[İZLE ] Yeni müfredat açıklanıyor(Metin Eklendi)

Kodla Büyü
Re: [İZLE ] Yeni müfredat açıklanıyor

Programlamaya az yer vermişler bence.

1. Sınıflarda ayrı bir ders olarak değil o kısmı iyice okuyun bence

elzonur' Alıntı:
1. Sınıflarda ayrı bir ders olarak değil o kısmı iyice okuyun bence

Serbest etkinlik saati içerisinde diyor. O zaman BT öğretmeni girmeyecek mi o derse?

ben öyle yorumluyorum ama kesin bilgim yok

umarım ilkokulda da zorunlu olurda cevherleri erken keşfederiz. Ortaokula gelmiş bihaber öğrenciler var.

Lise?
yok gibi görünüyor gene mi seçmeli dersiz :(
Gene mi norm birilerinin elinde

1-8 sınıflara kadar haftada 2 saat hayırlı olsun arkadaşlar

eğer ilkokullarda olursa bilişim normu verirler heralde ama ders adı görünmüyor!!!

1- 4, 5, 6, 7 ve 8. sınıflar için geliştirilen programda ünite temelli yaklaşım esas alınmıştır. 1-4. sınıflar için verilen kazanımlar
öğrencilerin hazırbulunuşluk düzeyleri ve öğretmenlerin bireysel becerilerine bağlı olarak öğrenci ve veli istekleri doğrultusunda serbest
etkinlik ders saati içerisinde uygulanabili
r. Programda, 1-4 ve 5-8. sınıf düzeyinde beş temel ünite bulunmaktadır. Bilgi ve İletişim
Teknolojileri konu başlığı altında; Bilgi ve iletişim teknolojilerinin günlük yaşamdaki önemi, bilgi ve iletişim teknolojilerinin
kültürel, sosyal, bireysel ve toplumsal açıdan olumlu ve olumsuz etkilerini analiz etme, bilgisayar ve diğer bileşenlerin
çalışma prensiplerini kavrama, dosyalar üzerinde temel işlemleri gerçekleştirme ve güncel teknolojilere ve uygulamalara
ilişkin anlayış geliştirmesi amaçlanmıştır. Etik ve Güvenlik başlığı altında; bilgi gizliliği ve güvenliği, etik değerler, dijital
vatandaşlık gibi kavramlara değinilecektir. İletişim, Araştırma ve İşbirliği konu başlığı altında; farklı sistemlerin ve
bireylerin birbiri ile nasıl iletişim kurduğuna ilişkin anlayış geliştirme, arama yöntemlerini etkili kullanarak doğru bilgiye
ulaşma ve paylaşma, iletişim teknolojilerini kullanarak etkili iletişim ve işbirliği sağlama ve son olarak farklı sosyal
ortamları etkili biçimde kullanma ve yönetme becerileri kazandırılması hedeflenmiştir

Ne kadar etkili olur bilmiyorum ama "Katıkıda Bulun" kısmında fikir beyan edilebilir. Ben şunu dedim mesala
"1. Sınıfdan başlayıp 8. Sınıfa kadar bu program zorunlu ders olarak uygulanırsa gerçek anlamda başarılı olacağını düşünüyorum."

"1-4. sınıflar için verilen kazanımlar öğrencilerin hazırbulunuşluk düzeyleri ve öğretmenlerin bireysel becerilerine bağlı olarak öğrenci ve veli istekleri doğrultusunda serbest etkinlik ders saati içerisinde uygulanabilir. "
Bu kısımdan ben hiç güzel bir anlam çıkaramıyorum malesef.

İnşallah iyi olur. Ama bu arada dersin tüm kademelerde zorunlu olarak okutulması için tüm kanallardan bastırmalıyız.

bakan : "Gelen öneriler tartışılıp incelenecek. Kademeli bir geçiş yapacağız. 10 Şubat'tan 20 Şubat'a kadar Talim terbiye kurulunun onay süreci var ondan sonra kitap yazımlarına başlanacak."

önerisi vs.olan arkadaşlar için http://mufredat.meb.gov.tr/ProgramDetay.aspx?PID=90

btnotlari' Alıntı:
bakan : "Gelen öneriler tartışılıp incelenecek. Kademeli bir geçiş yapacağız. 10 Şubat'tan 20 Şubat'a kadar Talim terbiye kurulunun onay süreci var ondan sonra kitap yazımlarına başlanacak."

önerisi vs.olan arkadaşlar için http://mufredat.meb.gov.tr/ProgramDetay.aspx?PID=90
ASKI TAKVİMİ

13 ocak- askı tarihi

13-20 Ocak: Öğretmenler inceleme ve raporlama yapacak.

