İlkokullarda Robotik Kodlama Dersine Sınıfçıların Girmesi

Kodla Büyü

Batu15

Aktif Üye
upload_2018-12-12_10-57-17.jpeg

Arkadaşlar gelen yazıyı görmüşsünüzdür belki bunun dersimize ileriki yıllarda yansıması pek hayırlı gibi gözükmüyor açıkçası...

ingilizce ve din kültürü derslerine branş öğretmenleri giriyor bildiğim kadarıyla bilişim dersine bilişim öğretmenleri girmeli

Hocam gönüllülük esasına göre diyor. Zorunlu dersler arasına alınarak bilişim öğretmenlerinin vermesi gerekir. Bu konuda bakanlığa mesaj fax vb. Ile bildirimde bulunulmalı . Yoksa ders başka branşların da verebileceği hale gelir.

ne açıdan hayırlı gözükmüyor pek anlayamadım hocam?
Hâlâ ne açıdan diyorsunuz hocam Din Kültürü ve İngilizce derslerine ilkokullarda kendi branşları giriyor.Bizim dersimizi sınıf öğretmenlerine verdikleri yetmiyormuş gibi üstüne bir de onların elinin altındaki yardımcı olmamız isteniyor.

Tübitak Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmasını inceledim, Teknoloji Tasarım alanını incelemenizi tavsiye ederim. Arduino projesiyle Teknoloji Tasarım alanından katılmayı düşünüyoruz maalesef.

Bu konuda kaç kişi bakanlığa şikayet dilekçesi yazacak, Cimer'e başvuracak, sendikasını harekete geçirmek isteyecek merak ediyorum.
Kendi adıma, dilekçemi yazdım, sendikalı arkadaşlarda gerekli hassasiyeti gösterir umarım.

ayağımıza gelen fırsat bence bu. bakanlık bizim tepkimiz üzerine belki ilkokullara norm açar ve biz de orda burda gezmekten kurtuluruz bir nebze

Hocam zorunlu ders gibi değil gönüllülük esasına göre deyip başka branşa verilmesi çok yanlış. Zorunlu da olsa gönüllülük esasına göre de olsa bilişim öğretmeni vermeli dersi.
Aksi halde her derse her öğretmen girebilir. Bu da olacak sey değil. Acilen sendikalar kanalıyla itiraz edilmeli. Çünkü yazı yeni. Hemen devreye girilmeli. Özellikle sendika temsilcisi arkadaşlar bu yazıya sendikaların itiraz etmesini sağlamalı. Bireysel olarak etkili olunmaz.

Arkadaşlar sıkmayın canınızı daha öncede dediğim gibi ne kadar ekmek o kadar köfte BTR devam ettikçe yapın. Öğrencileri hiç sallamayın, öğretmenleride sallamayın. İdarecilerle aranızı iyi tutun. Dyk açarlar size az da olsa, halk eğitim den kurs açmak için bir sertifika ayarlayın zeka oyunları satranç felan. Rahat edin

Hâlâ ne açıdan diyorsunuz hocam Din Kültürü ve İngilizce derslerine ilkokullarda kendi branşları giriyor.Bizim dersimizi sınıf öğretmenlerine verdikleri yetmiyormuş gibi üstüne bir de onların elinin altındaki yardımcı olmamız isteniyor.
bunlar bildiğimiz şeyler zaten hocam ilerisi için hayırlı görünmüyor deyince farklı bişey aradım

Tübitak Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmasını inceledim, Teknoloji Tasarım alanını incelemenizi tavsiye ederim. Arduino projesiyle Teknoloji Tasarım alanından katılmayı düşünüyoruz maalesef.

Hocam neden Teknoloji Tasarım alanında katılıyorsunuz ki? Arduino zaten bizim alanımız, Bilişim Teknolojileri alanından katılmamanız için bir sebep yok. Kendi ayağımıza sıkmayalım.

Tepki vermedikçe daha da abartıyorlar.Bu yazı Temel Eğitim Müdürlüğünden çıkmış.Geçecekler o "isteğe bağlı" ve "rehberliğinde " işlerini.Yani diyor ki bizden böyle bir şey istendi kodlama öğretmemiz istendi ama bizim pek umrumuzda değil bu olay o yüzden isterseniz ders dışında halledin gerekirse yan okuldaki bilişimcileri çağırın halledin işte bi şekilde bizi uğraştırmayın demek.Çayın içindeki şeker gibi eritiyorlar kodlamayı niyetleri öğretmek falan değil.Öğretmiş gibi görünmek.

Hocam neden Teknoloji Tasarım alanında katılıyorsunuz ki? Arduino zaten bizim alanımız, Bilişim Teknolojileri alanından katılmamanız için bir sebep yok. Kendi ayağımıza sıkmayalım.
Bilişim Teknolojileri alanı yok hocam, teknoloji tasarım, yazılım alanı var ve yapmak istediğimiz çalışma Teknoloji Tasarıma giriyor o yüzden dedim bir inceleyin. Bilişim Teknolojileri alanı yok sayılıyor, robotik sanki Teknoloji tasarımın konusuymuş gibi gösteriliyor.

