Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama
Yeni Konu Aç
Yeni Konu Aç

Kaderine razı olmak üzeresin BİLGİSAYARCI!

Konu, 'CeBIT eurasia Bilişim 2010' kısmında mfk tarafından paylaşıldı.


 1. ebfo45

  ebfo45 Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  27 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  1.836
  Beğeni:
  0
  :alkis: :alkis: :alkis: :alkis:
  Doğru söze ne denir?
   
 2. raid10000

  raid10000 Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  24 Eylül 2010
  Mesajlar:
  308
  Beğeni:
  0
  ist_kordinatöre;

  ustadım söyledikleriniz şeyler gerçekten güzel fakat; böte bitiripte 100 kişiden kaçı sizce flash,aothorware,director, vb. programlarda kullanışlı işe yarar içerik hazırlayabilir(bunun yanında freehand,coreldraw,photoshop da az çok bilse iyi olur diye düşünüyorum). Ayrıca bu içerik hazırlama işinde hangi öğretmene yetişebiliriz ? Bu tarz eğitim içeriği hazırlama işinde özel sektörde çalışan bir arkadaşım var ve gerçekten iyi para kazanıp iyi kullanışlı içerikler geliştiriyorlar.Ama bu sadece onun işi değil.Bu işten sorumlu projede gorev alan bir ekip var.Senaryoyu yazan ayrı,resimleri tasarımları yapan,cizen ayrı, program kısmını yapan ayrı departmanlar(ya da kişiler). Ayrıyetten universitelerimiz; böte bölümlerinin; biz bu işi(içerik hazırlama) tam anlamıyla öğretmenden mezun etmemesi gerekiyor. Bunun yanında okullarımızda- ben tecrubeli sayılmam mesleğimde- sizler daha iyi bilirsiniz donanım,yazılım,parça vb gibi sıkıntılarda bizden yardım istemiyecekler mi? Bence düşündükleriniz güzel şeyler ama uygumala kısmı çok daha farklı çok daha değişik olması gerekir diye düşünüyorum.

  Bu dediğiniz iş uzun soluklu bir iştir. Böyle bir durumda eğer kullanışlı,işe yarar içerik hazırlayayım derseniz senede en fazla 10-15 içerik geliştirebilirsiniz diye umuyorum.He derseniz hazır şeyleri alıp projemde kullanırım o zaman iş farklı şekil alır.Zaten bu işi adam gibi yapabilecekler böte yada tef mezunu arkadaş var ise(meb de öğretmen), gidip özel sektörde çalışır diye düşünüyorum ki çalışanlar zaten var.

  Amacım şu olsun bu olsun demek değil.Bana okulda ne görev verilirse verilsin her manada bilmesem bile ki zaten bilmiyorum(2-3 senedir baska işler ile uğraştıktan sonra 2010 da goreve başlamış biriyim), elimden ne geliyorsa öğrenmeye yapmaya ragzıyım.

  Bu yazdımlarım kendi adıma düşündüklerimdir
  saygılarımla......
   
 3. rock

  rock Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  19 Şubat 2007
  Mesajlar:
  678
  Beğeni:
  12
  Soru : Öğrenciler matematik dersinden kaçıp dışarıda dolaşmak isterken matematik öğretmeninin ders anlatması öğretmenlikmidir? Değilse bu adamalr dersi niye anlatıyor sizce para aldıkları içinmi sadece.
  cevap: Eğer bu ders kurs ise zaten öğrenci isteyerek gelmektedir zorunlu değildir. Normal ders ise bu her ders için geçerli bilgisayar dersinde de sıkılan vardır onların ilgisini derse çekmek bizim yeteneğimize kalmıştır.

  Soru: Öğrencilerin hepsimi kursta, bu öğrencilerden proje çalışma çalışması yapacak olan yokmu eğer varsa hepsinin evinde bilgisayarmı var eğer varsa sizin onlara Mouse-Klavye anlatmanız için o okulda para almak hakkınızmıdır? Bu sorulardan birinin cevabı hayır ise o bir tane çocuk gelecek diye okulda 5'e kadar kalmanız bir öğretmen olarak doğru değilmidir? Bir Hastanenin ACİL bölümündekiler 3 gündür hasta gelmedi diğer doktorlar viziteden parayı götürüyor deyip o hafta kapatsa ve siz geldiğinizde ACİL kapalı olsa sizce o kişiler ama abi 3 gündür kimse gelmiyor deyince haklımıdır?
  Cevap: Kendi okulum için evet öğrencilerin % 90 ında evinde PC var. Müfredatın klavye-mouse den ibaret olmadığını söylememe gerek yok. Siz de diğer branş öğretmenleri gibi öğrenciler zaten pc yi biliyolar diye düşünenlerdenseniz yanılıyosunuz. Bildikleri goggle a aradığı şeyi yazıp bulmak, oyun oynamak film izlemek . Öğretmenlerin örneğin bi okuldaki 30 öğretmenin kaçı word de adam gibi yazılı sorusu hazırlayabiliyor sanıyosunuz? Kaçı excel de tablo hazırlayabiliyor? Bizim okuttuğumuz öğrenciler bu konuları içiyor. hatta fazlasınıda alırlar ama bence müfredat çok kısıtlı. cevabınız okulda kurs açın anlatın olacak. sorsanız öğretmenlerin çoğu bu eğitimi almıştır.

