internet cafe denetimi

Kodla Büyü

eridim

Seçkin Üye
Seçkin Üye
haftaya internet cafe denetimine çıkacam. Sabit ip almış larmi kontrol etmemiz gerekiyor. Nasıl kontrol ediyoruz. Modemi mi açıp kapatıyoruz Herhangi bir belgeyemi almalari mi gerekiyor mu ? Bi de filtre programının lisans numarasını nasıl kontrol ediyoruz? Saygılar

ttnet in başvuru formundaki ip ye bakarsın, evraklarına, iş yeri açma belgelerine vb.. az yapmadık bu işi :D

belgede göstermesi yeterli ve zorunlu mu sabit olup olmadığını modemi açıp kapatıp kontrol etmemiz gerekir mi?

eridim' Alıntı:
belgede göstermesi yeterli ve zorunlu mu sabit olup olmadığını modemi açıp kapatıp kontrol etmemiz gerekir mi?

Hocam ben önce soruyordum sabit ip var mı diye? Olanların söylediği ip ile www.ip-numaram.com/ adresinden ip ye bakıp karşılaştırıyorum. yoksa da dediğiniz gibi modem aç-kapat la bakıyordum. En kötüsü de filtre programı çalışıyor mu diye bakmak. yazıyorsun google a o sakıncalı kelimlerden birini eğer filtre çalışmıyorsa pat diye o site açılıyor. :oops: . Ben de bunun başka yolunu bulamadım :(

IP adresi sanırım local de tüm makinalara elle verilmesi gerekiyor. Yoksa dış ıp yani servis sağlayıcının verdiği ıp sabit olmak zorunda değil diye biliyorum.
Filtre ye gelince genellikle inter filtre kullanıyorlar o da internet explorer dışındaki tarayıcılarda çalışmıyor.
Örneğn google chrome ile her siteyi açabiliyorsunuz bilginize...

hocam filtre programının onaylı olup olmadığını ve sabit ip varmı varsa internet erişimi bu ip üzerinden mi sağlanıyor? bunları kontrol etmek nasıl olcak arkadaşlar

http://www.tib.gov.tr/tr/tr-menu-53-ona ... mlari.html

Onaylı liste burada arkadaşlar. Sabit ip'ye gelince, eğer ttnet ise ip-numaram.com gibi siteler ip'nin dinamik veya statik olduğunu gösteriyor. Eğer başka bir internet sağlayıcısı kullanıyorsa bunun için en kolay yol modemi açıp kapatmak. Başka bir yol ise çalıştır-cmd-ipconfig/all dan bakmak. Burada kira sağlanan-kira bitişi seçenekleri varsa sabit ip olmadığının göstergesidir. Bir de çoğunlukla statik ip numaraları değişiyor arkadaşlar. Bunun için uyarmak lazım. İnternet Cafe işletenler genelde kurallardan çok fazla haberleri olmuyor ne yazık ki.

ya bu yasaklı sitelerin denetimini yaparken nasıl edepli bi yol izleyebilirim? büyük sıkıntı sin ne yapıyorsunuz?

Filtre programları tarayıcı bazlı engelliyor bir tarayıcıda açılmayan site birde bakıyorsun diğer tarayıcıda açılıyor. Bir şey diyemiyorsun filtre programı var mı var. :)

hemenyardim' Alıntı:
Yapacağınız her şeyi aşağıdaki linkten öğrenebilirsiniz.

http://www.guvenliweb.org.tr/e_ogrenme/
Süpermiş bu :) Çocuğa anlatır gibi anlatmışlar.

Ben de bi kaç hafta önce eğitim vermiştim Kaymakamlıkta internet kafe sahiplerine. Orda dağıtmak için özet şeklinde not hazırlamıştım. İşinize yarar belki.

Ekli dosyalar

• nternet Kafe Eğitimi.rar
    14.8 KB · Görüntüleme: 237
Eyvallah @mevcut hocam eline sağlık bu sene bu işi gene bana yıkmışlar. :?

Kardesimin internet cafesi var ve arada sırada gidiyorum bazen polislere de denk geliyorum. Afederdiniz ama parası pulu batsın öyle geri zekalı ve kafasız bir camiada bulunmadığım icin mutluyum. Cafede tib onayli filtre var ama bazı seyleri kaçırıyor polis ceza yazacağım deyince bende müdahil oldum. Dedim tib onayli filtre yüklemek gorevim ama gerisine karışmam, filtre kaçırıyorsa tib e söyleyin akınsoft filtreye onay vermesin. Ben oturup filtre yazacak değilim dedim. Polis üstüme yürüdü. Erkeksen ileri git bakalım dedim, hadi vur, bana da işkence yapın, AİHM ye kadar yolu var, baktım sonuc alamıyorum çeker vururum seni dedim tirsti gitti... Daha nelerle karşılaşıyoruz buraya yazamam. Benim polis deyince aklıma hiç güzel seyler gelmiyor.