Bilişim Teknolojileri alanı yok hocam, teknoloji tasarım, yazılım alanı var ve yapmak istediğimiz çalışma Teknoloji Tasarıma giriyor o yüzden dedim bir inceleyin. Bilişim Teknolojileri alanı yok sayılıyor, robotik sanki Teknoloji tasarımın konusuymuş gibi gösteriliyor.

yapsın engin bilgileri ile teknoloji tasarımcılar o zaman ne diyelim

Bu konu benim de çok canımı sıkıyor. acilen toplanıp bir şeyler yapmalıyız !!!

CİMER üzerinden yaptığım "Şikayet" başvurusunda kabaca, 21.yüzyıl yeterliliklerinden, meb in bilişime yaklaşımından ve buna tezat bir davranışla ilkokula eklenen bilişim "serbest etkinlik"lerinin sınıf öğretmenlerinne verilmesinin yanlışlığını aktarmıştım, sonucu gelen cevap aşağıdadır:

Sayın İlgili,

Bakanlığımıza bağlı ilkokul ve ortaokullarda Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının 12.09.2018 tarihli ve 123 sayılı Kurul Kararı eki İlköğretim Kurumları (İlkokul ve Ortaokul) Haftalık Ders Çizelgesi uygulanmaktadır.

Öğretmen olarak atamaya esas alınacak alanlar, öğretmenliğe atanacakların alanlara göre mezun oldukları yükseköğretim programları ile öğretmenliğe atananların alanlarına göre aylık karşılığında okutacakları dersler ise 20/02/2014 tarih ve 9 sayılı Talim ve Terbiye Kurulu Kurul Kararıyla belirlenmektedir.

Temel Eğitim Genel Müdürlüğünün 25.09.2018 tarihli ve 17338564 sayılı yazısında; İlkokullarda uygulanmak üzere hazırlanan “Bilişim Teknolojileri ve Yazılım (1-4. Sınıflar) Öğretim Programı”nın Serbest etkinlikler saatinde veya ders dışı zamanlarda gönüllülük esasında uygulanabilecek olan söz konusu programın, sınıf öğretmenleri tarafından uygulanacağı ve ihtiyaç duyulması hâlinde sınıf öğretmenlerinin rehberliğinde Bilişim Teknolojileri dersi öğretmenlerinden de destek alınabileceği belirtilmiştir.

Bununla birlikte, başvurunuz Bakanlığımızın 23 Ekim 2018 tarihinde kamuoyu ile paylaşılan "2023 Vizyon Belgesi" doğrultusunda yapılacak çalışmalarda öneri olarak değerlendirilmek üzere bilgi edinilmiştir.

Bilgilerinizi rica eder, esenlikler dileriz.
MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI (MEB) > PROGRAMLAR VE ÖĞRETİM MATERYALLERİ DAİRE BAŞKANLIĞI

CİMER üzerinden yaptığım "Şikayet" başvurusunda kabaca, 21.yüzyıl yeterliliklerinden, meb in bilişime yaklaşımından ve buna tezat bir davranışla ilkokula eklenen bilişim "serbest etkinlik"lerinin sınıf öğretmenlerinne verilmesinin yanlışlığını aktarmıştım, sonucu gelen cevap aşağıdadır:

Sayın İlgili,

Bakanlığımıza bağlı ilkokul ve ortaokullarda Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının 12.09.2018 tarihli ve 123 sayılı Kurul Kararı eki İlköğretim Kurumları (İlkokul ve Ortaokul) Haftalık Ders Çizelgesi uygulanmaktadır.

Öğretmen olarak atamaya esas alınacak alanlar, öğretmenliğe atanacakların alanlara göre mezun oldukları yükseköğretim programları ile öğretmenliğe atananların alanlarına göre aylık karşılığında okutacakları dersler ise 20/02/2014 tarih ve 9 sayılı Talim ve Terbiye Kurulu Kurul Kararıyla belirlenmektedir.

Temel Eğitim Genel Müdürlüğünün 25.09.2018 tarihli ve 17338564 sayılı yazısında; İlkokullarda uygulanmak üzere hazırlanan “Bilişim Teknolojileri ve Yazılım (1-4. Sınıflar) Öğretim Programı”nın Serbest etkinlikler saatinde veya ders dışı zamanlarda gönüllülük esasında uygulanabilecek olan söz konusu programın, sınıf öğretmenleri tarafından uygulanacağı ve ihtiyaç duyulması hâlinde sınıf öğretmenlerinin rehberliğinde Bilişim Teknolojileri dersi öğretmenlerinden de destek alınabileceği belirtilmiştir.

Bununla birlikte, başvurunuz Bakanlığımızın 23 Ekim 2018 tarihinde kamuoyu ile paylaşılan "2023 Vizyon Belgesi" doğrultusunda yapılacak çalışmalarda öneri olarak değerlendirilmek üzere bilgi edinilmiştir.

