internet kesiliyor sık sık(ACİLLLLLLLLLL)

Kodla Büyü

hayatsuyu1979

Aktif Üye
arkadaşlar okulumuzdaki internette sorun var bağlantı kesiliyor sık sık. modemi aç kapa yaptıktan sonra bağlanıyor tekrardan. nedeni ne olabilir modemin orjinal adaptorü yanmıştı değiştirdik neden bu olabilirmi ama ilk başlarda kesinti yoktu. yeni başladı. internet kesildiğpinde ping atıyorum ağımız çalışıyor. Bu konuda aklınıza geleni söyleyiniz arkadaşlar. İyi çalışmalar.

ADSL de sorun vardır hocam. Statik elektrik yükleniyor. modemi restart edince modem kendine gelir ancak kısa bi süre sonra tekrar internet gider. Bunun sebebi ise telefon hattınızdaki parazitlerdir. Telekomla görüşün telefon hattınızı değiştirsinler.

(inanmazsan başka modemle dene aynı sorunları yine yaşayacaksın)

Arkadaşlar aynı sorun bende de olmaya başladı. İnternet bağlantım kesiliyor. Modemi değiştirdim yine aynı sorun devam ediyor. 15 dakikada bir reset atmak zorunda kalıyorum. Telekomdan geldiler hattı test ettiler hatta problem yok dediler. Arp virüsünden şüpheleniyorum. Ama arp virüsü olsa modeme girememem lazım. Modeme BTS den ulaşıp kontrol edebiliyorum. Hatta modemin bağlantısı var gözüküyor ttnetten ip almış dns almış ama modemden ping atıyorum sitelere ping atmıyor. Fikri olan var mı?

Hocam bizim okulda aynı sorun vardı sırayla şu adımları yaptım şu an çok iyi durumdayız:

1. Access pointimiz vardı bunu söktüm maalesef bozuk olduğunu uzun testlerden sonra en son aklıma geldiği için:)

2. Tüm uçlar 24 portluk switch'e geliyordu, piyasadaki uzuc switchlerdendi tahminen tablolamasında zamanla şişme meydana geldiği için çok yavaşlatmıştı. Ben BT sınıfımın network kablosunu direk modeme taktım çok etkili oldu.

3. Son olarak okulda bazı yerlerde çoklama amaçlı eski hublar vardı, 10 mbpslık olan, hakikaten hub. Hublar swtich gibi çalışmazlar aldığı datayı herkese gönderdiği için yavaştırlar, bunları değiştirdim.

Arp virüsu denmiş ama o da olabilir, arp virüsü malum sürekli networku meşgul edecek broadcastler dönerir ama bunu bulmak için ancak data trafiğini analiz eden programlar var onu kurmanız gerekli veya okulunuz küçükse network uçlarını tek tek çıkararak deneyebilirsiniz

aynı problem bizde de vardı.
söylenenlerin neredeyse tamamını yaptım ama yine problem devam etti.
en son telefon hattından modeme gelen kablonun ucunu değiştirdim. şu an rahatız.

Hocam aynı sıkıntılar bizde de vardı.Öncelikle müşteri hizmetlerini aradım gerekli birkaç işlem yapıldı.Bunun yanında birde biz çok fazla switch kullanıyorduk gereksiz yere kullanılanları iptal ettim.Şuan iyi kesilme olmuyor .

arkadaşlar aynı sorun bende de var. sabahları kesiliyor. öğleden sonra kesilmiyor. modemden olamaz mı acaba?

