İstanbul'a Tayin Düşünüyorum Lakin Kafamda Deli Sorular!!!

Kodla Büyü

hasemrah

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Saygıdeğer Arkadaşlar 8)
Ankara/Çankaya'da 11 yıldır çalışıyorum.
Zorun hizmetten Muafım.
113 puanım var.

ŞİMDİ, İstanbul'da görev yapan arkadaşlara sorularım varrrrrrr:
1- Zorunlu hizmetten muaf olduğum halde istanbuldaki hizmet bölgesi alanı 4,5,6 olan okullarda çalışma süresi 5 yıl gibi bir süre diyor. Ben istanbulda atanırsam ve sonrasındaki il dışı tayinlerde o süreyi beklicekmiyim yoksa bilindiği üzere 3 yıl sonra tekrar il dışı tayin isteyebiliyor muyum?

2- Ev kiraları gözümü korkuttu. Bu yüzden gitgellerdeyim. Beyoğlu, Şişli, Eyüp, Fatih ve yakın civar ilçeler tercihim. Fakat 1000TL den aşağı ev yok. 800den başlıyor ama onlarda 1+1 ve küçük ve içi berbatttt. Ankara'da merkezde cillop gibi dairede 850TL ye kalırken orada kiralar yüzünde geçinebilir miyim diye düşünüyorum. Kiralar konusunda bilgisi olan var mı? (NOT: Bekarım :) Tek yaşıyorum ve öyle olacak)

3- Yukarıda belirttiğim semtlerde öğrenci profili nasıl? Özellikle sınıf mevcutları nasıl? BT sınıfı var mı çoğunda?

4- BTR öğretmeni olarak görev yapabilir miyim? Görevlendirmelerin durumu ne?

5- 113 puanla atanır mıyım?

Bunların dışında genel olarak Ankara'dan İstanbul'a tayin için fikirlerinizi alabilirim. Hani belki trafiği var kalabalık yol parası olacak geçinemezsin falan filan...

7 yıldır istanbuldayim sorularının bazılarının kendimce cevaplim
1-113 puanla atanırsın.
2-BTR görevlendirmen olur herkes istemiyor zaten
3-Ögrenci profili okuldan okula değişir Anadolu liseleri iyidir.kontenjani 30-35 civarı ortaokullar yerine gore değişir.
4-Ev kiraları her gecen gun artıyor maalesef bu konuda iyi düşünmeni tavsiye ederim.
5-Zorunlu hizmetten muafsan 3 yılını doldurdumu tayin isteyebilirsin

bekarsan kirayı ne düşnüon hocam, ha 850 vermişsin ha 1000 :)
İstanbul da zamanın nasıl geçtiğini anlayamazsın :+1:

chaos' Alıntı:
7 yıldır istanbuldayim sorularının bazılarının kendimce cevaplim
1-113 puanla atanırsın.
2-BTR görevlendirmen olur herkes istemiyor zaten
3-Ögrenci profili okuldan okula değişir Anadolu liseleri iyidir.kontenjani 30-35 civarı ortaokullar yerine gore değişir.
4-Ev kiraları her gecen gun artıyor maalesef bu konuda iyi düşünmeni tavsiye ederim.
5-Zorunlu hizmetten muafsan 3 yılını doldurdumu tayin isteyebilirsin

Teşekkürler hocam. Genelde imamhatip ortaokulları ve ortaokullar var. BÖTE olduğum için meslek liseleri listede var olsa da tercih edemiyorum sanırım.
Bayrampaşa için iyi diyorlar ama orda dahi 900 den başlıyor en kötü evler :/

İstanbulda iyi okul kalmadı öğrenci profilinden büyük beklentin olmasın hocam. Laboratuvar olan okul sayısı çok az artık. Denk gelirsen iyisin. Kiralar çok fazla ama gelirin çok olur burda. Diğer şehirlerden fazla sınav görevi ve kurs olur. Btr zaten olursun onda bi problem yok. 10 puanın bile olsa atanırsın. Ama bekarsan tavsiye ederim.

Beyoğlu'dayım 9. Yıl. İstanbul harika bir yer. Gez toz bitmez. İmkanlar sınırsız. Eğlence paran varsa kral. Ancaaaak. Bir o kadar keşmekeş. Kimin ne olduğu hele ki son 5 yıldır belli değil. Bombalar malum. İnsanların sabırları yok. Trafik berbat. Kiralar uçuktur. Beyoğlu öğrenci profili kötü. Bir kaç okul İyi Olabilir. Şişli daha iyi. Kurs alırsın. Sınav görevi alırsın. Görevlendirme yüksek ihtimal alırsın. Puan yeterli gibi. Bt sınıfı sıkıntı. Çoğu okulun BT sınıfı dağıtılmış. Ben ilgilendiğim için bende var eski makineler ama olsun 25 makinem çalışıyor. Okulları ara sor Bt sınıfı ve pc leriniz var mı diye. Lisede norm olsa dakka durmam.
Özel değilse İstanbul neden hocam?

