Kablosuz Ağ-AP(ACCESS POİNT)-Kurulum-HERŞEY!!!

Kodla Büyü
bilisimdersi' Alıntı:
hocam benim elimde 3 tane wireless modem var.birisi ana modem. diğer ikisini ben okulun diğer katlarına wireless swich olarak kullanmak istiyorum. modem ayarlarını nasıl yapabilirim.
Hocam kablosuz modemler de mesh(tekrarlayıcı) olarak kullanılabiliyor. Airties öyle mesela ama hepsi öylemidir bilmiyorum.

benim okulumda 2 bina her 2 binada 3 er katlı ben 1 adsl modem 3 AP ile işi hallettim çok sayıda Ap yerine ben Antenleri kuvvetli aldım
sonuç 2 binanında her yerinden rahtlıkla çekiyor toprak altı katlarda bile

arkadaşlar benim okul 2 katlı 3 koridorlu yani E şeklinde her koridora 60 tl lik 104 mbps lik t link ap yerleştirdim 5x60=300tl ye mal oldu bağlantılarını montajlarını elektrik bağlantılarını kendim yaptım şimdi bir problem olmadan tüm sınıflarda çalışıyor

Hocam güzel iş çıkartmışsınız tebrikler. Dikkatimi çeken bi nokta var Ap lerin arayüzünü tanıtırken 10 ap yede 192.168.2.201 den başlayarak numara vermişsiniz. bunu biraz açabilir misiniz ? zaten bu cihazlar 192.168.2.254 olarak tanımlı değil mi? bir de elle mi ip verilecek ? Ha bir de tüm ap ler aynı kanalda çalışıyor değil mi ?

marabaci' Alıntı:
Hocam güzel iş çıkartmışsınız tebrikler. Dikkatimi çeken bi nokta var Ap lerin arayüzünü tanıtırken 10 ap yede 192.168.2.201 den başlayarak numara vermişsiniz. bunu biraz açabilir misiniz ? zaten bu cihazlar 192.168.2.254 olarak tanımlı değil mi? bir de elle mi ip verilecek ? Ha bir de tüm ap ler aynı kanalda çalışıyor değil mi ?

hocam AP lerin fabrika ayarlı gelen İP leri dir 192.168.2.254...........................

Okulda bir ağ kurulduğu için ; bu AP lerin İPlerinin değiştirilmesi gerekir....herhangi bir İP çakışmasında sistemde sorun olmaması için......

aslında AP ler birbirlerini MAC adresleriyle buluyorlar ama ; sonuçta kurduğumuz bir ağ topolojisi......

o yüzden ipleri değiştirdim......

192.168.2.x aralığında bir ip verebilirsiniz aplere.....

kanal meselesini yazmamışım.....

evet hocam ; tüm apler aynı kanalda (6.kanalda ) çalışıyorlar.....

ki en önemli noktalardan birisi de budur.......

hacam bilgilendirme için teşekkürler. 1 sorum daha olacak. bende benzer şekilde bir sistem kurmayı düşünüyorum okulda. bizde de iki bina mevcut. Kablolu bir modem ile 2 binadaki ilk ap leri modemden birer kablo ile (erişim noktası) bağlayıp diğer ap ler ile ondan sonra bağlamak istiyorum. Bi aksilik olmaz inşallah

Bu kadar AP kullanana kadar kablo döşenir zaten.
Hem bu 10 tane AP lere zaten kablo üzerinden adsl gitmiyormu?
Tamam şimdi dikkat ettim AP ler papağan olarak yapılandırılmış.

COBOL' Alıntı:
Bu kadar AP kullanana kadar kablo döşenir zaten.
Hem bu 10 tane AP lere zaten kablo üzerinden adsl gitmiyormu?
Tamam şimdi dikkat ettim AP ler papağan olarak yapılandırılmış.

maliyet olarak kablo daha ucuza gelebilir fakat kullanım kolaylığı olarak wireless daha güzel. sınıflarda bilgisayarın yeri değişebilir, öğretmen masasının yeri değişebilir vs. Kablo çekerek net aktaracaksak birde kabloları saklamak için kablo kanalı derdi de var. Okulun her bir yana kablo ve kanal dolacak.
Elde maddi imkan varsa wireless sistem en güzeli.

Cobol hocam 10 tane ap ye kablo üstünden gitmiyor bağlantı, her biri kablosuz olarak (mesh) birbirine bağlı. Özgür hocam sadece karşı binadaki access pointe kablo çekmiş verimi artırmak için ama kablo çekmeden de çalışabilir.