Bilgilerinizi rica eder, esenlikler dileriz.
MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI (MEB) > PROGRAMLAR VE ÖĞRETİM MATERYALLERİ DAİRE BAŞKANLIĞI
Vallahi hocam;
Önce Serbest etkinlikler dersinin işleyiş mantığını anlamanız gerekir.
İlkokulda Serbest etkinlikler dersinde işlenebilecek konular listesi vardır.
Bu listeye bilişim de eklenmiş. Kİ sanırım 20 küsür konuya biri daha eklenmiş.
Yılbaşında eylülde zümre bunlardan uygulanabilecek olanlardan ortalama olarak 10 tanesini seçecek. Yıllık plana dahil edecek.
Bunların arasında BT var ise, haftada 2 saat zor olan serbest etkinlik dersinden (çünkü aslında 1 saati rehberlik) ayda 1 saat BT konusuna sıra bile gelmez.
Zaten serbest etk. Konularının % 50sı rehberlik
Geri kalanı öncelikle kitap okuma-bilmece sorma- film izleme-Görsel ifade-origami-satranç-sudoku gibi konulardır.
Bu konulara (anladığım) zümrede seçilirse konu olarak BT eklenmiş ki, zaten genelde o dersi aylık yükünün yarısı rehberlik, kalanın % 50 si kitap okuma olarak uygulanır. Geriye ayda 2 ders kalır ki, BT ye sıra gelmez.
Yani. İlkokulda BT;
Serbest etkikler dersinin zümrede seçilebilecek konularından sadece biri.
Yine de eğitimde teknolojiye dikkat çektirmişsiniz. Umarım fiili uygulamaya geçer
Gayretinizden dolayı Tebrik ederim.

Son düzenleme:
Ayrıca
Aralık ayında çıkan bir yazı.Okul müdürü imza ile öğretmenlere duyuracak. Birçok Zümre başkanı özellikle arkadaşlarına önerip, planlara ekleyecek. Durumu okul müdürüne rapor edecek.
Gönüllü BT öğtetmeni için okul müdürü ilçe mem e yazı yazacak.
İlçe mem tüm okullardaki GÖNÜLLÜ BT lere duyırulmak üzere yazı çıkartacak.
Durum bu.

Cimer’in yanında bir de mebbis’deki Bir Milyon fikir üzerinden de öneri oluşturalım. Hatta bence Fatih Projesi kurulu olan tüm okullara 1 BT kodrosu verilmeli bu iş başka türlü zor çözülecek gibi. Ders kodrosunun yanında ekstra bir kadro da Fatih Projesi kurulu okullara verilmeli. Bunu da Cimer’e öneri olarak sunmak gerek. Ne kadar çok kişi başvuru yaparsa okadar etkili olur diye düşünüyorum.

@COBOL hocam dikkat çektiğiniz "serbest etkinlik" lerin farklı bir çıkmazı. Hani neresinden tutsak elimizde kalıyor hesabı.
Ben bu çalışmaların adım adım işlenerek genişletildiğini, hatta hükumetin buna benzer her işi aynı mantıkla yaptığını düşünüyorum.
Ama tabanda karşılığını bulmaz veya yüksek bir sesle karşı çıkılırsa da hemen geri adım attığını/atacağını düşünüyorum.
Yani bunun devamında ilkokula getirilecek herhangi bir zorunlu BT dersi/etkinliğinin sınıf öğretmenlerine verilebileceğini düşünüyorum.
Konuya ilk mesajımda da belirttim, bakalım kimler bu branşa sahip çıkmak için ne girişimlerde bulunacak diye. @xalfaa hocamın dediği 1 Milyon Fikir'e de yazdım. Sendikalı değilim ama okula gelen farklı sendika temsilcilerine de ilettim. Ve gerçekten bunlar bana dişe dokunur bir iş yükü getirmedi yani herkes kolaylıkla yapabilir.
Bu ve benzeri hak arayışlarında imtina etmemek gerekiyor, varsın karşılığını bulmasın.

BT dersi zaten gelmeli de;
Sn. hocam daha da ilerisi 4. Sınıfta oyuncak elektrikli araba ve robot yapma konuları gelmeli bence.
Şahsen yakın geçmişte Elektrik devrelerini bizzat sınıfta yaptıklarını bilirim. Ne diye bu tür konularda frene basıldı anlamadım?
Sonra, teknoloji niye gelişmiyor? Bu çocukların niye el becerileri zayıf? Sorar dururuz kendi kendimize.
Benim ortaokul zamanımda 1980 lerde bile, okullarda teknik uygulamalar gelişmiş dırumdaydı. Fen - kimya deney sınıfı vardı. DAYM denen kurumun gönderdiği aletler dolaplarda doluydu. Buhar motoru, Yüksek gerilim bobinleri ve toriçelli tüpleri.
Şimdi merkez ilkokulda öğretmenim. Fen dolabı yada bu gibi malzemeler hiç yok. Konular projeksiyonda m o r p a ne verdiyse o kadar. Bu site de çok kısıt zaten yetmiyor.
Fen dolabı da yıllardır yok. Yani sıkıntı yok hocam.

Geri