işletmelerde beceri eğitimi okulda nasıl yapılır

Kodla Büyü
Hocam staj farklı bir şey. Teknik liselerin yaptığı stajdır. İşletmede beceri eğitimi Anadolu meslek programının okulda yada işletmede yaptığı derstir. Isletmede yapılırsa 60 dk. Okulda yapılırsa 40 dk. Diye yazıyor. Stajın okulda ders olarak yapılması söz konusu değil oyuzden 60 dk. Dir. Staj okulda da yapılsa ders olarak yapılmaz staj olarak yapılır.

evet hocam konuya açıklık getirmiş. Eğer okulda 24 saat İbe yapıyorsanız 30 dk ders olarak yapılması gerek son düzenlemerde bir değişiklik olmasa + 40 günde hafta sonu ara tatiller yaz tatilinde planlanıp staj yaptırılır.

Konuyu şöyle toparlayalım:
1. 12 sınıf AMP öğrencileri 24 saatlik işletmelerde meslekî eğitim dersini günde 60 dakika üzerinden işletmeye giderek yaparsa zorunlu stajı tamamlamış sayılıyor.
2. 12 sınıf AMP öğrencileri 24 saatlik işletmelerde meslekî eğitim dersini okulda yapmak isterse dersler 40 dakika(fakat pandemi sebebiyle 30 dakika) üzerinden işlenecek. İME dersini okulda yapan öğrenciler 40 gün staj yapmak zorundalar. Stajı ise ya işletmelerde yapacaklar, bu mümkün değilse okulda yapacaklar. Staj işletmelerde yapılırsa 60 dakika üzerinden, staj okulda yapılırsa yine 60 dakika üzerinden değerlendirilecek.

1. 12 sınıf AMP öğrencileri 24 saatlik işletmelerde meslekî eğitim dersini günde 60 dakika üzerinden işletmeye giderek yaparsa zorunlu stajı tamamlamış sayılıyor.
2. 12 sınıf AMP öğrencileri 24 saatlik işletmelerde meslekî eğitim dersini okulda yapmak isterse dersler 40 dakika(fakat pandemi sebebiyle 30 dakika) üzerinden işlenecek. İME dersini okulda yapan öğrenciler 40 gün staj yapmak zorundalar. Stajı ise ya işletmelerde yapacaklar, bu mümkün değilse okulda yapacaklar. Staj işletmelerde yapılırsa 60 dakika üzerinden, staj okulda yapılırsa yine 60 dakika üzerinden değerlendirilecek.
Teşekkürler hocam güzel özet olmuş.

teşekkürler hocam. 15 kişilik bir sınıfta 8 öğrenci okulda ibe 7 öğrenci işletmede ibe yapabilirmi ?

Arkadaşlar konu tam olarak netleşmiştir:)
Cevap veren meslektaşlarıma teşekkür ederim.

En az 8 öğrenci ile sınıf açılıyor
Hocamın durumu bahsettiğinizden farklı. Zaten sınıfta 15 öğrenci varmış. Dolayısıyla sınıf açılmış.
Hocamın sorusunun cevabı, evet yapabilir. Genel müdürlüğün yazısında sayı sınırlaması yok o yüzden, 1 öğrenci bile işletmeye gidemiyor olsa, ona okulda İBE yaptırmak mümkün. Zaten bu gidişle, tüm öğrencileri okula çekmek zorunda kalabiliriz. Kamu kurumları, büyük kurumlar tek tek stajer almayacaklarını bildirmeye başladılar. Stajer için yer bulmak iyice zorlaşıyor. Veli iznine bağlı olup, olmadığı belli değil, yoksa ne işletmeye göndermek ne de okula getirmek lazım ama neyse.

peki kırmızı ile işaretlediğim madde bölümü uyarıca (ooky) 60 dk yapılması gerekmez mi? kafamı kurcalayan yer de burası.

Ders süresi ve günlük çalışma saatleri

MADDE 9- (1) (Değişik:RG-13/9/2014-29118) Ortaöğretim kurumlarında bir ders saati süresi 40 dakikadır. Dersler arasındaki dinlenme süreleri okul yönetimlerince belirlenir. Derslerin başlama, bitiş ve öğle arası dinlenme süreleri il çalışma takvimine uygun olarak okul müdürünün başkanlığında (Değişik ibare:RG-5/9/2019-30879) okul zümre başkanlarından oluşan komisyon tarafından ortaöğretim kurumunun özellikleri, uygulanan programlar ile çevre ve ulaşım şartları dikkate alınarak belirlenir. Dersler arasındaki dinlenme süresi 10 dakikadan, öğle arası dinlenme süresi ise 45 dakikadan az olamaz. Ancak ikili öğretim yapan okullarda bu süreler daha kısa belirlenebilir.

(2) Dersler, zümre öğretmenler kurulunun önerisi ve okul müdürünün onayı ile blok olarak da yapılabilir. Ancak her blok ders, iki ders saati süresiyle sınırlıdır.

(3) (Değişik:RG-28/10/2016-29871) Mesleki ve teknik ortaöğretim programlarında bir ders saati, mesleki alan uygulamalarına ilişkin derslerin eğitiminin okul/kurumun atölye ve laboratuvarlarında yapılması hâlinde 40 dakika, işletmelerde yapılması durumunda ise 60 dakikadır. Okulda veya işletmede yapılan staj süresi 60 dakika üzerinden değerlendirilir.

Hocam o staj. işletmede beceri eğitimine gitmeyip işletme dersini okulda gören öğrencilere 320 saatlik staj yaptırmanız gerekli. işte bu staj 60 dk üzerinden hesaplanıyor. bir güne 8 saat konuluyor ve 40 iş günü sürüyor. okulda hafta içi yaptıklarınız normal ders işletmelerde beceri eğitim dersi 40 dk haftasonu ya da yazın yaptıracağınız 320 saatlik staj 60 dk

Geri