Yazdığın yerlere bakınca en mantıklısı şişli bence çevre profil açısından.Ama ev bulman sıkıntı orda da fiyat açısından.Okulları iyi araştır eğer illede tayin isticem diyorsan :D

Hocam neden tayin istediğine bağlı.
Geçerli ve mantıklı bir gerekçen varsa yukarıda sorduğun soruların cevapları önemli olmayacaktır sizin için.
Ama canım sıkıldı yada değişiklik olsun diye tayin isteyecekseniz. Daha önce yaşamadıysanız İstanbuldan uzak durun.

Hocam gezeyim tozayım diye geliyorsan gelmemeni öneririm. Yazın gel 2 ay gez toz. Ama burada kalıcı yaşama derim. Ben 6 yıldır buradayım. Bu yıl il dışı isteyeceğim. İstanbul gerçekten çok güzel bir şehir. Ama bir o kadar pahalı ve yorucu. Ben para toplamam 3 5 yıl gezer yer içerim dersen, makul ölçülerde gezip eğlenebilirsin. Ama kenarı 3 kuruş atamazsın. Tabi son karar senin

istanbul bu kadar gözünüzü korkutmasın. istanbulda her şeyin ucuzu da var pahalısıda.
..
konuya dönecek olursak; yukarıda bir arkadaşın da söylediği gibi istanbula geliş nedeninize göre şartları değerlendirmeniz gerekir. Asosyal biri iseniz, gezmeyi sevmiyorsanız, kendinizi geliştirme gibi bir niyetiniz yoksa, meb de öğretmenlik dışında işler de yapmayı düşünmüyorsanız istanbula gelmeniz hata.

kirayı değerlendirirken verdiğiniz kirayı değil, ben ankaraya öğretmen olarak atansam ve sizin kaldığınız daireye YENİ KİRACI olarak girsem ne kadar veririm? bununla karşılaştırın. birde oturmak istediğiniz evin özelliklerine göre istanbulda kiralar değişir. biraz yol çekmeyi göze alırsanız 850tl ye de istanbulda son derece güzel evler bulabilirsiniz. ama istediğiniz her özellik istanbulda ev fiyatlarına ek getirir. aynı bilgisayara donanım ekler gibi düşünün.
+ site içinde olsun ++ kira bedeli
+ otoparkı olsun ++ kira bedeli
+ güvenlikli olsun ++ kira bedeli
+ metrota - metrobüse - tranvaya yakın olsun ++ kira bedeli
+ merkeze yakın olsun ++ kira bedeli
liste uzar gider.

BaRBaRYaN' Alıntı:
istanbul bu kadar gözünüzü korkutmasın. istanbulda her şeyin ucuzu da var pahalısıda.
..
konuya dönecek olursak; yukarıda bir arkadaşın da söylediği gibi istanbula geliş nedeninize göre şartları değerlendirmeniz gerekir. Asosyal biri iseniz, gezmeyi sevmiyorsanız, kendinizi geliştirme gibi bir niyetiniz yoksa, meb de öğretmenlik dışında işler de yapmayı düşünmüyorsanız istanbula gelmeniz hata.

kirayı değerlendirirken verdiğiniz kirayı değil, ben ankaraya öğretmen olarak atansam ve sizin kaldığınız daireye YENİ KİRACI olarak girsem ne kadar veririm? bununla karşılaştırın. birde oturmak istediğiniz evin özelliklerine göre istanbulda kiralar değişir. biraz yol çekmeyi göze alırsanız 850tl ye de istanbulda son derece güzel evler bulabilirsiniz. ama istediğiniz her özellik istanbulda ev fiyatlarına ek getirir. aynı bilgisayara donanım ekler gibi düşünün.
+ site içinde olsun ++ kira bedeli
+ otoparkı olsun ++ kira bedeli
+ güvenlikli olsun ++ kira bedeli
+ metrota - metrobüse - tranvaya yakın olsun ++ kira bedeli
+ merkeze yakın olsun ++ kira bedeli
liste uzar gider.

+ 1

102 puan başakşehir gelir mi
toki kayaşehir mesleki ve teknik anadolu lisesi yazmayı düşünüyorum

Valla hocam 8 seneden sonra İstanbuldan anca gidebildim.
Pişman mısın dersen hayır tabi ki değilim.

Ama şunu unutma İstanbulda herşey para herşey sıra beklemek demek.

Hocam ben gezicem hayatımı yaşarım diyorsan bence git.
Ama birikim için sadece öğretmen maaşı ile hiçbirşey olmaz. Aldığını yersin.

Okulları iyi araştır. İlçeler çok büyük olduğu için heryer aynı değil.

