Japon Ve Avrupa Otomobilleri Arasındaki Farklar

Kodla Büyü

Fender

Süper Üye
Süper Üye
Size göre ; Japon ve Avrupa Model otomobiller arasında hangi farklar olabilir?
Hangisi diğerinden üstün özelliklere sahiptir?

Bana göre ; Japon Arabalarının Olumlu ve Olumsuz Tarafları ;

Olumlu Tarafları ;

Sağlamlıkları ve sorunsuzluklarının yanında, son senelerde göze hitap eden hoş tasarımlarını da ekleyerek Avrupa otomobillerin pazarlarına çoktan göz dikmişlerdir.
Dünyanın en sorunsuz otomobilleri bu gruptan çıkar.
Bu konuda Avrupa Otomotiv üreticileri , Japon Otomotiv üreticileri ile rekabet edemez.
Japon arabaları tamamen teknolojidir (Son dönem üretilenler).
Rahat kullanımları vardır, hafif olurlar, pratiktirler, dayanıklıdırlar,her kesime hitap edebilirler.
Kesinlikle kalitesiz değillerdir.
Parasının hakkını verecek düzeyde kalite mevcuttur .
Japon otomobillerinde ivmelenme değerleri bir çok Avrupalı rakibinden çok daha iyidir.
Sağlamlığı ; sürekli arıza yapmama ile sınırlı değildir, 90 lı bir Japon arabada halen kabin içerisinden ses gelmediğini , bir lambasının bozulmadığını görebiliriz.

Olumsuz Tarafları ;

Ekonomik yönden Çok üst kesim nedense , Japon otomobillerini pek tercih etmez.
Bunun yanında Avrupa spor araçların karizmasına ; bir Avrupa makam aracının ağırlığına yetişemezler.
Hemen hepsinin ortak problemi yol sesinin Avrupa rakiplerinegöre çok fazla kabin içine yansıtması.
Maalesef konfor konusunda Avrupa rakiplerinden biraz daha geride olmaları

Yaw fender güzel konular buluyosun tebrikler de sanırım site sakinlerinin pek ilgisini çekmiyor:)
Japon arabalarından mitsubishi ve honda binek araç olarak benim favorim.
maliyet açısından alınabilirlik düzeyinde olan mitsubishi(lancer)
konfor şekil yönünden honda(civic).
avrupa araçların özellikle VW seçimim olur.
bizde ki mantık : çok tutan fiat serisinden almak aynı fiyatta ki mitsubishi lancer almaktan daha iyidir.(2004-2007 modeller arası)
onun için fazla tutulmuyor japon araçları

Yorumlarınız için teşekkürler.Otomobil sektöründe sadece Avrupa ve Amerikan arabaları haricinde de otomobiller olduğunu anlatmaya çalışıyorum.Japon arabaları dendiğinde ilk söylenen : piyasası yok sözü.Bu anlayışı değiştirmek için uğraşıyorum.

japon araçlarının motor ve şanzumanı, avrupa araçların ise daha çok kaporta aksamları sağlamdır. sizin de belirttiğiniz gibi yol sesini fazlaca içeri alırlar. yol tutuş konusunda avrupalı rakiplerinden geridedirler. Türk halkı olarak gösterişli arabaları sevdiğimizden genelde alman arabaları ilgimizi çeker. bana kalırsa 5 fazla olsun alman olsun derim..ama honda accord yada toyota avensise de hayır demem :)

accordun havası yeter:) suzuki sx4 örneğin tipi filan hoş bi araç, mitsubishi lancer özelikle yeni kasa süper japon diyince illa honda olmamalı. honda civic iyi tutulduğu için city jazz modelleri de göze hoş gelmeye başladı. eski kasa civic alacam desen(2002-2006) 20den aşağı bulamazsın. aynı fiyata hyundai accent sıfır alabiliyosun yada fiesta clio türevinden bi araç. millet tutturmuş bildik araba alacam diye. Ben anlamıyorum. geçenlerde dod da vardı mondeo 100 bin de 2004 model satılmıyor araç. nedir çok yakıyor. 2.0 motor diye. . . o araçtaki konfor 19 bin liraya alınacak hiç bir araçta yoktur. japon araçlarıda böyle işte kaliteli olsada bizim insanımız değişime kapalı olduğundan gitmiyor.