  Soru :Vitamin, egitim.gov.tr var hocam. Devlet evinize su getirmişse siz hala lağımdaki suyu içiyorsanız o insana akıllı denebilirmi? Bir dersin adımadım neasıl işleneceğini (meb anlatsın) anlatacaksanız o kişiye ne gerek var MEB çocuklara anlatsın onlar öğrensin ÖĞretmen iyisini düşüneceği için orada değilmi(çok optimist bir yaklaşım üsttede yazdığım gibi arkdaşlarınızın hepsini sığır olarak gördüğünüzü farkettim ama benimki bir hayal)?
  Kesinlikle kimseyi sığır gibi görmüyorum o tabiri siz kullandınız. Ben BDE nin gerksiz olduğunu söylemedim. Bunu öğretmenlerime zaten söylerim bt sınıfını kullanmaları için. Ders saatleri içinde okulda dururum yardımcı olurum görevimi yaparım amenna. onun dışında materyal hazırlamaksa konu evimde de hazırlarım.



  Sadece içimi dökmek istedim sözüm kimseye değil ama yukarıda yazdıklarım şikayet edilmeyecek şeyler değil. DEMİŞSİNİZ.
  peki şikayetleriniz düzeltmek adına, sistemi çocuklar için daha verimli hale getirmek adına, bu sığır dediğiniz gruba derslerin böyle işlenemiyeceğini anlaamak adına , Çözüm öneriniz nedir sayın öğretmenim bizler düşünen insanlarız sorun varsa çözümüde düşünürüz, çözümü düşünmemişsek aslında ortada sorunda yok demektir. O sebeple şikayetiniz varsa çözüm talebinizde vardır onu bizimle paylaşırmısınız?

  Yine sığır tabiri. ben oyle bi yaklaşımda bulunmuyorum. bt sınıflarına öğretmenleri çekmenin zor olduğunu bunu sınıfta yapmaya çalıştıklarından bahsediyorum.

  Bence,
  Eğer bundan böyle sadece 2. kademede ders olacaksa hatta onuda kaldıracaklarsa, bu işin geri dönüşü yoksa, şöyle olabilir.
  Tekli öğretim yapan okullara 1, 2 li öğretim yaşpan okullara 2 bt formatör öğretmeni atarlar.
  tekli öğretimde ders saatlerinde okulda bulunuruz rehber öğretmenler ve diğer öğretmenler gibi. o saatlerde de bu formatörlük görevini yerine getiririz. bt sınıfını açık tutarız diğer öğretmenlere materyal konusunda yardımcı olur bt sınıfında işlemelerini sağlarız. Kadromuz verilir, her sene ne olacak halimiz diye düşünmeyiz. ders dışı egzersiz çalışması yapabiliriz.
  2 li öğretimde ise bir bt formatörü sabahçı diğeri öğlenci olur.
  Ne dersiniz hoş olmazmı? bence bundan bi çok kişi memnun olur. ha bazıları derki ben dersime girmek istiyorum 30 saat yada kaç saatse. benim gönlümde ondan yana. ancak mademki formatörüz bu işin dönüşü yok. Kadro+diğer öğretmenlerle eşit çalışma saati+ dolaysıyla egzersiz hakkı
   
 4. ist_koord

  ist_koord Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  23 Eylül 2010
  Mesajlar:
  1.241
  Beğeni:
  1
  Elbette hayır ancak şu anda müfredatla ve hep dediğiniz gibi türkiyenin gerçekleri ile (15+1 yada 20+1 Bt sınıfı 40-55 kişi sınıf ) dersimiz ile ilgili en üst seviye hedefiniz nedir?
   
 5. tuetje

  tuetje Aktif Üye

  Kayıt:
  24 Eylül 2009
  Mesajlar:
  188
  Beğeni:
  0
  çok haklısınız hocam
   
 6. ist_koord

  ist_koord Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  23 Eylül 2010
  Mesajlar:
  1.241
  Beğeni:
  1
  @raid10000 öğretmenim, bakanlıkta bu işin böyle olmayacağını, BÖTElerin öğrencilerini tam yetiştiremeden alana gönderdiğini anlamış olmalı kiBT lerde diğer dersler işlensin diye EĞİTEK te 50 civarında arkadaş materyal geliştirme ekibi olarak görevlendirildi, bunun yanında Vitamin isimli program okullarda öğrencilerin hizmetine sunuldu. Şu anda egitim.gov.tr ve http://www.mebvitamin.com/ adreslerinde en son 2000 den fazla öğretşm materyali tüm ğretmenlerin kullanımına hazır. BÖTE cilerden tek istenen bunları diğer öğretmenlere anlatmaları ve onları istemeselerde o alana çekmek için çalışma yapmalarıydı. Bilgisayar Öğretmenlerimiz onuda yapmadılar ve şimdi bakanlık BT lerde BDE yapılmıyor diye sadece bilgisayar dersi ve hizmetiçi eğitimler yapılıyor diye BT sınıfı yatırımlarını kesti.

