ilk kez böyle bişey duydum yardım edermisinz???

Kodla Büyü

esilasoul

Aktif Üye
okulumzda bir öğretmen arkadaşım laptoptan projeksiyona görüntü aynı anda gitmediğini söyledi. bir baktım ki laptopta masaüstünde arka plan ne ise o perdede yansımakta fakat simgeler yok daha doğrusu hiçbişey yok. n işlem yaparsanız yapın görünmüyor sadece görüntüyü küçültüp mausla sağa sürüklerseniz perdede görünmeye başlıyor.. arkadaşlar bu nedir? cahilliğimi bağışlayın gerçekten böyli bişeye ilk kez şahit oldum. öğretmen arkadaşımda laptopta ne görnüyosa aynısı perdede yansısın istiyor haklı olarak. ne yapabilirm hiçbilmiyorum.. acaba ekran kartı ayaraları ile oynamak durumu çözermi?? teşekkürler ...

çözebilir hocam, ekran kartının güncel sürücüsünü internetten indirip kurarak deneme yapmalı.

hocam ekran kartının güncel sürümünü yüklemek çözüm olabilir. şöyle bir sorunla karşılaşmıştım. video bilgisayarda oynarken yansıda siyah görünüyordu. driver güncelledim halloldu.

Ekran kartı ayarlarını kurcalayın hocam ufak bir ayar bozukluğu. "klon" ayarını yapın düzelecektir.

teşekkürler yorumlarınız için hocam sağ tıkla -çözünürlük işlemini yaptım bişeyee yaramadı.. arkadaşa sorduğumda bilgisayarcı yapmış bu ayarı dedi.. yani ona kalsa bi ayarla böyle olmuş acaba o bilgisyarcıya götürün desem :))) daha doğrusu veli arkadaşa veriyo, veli öle demiş vs.. hangi tür ayarla normale döner anlamadım.. ama bi ekran kartı driverinı yüklemeyi denicem umarım işe yarar...

Hocam genişletilmiş masaüstü ayarında sanırı. Projeksiyon takılıyken masaüstünde sağa tıkladığınızda grafik özellikleri çıkar. Orda görüntü ayarlarında tek ekran ve çoklu vardır. Her iki ekranda aynı klonu seçip uygularsanız sorun düzelir. Tabi ekran kartınızın markasına göre de ayarlar değişir ama genelde klasik ayar bundan ibaret, kolay gelsin :)

toplu eylem mi var.. :D:D
bugün 3 ayrı sınıfta aynı problemle uğraştım...
sürücüyü güncellemek gerekiyor..

sencal' Alıntı:
the_korsan' Alıntı:
Ekran kartı ayarlarını kurcalayın hocam ufak bir ayar bozukluğu. "klon" ayarını yapın düzelecektir.

Ekran kartı ayarlarından yapacaksınız hocam aynısı geldi başıma..

Ben özellikle bu ayarı kullanıyorum. Projeksiyondan ogrenciler istyediğim slaytı izlerken aynı anda diğer slatı ayarlıyorum :) Sorunu daha doğrusu bu ayarı ekran kartı ayarlarından değiştirebilirsiniz. Guncelleme ile ilk ayarlar aktif olacagından oda bir çözüm sizin için.

KESİN ÇÖZÜM....

ÇÖZÜNÜRLÜĞÜ 1024x768 YADA 800x600 YAP EĞER OLMAZSA GEL YANIMA :D...

klon ayarı yapılması lazımmm ekran kartı özelliklerinden :idea:

ekran kartına ait iki program yüklü. second diye başlayan sürücüyü kaldır aygıt yöneticisinden düzelir. bu özellik hem projeksiyonu hem de ekranı ayrı ayrı kullanmak için geliştirilmiş. kullanması biraz akrışık. ben sevmedim doğrusu.

technolog' Alıntı:
sencal' Alıntı:
the_korsan' Alıntı:

Ekran kartı ayarlarından yapacaksınız hocam aynısı geldi başıma..

Ben özellikle bu ayarı kullanıyorum. Projeksiyondan ogrenciler istyediğim slaytı izlerken aynı anda diğer slatı ayarlıyorum :) Sorunu daha doğrusu bu ayarı ekran kartı ayarlarından değiştirebilirsiniz. Guncelleme ile ilk ayarlar aktif olacagından oda bir çözüm sizin için.

evet bende öğrenciler birşeyler izlerken başka işlerimle uğraşabiliyorum.. görüntü ayarlarını karıştırın bulursunuz.

Genişletilmiş Ekran, Klon, Kopya, Büyük Ekran vs.gibi ayarlarını buun hocam Ekran kartının. Onları değiştirince tak diye olacaktır.Bazılarında mouse ile yapıyorsunuz. Şu Xp'lerdeki ağ bağlantısı resmi varya saatin orada, ona benzer resimler çıkar, onları üstüste bindirin, yanyanadır onlar.

Boşuna ekran kartı driverini aramayın, zaten onda sorun olsa projeksiyona birşey yansımaz. Bu çoğumuzun kulalndığı çift ekran olayı. yukarda hocamızın dediği gibi biz iişimizi yaparken çocuklar yanda film izlesin. :mrgreen:

yorumlarınız ve verdiğiniz destek için çok çok teşekkür edrim her birinize... yarın ilk işim klon ayarını bulmak ekran kartının. hemen düzeleceğini düşünüyorum.. çok teşekürler tekrardan..:)))

lion26' Alıntı:
ekran kartına ait iki program yüklü. second diye başlayan sürücüyü kaldır aygıt yöneticisinden düzelir. bu özellik hem projeksiyonu hem de ekranı ayrı ayrı kullanmak için geliştirilmiş. kullanması biraz akrışık. ben sevmedim doğrusu.
...
bahsettiğiniz driver her dizüstü bilgisayarda yüklü olacaktır diye bir kural yok hocam. sizdeki modele özgü bişey olabilir.
baynadir' Alıntı:
KESİN ÇÖZÜM....

