www.bte.org.tr/belge/kural1.rar

Ekli dosyalar

• image.jpg
    image.jpg
    108.5 KB · Görüntüleme: 2,827
  • beyin fırtınası ve kelime bulutu.rar
    143.1 KB · Görüntüleme: 1,063
  • teknoloji_OKUMA_METNİ paylaş.rar
    86.6 KB · Görüntüleme: 1,102
BBnet ile 5. yıldönümüz kutlu olsun esenordelarthe hocam :)
Kayıt tarihinize ilişti gözüm birden de rastlantı bu ya 14 eylül de kayıt olmuşsunuz. :) Nice 5 yıllara , emeğinize sağlık. Teşekkürler

Hocam harika bir çalışma yapmışsınız.Tebrik ederim.Yalnız okuma metnindeki bir konuya takıldım.Yazıda mağara adamlarından başlamış.Sanırım bir düzenlemeye ihtiyaç var.

teşekkürler.. aslında böyle tek bir plan üzerinden ne anlatabileceğimizi her hafta paylaşsak ne kadar güzel olur.. emeğine, düşüncene sağlık hocam :)

güzel çalışma hocam ama ben o kadar ayrıntıya girmeyi düşünmüyorum :)

bilerzen' Alıntı:
teşekkürler.. aslında böyle tek bir plan üzerinden ne anlatabileceğimizi her hafta paylaşsak ne kadar güzel olur.. emeğine, düşüncene sağlık hocam :)

kesinlikle katılıyorum hocam her hafta paylaşımlar olursa bir tane değil ama birden fazla konu ve etkinlikler, çünkü her okulun şartları farklı.

henüz hangi konuları işlemeye karar veremedim ama bu paylaşımınızla ilk haftayı güzel değerlendirebileceğim teşekkür ederim hocam

Teşekkür ederim hocam. Benim de aklımda kabaca buna benzer şeyler vardı. Ama siz daha detaylı ve etraflıca hazırlamışsınız. Tebrik ederim.

ben de ilk ders yıl boyunca hangi konuları işleyeceğimden bahsediyorum.sonra kavramlar üzerinde biraz duruyorum. örneklerle açıklıyorum
bilgi nedir?
teknoloji nedir?
bilgi teknolojisi nedir?
ilk hafta için yeter....

Geri