  Ben alanda da çalıştım 3,5 sene evvel bilgisayar öğretmeniydim. FArkında değiliz ancak kendi kuyumuzu kazıyoruz. Siz Siz olun BÖTE nin amacını unutmayın bu kadar yeni bir oluşumda elbette sapmalar olacak alanda yanlışlar olacak ancak biz ne için mezun edildiğimizi unutur BEN BİLGİSAYAR anlatırım olur biter derseniz işte o zaman başkalarının kazdığı kuyumuzu bizde hızlandırmış oluruz. Size hocam sana 30 saat bilgisayar dersi(maaş+full ek ders) deselerde ama benim mezuniyet amacım bu değil demeyi unutmayın olurmu.
   
 7. akin79

  akin79 Aktif Üye

  Kayıt:
  14 Ocak 2010
  Mesajlar:
  112
  Beğeni:
  0
  Peki hocam madem BT sınıfları sınıf mevcutları için yetersiz sürekli bahsettiğiniz çalışmalar nasıl yapılacak normal BT dersine bile yetmiyorsa. Dersimizle ilgili en üst seviye hedefimiz nedir demişssiniz söyleyeyim. Sizce sunum programını ve en önemlisi sunum hazırlama tekniklerini bilmeyen öğrencilerden ne bekleyebilirsiniz. Ben öğrencilerime o haftada 40 dakikalık dersle sunum programını ve sunum hazırlama tekniklerini anlatıyorum. Daha sonra onları gruplara ayırıp konularını belirliyorum ve 3 hafta içerisinde sunumlarını sunum kurallarına göre hazırlayıp sınıfta grup halinde sunmalarını sağlıyorum. Tabi bundan önce klavye ve mouse kullanımını anlatmış oluyorum. Sonra publisher programını tanıtıyorum ve publisher programında kartvizit davetiye hazırlatıyorum. Ayrıca web sitesi şablonlarından nasıl kolayca site yapabliceklerini gösteriyorum. Tabi klavye mouse kullanmayı bilmeleri gerekiyor bunun için. Daha sonra excelde tablo oluşturmayı bu tabloya veriler girmeyi tablonun kenarlık renk desen gibi özelliklerini anlatıyorum. Ayrıca fonksiyon ekle özelliğini anlatarak hesaplama yaptırıyorum.Tabi klavye ve mouse kullanmayı bilmeleri gerekiyor. Ve tabi bunların yanında teorik olarak müfredatta bulunan yazılım çeşitlerinden, geleceğin bilişim teknolojilerinden, internette alışverişten ve güvenlikten, virüsler ve antivirüs programlarından, algoritmadan bahsediyorum ve anlatıyorum.

  Şimdi ben soruyorum hocam lütfen yanıtlayın. Siz böte mezunusunuz, BT öğretmenisiniz müfredatı bilmiyormusunuz. Bunu bana dersin hedeflerini sorduğunuz için soruyorum. Umarım yazdıklarım dersimizin klavye ve mouse kullanımını öğretmekten ibaretmiş gibi gören düşüncelerinizi tekrar değerlendirmenize yardımcı olur. Ayrıca bu klavye mouse kullanmayı bilenin bilgisayar dersine ihtiyacı yok düşüncesine paralel bir mantıkla hareket edersek türkçe konuşan öğrencilerin türkçe dersine, dört işlem matematik bilen öğrencilerin matematik dersine, duydukları şarkıları söyleyen çocukların müzik dersine, sokakta hergün maç yapan çocukların beden dersine, eline kalem alıp resim yapmaya çalışan öğrencilerin görsel sanatlar dersine ihtiyaçları yok bu derslerin ne gereği var zaten çocuklar biliyoralr. Ancak tabi bahsettiğim basitmantık geçerli olursa bu derslerede bizim dersimizede gerek kalmaz.
   
 8. Efedrin

  Efedrin Aktif Üye

  Kayıt:
  20 Şubat 2010
  Mesajlar:
  123
  Beğeni:
  1
  Sayın hocam, bt öğretmenlerine fazla yükleniyorsunuz. :)

  15 saat maaş karşılığı derse girdim diyelim, haftada 15 saat de diğer öğretmenlere vitamini anlattım, BDE için destek verdim. Peki o fazladan emeğimin karşılığını nasıl vereceklerdi bana? Derse girmeden ek ders mi yazacaklardı. Bakanlığın bununla ilgili hiçbir çalışması yoktu.

  Deselerdi en baştan, dersinize girin kalan zamanınızda diğer öğretmenlere BDE konusunda destek verin biz sizin ekdersinizi işleteceğiz, herkes elinden gelini yapardı. Sonradan formatörlüğü çıkardılar benzer olarak ama onun da görev tanımlaması farklı, 180 saat dersle insanların BDE desteği vermelerini beklemiyorlardı heralde.
   
