Java kullanıcı eşleştirme nasıl yapılır

Kodla Büyü

btogretmeni34

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Java ile bir sunucu bir client uygulaması yazdım. Client uygulamayı android projesinde kullandım. Sunucu 100 kullanıcıya cevap veriyor. Fakat benim kullanıcıları ikişerli olarak eşleştirmem gerekiyor. Nasıl bir yol izlemeliyim. Örnek ya da kaynak önerirseniz çooookk sevinirim.

Evde kendi bilgisayarımda denemeler yapıyorum hocam. basit bir server class ve basit bir client class yazdım. amacım gerçek bir uygulamadan ziyade denemeler yapmak. client class'dan gelen bir veri, server class da işlenip yeniden client class tarafından kabül ediliyor. çok yol katmem gerek farkındayım ama bu işler için önereceğiniz kitap ya da kapsamlı bir kaynak var mı?

Genelde örnekler hep clientin servera göndermesi ve serverin işleyip istenen cliente göndermesi şeklinde.
Ağ programlamayla ilgili türkçe bir kitap var ama içeriğini incelemedim.
http://www.kitapyurdu.com/kitap/default.asp?id=73418
Fakat kitapta belirttiğiniz şekilde örnek olduğunu sanmıyorum. Serveri aradan çıkarmadan yapılan örnek vardır sanırım.
İnternette ingilizce kaynaklar var ingilizce sıkıntınız yoksa. Peer to peer veya p2p java socket şeklinde arama yapabilirsiniz. Onun haricinde dediğim gibi xmppyi araştırabilirsiniz.

Geri