Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama
Yeni Konu Aç
Yeni Konu Aç

KARAR 1 : Toplantılar Hangi Gündem Üzerine Olsun?

Konu, 'CeBIT eurasia Bilişim 2010' kısmında ghost tarafından paylaşıldı.


 1. M@honi

  M@honi Aktif Üye

  Kayıt:
  21 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  193
  Beğeni:
  0
  Dersleri isteyen arkadaşlarıma saygı duyuyorum ama bu ilerisi için çözüm değil her geçen gün çocuklar daha iyi oluyor, onlara bişeyler öğretmen zor olacaktır. Burada kalıcı ve en mantıklı çözüm bence : BT REHBER ÖĞRETMENLİĞİ'dir. Bu konuda bişeyler duydum ama ne kadar gerçek bilemiyorum fakat bunun üzerinde yoğunlaştığı söyleniyor. Umarım BT Rehber Öğretmenliği olur ve kriterlerde rehber öğretmenler gibi uygulanır yönetmelikle...
   
 2. berrin24

  berrin24 Site Gezgini

  Kayıt:
  9 Mart 2008
  Mesajlar:
  77
  Beğeni:
  0
  --formatörlükte tek sıkıntı çalışma saatlerimi. bizim asıl sıkıntımız işimiz olmayan birçok şi yapmamız değilmi? formtörlük yada bt rehber öğretmenliği okullardaki zihniyet değişmedikçe hiç birşey değişmeyecektir. Rehber öğretmenlikte aynı kapıya çıkacaktır.kendi istediğimizden cok, onlar ne yapabilir konusuna takılı kalıyoruz. MEB bize dersimizi vermez bari bu olsun demek baştan yenilgiyi kabullenmektir.
  bence dersin 2 saat ve zorunlu olması konusunda diretmeliyiz. Hem bilişim önemlii çocuklarımız yetersiz deyip ders saatleri vurgulanmazsa ozaman biz sadece ek ders arayışına girmiş gibi oluruz. 9-15 okulda kalalım, ek ders tam olsun ders olmasa da olur gibi.Yanlış anlaşılabilirz
   
 3. the_korsan

  the_korsan Site Admin Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Şubat 2007
  Mesajlar:
  2.980
  Beğeni:
  50
  Geçen sene trabzonda yapılan böte sempozyumu sayfası arkadaşlar
  http://bots2009.org

  Sempozyum konu başlıkları, bildirge vs gibi bilgiler var. İstatiki bilgileri vs de ptesi günü üniversiteden yollayacaklar bunlar da belirleyecegimiz gündemde faydalı olacaktır.
   
 4. savas73

  savas73 Üye

  Kayıt:
  10 Şubat 2010
  Mesajlar:
  12
  Beğeni:
  0
  dersler kesinlikle zorunlu olmalı.Biz bu kadar aşağılanacak öğretmenler değiliz.hele hele dersimizin kaderini kurul öğretmenler toplantısında diğer öğretmenlerin belirleyeceği bir öğretmen asla değiliz .Bence Bt dersi zorunlu olmalı,ayrıca okulda bir tanede BT rehber öğretmeni olabilir.Biz neyiz kimiz halen anlamadım.
   
 5. @lperen

  @lperen Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  1 Aralık 2007
  Mesajlar:
  903
  Beğeni:
  50
  Bu kesinlikle çok değerli bir fikir...

  Üstteki cümleyi heyecanla yazdım ve de devam edecektim ama "Yahu seni kim dinler?" dedim kendi kendime. Bu güne kadar hangi yanlışı düzeltebildik, kim senin fikirlerine saygı gösterdi...

  Üzülmemek elde değil, üniversitedeki azmim, çalışma isteğim, bir şeyleri düzeltme isteğim... Resmen harcanıyoruz... Biraz dinleyin be kardeşim, biraz saygı gösterin, ALLAH aşkına...
   
 6. biltek2007

  biltek2007 Hiperaktif Üye Hiperaktif

  Kayıt:
  8 Haziran 2007
  Mesajlar:
  2.642
  Beğeni:
  11
   
 7. biltek2007

  biltek2007 Hiperaktif Üye Hiperaktif

  Kayıt:
  8 Haziran 2007
  Mesajlar:
  2.642
  Beğeni:
  11
  Ben meslek lisesine bir zamanlar diploma notumla gitmiş ve mezun olup üni BÖteyi kazanmıştım. O zamnlar ÖYS vardı. ve meslek lisesinde kültür dersi olmamasında rağmen 1 senede 3 yılın konusunu halledip bir çok düz lisedeki arkadaştan yüksek puanla kazanmıştım. Şimdiki meslek liseleri ise acınacak halde.
  Bunu da "Kaliteki gelecek için, Kaliteli öğrenci ve Kaliteki bilişim meslek lisesi" sloganıyla işleyebiliriz.
   
