Kamuda Mühendislik mi MEBde öğretmenlik mi

Kodla Büyü

celebi78

Üye
Merhaba arkadaşlar,

Endüstri mühendisliği mezunuyum şu an adalet bakanlığında katip olarak çalışıyorum. 2024 kpssden 81 aldım malum mühendislik için yetmiyor. Aynı zamanda yönetim bilişim sistemleri mezunuyum ve formasyon alıyorum. Size sorum şu 2025 kpssden öğretmenlik ve 2026 kpss den mühendislik için yeterli puan aldığımı varsayarsak sizce kamuda endüstri mühendisliği mi meb de bilişim teknolojileri öğretmenliği mi daha mantıklı? Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler

Miras olarak birşeyler kaldıysa, özel işin varsa, bağ-bahçe para getirecek varsa, ticaret vs. yapıyorsan, kısacası öğretmen maaşına kalmayacaksan,
öğretmenlik iyidir.
Ama mesai saatine uyarım, özel iş-ticaret ile mesai saatini karıştırmam diyorsan öğretmen maaşı yetmeyeceğinden mühendisin maaşı daha iyiyse mühendislik.

Miras olarak birşeyler kaldıysa, özel işin varsa, bağ-bahçe para getirecek varsa, ticaret vs. yapıyorsan, kısacası öğretmen maaşına kalmayacaksan,
öğretmenlik iyidir.
Ama mesai saatine uyarım, özel iş-ticaret ile mesai saatini karıştırmam diyorsan öğretmen maaşı yetmeyeceğinden mühendisin maaşı daha iyiyse mühendislik.
Mühendis maaşı kurumdan kuruma değişse de öğretmenlikle arasında aman aman bi fark yok

Kamuda mühendis maaşı ne kadar? Ek ödeme vs.. var mı? Ben kamuda mühendisler 60 civarı aliyor diye biliyorum. Bugün uzman öğretmen 50 civarı alıyor zaten üzerine ek ders ile öğretmen de yaklaşık 60 bin alabilir.bu durumda ben yanlış biliyorum sanırım.

Kamuda mühendis maaşı ne kadar? Ek ödeme vs.. var mı? Ben kamuda mühendisler 60 civarı aliyor diye biliyorum. Bugün uzman öğretmen 50 civarı alıyor zaten üzerine ek ders ile öğretmen de yaklaşık 60 bin alabilir.bu durumda ben yanlış biliyorum sanırım.
Ek ödemesiz ham maaş 50 bin civarı mühendisin. Ek ödeme de kuruma göre değişiyor ama çok bir ek ödeme yok zaten

Öğretmenlik çok daha zor iş. Zamanı bol gibi gelebilir ancak daha stresli. Öğretmeyi, öğrenmeyi, öğrencileri seviyorsanız öğretmenliği seçin, yoksa mühendislik mantıklı.

Hocam kesinlikle mühendislik. Öğretmenlikte her zaman emeğinin karşılığını alamayabilirsin. Maddiyatı kastetmiyorum. Çalışırsın çabalarsın , öğrencilere verdiğin emeğin karşılığını alamazsın hevesin kaçar

Bilişim bölümü sürekli güncellenen ender bölümlerden. okullarda ufak bir tarama yaparsanız birçok bilişim öğretmeninin müdür yardımcısı olduğunu görürsünüz. Çünkü adam ne uğraşıcam diyor bırakıyor . Bununla beraber iyi bir okulda çalışmaz iseniz iyi bir yönetimle çalışmazsanız bütün çalışma hevesiniz kaçıyor. Son olarak öğrencilerin yaşı sürekli aynı kalıyor ama siz yaş alıyorsunuz :) bir süre sonra cidden yoruluyorsunuz. Ben severek yapıyorum kendimi geliştirmeyi öğrencilerime değer katmayı seviyorum ama bir çok kişi böyle düşünmüyor. Son kertede mesleğe bakışınızla alakalı bir durum aslında.

bana göre mühendislik. o kadar emek veriyorsunuz değer görmüyorsunuz. teknik personel gibi çalışıyoruz. ortaokullarda her okulda ders saatini dolduramazsın. fırsat verseler kurumlar arası geçiş yaparım. okuladaki angarya işleri geçiyorum veli ile öğrenci ile uğraşmak çok zor. 12 yıllık öğretmenim bilişim sınıfım hiç olmadı. yazmakla bitmez bizim çilemiz.

Cevap veren herkese teşekkür ederim. Hocalarım mühendislerin bulunduğu grupta sorduğumda da onlar öğretmenlik diyor. Mühendisler mühendislikte hak ettiğin değeri görmediğinden şikayetçi öğretmenler öğretmenlikte... Ülkemizin genel problemi sanırım kimsenin hak etiği değeri görememesi.

bence matematik öğretmenliği benim arkadaş idareciliği bıraktı sadece maaş karşılığını giriyor zaten öğretmen çok 15 saat haftalık giriyor,
10 tane özel öğrenci aldı saat başı 1000 TL haftada 8 saat ayda 320 bin tl aylık temiz sakal.
öyle her öğrenciyide almıyor sınav yapıyor temeli yetersizse uğraşmıyor baştan söylüyor.

Cevap veren herkese teşekkür ederim. Hocalarım mühendislerin bulunduğu grupta sorduğumda da onlar öğretmenlik diyor. Mühendisler mühendislikte hak ettiğin değeri görmediğinden şikayetçi öğretmenler öğretmenlikte... Ülkemizin genel problemi sanırım kimsenin hak etiği değeri görememesi.
Onlar daha çok maddiyatta yakınıyordur az alıyoruz diye ancak öğretmenler işi stresi ve zorluğundan şikayetçi daha çok.

Merhaba hocam. Eşimin iki kardeşi kamuda mühendis. İkisinin de bir eli yağda bir eli balda. Oturdukları yerden iş yapıyorlar. En önemlisi öğrenciyle, veliyle, vatandaşla uğraşmıyorlar. Polis, öğretmen, jandarma sürekli insanlarla iç içe olunan meslekler. Kafam akşamları ağrımasın, iş yüküm olmasın diyorsanız kamuda mühendislik yapın.

Hocam ikisinin de artısı eksisi vardır ama basit bir karşılaştırma olacaksa gün içi çalışma düzenin ve bunun sonucu risklerin artıların neler olabilir diye liste yap derim. Mesela;
Mühendis olduğunda nasıl bir ortamda çalışacaksın?
Öğretmen olduğunda nasıl bir ortamda çalışacaksın?
Ortamında çalışman için gerekli imkanlar sağlanacak mı?
Servis hizmetin olacak mı?
Çocuk varsa/olduğunda onun/onların kreş imkanı olacak mı?
Çocuğunu servise bindirmeden derse ya da mesaiye gitme mecburiyetinde kalacak mısın?
Bilişim ortaokul düzeyinde kitap yok diye bol bol yazdırmak ödev vermek zorunda kalırsan bundan dolayı gelecek şikayetlere benzer sorunlar mühendislikte var mı?
çay kahve için ek para verip yine de temiz olmayan ortamlarda kalacak mısın?
tuvaletlerin pis kokuyor olacak mı?

Tuvalet kağıdı, peçete, sabun olmayan lavabolar kullanacak mısın?
Veli şiddetine karşı mühendislikte benzer neler var çalışan arkadaşlara sormak lazım, ayrıca yemek imkanın var m?
Öğretmenlikte genellikle yok...
Yani servis yemek çay kahve masrafları, ısınma problemi, yazın aşırı sıcakta kışın soğukta kalma ihtimalleri,
ter kokulu sınıflarda ders işlenmesi...
alt alta yaz bakalım sonra karşılaştırmak lazım tabi :)
Öğrenci ya da veli şiddeti hatta ölüm riski...
ayrıca uzmanlık için çalışma olarak istenen yıl şartı da hesaba katılmalı.
Yani yeni başlayan öğretmen maaşı ile karşılaştırmak daha doğru olabilir.
Ayrıca çalışma zamanı avantajını hesaplarken, sınav hazırlamak, yazılı kağıtları okumak için geçecek süreler de hesaba katılmalı, akşamın 10-11 i gibi arayan veliler, mesaj atan öğrenciler vs vs :D
öğretmenlik kötü mühendislik iyi demek değil bu tabi ki ama içerisinde olmadan tahminlerle eksik kalabilecek şeyleri hatırlatmak istedim.

Hocam, benim arkadaşım MEB'de öğretmenlikten mühedisliğe geçti. Şu an müdürlükte enerji tasrrufu biriminde çalışıyor. Senede 4 - 5 sefer okul ve idarecilere enerji verimliği ile ilgili seminer veriyor. Onun dışında yatıyor ve ek ders dahil, öğretmenlikten daha iyi para kazanıyor. Üstelik bu kadar boşlukta yüksek lisansını bitirdi. Şimdi doktora kovalıyor.
Ben de ilk unvan değişiliği sınavı ile geçeceğim mühendisliğe. Artık bizim branşın ne tadı kaldı ne tuzu.

Son düzenleme:
Hocam, benim arkadaşım MEB'de öğretmenlikten mühedisliğe geçti. Şu an müdürlükte enerji tasrrufu biriminde çalışıyor. Senede 4 - 5 sefer okul ve idarecilere enerji verimliği ile ilgili seminer veriyor. Onun dışında yatıyor ve ek ders dahil, öğretmenlikten daha iyi para kazanıyor. Üstelik bu kadar boşlukta yüksek lisansını bitirdi. Şimdi doktora kovalıyor.
Ben de ilk unvan değişiliği sınavı ile geçeceğim mühendisliğe. Artık bizim branşın ne tadı kaldı ne tuzu.

MEB'de mühendisin öğretmenden daha çok para kazandığını düşünüyorsanız geçtiğinizde hayal kırıklığına uğrayacaksınız hocam. :)

imza: öğretmenlikten mühendisliğe geçmiş birisi 😀

Dayımın oğlu mühendis ogretmen.30 senedir Ankarada özel firmada calisiyor çok memnun 2 firma değiştirdi benden daha zengin.Bir kere bile kpss sınavına girmedi ve MEBe basvurmadi.Benim aldığım ek dersi apartmanda özel ders vererek kazanıyor.Aldigi maaş 60 bin, yanında özel ve ikramiyeleri var.

Para olarak çok bir fark olduğunu düşünmüyorum. İşletmelerde beceri eğitimi için farklı kurumlara gidiyorum ve doğal olarak mühendisler ilede karşılaşıyorum. Bazı kurumlarda özellikle çok rahatlar mesai saatleri dışında çok bir sıkıntıları yok hatta birlikte çalıştıkları tekniker ve teknisyenler işi biliyorsa aşırı rahatlar. Böyle rahat bir kurumda mühendisliği tercih ederim. Öğretmenlik içinse okulda ders saatin çoksa ek ders çok ama sürekli aktifsin ve bir süre sonra öğrencilerle uğraşmak kendini tekrarlayan bir kaosa dönüşe biliyor birde okul idaresi sıkıntılı olursa sürekli bir stres altında hissediyorsun. Bence tek avantajı yazın diger kurumlarda olduğu gibi izin ayarlamaya çalışmamak onun dışında öğretmenlik artık çok iyi ve saygı gören bir meslek değil artık.

MEB'de mühendisin öğretmenden daha çok para kazandığını düşünüyorsanız geçtiğinizde hayal kırıklığına uğrayacaksınız hocam. :)

imza: öğretmenlikten mühendisliğe geçmiş birisi 😀
Hocam, full ek ders alan BTR öğretmeninden daha fazla aldığını biliyorum. Üstelik ne müdür derdi, ne öğrenic derdi yok. Ayda toplasan 1 gün çalışıyor arkadaş. Bizzat maaş bordrosunu gördüğüm için yazıyorum (57 Bin tl civarı - 4/3 derece).

Hocam, full ek ders alan BTR öğretmeninden daha fazla aldığını biliyorum. Üstelik ne müdür derdi, ne öğrenic derdi yok. Ayda toplasan 1 gün çalışıyor arkadaş. Bizzat maaş bordrosunu gördüğüm için yazıyorum (57 Bin tl civarı - 4/3 derece).

4. derece 57bin alıyorsa eşi çalışmıyordur. 4.derece eşi çalışmayan uzman öğretmen 49-50bin alır, 72 saat ek ders ile 58-59bin toplam aldığı.

en kötü ihtimalde bile mühendis öğretmenden fazla kazanmıyor hocam ben teknik öğretmenlikten geçtim en az 10bin az alıyorum şu an.

sınav görevleri, dyk kursları, açık lise, belletmenlik v.b onlara hiç girmiyorum bile.

çalışma koşulları, diğer konular tartışılır ama ücret konusunda mühendisliğin artısı değil eksisi var.

Maddi olarak pek fark yok. Çalışma şartları olarak çalıştığınız kuruma, şartlara göre değişiyor. Genel olarak mühendislik daha rahat görünüyor . Mühendisliğe geçme imkanım oldu geçmek istemedim.
Bilg. Öğretmeni ve mühendisiyim .
Bir kardeşim özel sektörde mühendis
Diğer kardeşim devlette mühendis.
Merak ettiğiniz başka bir şey varsa sorabilirsiniz

Her ikisi de değil.
Kamuda sözleşmeli bilişim personeli olarak çalış. Her bakımdan sana yeter

Kamuda Sözleşmeli Bilişim Personeli ilanlarını her gördüğümde bir heves ilanı okuyorum.
Her seferinde başvurumuzun önünde bir engel oluyor.

Bazen KPSS puanı oluyor. Çoğu zamanda 3 yıllık aynı işte deneyim istiyor. Öğretmenlik işi Sözleşmeli Veritabanı Yöneticiliği, Yazılım Geliştiriciliği vbç işi için 3 yıl çalışma şartını taşımayacağını düşünüp sayfayı kapatıyorum.

hesapta hata olmasın hocam, tek alıyorsa eğer 10 öğrenci 8 saatten haftada 80 saat eder, günde 10 saat ders verse yine 80 saati kurtarmıyor.
bence matematik öğretmenliği benim arkadaş idareciliği bıraktı sadece maaş karşılığını giriyor zaten öğretmen çok 15 saat haftalık giriyor,
10 tane özel öğrenci aldı saat başı 1000 TL haftada 8 saat ayda 320 bin tl aylık temiz sakal.
öyle her öğrenciyide almıyor sınav yapıyor temeli yetersizse uğraşmıyor baştan söylüyor.

Geri