İşletmelerde Beceri Eğitimi ve Staj hakkında 12 Mart tarihli bomba pardon genelge

Kodla Büyü

Ekli dosyalar

• SAVE_20210313_114425.jpg
    SAVE_20210313_114425.jpg
    79.2 KB · Görüntüleme: 464
  • SAVE_20210313_114410.jpg
    SAVE_20210313_114410.jpg
    76.6 KB · Görüntüleme: 352
1. Madde ilk dönem staj yapanlar 2. Dönem muaf diyor sanki meslekçilerin ek dersi patlar.

Benim anladığım:
1. Anadolu Tekniklerdekilere Allah yardım etsin. Onlar önceki yıllarda olduğu gibi haftasonu, ara tatil, yaz tatilinde staj yaptıracaklar.
2. Anadolu Meslek Programındakiler için ya haftasonu, ara tatil, yaz tatilinde staj yaptıracaklar. Ya okulda döner sermaye varsa orada çalıştırıp, 40 günü tamamlayacaklar. Ya da 5. maddeden benim anladığım kadarıyla, normal okulda mesleki eğitim dersi okutuluyorsa onlarla birlikte staj da yaptıracaklar ama bu madde her yere çekilebilir bir madde.

Biz geçen dönem öyle ya da böyle herkesi bir işletmeye yollayıp, notlarını işletmelerden aldık. Sırf bu staj işi sonradan başımıza dert olmasın diye. Tabi önümüzdeki süreçte bir de uygulama sınavı meselesi olacak. Şu an kimsenin aklına bu sınav gelmiyor. Bakalım onda ne yumurtlayacaklar.

Bakanlığı anlamak mümkün değil. Çok mu zor, bu yıl okulda İBE gören ya da staj yapmakla mükellef olanlar muaf olsunlar demek. Ne olacak 40 gün staj yapmasalar.

İki satır yazı ya, bu kadar zor olmaması lazım ama maalesef her seferinde başarıyorlar anlaşılmaz hale getirmeyi. Açık açık yaz şuraya 20 kasıma kadar işletmelerde beceri öğretimi gören öğrenciler staji yapmış sayılır diye. Yok en az yok en çok,,,,

• Beğen
Tepkiler: vgm
1. Madde ilk dönem staj yapanlar 2. Dönem muaf diyor sanki meslekçilerin ek dersi patlar.
Hocam stajdan muaf ayrı bir şey. İşletmede beceri eğitimini okulda veya uzaktan gorenlerin yapmak zorunda olduğu 320 saatlik staj o. Normal ıbe ye işyerlerine gidenler devam edecek 2. Dönemde de

Sene başında uzaktan veya okulda ibe mümkün olduğunda bu durumdaki öğrencilerin 320 saatlik staj zorunluluğu olacağı belli idi ve burada da yazmıştık. Bazı arkadaşlar bakanlık muaf tutar demişti. Şu anda muaf tutulmadı bu yazı ile. Ama bir iki ay sonra muaf tutarlarsa da hiç şaşırmam.

Bu staj konusunda yine anlaşılmayan yazılar yazmaya başlamışlar. Bu demek ki sene sonunda yine bu tarz birkaç yazı yazıp tüm öğrencilerin yaptığı staj uygulamasının (yüzyüze okulda, uzaktan eğitimle yada biraz işletmeden biraz okuldan) geçerli sayıldığını ima edecekler. Bakın yazacaklar demiyorum yine ima eden yazı yazacaklar.
Okulun, öğretmenin görevi zaten kayıt olan öğrenciyi bir şekilde diploma sahibi yapmak. Öğrenciye veliye zorluk çıkartmayın arkadaşlar.

Bomba olan bir şey yok. Bunlar zaten yönetmelikte olan şeyler. İbe ve staj farklı şeyler bunun farkında değil çoğu kişi.

İki satır yazı ya, bu kadar zor olmaması lazım ama maalesef her seferinde başarıyorlar anlaşılmaz hale getirmeyi. Açık açık yaz şuraya 20 kasıma kadar işletmelerde beceri öğretimi gören öğrenciler staji yapmış sayılır diye. Yok en az yok en çok,,,,

Oku oku adam ol baban gibi eşek olma yazmıslar sonradanda burada bır alana virgül koymak lazımdı ama bız unuttuk sız koyarsınız artık demısler resmen dersi ebadan veren sınavı oradan yapamıyor ası baskaldı dıyor ama e nabızda gorunmuyor yazıların sonunu kurur kararına bırakıyor kurulu mudur takmıyor çerçeve programı hazırlayıp nasıl yapılacagını acıklamıyor ...

Var mı bir gelişme? Biz biraz müdürle konuştuk bugün. Anlayan beri gelsin modu devam ediyor :D

Var mı bir gelişme? Biz biraz müdürle konuştuk bugün. Anlayan beri gelsin modu devam ediyor :D
Hocam bizim anladığımız şu. En az 1 donem işletmeye gitmeyen öğrenci uzaktan ıbe yapmanın yani sıra 320 saat stajını tamamlayacak. Bu yönetmelikte olan bir şey zaten. Normal dönemde de işletme bulunamayan yerlerde ıbe okulda yapılıp staj zorunluluğunu doldurmak için işletmede staj yapılıyordu. Sene başında uzaktan işletme yapılacağını duyunca staj zorunluluğunun olduğunu söylemiştik zaten bu forumda.

Staj ile işletmelerde beceri eğitim farklı şeyler yalnız. Staj anadolu teknikleri ilgilendiren bir durum bizi değil...