 8. mamoste

  mamoste Aktif Üye

  Kayıt:
  10 Nisan 2007
  Mesajlar:
  206
  Beğeni:
  0
  Öncelikle Lütfen Beden Eğitimi dersini tekrar tekrar telafuzdan kurtulalım.

  Çok yanlış bir yöntem Beden Eğitimi ile kıyaslamak, farklı kulvarlarda 2 ders. Ve mücadelelerini edip, yanlışı düzelttiler.
   
 9. BesSTy

  BesSTy Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  5 Eylül 2007
  Mesajlar:
  558
  Beğeni:
  2
  Arkadaşlar naçizane bir önerim var.

  Forumda fazlası ile vakit geçiren bu konuda kendini daha da fazla işe verebilecek olan kişiler tarafından öncelikle bir düzenleme komitesi kurulması lazım. Belki kurulmuştur benim haberim yok. Bu komitede görev bölümü yapılması lazım. Görev bölümü şu şekilde olabilir.

  1. Basın ve üniversitelere etkinlik hakkında bilgi verilmeli. Özellikle İstanbulda ki üniversitelerde BT öğrencilerinin aktif katılımının sağlanması gerekir. İstanbul da çalışan öğretmenler(ki bende buna dahilim) bizzat ilgilenmesi lazım.

  2. Afiş-Slogan hakkında deneyimli arkadaşlarımız var. Elbette önerilere açık olunmalı ama bu konuda seçici bir kurul oluşturulmalı.
  3. Etkinliğin süresi, neler konuşulacak konu başlıkları ve etkinlikleri tartışacak ve bu konuda yapılan öneri ve paylaşımları değerlendirebilecek ve bunların ışığında sunum ve paylaşım yapacak kişilerin belirlenmesinde ve organizasyonunda söz sahibi olacak kişilerin görev alması lazım.
  4- BT dersinin geçmişteki, bugünkü ve gelecekteki önemine dair bir broşür hazırlanmalı ayrıca bu broşürde bugünkü ve olması muhtemel mevcut durum sade bir dille anlatılmalı. Yine bu konuda tasarım ve yazılacak içerik konusunda gönüllü arkadaşların olması ve gelen önerilerin değerlendirilmesi lazım.

  5. Ayrıca sanal ortamda etkinliğe gelecek kişilerin kayıt edilebileceği ve etkinliğimizi anlatan bir web sayfası hazırlanmalı ve net sayıya bu şekilde ulaşılmalı ve sanal ortamda ki blog, sosyal ortamlar aracılığı ile geri bildirim yolu ile insanlara bu konuda haber verilmeli. Kişisel web sitesi olan arkadaşların takipçilerine bu konuda bilgi verecek bir yazı yazmaları gerekmeli.

  Etkinliğin olacağı gün tüm bu düzenleme komitesinin rehberliğinde güzel bir etkinlik gerçekleştirebileceğimize inanıyorum. Sadece adım adım ve planlı gittiğimiz sürece yeteri kadar zaman var. Önümüzde ki hafta bütün mesaimizi bu işe harcar isek bunun altından kalkabileceğimize inanıyorum. Bu elimize geçen büyük bir şans.
  İyi Çalışmalar.
   
 10. eso09

  eso09 Site Gezgini

  Kayıt:
  19 Şubat 2008
  Mesajlar:
  58
  Beğeni:
  0
  süper anlatmış hocam başka diyecek bişey yok bunlar olsa ne ala.
   
 11. mamoste

  mamoste Aktif Üye

  Kayıt:
  10 Nisan 2007
  Mesajlar:
  206
  Beğeni:
  0
  Toplantılar Hangi Gündem Üzerine Olsun? 18 Eyl 2010, 16:49

  1- MEB teknoloji eğitim ve eğitimde teknoloji kullanımı politikalarını gözden geçirmeli ve netleştirmelidir.

  2- BT öğretmenleri Eğitimi, Teknoloji Fak. ve Eğitim Fak. olmak üzere 2 farklı bölüm oluşturulmalı, şuan birçok bilgisayar öğretmenliği bölümü var. (Teknik Lise Öğretmenliği ve Eğitim Teknoloğu gibi)
  veya sadece Teknoloji Fakültelerinde tek bilgisayar öğretmenliği bölümü olmalı.

  3- Teknik bir Müdür yardımcılığı olsun, Öncelik bilişim Teknoloji öğrt olsun.

