Kamera görüntüsünde okunamayan plaka için programla düzeltme imkanı?

Kodla Büyü

sahinyayli

Üye
Arkadaşlar güvenlik kamerası ile alınmış bir görüntü var ama bir aracın plakası okunmuyor bu görüntüyü veya daha sonra başka bir görüntüyü oluşturmak için programlar kullanıp netleştirme imkanımız var mı iyi bir şekilde

1. Forensic yazılım kullanmanız gerekli. Yazılım tek başına sihirli el görevi üstlenmez ayrıca, sinyal işleme bilginizin olması gerekir.

2. Yine sinyal işleme bilgisi ve algoritma yazabilme kabiliyetiniz var ise matlab digital signal processing toolbox yardımıyla,

inverse filter, motion deblur filter, daha komplex bir bozulma var ise blind filter (kör ters katlama) ile çeşitli parametreler girip ardışık denemeler yapmanız gerekir.

3. Yukarıda saydıklarımı gerçekleştirme imkanı yok ise Photoshop un filtre kısmından, olduğu kadarıyla bulanıklık giderme filtrelerini denemenizi tavsiye ederim.

kullanılabilecek filtreler: deblur, unsharp musk, gaussian filter vb.

Merhabalar, bana yardımcı olabilir misiniz? Bir araç oğlumun site dışına kaçan oldukça kaliteli futbol topunu kendi çocuğuna çaldırdı. Yaptıği çok zoruma gitti. O küçük çocuğa topu hediye edeceğim ancak hırsızlık yaptıran babasından şikayetçi olacağım. Bana bu aracın plakası lazım. Görüntüden okuyamadım.

Ekli dosyalar

• IMG20230812164842.jpg
    IMG20230812164842.jpg
    637.8 KB · Görüntüleme: 416
  • IMG20230812164843.jpg
    IMG20230812164843.jpg
    507.8 KB · Görüntüleme: 412
  • IMG20230812165938.jpg
    IMG20230812165938.jpg
    229.1 KB · Görüntüleme: 420
Aracın yolu üzeri bir dükkan kamerası var mı isterseniz deneyin

Merhabalar, bana yardımcı olabilir misiniz? Bir araç oğlumun site dışına kaçan oldukça kaliteli futbol topunu kendi çocuğuna çaldırdı. Yaptıği çok zoruma gitti. O küçük çocuğa topu hediye edeceğim ancak hırsızlık yaptıran babasından şikayetçi olacağım. Bana bu aracın plakası lazım. Görüntüden okuyamadım.
Bu görüntü monitörden cep telefonu ile çekilmiş galiba.. Direkt güvenlik kamerası görüntüsünü almalısınız. Flash disk takıp o anları kaydetmelisiniz ama çoğu kişi yapamıyor bunu, her DVR cihazının yöntemi farklı çünkü. O zaman görüntüden birşeyler çıkma ihtimali daha yüksek. Bu görüntüden il plaka kodunu bile bulamayız.

Direk görüntü lazım hocam. CRT monitörden çekilen fotoğrafta çok bozuk görünüyor. Waifu2x ile netleştirip renk kanallarını değiştirirseniz şansınız var.

emniyete şikayet edip kamera kayıtları var derseniz almaya gelirler o aracı da mutlaka bulurlar çevredeki diğer kameralardan mobeselerden bir şekilde tespit ederler. ellerindeki yazılımlarlada çözebilirler

Polis bir komşudan rica ettim. Mobeseden baktı. O da plakayı okuyamadigini söyledi. Hareketli aracın plakası zor okunur diyor . Çok önemli adli vaka olunca ilgileniyorlar. Bizim olayı pek takmadilar.

Ekrandan görüntü almadan kaynaktan görüntü USB alınırsa daha net olur. PC HD görüntü desteklemiyor diyelim, kamera HD ise yine bulanık görünür ama kaydı uygun bir bilgisayarda açtığınızda farkı görürsünüz. Net olmayan görüntü netleşir...
Bence bu yolla daha iyi bir görüntü elde edersiniz.

Polis bir komşudan rica ettim. Mobeseden baktı. O da plakayı okuyamadigini söyledi. Hareketli aracın plakası zor okunur diyor . Çok önemli adli vaka olunca ilgileniyorlar. Bizim olayı pek takmadilar.
hocam resmi evrakla şikayet etmezseniz ilgilenmezler komşu olduğu için bile baksada size bilgi vermesi suçtur o kamera ekranlarında yapılan her şey kayıt altına alınır olaki siz gidip adam birşey yapsanız o polis işinden olur.Velev birşey yapmadınız karşıdaki adam şikayeti olsa plakamı öğrenmiş nereden vs peşine düşse o polis yine yanar vs vs.. yani vermemesi görünmediği anlamına gelmez bu saydıklarımı düşününce sen olsan verirmiydin.

hocam resmi evrakla şikayet etmezseniz ilgilenmezler komşu olduğu için bile baksada size bilgi vermesi suçtur o kamera ekranlarında yapılan her şey kayıt altına alınır olaki siz gidip adam birşey yapsanız o polis işinden olur.Velev birşey yapmadınız karşıdaki adam şikayeti olsa plakamı öğrenmiş nereden vs peşine düşse o polis yine yanar vs vs.. yani vermemesi görünmediği anlamına gelmez bu saydıklarımı düşününce sen olsan verirmiydin.
Bizim sitenin kameralarina da yakalanmış. Ya tarafta benzinlik var oraya da yakalanmış. Ancak görüntüyü zomlayinca plaka bulanıklasiyor okunmuyor. Hatta benzinlik kamerasi nasıl çaldığını da gösteriyor. Ancak benzinlik müdürü de görüntüyü vermiyor, başıma iş gelir diye. İzletti ancak USB'den görüntüyu ancak savcılık talimatıyla veririm diyor. Neyse Kafa yordum hakkınızi helal edin.

Bizim sitenin kameralarina da yakalanmış. Ya tarafta benzinlik var oraya da yakalanmış. Ancak görüntüyü zomlayinca plaka bulanıklasiyor okunmuyor. Hatta benzinlik kamerasi nasıl çaldığını da gösteriyor. Ancak benzinlik müdürü de görüntüyü vermiyor, başıma iş gelir diye. İzletti ancak USB'den görüntüyu ancak savcılık talimatıyla veririm diyor. Neyse Kafa yordum hakkınızi helal edin.
yokmu avukat tanidik yada sendika avukati arat adami gözü korksun verir o zaman yada benzin firmasini ara olayi anlat genel merkeze bayi vermiyor de belki onlar sizin icin uyarir müdürü

yokmu avukat tanidik yada sendika avukati arat adami gözü korksun verir o zaman yada benzin firmasini ara olayi anlat genel merkeze bayi vermiyor de belki onlar sizin icin uyarir müdürü
😂genel merkezi arasa görüntüleri izlettiği için bayiye güzel bir uyarı/ceza çekerler hocam o işler öyle olmuyor maalesef.

Geri