...
hocam sorun ordan kesinlikle çözülmez çünkü problem çözünürlük problemi değil. dizüstü bilgisayara ikinci bir monitör / projeksiyon taktığınızda ekran kartı ayarlarından yada dizüstü bilgisayarın FN fonksiyon tuşlarından yararlanarak ekran çoğaltma türünü seçmeniz gerekiyor. 3 çeşit genişleme var

- Çoğaltma : Aynı ekrandan 2 tane yapar. (Bu ayarı seçtiğinizde yaşayabileceğiniz bir sorundan da bahsedeyim. bazı video oynatma programları video görüntüsünü bu ekranlardan sadece 1 tanesinde gösterebilir. bu tür durumlarda video gösteriminin hangi ekranda yapılacağına ekran kartı ayarlarından ulaşabilirsiniz)
- Yatay Genişleme : ekranınızın sağına / soluna bir ekran genişliğinde daha alan gelir. sağdan sola yada soldan sağa PENCERELERİ SÜRÜKLEYEREK istediğiniz ekranda istediğiniz içeriği gösterebilirsiniz.
- Dikey Genişleme : ekranınızın üstüne / altına bir ekran genişliğinde daha alan gelir. üstten alta yada alttan üste PENCERELERİ SÜRÜKLEYEREK istediğiniz ekranda istediğiniz içeriği gösterebilirsiniz.

BaRBaRYaN' Alıntı:
lion26' Alıntı:
...
bahsettiğiniz driver her dizüstü bilgisayarda yüklü olacaktır diye bir kural yok hocam. sizdeki modele özgü bişey olabilir.
baynadir' Alıntı:
KESİN ÇÖZÜM....

...
hocam sorun ordan kesinlikle çözülmez çünkü problem çözünürlük problemi değil. dizüstü bilgisayara ikinci bir monitör / projeksiyon taktığınızda ekran kartı ayarlarından yada dizüstü bilgisayarın FN fonksiyon tuşlarından yararlanarak ekran çoğaltma türünü seçmeniz gerekiyor. 3 çeşit genişleme var

- Çoğaltma : Aynı ekrandan 2 tane yapar. (Bu ayarı seçtiğinizde yaşayabileceğiniz bir sorundan da bahsedeyim. bazı video oynatma programları video görüntüsünü bu ekranlardan sadece 1 tanesinde gösterebilir. bu tür durumlarda video gösteriminin hangi ekranda yapılacağına ekran kartı ayarlarından ulaşabilirsiniz)
- Yatay Genişleme : ekranınızın sağına / soluna bir ekran genişliğinde daha alan gelir. sağdan sola yada soldan sağa PENCERELERİ SÜRÜKLEYEREK istediğiniz ekranda istediğiniz içeriği gösterebilirsiniz.
- Dikey Genişleme : ekranınızın üstüne / altına bir ekran genişliğinde daha alan gelir. üstten alta yada alttan üste PENCERELERİ SÜRÜKLEYEREK istediğiniz ekranda istediğiniz içeriği gösterebilirsiniz.

aynı sorunu bende yaşadım... monitör + projeksiyon seçeneğini seçseniz dahi arkadaşımızın dediği problem oluşuyordu. bilgisayarın çözünürlüğünü düşürdüm görüntü geldi... buradan hareketle tavsiyemi sundum denemekten zarar gelmez... :)...

Arkadaşlar bunun sürücüyle falan alakası yok, çoğu arkadaş sürücü demiş, ne diyim size bilmiyorum. :verymad:
Dizüstü bilgisayarda harici monitör çıkışına (vga) aygıt takıldığında; windows + p yaparsanız aşağıda ki resimdeki gibi ekranda pencere açılır ve siz bunlar arasında geçiş yapabilirsiniz.
ben 3 yıldır dizüstü bilgisayarımı bu şekilde kullanıyorum. Bunun sürücü ile ilgisi yok. windows 7 işletim sisteminin bir özelliğidir.

Bunun çözünürlüklede ilgili değildir, bağladığın aygıt kendi çözünürlüğünde gösterir. Yani 2 farklı ekran ve 2 faklı görüntü ve 2 farklı çözünürlük.
iyi akşamlar.

Ekli dosyalar

• ekran.jpg
    ekran.jpg
    42.2 KB · Görüntüleme: 585
BAHADIRHAN' Alıntı:
Arkadaşlar bunun sürücüyle falan alakası yok, çoğu arkadaş sürücü demiş, ne diyim size bilmiyorum. :verymad:
Dizüstü bilgisayarda harici monitör çıkışına (vga) aygıt takıldığında; windows + p yaparsanız aşağıda ki resimdeki gibi ekranda pencere açılır ve siz bunlar arasında geçiş yapabilirsiniz.
ben 3 yıldır dizüstü bilgisayarımı bu şekilde kullanıyorum. Bunun sürücü ile ilgisi yok. windows 7 işletim sisteminin bir özelliğidir.

Bunun çözünürlüklede ilgili değildir, bağladığın aygıt kendi çözünürlüğünde gösterir. Yani 2 farklı ekran ve 2 faklı görüntü ve 2 farklı çözünürlük.
iyi akşamlar.
İşletim sistemi xp ise???

Geri