işletmelerde staj hakkında önemli...

Kodla Büyü

tiditeyno

Üye
merhaba, bir meslekçi olarak aranıza yeni katıldım, ekim 2016 malesef sözleşmeli atamayım, bu konuyla ilgili de dağlar kadar sorum olsa da işletmelerde beceri eğitimi stajı hakkında sorularım var.

küçük bir ilçedeyim ve ne yazıkki doğru dürüst işletme olmadığı halde ilçede meslek teknik merkezi var, burada görev yapıyorum, bu seneyi bitirdik, 12. sınıflarda 19 tane öğrenciyi çevre köylerdeki ortaokullara stajyer diye yerleştirmişler, sürekli olarak okulda staj olmadığını herşeyin usulsuzluklarla dolu olduğundan bahsediyorlar diğer meslek öğretmenleri, daha önce öğrenciler çeşitli kurumlarda belediye, tarım vs de staj yapmışlar, staj yerlerine gitmemişler, kavga gürültü bir sürü olaylar olmuş, yani işletmeler kabul etmiyor

bense herşeyden habersiz geldiğimde koordinatörlük görevin bu köylere denildi, ilçeye 30-40 km uzaklıktaki köyler, bayanım aracım olmasa oralara gitmem mümkün değil, bu sene mobingler dahil bir sürü sıkıntı çektim, seneye öğrencilerimi ilçedeki okullara yerleştirmek istiyorum, ama birşeyleri usulune göre de yapmak istiyorum

biraz uzun oldu ama sorum şu ortaokullarda bt öğretmeni var bizim öğrencilerimiz staj yapabilir mi? Okullar para ödemediği için paraları ilçe milli eğitim ödüyor, dolayısıyla bütün öğrenciler ilçe mem de kayıtlı gösteriliyor, usulsuz olan bu mu? ve sizce ben ne yapmalıyım? yardımcı olursanız sevinirim, herkese kolay gelsin :)

Hocam öncelikle kolay gelsin. Ortaokulllarda, İlkokullarda, Anaokullarında bt öğretmeni olsun olmasın öğrenciler staj yapabilirler. Öğrencilerin parasını milli eğitim düzenliyor doğrudur. Öğrencilerin staj yaptığı okullar her ayın sonununda öğrencilerin puantajını Milli Eğitime gönderirler, paraların ödenme işini Milli Eğitim düzenler. Bunların hepsi yasaldır. sorun yok. Özel işletmeler ve Milli Eğitim hariç diğer devlet dairelerinde stajyerlerden pek hoşlanmazlar ve sürekli sorun çıkartırlar. Milli Eğitimin zoruyla stajyer kabul ederler. aslında almak da zorundalar. Çalışan personel sayısının belli bir oranı kadar stajyer almak zorundalar. Devlet özel işletmelerin yükünü hafifletmek için staj ücretlerinin üçte birini kendi veriyor. 30 40 km lik mesafelere gitmek çok zor olur. gitmek zorunda mısınız onu tam bilmiyorum ama ben olsam kesinlikle gitmezdim.

duayen' Alıntı:
Hocam öncelikle kolay gelsin. Ortaokulllarda, İlkokullarda, Anaokullarında bt öğretmeni olsun olmasın öğrenciler staj yapabilirler. Öğrencilerin parasını milli eğitim düzenliyor doğrudur. Öğrencilerin staj yaptığı okullar her ayın sonununda öğrencilerin puantajını Milli Eğitime gönderirler, paraların ödenme işini Milli Eğitim düzenler. Bunların hepsi yasaldır. sorun yok. Özel işletmeler ve Milli Eğitim hariç diğer devlet dairelerinde stajyerlerden pek hoşlanmazlar ve sürekli sorun çıkartırlar. Milli Eğitimin zoruyla stajyer kabul ederler. aslında almak da zorundalar. Çalışan personel sayısının belli bir oranı kadar stajyer almak zorundalar. Devlet özel işletmelerin yükünü hafifletmek için staj ücretlerinin üçte birini kendi veriyor. 30 40 km lik mesafelere gitmek çok zor olur. gitmek zorunda mısınız onu tam bilmiyorum ama ben olsam kesinlikle gitmezdim.

hocam inanın mesajınıza çok mutlu oldum, diğer meslek öğretmenleri sürekli okulda staj yapanlar nerde görülmüş deyip duruyorlar, bu usulsuzluklerden basımız yanacak diye söyleniyorlar, ben o zaman seneye 12. sınıfları ilçedeki okullara yerleştireyim, çünkü gerçekten köylere gitmek zor oluyor, doğuda görev yapmam da cabası. tekrar teşekkürler..

Benim öğrencilerin de yarısı okullarda staj yaptı bu sene. Ücreti ilçe mem verdi. Bir sıkıntı olmaz yani hocam.

duayen' Alıntı:

Hocama Katılıyorum,
Bizde Ufak farklar var sadece. mesela Bt öğretmeni olmayan okula stajer vermiyoruz. Yine hocamın dediği gibi puantajı okul yapar mem öder. Özel ve diğer iş yerlerinde Bilgisayar usta öğreticilik belgesi ve iş güvenliği belgesi arıyoruz. Bu arada kesinlikle yolluk ücreti almalısınız.
Öğrencileri merkez okullara almak içinse öğrencileri yönlendirerek bu işi yapabilirsiniz

teşekkür ediyorum hocalarım, okulda bilişim öğretmeni olmasına biz de dikkat ettik, ama sürekli "parayı milli eğitim veriyor dolayısıyla 19 öğrenci de milli eğitimde görülüyor, okulda stajyer öğrenci nerde görülmüş" deyip duruyorlar, bu arada ben sadece 10 saat koordinatörlük ücreti aldım yolluk almadım, zaten her hafta bu köyleri dolaşmış olsam mazot param koordinatörlük paramı geçer, yolların bozukluğu ve tehlikesini saymıyorum bile

Geri