Okulumuz Ortaokul daha Fatih projesi gelmedi. Sadece yazıcısı geldi. Ayrıca eğer switchlerde problem olsa modeme de ulaşamamam gerek. Oysa internet gittiğinde ben modeme yine aynı hızda rahatça ulaşabiliyorum. Ağımda mesh var acaba bu mu bir sıkıntı yaratıyor. Telefon ucunu değiştirmeyi deneyeyim bir bakalım olacak mı?

arkadaşlar bu sorun bizim okulda da var ve nasıl çözeceğimi bulamadım. modeme arayüzden girip yeniden başlat yapıyorum net geliyor ama 5-10 dakika sonra net gidiyor. işin garip yanı modem arayüzünde ise bağlantı var görünüyor. modemin dsl ve internet ışıkları da aktif görünüyor. site açmaya çalıştığımda ise "ana bilgisayar çözümleniyor" diyerek internet yok uyarısı geliyor. ve yeniden başlatma.... bu döngü böyle sürüp gidiyor. ne yapmam gerek önerisi olan var mı?

ayrıca okuldaki ağ şu şekilde

modem 4 portlu kablolu tp-link.
*1 uç lab'daki switch'e giriyor (bu switch 10 pc ye dağıtıyor.),
*1 uç modemin yanındaki 8 portlu switch'e gidiyor. bundan da karşı binaya gidiyor hub'a bağlanıyor. o'da 6 bilgisayara dağıtıyor.
*1 uç access pointe bağlanıyor.
*1 uç bir pc'ye bağlanıyor.

aynı sistemle daha önce problem yoktu. son 20-25 gündür sorun var. önerilerinizi bekliyorum arkadaşlar.

Bence TTNET 'de türkiye geneli bir sorun var. Çünkü benzer problemleri hem evde nette hem tivibu 'da hem de okulda fatih ağında yaşıyorum.

Bu sıkıntı yüzünden burada bir uzun hava çekesim geliyor. Ya İnternet cafeyi yakmak, ya da kendimi yakmak. Çare kalmadı.

Denenen çalışmalar

1. Modem değiştirdim ( 4 adet, bir tanesini ttnet verdi) .
2. telefon hattını direkt modeme bağlama
3. Kutudan port değişikliği yaptılar. (2 gün idare etti)
4. modemden sadece switch'e kablo bağladım(önce 2 PC direkt modeme bağlıydı , sonra modemden çıkan sadece switch'gidiyor)
5. 30-40 dan fazla arızsa kaydı. Tuhaf olan Müşteri hizmetleri bölgenizde bakım çalışması var diyor. 2 hafta oldu, internetimde tam 2 haftadır sık sık kesiliyor. Ama il merkezinde bilişim ekipleri(ttnet) bakım çalışması yok diyor. (biri yalan söylüyor)
6. Bir ara bölgesel arıza bitti diye beni aradılar . 2 gün sıkıntı olmadı. sonra yine aynı

internet cafe işletiyorum. bıktım artık. gerçi atansakda yine aynı sıkıntılar var ama.

Yardımcı olacak olacak biri var mı? Çok sağlam(içtenlikle) kendisine dua ederim. İsterse ücrette öderim.

Olası şüphelerim;
1. ttnet kaynaklı. Çünkü müşteri hizmetleri ilk bölgesel arıza dediler
2. WolfTeam'da bir ipinelik var.
3. Voltaj düzensizliği. % 1 ihtimal
4. switch eskimiş.
5. virüs. nasıl bakılır bilmiyorum

modem kendi kendine resetleniyor. Eskiden aynı malzemelerle sıkıntı olmuyordu.

Okulumuzun İnterneti 4Mb idi. Telekomdan araştırdık hızınızı sistemden 16Mb çıkarırız ancak telekomun altyapı yetersiz internette kopöalar yaşayabilirsiniz dediler.
Biz deneme amaçlı olsun hıızımız 16Mb arttırdık. Adamlar haklı çıktı internet 15-30 dakikada bir sürekli kopmaya başladı.. 12Mb'e düşürdük yine aynı problem oldu en son 8Mb'e düşürdük şu an çok nadirde olsa kopmlar oluyor ama genel anlamda sorun yok..