21-29 Ocak: ilçe zümreleri inceleme ve rapor

11 şubat: Gelen öneriler komisyonlarla birlikte tartışılacak

6 şubat: STK'lardan gelecek görüşler için son gün

20 şubat: Talim Terbiye Kurulu onay verecek

23 Şubat: Ders kitabı yazımına başlanacak

bence ders saatleri ile ilgili bir ipucu var öğretim programını inceleyince 1-4 sınıflaar işlenmesi gereken saat belli değil
ancak 5 sınıflar 72 saat 36 haftadan haftada 2 saat yapar
6.sınıflarlarda 108 saat 36 haftadan 3 saat yapar
7 ve 8 lerdede haftada 2 saat yapar seçmelimi yoksa zorunlumu bunlar belli değil ama saatler konusunda ipuçları var tabi değişmezse

"Bilişim dersi çağın gereklerinden olmakla birlikte, öğrencilerin ön öğrenmeleri çok değişkenlik göstermektedir. Sosyo - ekonomik düzeyi iyi olan ortaokul öğrencileri çok iyi derece bilgisayar kullanabiliyorken , aynı düzeydeki öğrenci hiç bilgisayar kullanmamış olabiliyor. Aynı zamanda dışarıdan bakıldığından iyi düzeyde bilgisayar kullanabilen öğrencinin kullanım becerisinin sadece eğlence amaçlı kullanım bilgisine sahip olduğu, en temel bilgilerden bile yoksun olduğu durumlar ile çok fazla karşılaşabiliyoruz.Bu bağlamda dersin daha çok uygulamaya dönük işlenmesinin daha yararlı olacağı görüşündeyim."

benimde görüşüm bu yönde. Görüş belirtmenin dersimiz için faydalı olacağını düşünüyorum.

Günümüz dünyasında artık teknoloji üretmek bir gereklilik olduğu için,geleceğimizin teminatı olan gençlerimize,Bilişim Teknolojileri Bilgi ve Becerisini kazadırmak amacının yanında,Kodlama eğitimini de erken yaşlarda verilmesi gerekmektedir.Türkiye Cumhuriyeti Devleti,neden,akıllı telefonlarını,tabletlerini,bilgisayarlarını,araçlarını ve tüm elektronik eşyalarını üreten ve tüm dünyaya pazarlayan ve marka haline gelen bir ülke olmasın ?Neden dünyaca kullanılan programları ve yazılımları Türk Gençliği yazmasın?Bunun için de çocuklarımıza,1. sınıftan itibaren tüm kademelerde,Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersini zorunlu ve 2 saat olarak belirlenmeli ki,temeller henüz evlatlarımızın öğrenme ve kavrama hızlarının yüksek olduğu zamanda atılmaya başlanmalı.

Ben görüş ekledim arkadaşlar.Belki bir sürpriz olur. :roll:

_MurAy_' Alıntı:
Günümüz dünyasında artık teknoloji üretmek bir gereklilik olduğu için,geleceğimizin teminatı olan gençlerimize,Bilişim Teknolojileri Bilgi ve Becerisini kazadırmak amacının yanında,Kodlama eğitimini de erken yaşlarda verilmesi gerekmektedir.Türkiye Cumhuriyeti Devleti,neden,akıllı telefonlarını,tabletlerini,bilgisayarlarını,araçlarını ve tüm elektronik eşyalarını üreten ve tüm dünyaya pazarlayan ve marka haline gelen bir ülke olmasın ?Neden dünyaca kullanılan programları ve yazılımları Türk Gençliği yazmasın?Bunun için de çocuklarımıza,1. sınıftan itibaren tüm kademelerde,Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersini zorunlu ve 2 saat olarak belirlenmeli ki,temeller henüz evlatlarımızın öğrenme ve kavrama hızlarının yüksek olduğu zamanda atılmaya başlanmalı.

