Indesign'den Corel'e dönüştürme olur mu?

Kodla Büyü

tdemirparmak

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Sorum grafik tasarımı ile ve matbaalar ile haşır neşir arkadaşlarıma özellikle. Adobe Indesign ile hazırladığım bir çalışma var ve matbaa benden corel draw biçiminde istiyor! Hadi buyrun burdan yakın. Elimizden ne gelir? Matbaaya tiff,svg,eps gibi mi göndersek, acep sorun olur mu o zaman?

Hocam eğer sizi çok uğraştırmayacaksa corel'e aktarın derim. Diğer formatlar muhtemelen sorun çıkaracaktır.

Hocam hakkaten sinirliyim:( Elim Adobe programlarına yatkın daha da önemlisi PS dosyaları ile o kadar uyumlu ki indesign. Hadi onu geçtim, acemisi miyim neyim corel'de import ediyorum png grafiğini (yüksek kalite) içine ediyor afedersin!

hocam indesign bence çok kullanışlı ama resimler mtlaka cmyk modunda ve tiff olarak eklemelisiniz yoksa matbaada renk sorunu olur ayrıca matbbaya sorup kenar boşluklarını yani taşma paylarınıda öğrenmelisiniz yoksa tam sayfa resimlerde beyaz çerçeve olur yani boşluk birde pdf olarak toplarsanız matbalar basıyor bence corel e aktarmaya gerek yok eşimle ben ücret karşılığı bir okula dergi yaptık tecrübeyle sabit yani..

Bir işi ikinci kez yapmak zorunda kalmak çok kötü bir duygu, tahmin edebiliyorum. Mutlaka karşılaşmışsınızdır nerdeyse her hafta forumda bunun gibi bir konu açılıyor ve her serefinde vurgulanan CMYK renk modunda ve eğer baskıya götürülecekse Corelde tasarlanması gerektiğidir. Tüm maatbaalar bu programı kullanıyor siz başka bir platformda tasarlasanız bile bunu corele aktarıp öyle baskısını yapıyorlar. Ofsetçilerde başka formatta baskılarınızı yaptırabilirsiniz. Kolay gelsin hocam iyi çalışmalar.

Bir soru daha: CMYK olan ve yüksek çözünürlüklü bir grafiği kalitesini hiç bozmadan CorelDraw'a nasıl ithal (import) ederim? En azından başlayayım bir yerden.
NOT : Google amcaya bu soruyu sorunca bana menüleri gösteriyor oysa ben menü değil sorunsuz import için püf istiyorum. Teşekkür ederim.

hocam indesign da dediğim gibi yap tıff ve cmyk pdf olarak export yap corelda pdf yi import edebilirsin eger cok fazla sayfa varsa coreli kasacaktır bilgin olsun import dediğinde acılan pencerede ayrı ayrı sayfalar halinde secebileceğin gibi sayfaların hepsinide secebilirsin ama dediğim gibi 100 ve ustu sayfalarda makinana baglı olarak kasar hatta kitler coreli o yuzden acmadan calıstıgın sayfalar varsa kaydedip kapamanı oneririm ben
ama pdf işi çözer

@eemre hocam, hayırlı uğurlu olsun kendi adıma:) Corel'de yeniden başladım, resimleri yeniden CMYK yapıp import ediyorum ve dizgiye geçiyorum. 2 günüm var, bu benim kaderim zaten. Bir işi yapmaya hevesleniyorum, bilgim yetersiz kalıyor ya da bir uyuşmazlık:) Sırf buna benzer bir nedenle Adobe AfterEffects bile öğrendim! Adobe Premier'i mecburen elbette. Bi' CAD yazılımları kaldı, korkuyorum onlara da yakında bulaşacağım diye...
@emre ve @hasari hocam teşekkür ederim jettt cevaplar için.

kolay gelsin hocam oluyo malesef arada böyle ama yeni şeyler öğretiyor insana son birşey "dpi" değerlerini de yüksek tut hocam biraz kalitede hiç sorun yaşamazsın o zaman biraz detay ama lcd monitör laptop monitor yada normal tüplü monitörde bile bakarken resimlerde renk farkı oluyor buna çözüm yok tabi :) tekrar kolay gelsin ii geceler..

tdemirparmak' Alıntı:
Sorum grafik tasarımı ile ve matbaalar ile haşır neşir arkadaşlarıma özellikle. Adobe Indesign ile hazırladığım bir çalışma var ve matbaa benden corel draw biçiminde istiyor! Hadi buyrun burdan yakın. Elimizden ne gelir? Matbaaya tiff,svg,eps gibi mi göndersek, acep sorun olur mu o zaman?

hocam pdf olarak dönüştürün. Kaydetme seçeneklerinde pdf 2.0 olması lazım yanılmıyorsam. Bu şekilde ona verirseniz o kendi halleder onu

vlk4n' Alıntı:
tdemirparmak' Alıntı:

hocam pdf olarak dönüştürün. Kaydetme seçeneklerinde pdf 2.0 olması lazım yanılmıyorsam. Bu şekilde ona verirseniz o kendi halleder onu

aynen hocam pdf olursa sorun olmaz matbaa da

Geri