İlk kurulum sonrası windows.old klasörü

Kodla Büyü

dikistutmazsabri

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Bilgisayarıma yeni ssd disk aldım. Eski hardiskimi çıkarıp bunu taktım ve windows 10 kurdum. Kapasite 120 GB olduğundan hele bir kontrol edeyim dedim. C sürücüsünde "windows.old" adında bir klasör var ve 16 GB yer tutuyor. İyi de ben bu hardiski sıfır aldım ve formatladıktan sonra ilk defa işletim sistemi kurulumu yaptım. Bu klasörün olmasının mantığı nedir?

Eskiyi çıkarıp bunu taktım diyorsunuz yani sadece ssd takılıysa ve içinde hiç işletim sistemi yoksa bu old klasörü oluşturmaz ki ilginç bir durum bence.

Bilgisayarıma yeni ssd disk aldım. Eski hardiskimi çıkarıp bunu taktım ve windows 10 kurdum. Kapasite 120 GB olduğundan hele bir kontrol edeyim dedim. C sürücüsünde "windows.old" adında bir klasör var ve 16 GB yer tutuyor. İyi de ben bu hardiski sıfır aldım ve formatladıktan sonra ilk defa işletim sistemi kurulumu yaptım. Bu klasörün olmasının mantığı nedir?
İmaj yüklediyseniz olabilir belki veya kurulum sırasında bir hata oluşup ikinci bir win kurmuş olabilir misiniz? Bunlsrdan olmadıysa ssd’niz sandığınız gibi yeni değildir iade bir cihaz almış olabilirsiniz

Windows old format atarken eski windows silmeden yüklediğinizde eski Windows old içerisinde olur.
Bu bilgiye göre istediğini düşünebilirsin
ssd kullanılmışmı ?
iki kez mi format attım yanlışlıkla?
İmaj alırken old klasörü varmıydı?
Başka seçenek gelmiyor aklıma

Yeni format atmış ise hamen 16gb güncelleme almaz ki fiber son hız internetin yoksa :)

İmaj atmadım arkadaşlar.. dvd den temiz kurulum yaptım.. digital lisans ile lisansladım. Kurulumda herhangi bir hata vermedi.. Fakat ilk açılışta ağ ayarlarını yaptıktan sonra güncelleme var (3 gb) dedi ben de tamam dedim indirdi, kurdu vs.. Bir kaç defa yeniden başladı..
Şu durumda ahmetfx ve hasari hocalarımın söyledikleri büyük güncelleme ihtimali o zaman.. İlk defa karşılaştım garip geldi...

Daha önceleri kurulum esnasında isteyerek yedeklediğimizde geliyordu eyvallah da bu seferki öyle bir şey değil...

Cevaplar için bütün arkadaşlara teşekkürler...

ben güncellemeden olduğunu düşünmüyorum çift işletim sistmei kurulduğunda old klasörü oluyor. güncelleme windows old altında saklanmaz. internette kısa çaplı bir old klasörü nedir diye aratırsanız güncelleme ile değil işletim sistemi üzerine işletim sistemi kurulunca oluştuğunu göreceksiniz. bu bilgi dogrultusunda ssd sıfır olmayabilir, ssd ye attığını iddaa edip tekrar eski hdd ne atmış olabilirsin, ssd yi takıp formatlarken iki defa boot ekranı bi şekilde geçilmiş olup kurulumu çift yapmış olabilirsin. bak içine gerekli bişe yoksa komple format at

windows eskisi gibi güncellemeleri tek tek değil paket paket yayınlıyor. bu nedenle sizin indirdiğiniz güncelleme paketinin kurulumu öncesinde windows bir old klasörü açıp gerekli sistem dosyalarını buraya yedekliyor.
elinizdeki kurulum windows un güncel kurulumu değil ise bundan kurtuluşunuz yok.

İşletim sisteminin çekirdek yapısıyla ilgili bir güncelleme olunca eski sistemi old olarak yedekler büyük boyutlu olmasının nedeni budur. 3 GB lık bir güncellemede zaten bir işletim sistemi boyutunda olduğu noktasında herkes hemfikirdir. Bu tarz güncellemeler genelde normal güncellemeye göre kurulumu biraz daha zaman alır. Bu bir sorunda değildir bu klasör silmek için C: bölümüne sağ tıklayın Disk temizleme>Sistem dosyalarını temizle açılan pencereden temizlemek istediklerini seçip silebilirsiniz. Bu listede eski işletim sistemi dosyaları yani old klasörü de olacak. Bu yolla bu istenmeyen klasörü silebiliyorsunuz.

Son düzenleme:
İşletim sisteminin çekirdek yapısıyla ilgili bir güncelleme olunca eski sistemi old olarak yedekler büyük boyutlu olmasının nedeni budur. 3 GB lık bir güncellemede zaten bir işletim sistemi boyutunda olduğu noktasında herkes hemfikirdir. Bu tarz güncellemeler genelde normal güncellemeye göre kurulumu biraz daha zaman alır. Bu bir sorunda değildir bu klasör silmek için C: bölümüne sağ tıklayın Disk temizleme>Sistem dosyalarını temizle açılan pencereden temizlemek istediklerini seçip silebilir burada eski işletim sistemi dosyaları yani old olacak. Bu yolla bu klasörü silebiliyorsunuz.
Dediğiniz gibi yaptım silindi gitti. Çok Çok teşekkürler...

Geri