Kısacası sorun Internet Servis Sağlayıcısının altyapı eksikliğinden de kaynaklanabilir... :)

4 portlu modemim ve 24 portluk switch'im var. hepsini switch'e mi bağlasam yoksa 1,2 tanesini modeme mi bağlasam ? Yani modemde switch görevi görse zorlanır mı?

açılış:19 haziran 2007
son mesaj:01 şubat 2015...vay beee.ne aciliyetmiş :D

Bence ağınızı iyi takip edin. Her hangi bir noktadaki switch gidi cihazınızdan çıkan kablo tekrar aynı switch'e takılmış olabilir. ya da 2 switchi 2 ayri kablo ile birbirine baglama yapılmış olabilir. Bunların sonucunda loop ve broadcast storm olusur butun network kitlenebilir.

// Başa gelmiş bir olaydır. Ağı düzenli bir hale getirmek bir çok sorunun önüne geçer.

konu hort.
görev yaptığım bir ortaokulda TTNet modemin internet ve dsl ışıkları yanmasına rağmen gün içinde bir kaç defa kopuyor. modemin fişini çekip takıyorum düzeliyor. internet gittiginde modeme bakıyorum her şey normal ışıklar da normal (dsl, internet, port vs hepsi normal yanıyor), ama nedense bilgisayarlara internet gelmiyor. fişini çekip takıyorum bilgisayarlar internete girmeye başlıyor. modem arızalı olabilir mi acaba? modem ttnetin aşağıdaki resimdeki modemi. tuhaf bir şey yani.

okulda fatih ağ altyapısı var ama fiber yok. normal 16 mbit internet var. modemden çıkan ağ kablosunu altyapıya bağlı ağ prizine takip tüm okulun kullanmasını sağlıyoruz. akıllı tahtalar kapalı iken dahi kopmalar oluyor.

images.jpeg

Son düzenleme:
konu hort.
görev yaptığım bir ortaokulda TTNet modemin internet ve dsl ışıkları yanmasına rağmen gün içinde bir kaç defa kopuyor. modemin fişini çekip takıyorum düzeliyor. internet gittiginde modeme bakıyorum her şey normal ışıklar da normal (dsl, internet, port vs hepsi normal yanıyor), ama nedense bilgisayarlara internet gelmiyor. fişini çekip takıyorum bilgisayarlar internete girmeye başlıyor. modem arızalı olabilir mi acaba? modem ttnetin aşağıdaki resimdeki modemi. tuhaf bir şey yani.

okulda fatih ağ altyapısı var ama fiber yok. normal 16 mbit internet var. modemden çıkan ağ kablosunu altyapıya bağlı ağ prizine takip tüm okulun kullanmasını sağlıyoruz. akıllı tahtalar kapalı iken dahi kopmalar oluyor.

Ekli dosyayı görüntüle 71187
Benim evdeki modem de bundan kaç defa gelip gittiler Hattı modemi kontrol ettiler güncellendik falan dediler çözüm olmadı,aç kapa sonrası 10-15 dk internet var, sonra ya hiç yok yada çok çok yavaşlıyordu.Israrla modem değişikliği istedim gelip değiştiler şuan sorun yok

Bence arka kısmına fan takın; adaptör voltajıyla uyumlu olursa kurulum kdlay olur

Daha önce bende benzer bir olay yaşamıştım. Bir kablonun iki ucu aynı switche takılıymış o kabloyu çıkarınca sorun düzelmişti. Ağdaki kabloları kontrol edebilirsiniz.

Büyük ihtimalle modem arızalı.
Bizde aynı sorunu yaşadık. Bazen 10-15 dakikada kopuyordu, bazen saatlerce kopmuyordu.
Hattı kontrol ettirdik sorun yok, bağlıyken hız teste iyi, ama canı istemedimi çalışmıyordu. Hatta bazen birkaç defa kapatıp açınca kendine geliyordu.
Yeni bir modem takınca bütün problem çözüldü.
Elinizde varsa başka bir modemle deneyin.

Geri