Sargon' Alıntı:
http://www.tib.gov.tr/tr/tr-menu-53-onayli_icerik_filtreleme_yazilimlari.html

Onaylı liste burada arkadaşlar. Sabit ip'ye gelince, eğer ttnet ise ip-numaram.com gibi siteler ip'nin dinamik veya statik olduğunu gösteriyor. Eğer başka bir internet sağlayıcısı kullanıyorsa bunun için en kolay yol modemi açıp kapatmak. Başka bir yol ise çalıştır-cmd-ipconfig/all dan bakmak. Burada kira sağlanan-kira bitişi seçenekleri varsa sabit ip olmadığının göstergesidir. Bir de çoğunlukla statik ip numaraları değişiyor arkadaşlar. Bunun için uyarmak lazım. İnternet Cafe işletenler genelde kurallardan çok fazla haberleri olmuyor ne yazık ki.

DHCP [evet] // [yes]
kira sağlanan-kira bitişi seçenekleride var

fakat ip si sabit... böyle bilgisayara çok denk geldim.defalarca modem kapatıp açtım üstelik adam elinde belgeyle sabit ip kullandığını gösterdi.yukardaki ipconfig /all komutuna güvenmeyin.Hiç bi işe yaramıyor.en sağlıklısı modemi aç kapa

1-ıp ye bakılacak (elindeki belge ile) doğrumu
bilgisayarda nasıl bakılacak
2-filtreleme programına bakılacak onaylımı diye
3-iç ıp loğlarının elektronik ortamda kendi sistemine kaydetmesine nasıl bakılır???????????

hocam hazır form var, o formda sana ayrılan 3-4 bölüm var.
https://www.google.com.tr/search?q=inte ... 8wfy6IKYBA

1 9207 Sayılı İş Yeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına ilişkin Yönetmeliğe uygun İşyeri açma ve Çalışma Ruhsatı var mıdır?
2 Mülki İdare Amirinden izin Belgesi alınmış mıdır?
3 İşyeri Tüzel kişi ise sorumlu müdür atanmış mıdır?
4 MEB. Eğitimine katılım belgesi var mıdır?
5 Açık ve kapalı bulunacağı saatlere uyulmuş mudur?
6 Yiyecek-içecek satışına izin var mıdır?
7 Hafta sonu, bayram ve resmi tatil günleri için çalışma izni var mıdır?
8 İşyerinde elektronik oyun alet ve makineler var mıdır?
9 İş yerinde mekanik oyun alet ve makineleri var mıdır?
10 İşyerine giren ve çıkanların tespiti amacıyla gerekli kamera sistemi kurulmuş mu?
11 Kamera kayıt sistemi aracılığıyla elde edilen kayıtların yedi gün süreyle saklanacak şekilde kayıt ünitesi var mıdır?
12 Yanlarında veli veya vasileri olmadan 12 yaşından küçükler işyerine bulunuyor mu?
13 Yanlarında veli veya vasileri olmadan saat 20.00 dan sonra işyerine 15 yaşından küçükler bulunuyor mu?
14 İşyerinde 1117 sayılı Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kanununa aykırı hareket ediliyor mu?
15 İşyerinde tütün ve tütünlü mamuller içiliyor mu?
16 İşyerinde tütün ve tütünlü mamullerinin içilmemesi ile ilgili yasal uyarı levhası asılmış mıdır?
17 İşyerinde 4250 Sayılı İspirto ve İspirtolu İçkiler İnhisarı Kanunun 19.maddesi gereğince alkollü içecek satılıyor mu? Bulunduruluyor mu? Sunuluyor mu?
18 TİB tarafından onaylı içerik filtreleme yazılımı kullanılıyor mu?
19 Erişim sağlayıcılarından sabit IP alınıp, kullanılıyor mu? IP Numarası: ……..….…..………...…………….
20 İç IP Logların elektronik ortamda kendi sistemlerine kaydediliyor mu?
21 TİB internet sitesinden ücretsiz indirilebilen IP Log imzalayıcı program ana bilgisayarda yüklü müdür?