Bu birazda tanıtamamaktan oluyor.Büyük alışveriş merkezlerindeki,şehir merkezlerindeki ilanlara ,Tv reklamlarına bakıyoruz Japon arabaları yok denecek kadar az.Nissan biraz ortalarda dolaşıyor.
Ön konsol konusunda doğru söylüyorsunuz.Japonlar az malzeme ile çok iş yapmayı bir yerde ergonomi sayıyor.Bundan dolayı sade bir ön konsol ortaya çıkıyor.Mazda,Honda son çıkardığı modellerde bu sorunu aşmış gözüküyor.

bir mazda 3 kullanıcısı olarak malesef japon araçlarının iyi reklamı yapılmadığı ve servis ağının avrupa araçlarına göre daha kötü olduğu düşüncesindeyim.

ancak donanım olarak aynı kıstastaki avrupa araçlarının fiyatlarının çok daha pahalı olduğu da bir gerçektir.

Avrupa arabası olarak değil de Alman ve Japon olarak değerlendirmek lazım.

Fransızlar tabiki Japonların yanında sönük kalacaktır. Araba tercih meselsi olduğu için Japonların reklam problerinden dolayı satış yapamadıklarına inanamıyorum ki Honda ve Toyata Türkiyede çok büyük pazar payına sahiptirler. Japonlar ani tepkimeleri hızlardan hoşlanırken taraz olarak Almanlar ise uzun vadedeki hzılara odaklanırlar. Japonlar daha ince hatlara sahipken Almanlar daha dolgun hatlara sahiptirler. Japonlar daha sportif ikine Almanlar daha oturaklıdırlar. Alman moturundaki homurtuyu (Amerikanlarda çok çok daha fazladır) Japon motorundaki inlemeyi hissedebilirsiniz. Ben almanları yakışıklı Erkeklere Japonları ise güzel bayanlara benzetirim...

Aynı fiyata alacağınız bir Japon arabasında ;
Örnek : Suzuki'nin tüm modelleri 4 cam elektrikliyken , Citroen in C serisindeki bazı modellerinin arka camları manuel satılmaktadır.
Örnek : Hani bugünlerde çok reklamı yapılan ; Chevrolet - Cruze var.Cruze'un bazı versiyonlarında arka hoparlörler olmadan satışı yapılmaktadır.
Halbuki Suzuki'nin modellerinde 8 hoparlör standart olarak geliyor.
Benzer ayrıntıları Örneklerle sıralayabiliriz.
Diyoruz işte tanıtım zayıflığı mesele buradan başlıyor.
Halkımıza Japon arabalarını kabullendiremiyoruz...

Teachnologist' Alıntı:
Alman moturundaki homurtuyu (Amerikanlarda çok çok daha fazladır) Japon motorundaki inlemeyi hissedebilirsiniz.B
:+1:
Gerçek amerikan arabası homurtusu :) Dodge Charger, Ford Mustang, Chevrolet Camaro :) Araba bunlar işte. Adamların taksileri bile 3.0 Lt anca bu sene bizim vergiler yüzünden binemediğimiz 2.0 lara geçiş başladı.

Ayrıca Suzuki nin bir lastiğini çıkartın bakalım 3 tekerlekle gidebilecek mi ? Citroen gider 8) Suzukinin yol tutuşuna bakın bir de aynı segmentteki Citroene ye. Maalesef kalite olarak iyi yerlere gelselerde bazı markalar 2. ligde kalıyor her zaman

hürmetler

kafkas Hocam Japon arabaları da daha iyi yerlere gelecek.
3 lastikle Suzuki gidemez ; ama Suzuki'nin girdiği dağlık arazi koşullarınıda Citroen 'in gireceğini sanmıyorum.
Suzuki Citroen 'in girdiği her yola girer.
Türkiye'de yolların durumu ortada.Ben Türkiye'nin her yol koşulunda sürmek için Suzuki'yi tercih ettim.17,5 cm yerden yükseklik yol bozukmuş,çukurmuş,tümsekmiş içim rahat basar gidersin.Citroen acaba bozuk arazi yollarında amortisörmü patlatır,jant kapağı mı fırlatır?
Citroen e Amerika da asfalt tosunu (şehiriçi) tabirini kullanıyorlar.
Bir dönem C4 'ün full modelinide düşünmüştüm.Param yetmedi.Citroen'in dış Estetik görünümü yerinde.Dijital göstergeleri de çok hoş.Gece araç içerisine ayrı bir hava veriyor.Michelin lastiklerle satılması ise gözden kaçmayan bir ayrıntı.

