İlk elektronik savaş Çanakkale’de yapıldı

Kodla Büyü

teksen

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
Süper Üye
Seçkin Üye
Tarihler 5 Mart 1915’i gösterirken iki torpido botun eşlik ettiği Queen Elizabeth zırhlısı, düşman uçağın yürüttüğü atış yönlendirmesi ile Kilitbahir’deki topçu bataryalarını aşırtmalı olarak bombardıman etmeye kalktı.
O sırada Kilitbahir girişindeki Yıldıztepe’de gizlenerek konuşlanmış Yıldız Telsiz Telgraf İstasyonu, atış tanzimini yaptıran uçakla gemiler arasındaki iletişimin frekansına girdi. ‘Jamming’ olarak adlandırılan telsiz karıştırması yaptı. Uçak ve gemi arasındaki iletişim büyük ölçüde aksadı. Bombardıman karıştırma nedenigyle başarısız oldu.
http://kokpit.aero/elektronik-harp-ilk-kez-canakkale

Çanakkale Savaşı'nda bir ilk
30 Kasım 1915’te Üsteğmen Ali Rıza ve Teğmen Orhan Bey, Albatros tayyaresiyle uçarken Kabatepe üzerinde bir Fransız uçağıyla karşılaştı. Çatışma çıktı.

Ali Rıza Bey’in kullandığı makineli tüfekten çıkan bir kurşun Fransız uçağının yakıt deposunu deldi. Uçak yanarak İntepe-Helles arasında düştü. Üsteğmen Ali Rıza, düşman uçağını düşüren ilk Türk pilotu oldu. 2 subay da kıdem zammı ve para ödülü aldı. Bu aynı zamanda Türk Hava Kuvvetleri'nin de ilk hava zaferiydi.
http://kokpit.aero/canakkale-zaferi-hava-zaferi

teksen' Alıntı:
hll_bilisim' Alıntı:
anlat anlat bitmez Çanakkale...
Biz size layık mıyız acaba ecdadım...
:!:
Şehitliğe çok gittim çok gezdim her köşesinde ayrı hikaye vardır bu yüzden anlat anlat bitmez Çanakkale dedim
sonra da ecdad bunları yapmış biz sahip çıkabiliyor muyuz acaba manasında biz size layık mıyız ecdadım dedim
daha da anlamadıysan pm atayım

hll_bilisim' Alıntı:
teksen' Alıntı:
hll_bilisim' Alıntı:
Şehitliğe çok gittim çok gezdim her köşesinde ayrı hikaye vardır bu yüzden anlat anlat bitmez Çanakkale dedim
sonra da ecdad bunları yapmış biz sahip çıkabiliyor muyuz acaba manasında biz size layık mıyız ecdadım dedim
sayın Hocam,
ben de bi şey demedim ki!
güzel bi tespit yapmışsınız.
güzel bi noktaya dikkat çekmişsiniz.
onu belirtmeye çalıştım.
başka bi niyetim yoktu.
yine de başka türlü anladıysanız, yanlış anladıysanız özür dilerim,
kusura bakmayın!

teksen' Alıntı:
hll_bilisim' Alıntı:
teksen' Alıntı:
hll_bilisim' Alıntı:
sayın Hocam,
ben de bi şey demedim ki!
güzel bi tespit yapmışsınız.
güzel bi noktaya dikkat çekmişsiniz.
onu belirtmeye çalıştım.
başka bi niyetim yoktu.
yine de başka türlü anladıysanız, yanlış anladıysanız özür dilerim,
kusura bakmayın!
Ünlem işareti yanlış anlamama sebep oldu hocam
sıkıntı yok :+1:

hatta tel koptu mesaj gönderilecekti telgrafci vücudundan elektrik geçirdi.türkiyede çanakkale konulu pc oyunu var mi bildiginiz

Geri