Benim sene başından bu yana hiç işletmeye gitmemiş sürekli okul/uzaktan eğitim yoluyla ime dersi alan öğrencilerim var.
Bu yazıya göre onlar okulda ime dersine devam etmeleri halinde haziran ayında mezun olmaya hak kazanamıyorlar mı?

Benim sene başından bu yana hiç işletmeye gitmemiş sürekli okul/uzaktan eğitim yoluyla ime dersi alan öğrencilerim var.
Bu yazıya göre onlar okulda ime dersine devam etmeleri halinde haziran ayında mezun olmaya hak kazanamıyorlar mı?
Kazanamıyorlar hocam. Staj zorunluluğu var okulda veya uzaktan ders olarak gören öğrenciler için.

Staj ile işletmelerde beceri eğitim farklı şeyler yalnız. Staj anadolu teknikleri ilgilendiren bir durum bizi değil...
Hocam tabii ki farklı. Ancak ıbe yi işletmede yapmayan yani okulda veya uzaktan ders olarak goren öğrenci staj yapmak zorunda. Amp öğrencisi için söylüyorum.
Ibe yi işletmede yapan öğrenci için diploma alırken e okulda staj muaf secimi yapılır. Ibe yi okulda veya uzaktan ders olarak gören amp ogrencileri atp gibi staj yaptıktan sonra diploma alabilir. Yoksa alamaz.

Yanlış. Staj tüm meslek lisesi öğrencilerini ilgilendirir. Ancak anadolu meslek öğrencileri 12.sınıfta işletmeye gittiği için (en az bir dönem) 40 gün staj yapmasına gerek olmaz.
bu sene gidemedikleri için onlar da 40 gün staj yapacak.

Yanlış. Staj tüm meslek lisesi öğrencilerini ilgilendirir. Ancak anadolu meslek öğrencileri 12.sınıfta işletmeye gittiği için (en az bir dönem) 40 gün staj yapmasına gerek olmaz.
bu sene gidemedikleri için onlar da 40 gün staj yapacak.
Aynen hocam bir önceki mesajda ben de bunu anlatmaya çalıştım.

13 kasıma kadar gelenin durumu ne olacak?
ortaokuldayım, 2 tane öğrencim vardı, biri 13 kasımdan sonra gelmedi, diğeri geliyor. geldiği kadarını 40 günden düşecek mi, yoksa hiç gelmemiş gibi mi işlem yapacak?

Kazanamıyorlar hocam. Staj zorunluluğu var okulda veya uzaktan ders olarak gören öğrenciler için.

Okulda staj yapmak için öğrencinin fiilen okula gelmesi gerekiyor. Ancak okula gelmek veli iznine bağlı, zorunlu değil. Eğer veli izin vermez ise bu öğrenciler ne olacak? Sonuçta bakanlık yüz yüze eğitime göndermeme hakkı verdi veliye.

Yani özetle; 2.dönemde işletmelerde beceri eğitimine işletmeye gitmeyen(velisi izin vermeyen) öğrencileri, velisi okula da göndermez ise ne yapacağız?
Sadece uzaktan ime eğitimi ile mezun olabilecekleri?

Okulda staj yapmak için öğrencinin fiilen okula gelmesi gerekiyor. Ancak okula gelmek veli iznine bağlı, zorunlu değil. Eğer veli izin vermez ise bu öğrenciler ne olacak? Sonuçta bakanlık yüz yüze eğitime göndermeme hakkı verdi veliye.

Yani özetle; 2.dönemde işletmelerde beceri eğitimine işletmeye gitmeyen(velisi izin vermeyen) öğrencileri, velisi okula da göndermez ise ne yapacağız?

veli göndermezse öğrenci mezun olamaz.
Pandemi durumunu da kullanan veliler/ öğrenciler olduğunu düşünüyorum. Hem çocuk evde otursun hem de bütün görevler/ sınavlar yapılmış sayılsın. Ohhh !

Bu arada biz de yarın toplantı yapıp haftasonundan itibaren başlatmayı düşünüyoruz 320 saatlik stajı.

Mebin bu keyfi uygulamasına da ayrıca çok sinirliyim, her şeye pandemi bahanesi bulunuyor ama iş çocukların stajına gelince yönetmelik maddesi falan hatırlatılıyor.
Bu çocuklar da zaten pandemi nedeniyle işletme bulamayan çocuklar keyfi olarak mı okula geliyorlar sanki???

Hocam bakanlık öyle veya böyle stajı halledin diyor. Her okul kendi şartlarına göre yapacak benim anladığım bu.

Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği hükümlerine göre olağanüstü durumlarda eğitim, öğretim, yönetim ve işleyişe ilişkin alınması gereken tedbirler kapsamında stajın hafta içi yapılmasına ihtiyaç duyulması halinde; Bakanlığımızca yayımlanan yazılar esas alınarak gerçekleştirilen haftalık ders programını takiben son ders saatinden sonra en az bir teneffüs süresi ara verilerek mesai/çalışma saati bitimi (saat 17.00) beklenmeden tam gün tam yıl eğitim kapsamında staj programı uygulanabilecektir.

Yükseköğretime geçiş, mezuniyet işlemleri (Ders kesiminde mezuniyet şartı aranan durumlar, okul birinciliği vb.) kamu ve/veya özel kurumlarda istihdam şartları oluşanlar gibi özel durumları bulunan öğrencilere öncelik verilerek ikinci dönem sonundaki sorumluluk sınavları döneminden önce, diğer öğrenciler ise öğrenim süresi içerisinde (Sınıf tekrarı bulunanlar bir (1) öğretim yılı, sınıf tekrarı bulunmayanlar ise iki (2) öğretim yılı içerisinde) stajlarını tamamlayabileceklerdir.

https://mtegm.meb.gov.tr/www/sss.php

Geri