Fender' Alıntı:
kafkas Hocam Japon arabaları da daha iyi yerlere gelecek.
3 lastikle Suzuki gidemez ; ama Suzuki'nin girdiği dağlık arazi koşullarınıda Citroen 'in gireceğini sanmıyorum.
Suzuki Citroen 'in girdiği her yola girer.
Türkiye'de yolların durumu ortada.Ben Türkiye'nin her yol koşulunda sürmek için Suzuki'yi tercih ettim.17,5 cm yerden yükseklik yol bozukmuş,çukurmuş,tümsekmiş içim rahat basar gidersin.Citroen acaba bozuk arazi yollarında amortisörmü patlatır,jant kapağı mı fırlatır?

Hocam sizin aracınız 4x4, herhalde girecek dağa tepeye, bu çok anormal bir durum değil, Citroen C4 lere dağa bayıra gidilmez herhalde.

Suzuki Swift le C3 ü kıyaslayın bari de bir şeye benzesin :)

Japonlara selam yola devam

Hürmetler

Başlığı açmamdaki amaç muhakkak ki bilgilenme , bilgilendirme.Otomotiv sektöründe Japonlar'da var diyebilmek.Direkt Avrupa arabalarını yermek hedefim değil.Onları Japon arabaları ile karşılaştırmak.Öyleki Avrupa arabası olarak Passat,BMW,Opel,Citroen kendini zaten ispatlamış.

click' Alıntı:
dün lancer aldım 2006 mt. daha 1 gün oldu ama çok memnunum.

hocam ne kadara aldın. km ne ? özellikler ne? fotograf ekle lütfen.

1 gün de de memmun olunmaz bir ay sonra bir daha bir değerlendirme yaparsan daha sağlıklı olur :+1:

güle güle kullan

lancer ne zamandır takip ettiğim bir araç bekliyoruz hocam lancer hakkındaki görüşlerini fiyat km yakıt konfor nedir durumları sana zahmet..

erdcan' Alıntı:
lancer ne zamandır takip ettiğim bir araç bekliyoruz hocam lancer hakkındaki görüşlerini fiyat km yakıt konfor nedir durumları sana zahmet..

hocam aynı takipte bende varım ama subaru impreze 1.5 AWD ler daha hoş gibi duruyor. Hiç ilginizi çekti mi ?

Tip olarak çok hoşlarda hocam yeni subaruların 1.5 hb test sürüşü vardı National geographic chanel da .
kullanmadım fakat ordaki yorum eski impreza ların daha kaliteli yol tutuş ve performans sağladığı yönündeydi.. hayırlısı bakalım lancer hakettiği yerde değil bence hondanın ağırlığı çok fazla japonlar arasında, civic aldı başını gidiyor...

erdcan' Alıntı:
Tip olarak çok hoşlarda hocam yeni subaruların 1.5 hb test sürüşü vardı National geographic chanel da .
kullanmadım fakat ordaki yorum eski impreza ların daha kaliteli yol tutuş ve performans sağladığı yönündeydi.. hayırlısı bakalım lancer hakettiği yerde değil bence hondanın ağırlığı çok fazla japonlar arasında, civic aldı başını gidiyor...

ya işte sayın hocam her taraf civic civic oldu. farklı bir araba lazım. lancer veya impreza hep aklımda. ama aldıktan sonra da başa bela olabilir ondan ürküyorum biraz. tamirci bulamaz, parça bulamaz, bulursak altın gibi pahalı olursa kıymeti kalmaz :S

Hocam lancer bence yine ağır basıyor imprezadan. inşallah yaza doğru 2005 üstü lancer sahibi olursam bunları daha ayrıntılı konuşuruz..

erdcan' Alıntı:
Hocam lancer bence yine ağır basıyor imprezadan. inşallah yaza doğru 2005 üstü lancer sahibi olursam bunları daha ayrıntılı konuşuruz..