 9. aslise

  aslise Site Gezgini

  Kayıt:
  19 Eylül 2007
  Mesajlar:
  65
  Beğeni:
  7
  yapmayın lütfen! bakanlık bizi BDE için uygun görmüştü de neden normumuzu BT öğretmeni olarak yaptı? Yapsaydı ya "ÖĞRETİM TEKNOLOĞU" diye. Çalışma saatiniz bu yapacağınız iş bu diye. Ne diye 15 saat derse gireceksiniz sonrası ekders dedi. Ardından da Formatör öğretmenlik gibi neidüğü belirsiz herkesin kafasına göre yorumladığı GEÇİCİ görevlendirmeyi dayattı. Ne istediğini bilemeyen bizi ve işimizi yamalı bohçaya döndüren bakanlıkta mı suç hangi işe yetişeceğini bilemeyen geleceğinden kaygılı okulda hizmetliyle bir tutulan BT Öğretmeninde mi?
  İsteğimiz çalışma saatlerinde adalet!
  İstediğmiz seçim Hakkı!
  İstediğimiz aldığımız eğitime uygun bir iş tanımı! (beğenmiyorsa ya BÖTElerin içeriğini düzenlesin ya da kapatsın kurtarsın milleti)
  İstediğimiz geleceğimizden diğer öğretmenler kadar emin olmak!
  İsteğimiz BİZ NEYİZ BİLMEK!
   
 10. aslise

  aslise Site Gezgini

  Kayıt:
  19 Eylül 2007
  Mesajlar:
  65
  Beğeni:
  7
  İşte bu alkışlanır :alkis: :alkis: :alkis:
   
 11. ist_koord

  ist_koord Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  23 Eylül 2010
  Mesajlar:
  1.241
  Beğeni:
  1
  Hocam bana yaptıklarınızı anlatmışsınız sağolun. Müfredatı bilmiyormusunuz demişsiniz üstadım ben dersin hedeflerini sormadım ben sizin HEDEFİNİZ nedir dedim gene anlaşamadık herhalde. İStanbulda bir öğretmenimizseniz ben bir branşdaşınız olarak geldiğimde abi çocuklarda hedefin neydi dediğimde bana ne diyeceksiniz.
  Tam tersinden anlatayım benim için öğrenci bilgisayar dersinde "mouse-klavye kullanıcısı olsun, internet üzerinde kaybolmadan araştırma yapabilmek için webde gezinme becerilerine sahip olsun(çoğu büyükte yoktur bu kaybolurlar :) ), bulduğu içeriği bilgisayarına indirebilir ve onu başka bir bilgisayarda kullanabilir olsun)" becerilerini alsın yeter. Hedeflerim bunlar EXCEL, PUBLİSHER , POWERPOİNT gibi programları kafası çalışan internet etiğine sahip, internette dolaşıp bilgi edinebilen bir öğrenci zaten öğrenemezmi sizce. Neticede ben müfredatın hedefini sormadım hocam 55 kişi sınıf 20 bilgisayar sizin hedefiniz nedir diye sordum. Yeni sisteme göre tüm öğretmenler gördü bunu(kiminin kafası almadı) bir ders için 5-6-10 kazanım verilir bulunduğunuz ortama ve şartlara bağlı olarak siz bunlardan tamamını yada bir kısmını öğrenciye kazandırırsınız değil mi ? Umarım kendimi ifade edebilmişimdir. :)

  Not: 1- Bu arada bunlar bilgisayarla kendi kendine nasıl öğrensin, normalde öğrenemiyorlarki(klasik öğretmenlerin lafıdır ya) denen çocuklara algoritma anlatmayı hedeflediyseniz ve bu hedefinize ulaştıysanız CEBİT te hatırlatın eliniz öpmem gerek .

  2- yeni müfredat tanıtım seminerlerinde tüm Sınıf ve Branş öğretmenlerine en ağır gelen nedir bilirmisiniz sizin dediğiniz gibi bakanlıkta herşeyi ben öğreticem diye yormayın çocuğu tememli verin(tüm dersler için türkçe-matematik-BEDEN değil BEDEN EĞİTİMİ- resim) kalanını kendi öğrensin o sınıfın ağası olmaktan vazgeçin diyor yani bakanlık tüm derslerle ilgili sizin gibi düşünüyor sadece bilgisayarla ilgili değil. Salondan çıkınca ne diyorlar hadi canım türkçe yazmakla türkçemi öğrenilir ben anlatırım herşeyi çocuk ziyan olmasın :puhaha: bu içeride bize ders verenlerde hiç birşey bilmiyor deyip öyle gidiyorlar seminerden.
   
 12. ist_koord

  ist_koord Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  23 Eylül 2010
  Mesajlar:
  1.241
  Beğeni:
  1
  Değerli Öğretmenim; BT öğretmenlerine(benimde mebbiste branşımdır) fazla yüklenmiyorum.