Arkadaşlar, kablosuz modemden acces pointe(erişim noktası olacak) kablo çekip diğer aces pointlere(mesh) kablosuz ağ kurabilirmiyiz? Yani kablosuz modem şart değildir değil mi?

alpozturk2002' Alıntı:
Arkadaşlar, kablosuz modemden acces pointe(erişim noktası olacak) kablo çekip diğer aces pointlere(mesh) kablosuz ağ kurabilirmiyiz? Yani kablosuz modem şart değildir değil mi?

kurabilirsiniz hocam, kablosuz modem olması şart değil erişim noktası olan ap bu işi halletmiş olacak zaten.

the_korsan' Alıntı:
alpozturk2002' Alıntı:

kurabilirsiniz hocam, kablosuz modem olması şart değil erişim noktası olan ap bu işi halletmiş olacak zaten.
teşekkürler

ozgurgitarim' Alıntı:
arkadaşlar meshin çalışma mantığı şu......

mesela 6 numaralı APyi düşünün.....

buradan internete bağlanmaya çalışan bir öğretmen....sistem şu şekilde işliyor.......

1.) DİZÜSTÜNÜN KABLOSUZ ADAPTÖRÜ YAYIN YAPAN APYİ BULUYOR(6 NOLU AP)......
2.) 6 nolu AP 4 nolu AP yi 4 nolu Ap 1 nolu AP yi o da son olarak modemi buluyor......
3.) Sonra tam tersi bir süreç işlemeye başlıyor.....
4.) Modem-1 nolu AP-4 nolu AP-6 nolu AP oradan da öğretmenin bilgisayarı........

aslında bu sistem yıllar önce kullanılan BUS TOPOLOJİ sine benziyor......

bus topolojisinin en büyük dezavantajı şu idi.....

sistemdeki bir makina arızalandığında ; bütün sistem çökebiliyordu....

MESH TE DE BU SIKINTI VAR.....

yani aradaki aplerden birisi arızalandığında ; doğal olarak ona bağlı olan tüm apler etkileniyor......

bence yıllar sonra şöyle okuyacağız ;

MESH topolojisinin terkedilmesindeki en büyük etken ; sistemin birbirine bağlı olması ; ve bir arızada sistemdeki diğer cihazların da bundan etkilenmesidir.....
:++:

hocam bizde zyxell akses point aldık.kurulum menüsüne girdik.verilen şifreyi yazıyoruz.bir tülü kabul etmiyor.bağlantı gözüküyor yani zyxell yazısı çıkıyor ama kurulumu yapamıyoruz.modemimizde kablosuz bağlantı yok ondan olabilir mi

Hocam bence özellikle de çocukların bulunduğu bir yerde kablosuz internet insan sağlığı açısından sakıncalı. Kullanım kolaylığını düşünürken sağlığı gözardı etmemeliyiz. Avrupadaki okullarda kablosuz internet ve GSM istasyonlarının okullara uzak olmasına dikkat ediliyor. Bir de güvenliği WEP olarak ayarlanacak demişsiniz. Merak ettim neden daha iyi güvenlik olan WPA2 seçilmedi. Yoksa Airties modem ve apleri WPA2 yi desteklemiyor mu?

hocam çok teşekkürler
tam lazım olan zamanda gördüm çalışmanızı
elleriniz dert görmesin

Arkadaşlar öncelikle paylaşımlarınız ve uygulamalarınız için gerçekten teşekkürler, emeğinize sağlık. Güzel bir konu olmuş

Ancak ben size bir çok kişininde bildiği farklı bir cihaz önereceğim.
Konuyu daha önce göremediğim için kusuruma bakmayın. İnanın şuan mahcup oldum..

2 bina için

A) 1 MODEM =Airties olabilir, kablosuz tercihdir... Ben 50 liralık zyxel kablosuz kullanıyorum.. :)
B) 3 ADET TP-LINK ROUTER TL-WR941ND 300Mbps .... Tanesi 70 lira.. (Arkasında 1 port giriş 4 port çıkış var)

A binasına 2 ADET TP-LINK ROUTER TL-WR941ND 300Mbps Koyuyorsunuz
B binasınada 1 ADET TP-LINK ROUTER TL-WR941ND 300Mbps Koyuyorsunuz

Çekmeyen yerler olursaki heryerde çekecek (N draft kullanan bütün notebook vs cihazlar çeker, A B G standartı kullananlarda belki sıkıntı olursa)

TP-LINK TL-WN821N USB 300M LAN bu cihazdan alırsınız, ihtiyacınız kadar..tanesi 30 lira

KENDİ OKULUM İÇİN UYGULADIĞIM MALİYETİM (BAHÇE DAHİL)
( 2 BLOK
A BLOK 4 KATLI
B BLOK 3 KATLI
)

3 ROUTER = 210 LİRA
1 MODEM = 50 LİRA
2 USB WİRELES = 60 LİRA

TOPLAM= 320 Lira

Bu arada routerlara yakın masaüstü bilgisayarları arkasında bulunan 4 çıkışa bağlayabilirsiniz.

