Javascript bilen hocalarım yardım?

Kodla Büyü

Elifce42

Üye
Merhaba arkadaşlar, ben javascript ile geliştirme yapmaya çalışıyorum.Sorum şu Javascript Ajax kullarak json-server üzerinden fake bir veritabanı ile veri ekleme,güncelleme vb.işlemler yapabiliyorum.Sorum şu json-server bir node paketi ve çalıştırılmaya ihtiyacı var ve localhostta çalışıyor.Bunu ben gerçek bir uygulama olarak webe attığımda çalışmıyor doğal olarak.Veritabanı olarak nasıl bir yol izleniyor.Sahte veritabanı olduğunu biliyorum json-server'ın gerçek olarak nasıl yapacağımı bilmiyorum.Yardımcı olursanız sevinirim

Web'e attığımda derken? Tam olarak nereye atıyorsunuz hocam?

Normalde yazdığınız backend kodunu bir sunucuya(vultr, linode, digitalocean vs.) atarsınız. Localhost'ta çalıştırdığınız gibi orada çalıştırırsınız. Backend'i de nodejs ile yazdıysanız, veritabanı olarak sqlite, , postgresql, mysql veya nosql(mongodb, couchdb vs.) gibi istediğiniz veritabanına yazıp okuyabilirsiniz. Json'a parse edip frontend'e gönderirsiniz. Olay bu şekilde gerçekleşiyor.

Bu arada json dosyanız statik bir dosya ise(mesela Türkiye'nin il-ilçe bilgileri gibi) sunucuda node.js veya server side bir programlama diline ihtiyacınız yok. index.html'in bulunduğu klasöre json dosyanızı konumlandırıp, artık hangi formda gösterecekseniz dosya yolunu ekleyip oradan alabilirsiniz.

Geri