  Bakanlıkta gördüğümüz kişilerede söylüyorum bizi oyuna getirdiniz insanlar bu işi yapıcaklarını bilmiyordu diye okullarında öğrenip gelmeleri gerekiyordu hocam diyorlar :) . Bilgisayar anlatıcak sanıyorlar diyorum o zaman BÖTE değil bilgisayar öğretmenliği okusalardı cevabı var hazırda.

  Neticede ben bu zümreye fazladan yüklenmiyorum sadece soruyorum okulda 30 saat dersiniz varken okul müdürüne, ilçe müdürüne hocam ben bunun için mezun olmadım bunda bir yanlışlık olmasın diye sordunuzmu.

  Not: Formatörlük değil formatör Öğretmenlik sonradan çıkmadı hocam ilgi tutulan yönetmelik 1993'e ait ve ben 2005'te okuluma gittiğimde Formatör Öğretmen vardı insanlara BT de zorla kurs veriyordu(TEp-1 deki yazılımları derste nasıl kullanacaklarını) ve bende kızıyordum bu niye benim işimi yapıyor diye. Yani 2003 ten beri 180 saat ders almış dediğniz kişilerden bunu bekliyorlardı işin komiği onların(Buca ilçesi için) ben bilgisayar öğreticem derdi olmadığı için öğretmenlere bakanlıkça gönderilen yazılımları anlatan seminerler verip duruyorlardı.
   
 13. akin79

  akin79 Aktif Üye

  Kayıt:
  14 Ocak 2010
  Mesajlar:
  112
  Beğeni:
  0
  Hocam valla sorduğunuz soruların cevaplarını yazıyoruz ama her seferinde ben öyle değil böyle dedim diyorsunuz biz hep yanlış anlıyoruz sizi. Tabi bulunduğunuz konum itibariyle biraz yüksekte olduğunuz için iletişim problemi çekiyoruz galiba. Benim dersle ilgili yazdıklarımı anlayan anlar hocam. Yani anlamak isteyen. Öyle lafı eveleyip gevelemeye gerek yok. Hocam bizim kadromuz ilsis te ne olarak görünüyor lütfen söyleyin. Biz ne olarak atandık BT formatör öğretmenimi? Bizi bakanlık BT öğretmeni olarak atadımı atamadımı? Atandığımız branşın bir müfredatı varmı yokmu? Bu müfredatı uygulayacağımız sınıflar varmı yokmu? Bugün okula müfettiş geldiğinde seni, sınıfında ders anlatırkenmi değerlendiriyor yoksa sana formatörlük raporlarınımı getir diyor?(cevap: sınıfında ders anlatırken müfettişlerin formatörlükten haberleri olmuyor çünkü)

  Peki sevgili ist_koord hocam cevap verirmisin bu ne perhiz bu ne lahana turşusu?

  Bize sürekli yapılan bu saçmalıkları savunup duruyorsunuz.

  Kral çıplak hocam biz görüyoruz. Sizde görün artık.

  Bak hocam bide bu linki incele BT öğretmenleri artık BDE için branş olayını iyice genişlettiler MEB sayesinde. Ama tabi bunuda üniversitede söylemeleri lazımdı dersleriniz azalırda maaş karşılığını bile dolduramazsanız müzik derslerine girebilirsiniz. Merak ettim sizin üniversitede formatörlükten bahsetmişlerdi müzik dersindende bahsettilerimi :lol: :lol:

  her-telden-f29/muzik-dersi-6-7-ve-8-siniflar-yillik-planlari-t51075.html
   
 14. uxexes

  uxexes Aktif Üye

  Kayıt:
  10 Şubat 2010
  Mesajlar:
  197
  Beğeni:
  0

  evet gerçektende çok iyi özetlemişsiniz :alkis: :alkis: :alkis:
  eğitim teknoloğuymuş gerçekten siz okullarda eğitim teknoloğu olarak görev yapacağınıza inanıyor musunuz?
  dersler kalksın tamirciden farkımız olmayacak.
   
 15. raid10000

  raid10000 Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  24 Eylül 2010
  Mesajlar:
  308
  Beğeni:
  0
  eğer böyle ise gerçekten diğer öğretmenleri bu alana çekmek için elimden geleni fazlasıyla yapmaya hazırım.Gerçi öğretmenlerin pc si yok,bundan korkuyorlar ama ben bile çoğu şeyi unutmuş halimle bunu elimden geldiği kadar yaparım ki su anda uzerime dusen gorevi fazlasıyla yapıyorum.
  Sözleşmeli olmama ragmen okuldan en erken gelip en gec cıkan ogretmenlerden biriyim. Amaç 2 pc labını adam etmek,idareye yardım etmek, diğer ogretmenlere yardım etmek vs. Ben bu işi severek yapıyorum(simdilik), eger kısmetse okulumda sbs için matematik bile anlatacam. Ama çevrem tarafından az bir şey takdir edileyim yeter.Kendi adıma konusarak soyluyorum 3 saat ek ders alıyorum haftada 1 gunum bos.O gunde bile severek okula gidiyorum.Belki diyeceksiniz len dur daha yenisin hele bir zaman geçsin goruruz seni :D