TP-LINK ROUTER TL-WR941ND 300Mbps
http://www.gold.com.tr/urunozelyeni.asp ... k-Urunleri

TP-LINK TL-WN821N USB 300M LAN

Bu arada sizin duvarlar inceymiş diyen olursa diye söylüyorum

Airties AP 400 e yanında hediye verilen 7 Dbi antenle bile taktığım yerden 2 sınıf ötesini çekmedi. Denenmiştir
Denenen markalar
Zyxel
D-link (Yazılımda değiştirip denedim)
Airties
Linksys

Favorim TP link, fiyatı yarı yarıya ucuz

KOLAYLIKLAR DİLERİM..

ghost' Alıntı:
Fİyat kontrolü için

TP-LINK ROUTER TL-WR941ND 300Mbps

TP-LINK TL-WN821N USB 300M LAN

Bu arada sizin duvarlar inceymiş diyen olursa diye söylüyorum

Airties AP 400 e yanında hediye verilen 7 Dbi antenle bile taktığım yerden 2 sınıf ötesini çekmedi. Denenmiştir
Denenen markalar
Zyxel
D-link (Yazılımda değiştirip denedim)
Airties
Linksys

Favorim TP link, fiyatı yarı yarıya ucuz

KOLAYLIKLAR DİLERİM..

Hocam çok teşekkür ederim..
Ayrıca Özgür hocam sana da çok teşekkür ederim..Ben de okulda kablosuz bi sistem kurayım diyordum.Ama kararsızdım verim alabilir miyim acaba diye..Cesaretlendirdiniz beni..iyi çalışmalar diliyorum..İşe başlayınca problem yaşarsam yardımlarınıza başvururum artık..

Merhaba bizimde benzer bir sistemimiz var. 10-15 bilgisayar için kullanmakta olduğumuz 3 adet "BELKIN F5D8636-4 v2" Modem Router cihaz var.
Bir tanesi modem olarak diğerleri Access Point olarak kullanılıyor. AP olarak kullanılanlar modeme kablo ile bağlı (ciazhların sırasıyla adresleri 192.168.2.1 - 192.168.2.2 - 192.168.2.3)
bazen modeme kablolu ve kablosuz bağlı olan PC'lerde bağlantı var gözüküyor, modemin ışıkları doğru şekilde yanıyor ama hiç bi bilgisayar Ağ'a ve internete giremiyor.
Hatta bu sorun olduğu zaman Access Point olarak kullanılan cihazlar hariç Modemin arayüzünede girilemiyor (AP olarak kullanılanlara girilebiliyor)
Modemin fişini çıkarıp takınca herşey normale dönüyor. Bunu Sebebi nedir? Yardımlarınızı bekliyorum.

Ayrıca bu sorun hariç arasıra internet bağlanıtısı kesiliyor. (adsl hattında splitter ile Fax makinası ve Pos makinası var)

çok güzel bir çalışma yapmışsınız hocam... elinize ve bilginize sağlık :)... :+1:

şuan böyle bir çalışmam olmasa da lıyorum bulunsun elimde çok sağolun. bu sayfayı sık kullanılanlara ekliyorum, bazen sayfalara kaldırılmış oluyor bu inşallah kaldırılmaz daha daha sonra :)

Inventor' Alıntı:
Merhaba bizimde benzer bir sistemimiz var. 10-15 bilgisayar için kullanmakta olduğumuz 3 adet "BELKIN F5D8636-4 v2" Modem Router cihaz var.
Bir tanesi modem olarak diğerleri Access Point olarak kullanılıyor. AP olarak kullanılanlar modeme kablo ile bağlı (ciazhların sırasıyla adresleri 192.168.2.1 - 192.168.2.2 - 192.168.2.3)
bazen modeme kablolu ve kablosuz bağlı olan PC'lerde bağlantı var gözüküyor, modemin ışıkları doğru şekilde yanıyor ama hiç bi bilgisayar Ağ'a ve internete giremiyor.
Hatta bu sorun olduğu zaman Access Point olarak kullanılan cihazlar hariç Modemin arayüzünede girilemiyor (AP olarak kullanılanlara girilebiliyor)
Modemin fişini çıkarıp takınca herşey normale dönüyor. Bunu Sebebi nedir? Yardımlarınızı bekliyorum.

Ayrıca bu sorun hariç arasıra internet bağlanıtısı kesiliyor. (adsl hattında splitter ile Fax makinası ve Pos makinası var)

Bu sorunu ben de yaşıyorum, yardım istiyoruz.
Ayrıca Özgür Hoca ellerine, yüreğine sağlık, teşekkürler... :alkis:

yorum yapan herkese teşekkürler arkadaşlar...

apo.ege hocam sizin sistemde sorunun bir çok nedeni olabilir...

aklıma gelen çözüm yöntemlerini yazayım....

diğer Ap'lerden herhangi birini modem olarak yapılandırıp denediniz mi?
sorun modem olarak kullanılan belkin cihazdan kaynaklanıyor olabilir.

sistemde herhangi bir ip çakışması olabilir.

belkin modemin dağıttığı ip aralığını kontrol ettiniz mi..bu aralığı kullanan ve elle ip verilmiş olan herhangi bir bilgisayar-cihaz var mı?

fax makinanızın ya da pos cihazınızın bağlantılarını-adaptörlerini-ip adreslerini kontrol ettiniz mi?

aklıma gelen yöntemler bunlar....

Geri