22 İşyerinde bulunan bilgisayarlarda uyuşturucu veya uyarıcı madde alışkanlığı, intihara yönlendirme, cinsel istismar, müstehcenlik , fuhuş, şiddet, kumar ve benzeri kötü alışkanlıkları teşvik eden ve 18 yaşından küçüklerin psikolojik ve fizyolojik gelişimine olumsuz etkisi olabilecek oyunlar oynatılıyor mu?
23 İşyerinde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında korunan hakların ihlal edilmesinin önlenmesi için gerekli tedbirler alınıyor mu? (fikir ve sanat eserlerinin izinsiz çoğaltılıp çoğaltılmadığı vb.)
24 Devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğüne, Anayasal düzenine, genel güvenliğine ve genel ahlaka zararı dokunacak oyun oynatılan, temsil verilen, film veya videobant gösteriliyor mu? İnternet üzerinden yapılan yayınlara izin veriliyor mu?
Seni ilgilendiren 18-19-20-21 (çok zorlarsan 22-23-24)

18 için http://www.tib.gov.tr/tr/tr-menu-53-ona ... mlari.html adresindeki onylanan liste..

19 için adamdan evrak üzerinde ip numarsını iste, sonra rastgele bir bilgisayarda ip sorgu yap.

https://www.google.com.tr/search?q=ip&i ... 8wfbsIDICQ veya https://www.google.com.tr/search?q=ip&i ... q=ip+sorgu gelen sonuçlardan birine tıkla... basit düşün....

20 için, log kayıtlarını görmek istediğini söyle, ana makinada her gün ve her bilgisayar için genelde metin (*.txt) dosyası şeklinde kayıtlar olur. hangi bigisayarın nereye ne zaman girdiğini yazar. ... geriye dönük 15 gün tutuyorsa sorun yok demektir.

21 için http://www.tib.gov.tr/tr/tr-menu-32-ice ... eleme.html sayfasının sonundaki programın yüklü oması lazım.

filtre programı her bilgisayarda kurulu olması lazım. Artk edepsiz kelimeler vs sen uyduracaksın.

22 numaralı maddeye kim bakacak peki?
22 İşyerinde bulunan bilgisayarlarda uyuşturucu veya uyarıcı madde alışkanlığı, intihara yönlendirme, cinsel istismar, müstehcenlik , fuhuş, şiddet, kumar ve benzeri kötü alışkanlıkları teşvik eden ve 18 yaşından küçüklerin psikolojik ve fizyolojik gelişimine olumsuz etkisi olabilecek oyunlar oynatılıyor mu?

tabiki bilişimci arkadaş...
1-belediye zabıtası ruhsat vb şeylere
2-emniyet..18 yaş altı var mı? kamera kayıtları var mı? ortamda asayiş sorunu var mı bakıyor
3-sağlık müd. yetkilisi... sigara ve hijyen olayına
4-diğerlerine de bilişimci

sen kendin bakacan yüklü oyunlara.. bu bu bu olmaz diyecen yapcan uyarıyı.. kaldıracaklar... mesela gta-metin2 vb

Her oyunu ve her oyunun tüm bölümlerini içeriğini bilmek oynamak mümkün değil isim listesi verilmeden bizim ahkam kesmemiz saçma. Malatya valiliği zamanında izin verilen ve izin verilmeyen oyunların listesini vermişti. Street Fighter izin verilenler arasındaydı. Ben olsam izim vermem. 22. maddeye göre şiddet kapsamına giriyor. Ancak bu ayrımlar kişiye göre değişiyor. Varoşlarda bu denetimler daha da sıkıntı. Ayrıca uyarma diye bir şey yok hocam. Naapıyorsunuz siz? Gidip ilikinde olumlu görüş belirtirsiniz. Adam silmez. 2. seferde olumsuz derseniz gider şikayet bile eder daha önce uyarmıştı v.s. v.s. diye. Formda uyarın yazmıyor. Olumlu veya Olumsuz iki görüş var. Olumsuz işaretleyince çakacaklar cafeciye cezayı. Bu kadar basit, Olumlu yazıp da sorumluluğu üzerine almak gibi seçenek yok zaten.

İki ucu meselesi. Güvenlik garanti edilmiyor. Ben ilçede görev yaptıgım bi dönem yazmıslardı beni. Allahtan kurtuldum bi yıl sonra. Adamlar ceza yemişti 2-5 milyar arası. Yana yakıla bt ogretmenini arıyorlardı dövmek için.
Sigara ve ruhsat tamam. Ama cezayı ya emniyet kaynaklı ya da bt ogretmeni kaynaklı yiyiyorlar. Polise bişey diyemedikleri için kala kala bt ogretmenine ihale kalıyor.

Beni yine yazmışlar... Sanırım haftaya ilçeyi dolanacağız..
Görevlendirmenin zoruma gittiğinden daha çok tuttuğumuz rapora göre işlem yapılmaması zoruma gidiyor. Bazı cafeler bazı maddelere yıllardır uymuyorlar ama hiç bir cezai işlem yok..

Geri