  tum bunları yapmakta ki amacım kendimi geliştirmek,bilgi açığımı bir an once kapatmak ve okulda teknoloji işinden benden baska anlayan yok gibi.Ben varken zaten onlara o noktada iş yaptırmam.Gerekirse gecemi gunduzume katarım ama gene elimden gelenin en iyisini yapmaya çalışırım.Ama ist kordinator hocam;

  sorarım size, hangi branş bizim gibi? bir şey yapamadıgın zaman(goreve yeni başlamam ragmen ufak tefek sıkıntılar oluyor bu noktada ne demek istediğimi anlarsınız) çevredeki bakışların farkındasınız herhalde. Ben bir çok bt öğretmenin kendinden ailesinden çocugundan odun verdiğini biliyorum.Ama takdir edilmek yerine......................
  okulda 2 labım var 2 haftadır ogrencilerimi pc labına alamıyorum.Neden mi? labın 2 haftaki onceki halini gorseniz ne demek istediğimi anlardınız.Sınıflar 50-60 kişilik.2 labı adam edeyim 2 ogrenciye bir pc dussun diye ugraşmaktayım. Ama idarenin bana soylediği şu; 1 labı aktif hala getir yeter. Soyluyorum hocam bt sınıfında ogrencileri idare etmek zor.Ben en azından bu cocuklar bir seyler ogrensin(en azından neyi nerde bulacaklarını), bilgisayarla neler yapabileceklerini vs....... 25-30m2 50-60 kişi sok ders anlat diyor idare.Anlatıyorsun ama anlayan kim. Cok sukur 2 labıda ufak tefek sıkıntılar olsada bu 2 labıda aktif ettik.Bu haftadan sonra ogrencilerimi içeri alacagım.Ufak tefek eksiklerimiz olsa da.

  Öğrenciler diyor hocam biz okuldan sonra araştırma yapmak istiyoruz dersler için.Labı açar mısın? diyorum hele bir aktif olsun başınızda da dururum.Gorevim olmasa bile bunu yaparım.

  Ama ist kordinator hocam; meb,idare,ogrenci,veli dersi hiçe sayarken, ben bu işleri yapmayayım diyorum bazen.Ama bir ogretmen abimin lafı var.Oglum bu meslege nasıl başlarsan oyle bitirirsin diye.bende iyi başlayıp iyi bitirmek istiyorum kısmetse

  Kendi adıma konusuyorum sadece.Beli gencim,belki iş yapma isteğim,öğrenme isteğim var,3 sene sonra belki bu şekilde olmaz(gerçi 1-2 sene sonra 6-7-8 ders kalkınca sözleşmeli oldugum için iş korkum var :D ).

  Benim gibi dusunen arkadasların çoğunlukta oldugunu dusunmekteyim.Ama ya meb? ya idare? ya veli? ya ögrenci? ya diğer öğretmenler?
  uykusuz olduğum için türkçeyi de çok etkili kullanamadığım için yazılan cümlelerde anlatım bozukluğu,yazım yanlışları olabilir bundan dolayı özür dilerim.Yazmak isteğim çok sey var aslında ama bu kadarı bile fazla oldu :D
  saygılarımla sözde bt ögretmeni
   
 16. ist_koord

  ist_koord Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  23 Eylül 2010
  Mesajlar:
  1.241
  Beğeni:
  1
  O gösterdiğiniz linke sayfasında cevap yazdım hocam.

  Ben kral çıplak diyenlere itiraz etmiyorum ki sadece sizde çıplaksınız biliyorsunuz değilmi diyorum.

  Gene dersinizde sizin hedefiniz nedir sorusunu cevaplamamışsınız anlayan anladı diye havaya konuşmuşsunuz bu kadar zor değil be hocam siz o derse girince müfredatın tamamı olmasada bazı kazanımlar belirler bazı hedefler koyarsınız gerçekçi olarak onu soruyorum sadece öğretmenken ki hedeflerimi yazdım size aynı onun gibi sizin hedeflerinizi merak ediyorum.