sayın hocam ben de aynı şekilde yaza doğru subaru alırsam paslaşırız buradan :+1:

17.500 lira
2006
130000
klima(analog)/park sensörü/4 cam otomatik
yakıt 6.5 yakıyor (akıllı sürersek)

Ekli dosyalar

• lancer1.JPG
    lancer1.JPG
    366.4 KB · Görüntüleme: 896
  • lancer2.JPG
    lancer2.JPG
    332 KB · Görüntüleme: 896
bana göre japonların eski sağlamlık olgusu kalmadı gelişen teknoloji ile birlikte. japonların sağlamlık sıfatını aldığı 90 lı yıllarda arabaları oldukça
basit elektronik aksamı az olan araçlardı aksini idda eden 95 model avensis ile passatı veya corolla ile golf yada mercedesi felan kıyaslasın.
japon arabaları iyi arabadır ama avrupa araçlar kadar konforlu, estetik,donanımlı ve sağlam değildirler.
bi arkadaş avrupa araçların kaporta aksamı japonların ise motor ve şanzımanları sağlamdır demiş kısmen katılıyorum.
eğer kıyaslamaya katılacaksa mercedes her açıdan üstündür 4.000.000 km yapan araçları mevcuttur.
ivmelenmeleri daha iyi denmiş. honda bu konuda daha önde görünür. v-tech denen teknolojiyi kullanan motorları sözde alt devirlerde subabları
kısarak yakıtı düşürür, üst devirlerde açarak performansı artırır. ancak bana göre alt devirleri öldürüyor üst devirlerde ise deli gibi benzin yakmasına
neden olan başarısız bir sitem. ben mitsubishi ve mazdayı daha başarılı buluyorum

arabaların kitabını yazmışsınız yav :) valla ben japon arabası kullanıyorum mazda 626 99.. her yönden memnunum ama aklım yine de avrupa arabalarda nedense :)

:D

Avrupa Araba ; şakacı ve neşelidir, Japon Arabası ciddidir.

Avrupa Araba ; süslüdür, Japon Arabası sadedir.

Avrupa Araba ; duygusaldır, Japon Arabası akılcı ve gerçekçidir.

Avrupa Araba ; atılgandır, Japon Arabası tedbirli ve temkinlidir.

Avrupa Araba ; samimi davranır, sıcaktır, Japon Arabası soğukkanlıdır.

Avrupa Araba ; detaylarda boğulur, Japon Arabası detayları kontrol eder.

Avrupa Araba ; bol sütlü ve bol şekerli, Japon Arabası sütsüz ve şekersiz koyu bir kahveye benzer.

japonlar işini bilir... :+1: http://news.bbc.co.uk/2/shared/bsp/hi/p ... 10_tuv.pdf
almanya da yayınlanan 2010 yılına ait TÜV yani bir nevi araçların sorunsuzluk-sorunluluk derecelendirmesidir;ve bu verilere bakacak olursanız ilk 10 da 7 tane JAPON markası yeralıyor...bu da japonların kaliteden taviz vermediklerinin bir göstergesidir..bunun yanı sıra japonlarda görsel olarak göze hitap eden harika modeller tasarlamakta günümmüzde;meesela MAZDA 3-6 tasarım olarak hem dinamik hemde bi italyan estetiğine sahip harika araçlar..birde HOnda ACCORD ve S2000 ler süper...kısaca JAPONlar bence bmw-mercedes-audi dışındaki tüm avrupa markalarından bi gömlek üstündür..

japon arabaları bir başka bence honda aracımı daha üst model bir honda alacağım zaman satmayı düşünüyorum. öyle bindiğim avrupa arabaya keşke şundan alsaydım dediğim olmadı.
bu demek değil avrupa araba alınmaz. vw alan birine niye aldın denmez. ama araba biraz da zevk işi takım tutmak gibi
araban beni hiç yolda bırakmadı. (geçen tam iftara giderken akünün bittiğini saymazsam :D).
ben japon araçlarımda verdiğim paranın karşılığını tam aldığımı hissediyorum. avrupa araçlar biraz daha "kodaman" tabir ettiğimiz kitleleri hedefleyebiliyorlar. param var diyen bmw mercedes audi ye biniyor.
biz memurlar için en idealinin japon araçları olduğuı kanaatindeyim.

Geri