İnternet çoğaltma swich nasıl bağlantı yapılı?

Kodla Büyü

kemane

Site Gezgini
Arkadaşlar bir sınıfta bir tane Ethernet birizi var buraya bir kaç tane daha bilgisayar kurup interneti dağıtmak istiyorum. Bunu swich le yapabilir miyim . Prizden çıkan kabloyu swich e takıp bilgisayarları da bağlarsam olur mu?

Evet switch ile dağıtılabilir. Ancak muhtemelen Fatih interneti kullanıyorsunuzdur hocam. Sınıflara gelen data prizleri (laboratuvar olarak görünenler hariç) inteneti dağıtmaya göre ayarlanmamış oluyor. Dolayısıyla bilgisayarlardan sadece 1 tanesi ip alıp internete çıkabilecek.
İki çözüm önerisi sunayım size:
1-Fatihin kendi switchlerinde genelde en son portlar (45,46,47,48 gibi) laboratuvar olarak ayrılmış oluyor. Bahsettiğiniz sınıfa gelen kabloyu switchte tespit edip yerini değiştirebilirsiniz.
2-Fatih ağı ilgilenenlere ulaşıp yine bahsi geçen sınıfa ait kablonun switchte bağlı olduğu portu lab portuna dönüştümelerini isteyebilirsiniz

Teşekkür ediyorum hocam. Bizim okula Fatih interneti henüz gelmedi idare modemi kabine bağlamış ve buradan internet alınıyor.Ben de bağlantıların nasıl çalıştığı hakkında bir fikre sahip değilim bana önerebileceğiniz bir kaynak var mı bu sistem hakkında? Çok teşekkür ediyorum tekrar.

Teşekkür ediyorum hocam. Bizim okula Fatih interneti henüz gelmedi idare modemi kabine bağlamış ve buradan internet alınıyor.Ben de bağlantıların nasıl çalıştığı hakkında bir fikre sahip değilim bana önerebileceğiniz bir kaynak var mı bu sistem hakkında? Çok teşekkür ediyorum tekrar.
bir switch alıp gelen hattı bir yuvaya; diğer bilgisayarları da diğer yuvaya takabilirsiniz.
almışken kablosuz olanını öneririm.

https://www.hepsiburada.com/rewel-ethernet-kablosu-cat6-5-metre-pm-HB000007ENJW

https://www.hepsiburada.com/tp-link...tenli-wps-adsl-2-2-modem-router-ap-p-BD190072

Evet switch ile dağıtılabilir. Ancak muhtemelen Fatih interneti kullanıyorsunuzdur hocam. Sınıflara gelen data prizleri (laboratuvar olarak görünenler hariç) inteneti dağıtmaya göre ayarlanmamış oluyor. Dolayısıyla bilgisayarlardan sadece 1 tanesi ip alıp internete çıkabilecek.
İki çözüm önerisi sunayım size:
1-Fatihin kendi switchlerinde genelde en son portlar (45,46,47,48 gibi) laboratuvar olarak ayrılmış oluyor. Bahsettiğiniz sınıfa gelen kabloyu switchte tespit edip yerini değiştirebilirsiniz.
2-Fatih ağı ilgilenenlere ulaşıp yine bahsi geçen sınıfa ait kablonun switchte bağlı olduğu portu lab portuna dönüştümelerini isteyebilirsiniz

1.maddedeki tavsiye çok iyimiş.teşekkürler..

Okulunuzda zaten karmaşık bir sistem yok anlaşılan hocam. Herhangi bir switch ile bağlantınızı sınıftan çoğaltabilirsiniz.
5 port, 8 port, 16 port vs. ihtiyacınıza göre switch almanız yeterli.
ağ sistemleri hakkında bilgilere "ağ temelleri" google aramasıyla erişebilirsiniz.

3. bir çözüm önerisi (fatih ağları için) daha sunayım belki ihtiyacı olan olur.
linktekine benzer "Kablosuz 4 Portlu Menzil Genişletici/Access Point/Router " cihaz alıp sınıfa gelen data ucu tek ip bile veriyor olsa bu cihazın wan girişina bağlanırsa yine diğer portlardan internet kullanılabilir. aynı zamanda kablosuz olarak ta kullanılabilir. hatta bu cihazın lan çıkışlarına yine switch bağlayarak ayrıca network genişletilebilir.
dezavantajı ise ayrı bir ağ oluşacağı için internet kullanımı açısından sorun olmaz ama bu cihaza bağlı bir pc den okulun diğer switchlerine bağlı pc lerine doğrudan erişilemez.

https://www.hepsiburada.com/tp-link...il-genisletici-access-point-router-p-BD801464

Geri