  İlsiste bizim kadromuz ne görünüyor demişsiniz kesinlikle doğru bilişim teknolojileri görünüyor bu saçmalık bence;
  1- aklıma geldide hocam TEF mezunlarının da bilişim teknolojileri görünüyor siz liseye atanabiliyormusunuz alanınız aynı ya onların derslerine girebiliyormusunuz cevabınız hayırsa sizce neden giremiyorsunuz?
  2- BÖTE mezunuysanız atanınca sordunuzmu ya bu böyle olmamalı bir yanlışlık olmasın bu saçmalık ben bu isimle anılmamalıyım dedinizmi bunu merak ediyorum ben sadece. :)

  Not: 1- Hocam yazınızın sonuna doğru müfettiş demişsiniz müfettiş kavramını bilmenize sevindim, bakanlık ve il milli eğitimler kuralları belirler okullar o kuralları uygular bunların uygulanıp uygulanmadığını kuralları yazanlar değil müfettişler kontrol eder. Sürekli bizi okula gelip kurallara uyuluyormu diye çağırdığınız için ben müfettişlik müessesini bilmiyorsunuz diye düşünüyordum demek müesseseyi tanıyorsunuz ilerleme var buna cevap yazmıyorsunuz ama adalet bakanlığına bağlı kanun yapıcılar kanunları yapar onlarıda ev ev gezip hakimlermi denetliyor hocam uyuluyormu diye yoksa uyulmayınca siz polismi çağırıyorsunuz? (sanırım buna ceap vermekten gene kaçınıcaksınız koordinatörler gelip kontrol etmiyorsunuz diye bize kızmak hoşunuza gittiği için)
  2- Hocam umarım bizim için (en azından benim için önemli olduğunuzu anlamışsınızdır yoksa gecenin 03:17 sinde cevap yazmak için burada olmazdım)
  müsadenizle ben uyuyayım sanırım sizler şu anda uyuyorsunuzdur tatlı rüyalar. :)
   
 17. pose001

  pose001 Üye

  Kayıt:
  2 Aralık 2007
  Mesajlar:
  16
  Beğeni:
  0
  Geçen sene bana gelen "Müfettiş Bey"in sorusu şu olmuştu: "Bana anlat senin görevin ne" beni denetlemeye gelen adamdan aldığım soru aynen buydu. Ve beni sınamak amaçlı değil benim ne yaptığımı gerçekten bilmediği için soruyordu
  Beni bizim yaptıklarımız yapacaklarımız hakkında bilgilendiren bir Allah'ın kulu yok. Neden mi? Bizim ilçede bir formatör yok. Başka bir ilçeden geliyordu. Ayda bir toplantı yapmaya çalıştı baktı olacak gibi değil o da bıraktı. görevlendirme yazısı ilçeye geliyor. geldikten haftalar sonra bizim okula ulaşıyor.
  bölgem itibariyle öğrencilere ders anlatmayı değil eğitim vermeyi hedefliyorum. klavye fare kullanıp iki satır yazı yazdıktan sonra bende zaten iş bitmiş oluyor. bunları yapmaları zaten 70 kişilik sınıfta 20 bilgisayarda büyük başarı (o keysmart marka bilgisayarların hepsinin sağlam, ana kartı bozulmamış varsayıyorum). kalabalık bir grupta nasıl konuşulur. kılık kıyafeti bir öğrencinin nasıl olur. bunları öğretmeye çalışıyorum.
  okulun kadrosunun yarısı ücretli ve sürekli değişim var. dersleri boş geçiyor çocukların boş geçmesin en azından bir şeyler hakkında bilgileri olsun diye gürültü duyduğum sınıflara giriyorum. sınav sisteminden falan bahsediyorum.
  öğretmenlere gelin seminer vereyim en azından format atmayı bilmiyorsunuz bana yalvarıyorsunuz. bunu göstereyim diyorum. ay ben anlamam formattan veririm 20 lira atarlar diyorlar.
  seminerler oluyor başka şehirlerde gitmek istiyoruz. ilçedekiler eğitim aksar diye bizi şehir dışındaki seminerlere göndermiyor :D
  öğretmen olduktan sonra bizim kendimizi geliştirmemize hakkımız yok mu?
   
 18. ist_koord

  ist_koord Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  23 Eylül 2010
  Mesajlar:
  1.241
  Beğeni:
  1
  *Söylediklerinize kesinlikle katılıyorum öğretmenim. İstanbuldaysanız sanırım arnavutköy de öğretmenisiniz %20 öğretmen ile ders işliyorlar yani 10 norm varsa okulda2 öğretmen var kalanı ücretli.

  *İlçe Koordinatörü demişsiniz onada katılıyorum örneğin istanbul için belirlenen EBİTEFO sayısı 73 EBİTEFO olarak çalışan kişi sayısı haziran 2010 itibari ile 32 idi. Onlarda iki ilçeyi birden koordine etmek için uğraşıyor.

  *Eğitim-Öğretim için yaptıklarınız için bir öğretmen olarak çok teşekkür ediyor, bir bilgisayarcı olarak "devlet yapmamış ben napayım" demeyip elinizden geleni ardınıza koymadığınız için ben bir insan olarak allah razı olsun diyorum malesef elimden gelende bu.
  Keysmartlar demişsiniz onada katılıyorum bunları yapanların helede anakartlarını yapanların yatacak yeri yok vallahi. :)