Ben görüş ekledim arkadaşlar.Belki bir sürpriz olur. :roll:
:alkis:

bir görüş de ben yazdım. mümkün olduğunca görüş bildirelim arkadaşlar

Merhaba arkadaşlar ben de programı kısmen inceleme şansı buldum. 1-4. sınıflar için hazırlanan kazanımlar daha çok kazanım havuzu gibi görünmekte. Dolayısıyla BT öğretmenlerinin girebileceğini düşünmüyorum. Sınıf öğretmenlerinin serbest etkinlik ders saatlerinde uygulanabilir denilmekte çünkü. Onun dışında ortak üniteler üzerinden sarmal bir yapı dikkatimi çekti. Bir dönem tamamen problem çözme ve programlamaya ayrılmış gibi duruyor. Burada ders saatiyle ilgili kamuoyu oluşturma adına katkıda bulunabiliriz elbette ama bence mevcut yayınlanan programı daha iyi nasıl düzelttirebiliriz o yönünde de katkılar sunmalıyız. Bu anlamda her bir kazanımı ve işlenebilirliğini ayrı ayrı bu süre içinde değerlendirip dönütler vermek yetkililer için de faydalı olabilir. Bununla ilgili katıldığım tüm eğitimlerde askıya çıkan programlarla ilgili gelen mesajların hep atama, kadro vb. olduğu asıl katkı beklenilen değerlendirmenin yapılmadığı gibi durumların ortaya çıktığı ifade edilmekteydi.
Kolaylıklar dilerim.

1-4 sınıflarında serbest etkinlik dersinde okutulacak demek, sınıf öğretmeni çocukları bt sınıfına alacak serbest bırakacak demek.

VY_Canis_Majoris' Alıntı:
Bende bir görüş ekledim yazıyı okuyan adam koltuğundanzıplar herhalde. :D
""
Bu mesajın tamamını okumayın çünkü çok tehlikeli , okursanız yapmış olduğunuz hatalardan dolayı kendinizi imha etmeye karar verebilirsiniz.
Dersin 1,2,3,4,5,6,7,8 sınıflarda haftada 2'şer saat zorunlu olarak okutulması gerekiyor, bunun yanında teog sınavında soru çıkması lazım aksi halde okutulsa da başarılı olunamaz..
Teog'da soru çıkmayan bir dersi kimse çaba gösterip öğrenmek istemez.
Gerekçe: Neden okutulmalı : Çünkü Bilişim bir matematik,türkçe,sosyal,din,tarih ...vs. derslerden daha fazla hayatımızda yer alıyor.
Gelecek bu sektör üzerine kurulacak ve siz şimdiden genç beyinlere bu sektörün tohumlarını ekmezseniz gelecekte meyve yiyemezsiniz.
Örnek olay: ABD'de Microsoft şirketini kuran Bill Gates 1967 yılında daha henüz 12 yaşındayken Bilişim kurslarına gitti.
o zamanlar çocuk olan o adamın şimdiki bütçesi ülkenizin bütçesine neredeyse eşit.
PISA sorularını OECD'nin sitesinden inceleyin ne kadar sistemi mahvettiğinizi göreceksiniz. (PISA sınavı kağıt üzerinde yapılmıyor flash belleklerden pc üzerinden simülasyonlu sorularla yapılıyor ,Bizim eğitimde müfredatımızda hiç kullanmadığımız sorular,Sizin resmi yazılarla kapattığınız ve bakımını yapmayıp çürümeye terk ettiğiniz bilgisayar laboratuvarlarında yapıldı PISA sınavı )
Ülkem adına üzülmüyorum çünkü onlar sizi buralara getirdi ve bedelini yakın gelecekte sizin mahvettiğiniz sistemle ödeyecekler.
""
Trump gibi olmak lazım saldıracaksın ki karşı taraf kendine savunma hazırlasın.(Savunmaya göre durum tespiti yapalım)
Almanları seviyorum çünkü hataları yüzüne karşı söylerler ulu orta.
Türkler'den pek haz etmiyorum çünkü her yerde kendilerine şefaatçi arıyorlar.(Şefaat = Beni kayır = Bana torpil geç =Ben bir halt yedim ama beni kurtar çünkü sendenim )
:!: :)
abi naptın ya .yüksek dozda eleştiri içerir ve çekilen acıları yansıtır... diye uyarı belirtseydin :D ..güzel olmuş güzelll ..inş okurlar

dersin her kademede zorunlu olması gerektiği gerekçeleri ve çağın gereksinimine vurgu yapılarak tane tane anlatılarak belirtilmiştir.

Ders saati net olmayan derslerde saat belirtilmemiş. Görsel sanatlar, beden eğitimi, teknoloji tasarım ..vb Ders saati belirgin olanlarda net olarak ders saati yazılmış(türkçe matematik, fen, peygamberimizin hayatı ..vb). Bu nedenle 6larda ders saati artışı görünüyor bence. 7 ve 8'lerde de zorunlu olma olasılığı yüksek. Çünkü programlama kazanımları yoğunlukla o kademelerde. Anladığım bu benim.

Arkadaşlar katkıda bulunalım. Özellikle dersimizin hak ettiği yeri almalı.

Geri