İşletmelerde beceri eğitimi

Kodla Büyü

mkrkls

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar malum koordinatörlük maaş karşılığına sayılıyor. Aklıma şu geldi haftalık ders cizelgesinde anadolu meslek 12. sınıf için dal dersi 26 saat yazıyor. Biz bunu 24 işletmelerde beceri diye ayırıyoruz. Peki öğrencileri 3 gün yerine 2 gün işletmeye göndersek yani 16 saate düşüremez miyiz. kalan 10 saate de dal dersi seçeriz. Madem koordinatörlük en fazla 16 saat alınyor tabii bu benim bulunduğum yer için. Bunu neden soruyorum. okulda tek öğretmenim 24 saat koordinatörlüğün bir kısmı maaş karşılığına sayılacak mesela 8 saati diyelim geriye koordinatörlükten 8 saat ekders kalıyor. Ama dediğim gibi mümkünse illa 24 saat olacak diye bir yerde göremedim belkide yazıyordur. Bilen varsa onu da söylesin şurda yazıyor diye. 16 saat koordinatörlük ayırdık. 10 saat te ders . bu 10 saatten maaş karşılığını doldurup yine koordinatörlükten tam ekders alınamaz mı?

Diger dersler bittikten sonra maas karsiligi dolmadiginda mi yoksa yarisini o derslerden alip digerini koordinatorluk olarak yapabilirmiyiz.

Daha dogrusu ne avantaji var bunun

Daha dogrusu ne avantaji var bunun
Avantaji şu ; mevcut durum 10. Sinifta 14 Saat ders var 11. Sinif yok 12. Sinif 24 Saat isletme 2 saatte ders var.
Maas : 14 + 2 = 16 Saat fiili ders + 4 Saat koordinatorluk
Ek ders : 16-4=12 Saat koordinatorluk

Yeni durum : 12 Sinifta 16 Saat koordinatorluk 10 saatte ders olursa
Maas: 14+6 = 20 fiili ders
Ek ders : 10-6= 4 Saat fiili ders + 16 Saat koordinatorluk = 20 saat

Aslinda benim ogrenmek istedigim isletmeye 2 gun gonderemezmiyiz. Beceri egitimi açisindan sure olarak tamamlamaya yetmez mi. Illa 3 gun gondermek zorundamiyiz.

hocam olay ıstege baglı degıl yanı 24 saat alabılmenın tek yolu onu okulda yapmaktır onun dısında buyuksehır merkez ılcesı degılsenız 16 saat alırsınız

hocam olay ıstege baglı degıl yanı 24 saat alabılmenın tek yolu onu okulda yapmaktır onun dısında buyuksehır merkez ılcesı degılsenız 16 saat alırsınız
Hocam iyi okuyun ben 24 Saat koordinatorlukten bahsetmiyorum.16 Saat koordinatorluk atiyorum 4 Saat Internet prg 4 Saat veritabani 2 Saat acik kaynak olsa mesala 12 sinifta

Olmaz hocam. İşletmede beceri eğitimi dersi 24 saattir. Saatini degistiremezsiniz. okulda ders olarak yapsanız da isletmeye yollarsaniz da 24 saat değişmez. Okulda yaparsanız öğrencilerinize yazın staj yaptırmanız gerekir.

Olmaz hocam. İşletmede beceri eğitimi dersi 24 saattir. Saatini degistiremezsiniz. okulda ders olarak yapsanız da isletmeye yollarsaniz da 24 saat değişmez. Okulda yaparsanız öğrencilerinize yazın staj yaptırmanız gerekir.
Sayin hocam 24 Saat oldugu nerede yaziyor bende Onu soruyorum. Haftalik ders cizelgesinde btt dersinin karsinda 4 yaziyor.isletmelerde beceri dersinde yaziyor mu yazmiyor

Hocam ortaöğretim kurumları yönetmeliğinde ogrenci haftada 3 gün işletmede 2 gün okulda bulunur diyor. 3 gün işletmede günlük 8 saatten 24 saat isletmede bulunması gerekiyor. Dersin süresi o yüzden 24 saat ve işletmede olmalı.
Diğer bir konu işletmede beceri eğitimi dersi kendine ait bir mevzuatı olan özel bir derstir. Hem kanunu vardır. Hem de yönetmelikte yer alır. Süresi dediğim gibi hesaplanır. Benim bilgim bundan ibaret.

Son düzenleme:
Tamam kabul 3 gun yaziyor ama 8 Saat yazmiyor. Ornek veriyorum cocuk gelisimi bolumu 3 gun isletmeye gidiyor ana okuluna. Okul da 13:30 ders bitiyor. Nerde 8 saat. Bizde ogleden once 3 gun gonderelim ogleden sonra okulda meslek dersi verelim

Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği
MADDE 134
- (1) İşletmelerdeki mesleki eğitim ders yılı başında başlar, ders yılı sonunda biter. Haftada üç gün işletmede beceri eğitimi, iki gün ise okulda veya eğitim biriminde teorik eğitim yapılması esastır.

" Yeterince açık bence 3 gün işletme 2 gün okul yazıyor !"

Hocam okul kafasına göre saat belirleyemez. Gönderdiğimiz isletmeler günlük 8 saat üzerinden çalıştıkları için 3 gün ×8 saat = 24 saat eder. Farklı saat uygulandiginda mevzuata aykırı olur diye biliyorum. Kaldi ki cocuk gelisimi bölümleri de 24 saat uyguluyor. Siz isterseniz okul olarak ilçe il kanalıyla bakanlığa görüş sordurabilirsiniz. Doğrusu orada ortaya çıkar. İyi çalışmalar dilerim.

Geri