Ulaşım yönünden İstanbulda sıkıntı yok bence. Heryere otobüs,minibüs gidiyor.

Kolay gelsin.

bende sıkıldığım için istanbulu düşünenlerdenim.Sırf değişiklik olsun diye yazmak istiyorum ama çarşambaya kadar yazarmıyım bilmiyorum.Büyük bir ilde olsam düşünürmüydüm bilmiyorum muhtemel düşünmezdim, küçük bir ildeyim .Benide en çok korkutan kira.Güngöreni nasıl bilirsiniz?Tercih yaparsam bir tek güngören yazarım.
İnsan sıkıltığı için istanbula tayin istermi ben de kendime bunu sorup duruyorum.Hiç mantıklı hareket etmiyorum,asosyalimde

esmed' Alıntı:
bende sıkıldığım için istanbulu düşünenlerdenim.Sırf değişiklik olsun diye yazmak istiyorum ama çarşambaya kadar yazarmıyım bilmiyorum.Büyük bir ilde olsam düşünürmüydüm bilmiyorum muhtemel düşünmezdim, küçük bir ildeyim .Benide en çok korkutan kira.Güngöreni nasıl bilirsiniz?Tercih yaparsam bir tek güngören yazarım.
İnsan sıkıltığı için istanbula tayin istermi ben de kendime bunu sorup duruyorum.Hiç mantıklı hareket etmiyorum,asosyalimde

Hocamın yorumundan yola çıkıp başka ekleyenleri de düşünüp farklı bir bakış açısı da getireyim. İstanbulda herkes hergün partilerde gezmiyor. Burada 3 kul değiştim. İlk okulum yaş grubu olarak yaşlı, kokoş, eşleri zengin öğretmenlerin olduğu bir okuldu. Gezelim takılalım tarzında insanlar değildi. 2. okulum daha mütavazi fakat yaş gurubu olarak yine yaşlı bir okuldu. Yine çok geniş bir arkadaş çevresi kuramadım. Bu arada kendim okul dışı bir sosyal çevre biriktirmeye başladım. 3. okulum kötü bir okuldu ama çoğunluk genç. Yapılacak etkinliklere açık. Gezmeyi, sosyal faaliyetleri seven insanlar. Ama ben bu arada evlenip çocuk sahibi oldum. Yaş da ilerleyince artık maddi olarak birşeyler sahibi olmak istiyorum. Bu dönemde malatya yazacağım. İlçelere dahi çıkarsa da sevineceğim. Yıllardır burada kendimce gezdim, eğlendim. Yukarıdaki bir mesajda da belirttiğim gibi İstanbul belki dünyanın en güzel şehri. Geldiğim için pişman değilim. İstanbuldan da tamamen kopacağımı sanmam yine tatillerde gelirim. Gidersem de üzülmem aksine sevinirim.
Okullarda şöyle bir çelişki var. Güzel okullardaki öğretmenler yaşlı ve sıkıcı bir hayat yaşıyorlar. Sosyal bir hayat yaşamanızı engelleyebilir. Sosyal ve genç insanların olduğu okullar da kötü okullar. Ben kendi sosyal çevremi kendim kurarım dersen tabi farketmez.
Bir de şunu belirteyim buradaki arkadaşlık ilişikileri küçük yerlerdeki gibi sıcak ve yakın değil. Buradan önce küçücük bir ilçede çalıştım. Oradaki dostluklarım daha kalıcıydı. Yani İstanbul'da anılar biriktirdim, küçük olan ilçede dostluklar.
Maddi olayı da tekrardan düşün. bekar tek kalacaksan kaldığın sürede beş paran olmaz. Benim evliliğe harcadığım para+doğum için harcadığım para dışında ne para birikti ne de elle tutulur birşey alabildim. Arabam bile yok. Sadece kira olarak düşünme. Herşey pahalı. Mesela hastane. Çocuğun bir sağlık problemi vardı. Özele götürelim iyi olsun dedik. 3, 4 bin tuttu. Küçük bir şehirdeki en pahalı hastane bile o ameliyat için maksimum 500 600 alır. Muayene olacaksın 100TL, ki çok çok iyi bir hastane de değil. Berbere gidersin 20TL. Bazen dışarda takılayım dersin. Uçuk bir hesap ödeyebilirsin. Yani maddi olayı sadece kira pahalı diye düşünme.
Bir de son şunu ekleyeyim İstanbul'a gelip kopamayanlar var o daha kötü. Çünkü şu an oturduğum ev 100 110 m2 400 bin TL. Yani düzenli bir mahallede ortalama bir ev alman için 15 20 yıl çalışman lazım. Başka şehirde bu ev en fazla 100 bin. 3 4 yıla alabilirsin.
Sözün özü son karar senin. Tekrarlamak istiyorum ben geldiğime de pişman değilim, gidiyor olmamdan da pişman değilim

Geri