  *Öğretmenlerin eğitimi ve müfettişe gelince orada da katılıyorum hocam ben 2 senedir yöneticilerde böyle bir bilincin olmadığını ve işleri en çok bunun zorlaştırdığını anlatmaya çalışıyorum. Bakanlığımız sonunda İNTEL LİDERLİK FORUMU adında bir eğitim düzenledi ve tüm idarecilerin bu eğitimi almasını hedefledi burada idareciler idarecileri eğitiyor FORUMUN konusu "okulunuzdaki bir problemi teknoloji destekli olarak nasıl çözdünüz/nasıl çözersiniz?" .İstanbul için söyliyeyim biz görevimiz olmadığı halde o forumlara katıldık ve oraya gelen okul müdürlerine BTS nedir, kurulma amacı nedir, Okullarda bulunan Formatör Öğretmenler neden var onu anlattık, müfettişlerimizde dahil o eğitimlerde ben bunu biliyorum diyen (ki böyle hava atmayı çok severler) idareci ve müfettiş sayısı 5 değil hocam bu bilincin oluşması zaman alacaktır. Siz genede şanslıymışsınız ki Müfettişiniz merak edip size sormuş buarada müfettişler bunu sevmez ancak müfettişlerin sizi denetlemek hakkı yoktur size rehberik ederler hocam vazifeleri budur.

  * Hizmetiçi eğitimlere gelince resmi olarak hakkınız var ancak dediğiniz kadarıyla sanırım ilçe milli eğitim yada okulunuz hakkınızı gasp ediyor onayınız nereden dönüyor onu öğrenin ( mebbis'ten siz başvurursunuz, kurumunuz, ilçeniz, iliniz, hedb ve kursu düzenleyen birim onaylar) bu 5 onaydan son ikisi reddediliyorsa yapacak birşey yok HEDB ye mail atın, ancak ilk 3 onayda sorun varsa şikayetinizi belirtir bir dilkeçe ile okulunuza, ilçenize, il milli eğitime, teftiş birimine başvurun o an çözümlenmeyebilir ancak ses çıkartın başta tepki alsanızda hakkınızı savunduğunuzu görünce hakkınızı vericeklerdir hocam. (istanbuldaysanız bana bir PM atın hocam çözümle ilgili ne yapabiliriz sizinle görüşelim)
   
 19. akin79

  akin79 Aktif Üye

  Kayıt:
  14 Ocak 2010
  Mesajlar:
  112
  Beğeni:
  0
  Hocam çocuklara neler yaptırdığımı yazdım. Siz müfredatı bildiğinizi iddia ediyorsunuz. Yaptırdığım uygulamaların çocuklarda hedeflenen davranışlar olduğunuda çıkartırsınız diye tahmin etmiştim. Ayrıca kral çıplak diyenlere itiraz etmemeniz bir gelişme sizin adınıza.


  "2- BÖTE mezunuysanız atanınca sordunuzmu ya bu böyle olmamalı bir yanlışlık olmasın bu saçmalık ben bu isimle anılmamalıyım dedinizmi bunu merak ediyorum ben sadece. :)"
  demişsiniz. Bu bence çok saçma. Bakanlık benim mezunu olduğum ve okullarında işlediği bir ders için öğretmen ataması yapıyor ve ben gidip ismini bile duymadığım formatörlük için "aa neden beni formatör olarak atamıyorsunuz da BT öğretmeni olarak atıyorsunuz" diyeceğim. Hadi dedim diyelim bunu nereye kime diyeceğim. Sizde BT öğretmeni olarak atandınız dedinizmi böyle birşey? Dediyseniz kime dediniz? Ve sonucu ne oldu? Sanırım dediklerinizi kaale almamış olacaklarki hala BT öğretmenisiniz ilsiste.

  Yine müfettişlikle ilgili soruma kaçamak yanıt vermişsiniz. Sizin cevaplarınızı okurken sanki haberlerde siyasetçileri dinliyor gibi oluyorum kusura bakmayın. Hani soruyu sorarsınızda sorunun cevabından başka herşeyi söylerler ve üstüne haklı çıkıp sizi azarlarlar. Diyorsunuzki biz ne yapalım kanunları belirliyoruz. Müfettişlerde denetliyor.

  Lütfen cevap verin sorduklarıma:
  Soru1 : Müfettiş okulda BT öğretmenlerini nasıl ve nerede denetliyor?
  Soru2 : Müfettişlerin neden bizlerden haberi olmuyor?
  Soru3 : Müfettişlerin neden yaptıklarımızdan haberi olmuyor?

  Neden olmuyor? Bence sürekli bizi eleştiren sizler görevinizi yapmadığınız ve görevinizin hakkını vermediğiniz için bilmiyorlar. Çok basit bir soru Müfettişlerin neden bizden ve yaptığımız işten haberi yok.
   
 20. aslise

  aslise Site Gezgini

  Kayıt:
  19 Eylül 2007
  Mesajlar:
  65
  Beğeni:
  7
  :alkis: :alkis: :alkis:
  Doğru tespit: BT öğretmenleri - İdareciler ve Müfettişler arasında bir anlaşmazlık varsa bunda Bakanlık elemanları ile görüştüklerini iddia eden EBİTEFOların yaptığı (yapmadığı) şeylerin payı mutlaka vardır.
   

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal