Karadeniz gezilecek ve kalacak yer tavsiye

Kodla Büyü

cihan_27

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Ailecek gitmeyi dusunuyorum gezilecek ve kalacak yer onerisi istiyorum tesekkurler.

Karadeniz çok uzun bir sahil boyudur. Düzce'de başlar hopa da biter. Neresi öncelik hocam

Çayelinde hizmetici egifim enstitusunde kalabilirsiniz oda kahvalti 55 lira

Trabzon da Koru Tesisleri var üniversite içinde çok güzel temiz fiyatı da uygundu üç yıl önce kalmıştım.

Ordu'da sahilde öğretmenevi var. Yer bulursanız kalabilirsiniz. Bir de sakın söylenenlere yazılanlara aldanıp Uzungöl'de kalmayin. Hem her taraf arap turist kaynıyor hem de oteller bir gece için Antalya'da 5 yıldızlı otel fiyatı istiyorlar. Günübirlik gezmek en güzeli.

Orduyu ben yazayım:
1- Boztepe (Teleferikle çıkılacak.
2- Bolaman (Et veya pide yenilecek)
3- Yason Burnu (Günbatımını seyredin)
4- Gölköy (Ulugöl ziyareti)
5- Kurul Kalesi (Küçük çocuk varsa ziyaret iptal )
6- Çambaşı Yaylası (Yaylaya çıkana kadar her taraf orman, yayla olarak anılan merkez ağaçsız)
7- Yoroz Tepesi Kent Ormanı (Tepesine yaklaşık 1200 basamakla çıkılıyor)
8- Çatalkaya https://goo.gl/images/X53bBA >>>>> Benim köyümde , gitmesenizde olur ;)
9- Ohtamış Şelalesi (Rivayet odur ki Karadeniz'in en büyük şelalesi)
10- Aybastı-Perşembe Yaylası
11- Tadelle -Sarelle fabrikası Orduda. Satış mağazasından hediyelik ürünler alabilirsiniz.

İYİ TATİLLER...

Trabzon gezilecek yerler
1.Sumela manastiri maçka tarafinda
2.Uzungol günübirlik gidilebilir
3.Ataturk köşkü merkeze yakin
4.cephanelik merkeze yakin
5.kanuni evi merkeze yakin
6.cal mağarası uzak biraz
7.sera gölü akcaabata yakın sayilir
8.akcaabatta köfte körfez tavsiye edilir
9.boztepe merkeze yakın
10.ogretmenevi tavsiye edilur

iklim nasıl oluyor yazın nem rahatsız ediyor mu veya yağmur için yağmurluk alalım mı ? oda tercihi yaparken klima şart mı gece için ?

Yorum ve Beğeni mantığıyla çalışan bir android uygulaması yükleyin. Önerileri tavsiyeleri okuyun.
Kaybolma sıkıntıları yaşıyorsanız İz kaydı(Gittiğiniz yerleri kaydeden) tutan bir android uygulaması yükleyin.
Gittiğiniz yerlerdeki Turizm Danışma bürolarından broşür alın.
Yaylaya çıkmayacaksanız ha Antalya ha Karadeniz hiçbir farkı yok. Klima önemli yani.
Yağmurluk/şemsiye yaylada lazım.
Narin bir araba ile gezecekseniz taşlı yollara vurmayın aracınızı, gerekirse kiralayın. Zaten bol bol Jip kiralamış Arap göreceksiniz ve kahrolacaksınız. Özellikle Trabzonda.

ÖNEMLİ NOT:
Karadeniz'de yaşamayan ancak oraya turist olarak giden insanlara sorarsanız size "uzungöl'e gittik, güzeldi,hoştu" diyeceklerdir.
Ancak yerli insana soracak olursanız buraları tavsiye etmeyeceklerdir. Misal... Ayder yaylasına gidiyorsanız herkesin kaldığı apartların olduğu yere değil bir kademe üstteki Galerdüzü ya da Kavrun kısmına çıkmanızı tavsiye edeceklerdir. Kıymetli yerleri herkes bilmez ya da gitmeye üşenir. Oranın yerlisi birkaç kişiden fikir alın. Aksi halde hem kalmaya hem de beslenmeye Güneyde verilen astronomik fiyatları verirsiniz, güzellikleri kaçırırsınız.Size gezdiğim yerleri harita olarak gönderirdim ancak galiba silmişim. İyi eğlenceler, kazasız belasız seyahatler...

Benim size tavsiyem:
ŞAVŞAT Gölü.Buraya giderseniz kesinlikle kalın(Göl kenarında değil, etraftaki apartlarda). Kesinlikle sabah erkenden kalkın, gölün etrafında bir tur atın, vakit geçirin. Görmeden ölmeyin, Daha ne diyim!!! (Artvin)
POKUT Yaylası (Rize-Çamlıhemşin)
PALOVİT Şelalesi (Rize-Çamlıhemşin)
ELEVİT Yaylası-Diğerlerine göre biraz uzak. Giderseniz kalın. (Rize-Çamlıhemşin)

suv aracın varsa Haldizen'e doğru git gidemesen bile Demirkapı köyünü mutlaka gör hocam, hatta imkan olursa bir günün tamamını oraya ayır, göller bölgesine gidersen fotoğraf çek bolca, belki bizimle paylaşırsın.
Demirkapı uzungölün bulunduğu bölgede (uzungöle zaten gidersin)

Ben gittiğimde çocuk küçüktü, profesyonel makinem de yoktu, keyfini çıkaramadım, 1-2 seneye giderim tekrar. (Demirkapı'dan Bal almayı unutma, KRAL dan köme almayı unutma ben kargoyla getirtiyorum )

Yorum ve Beğeni mantığıyla çalışan bir android uygulaması yükleyin. Önerileri tavsiyeleri okuyun.
Kaybolma sıkıntıları yaşıyorsanız İz kaydı(Gittiğiniz yerleri kaydeden) tutan bir android uygulaması yükleyin.
Gittiğiniz yerlerdeki Turizm Danışma bürolarından broşür alın.
Yaylaya çıkmayacaksanız ha Antalya ha Karadeniz hiçbir farkı yok. Klima önemli yani.
Yağmurluk/şemsiye yaylada lazım.
Narin bir araba ile gezecekseniz taşlı yollara vurmayın aracınızı, gerekirse kiralayın. Zaten bol bol Jip kiralamış Arap göreceksiniz ve kahrolacaksınız. Özellikle Trabzonda.

ÖNEMLİ NOT:
Karadeniz'de yaşamayan ancak oraya turist olarak giden insanlara sorarsanız size "uzungöl'e gittik, güzeldi,hoştu" diyeceklerdir.
Ancak yerli insana soracak olursanız buraları tavsiye etmeyeceklerdir. Misal... Ayder yaylasına gidiyorsanız herkesin kaldığı apartların olduğu yere değil bir kademe üstteki Galerdüzü ya da Kavrun kısmına çıkmanızı tavsiye edeceklerdir. Kıymetli yerleri herkes bilmez ya da gitmeye üşenir. Oranın yerlisi birkaç kişiden fikir alın. Aksi halde hem kalmaya hem de beslenmeye Güneyde verilen astronomik fiyatları verirsiniz, güzellikleri kaçırırsınız.Size gezdiğim yerleri harita olarak gönderirdim ancak galiba silmişim. İyi eğlenceler, kazasız belasız seyahatler...

Benim size tavsiyem:
ŞAVŞAT Gölü.Buraya giderseniz kesinlikle kalın(Göl kenarında değil, etraftaki apartlarda). Kesinlikle sabah erkenden kalkın, gölün etrafında bir tur atın, vakit geçirin. Görmeden ölmeyin, Daha ne diyim!!! (Artvin)
POKUT Yaylası (Rize-Çamlıhemşin)
PALOVİT Şelalesi (Rize-Çamlıhemşin)
ELEVİT Yaylası-Diğerlerine göre biraz uzak. Giderseniz kalın. (Rize-Çamlıhemşin)

hocamın Şavşat gölü dediği yer Karagöl Milli Parkı muhtemelen. Ben de şiddetle tavsiye ederim. Ulaşımı zordur belki ama henüz çok fazla kirletilmeden gezip görülmesi gereken yerlerden, yoksa sonu Uzungöl gibi olacaktır.

Bende dün karadeniz gezisinden yeni geldim. Kendi arabamla gittim geldim. Tecrübelerimi aktarıyım:
  • Samsun bandırma vapuru müzesini gezip hemen yanında bulunan mesire alanında çay içtik. Denize sıfır bol gölgelikli ağaçlı güzel bir yer.
  • Ordu gördüğüm kadarıyla büyük bir şehirdi. Boztepeye teleferik ile çıktık. Boztepede hediyelik eşya satan yerler panaromik şehir manzaralı kafeler v.s.
  • Giresunu pek sevmedim küçük bir şehir şehir merkezinin caddeleri çok dar. Hemen hemen her yol tek yön. öğretmen evine çıkana kadar 10 kere zik zak yaptım zor buldum. Bu arada öğretmen evinde yer bulamayınca ekonomik temiz bir yer olarak giresun uygulama oteline gittim. temiz yer kişi başı 65 tl fiyatı.
  • Trabzonda paradise lost isminde merkezde bir otelde kaldım. Fiyatı iki kişi 100 tl idi. Ama pek bakımlı değildi. Sabah kahvaltısı açık büfe ama zaten 5-6 çeşit şey var açık büfe olsa ne olur :) Trabzonda altındere milli parkına gittik Giriş otomobil 11 tl. Ama sümela manastırını ne uzaktan ne yakından göremedik. Restorasyon varmış. Uzaktan sisten dolayı görülmüyor. Uzungöl harikaydı.
  • Rize de rafting ve zipline a bindik. Aydere giderken bir sürü raftingçi ve ziplinecı var acele etmeyin. Fiyatlarına bakın pazarlık edin. Ayder yaylası karadeniz turunda gördüğüm en güzel yaylaydı amaaa yaylayı otellerle kafelerle v.s mahfetmişler. Yani 7-8 tane hadi otel cafe v.s koysan yeter. ama her adımını attığın yer dolmuş. Yazık böyle doğal güzellikler ticari fırsatçı düşüncelere kurban gitmemeli.
  • Arhavide mençune isimli bir şelale var ama tavsiye etmiyorum ben açıkcası. Zaten o kadar büyük olmasa da diğer yaylalarda şelaleler göreceksiniz. Yani 700 metre arabanın çıkmadığı tırmanmalı vede patika yolları çamurlarla kaplı bir yerde. Ben gittim ama değmezmiş dedim kısacası.
  • Bu arada arhaviye yakın Rize fındıklı ilçesinde bir öğretmen evi var fazla bilinmediğinden olsa gerek boş oda rahat bulunuyor. Fiyatı da çok uygun. Öğretmene 45 tl. Temiz bir yer.
Geziden aklımda kalanlar bunlar :) iyi gezmeler hocam.

Hocam karadeniz turundan yeni döndük.
Giresun Keşap öğretmen evinde konakladık, kişi başı 30 tl, kahvaltı dahil, temiz bir mekan.
Artvin Hopa öğretmenevi kişi başı 50 tl kahvaltı dahil ve temizdi.
Ayder yaylası yakınında Didi KVA apartta konakladık, aile işletmesi temiz odalar, kahvaltı dahil 3 kişilik oda 190 tl.
uzungöl de Dilek apartta konakladık 3 kişilik oda 150 tl , kahvaltı yoktu ama odalar temizdi.

Uzungöl, Ayder yaylası, Borçka karagöl çok güzel ve kendi aracınızla rahat gidersiniz. Biz Pokut yaylası, Sal yaylası, Zilkale ve Palovit Şelalelerine gitmek için günübirlik bir turla anlaştık kişi başı 60 tl, Organiktur ismi. Çok memnun kaldık iyi ki kendi aracımızla pokut'a çıkmamışız çünkü yolu çok kötü size de turla gitmenizi tavsiye ederim.

Geri