  4- Eğitim Teknoloğu (BT rehber(Formatör) öğretmen) görev tanımı yapılıp, 6 saat derse girme zorunluluğu, çalışma saatler 9:00-15:00 olacak şekilde kadro oluşturulmalı,

  5- Bilişim Teknolojileri öğretmenleri meslek liselerine atanabilmeli,

  6- Bilişim Teknolojileri dersi
  İlköğretimde bt1,bt2,bt3 olarak 2 'şer saat
  Lisede Bit1, bit2 olarak 2 'şer saat şeklinde verilmeli
  Teknik liselerde bölüm bazında dersler mevcut sanırım.

  7- Bilişim Teknolojileri ders programları heryıl gelişen bilişim teknolojileri ışığında güncellenmeli.
   
 12. fa.ruk44

  fa.ruk44 Aktif Üye

  Kayıt:
  18 Aralık 2009
  Mesajlar:
  183
  Beğeni:
  0
  Ben bu 2 fikrinize ek olarak şunu da söyleyebilirim, saat olarak mutlaka günlük 6 saat çalışacağımız şekilde ayarlanmalı çünkü bizim diğer öğretmenlerden hiçbir farkımız yok, onlar günde 6 saat haftada 30 saat çalışarak 18 saat ek ders alıyorlarsa biz de mutlaka bu şekilde çalışmalıyız...Hadi ayrıcalığımız olsun 08.30-15.30 arasında olsun...

  2.fikrinize ek olarakta 5.6.7. sınıflarda mutlaka bt1 bt2 bt3 dersleri alınmalı.Yani bu 3 ders mutlaka zorunlu olmalı. Toplamda 3 sene 2 saat derslerin zorunlu olarak alınması benim görüşüm yeterli olur..
  Aynı şey tabii lise içinde geçerli, Lisede de toplam 4 yılda mutlaka BİT1 ve BİT2 olarak 2 saat şeklinde dersler alınmalı... Bu 10.sınıflarda ve 12.sınıflar olacak şekilde de ayarlanabilir. (bu ders olayı benim görüşüm farklı bir şekilde de planlanıp sunulabilir)

  Şunu da unutmamak lazım, biz Ghost hocamın saydığı işleri mutlaka yapmak zorundayız, web sayfası yapmak diğer bilgisayarların kontrolü vs. gibi...Hem bunları yapıp hem derse girmek benim tercih edeceğim bir durum değil bu yüzden belli sayıda derse girip bu işlerde birlikte yürütülebilir..Yani 30 saat derse girmek yerine 15-20 saat arası derse girilip 08:30-15:30 arasında çalışabiliriz.Böylece hem derse girmiş oluruz hem de diğer işlerimizi halletmiş oluruz..

  Mutlaka Bu 2 görüş üzerinde durmalıyız, diğer konular bunların yanında sunulmalı..Çünkü bizim için en önemli 2 konu budur...
   
 13. yuci81

  yuci81 Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  17 Şubat 2008
  Mesajlar:
  734
  Beğeni:
  74
  5. maddeye kesinlikle katılmıyorum. madem böte mezunu meslek lisesine atanacak seviyedeydi niye daha önce atamadınız diye sormak gerekir o zaman. lütfen cebitte böte-tef atışması yapmayalım. bötelilerin eğitim teknoloğu olarak yetiştirildiğini unutmayalım. tef-eseflilerin de ağır ders programını unutmayalım. tekrar söylüyorum, böte-tef atışması yapılacak zaman hiç değil şimdi.

  2. maddeyi ise 5. maddenin tam tersi olarak algıladım ben ve bence de ayrım olmalı artık. bt rehber öğretmeni ile bt öğretmeni farklı olmalı. bt rehber öğretmeni formatörlükle ilgilenecek biçimde yetiştirilir, bt öğretmeni ise megep bt alanında ders verebilecek şekilde yetiştirilir.
   
 14. theghost83

  theghost83 Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  5 Eylül 2007
  Mesajlar:
  1.096
  Beğeni:
  5
  :+1: :alkis:
  bize öğretmen gibi davranmalılar...
   
 15. Anonymous

  Anonymous Misafir

  bt rehber öğretmenliği...madem bilgisayar dersleride kalkacak, en mantıklısı bu olur
   
 16. m17h41r

  m17h41r Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  14 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  482
  Beğeni:
  2
  Teknik bir Müdür yardımcılığı olsun, Öncelik bilişim Teknoloji öğrt olsun.
   
 17. wes

  wes Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  10 Eylül 2007
  Mesajlar:
  617
  Beğeni:
  15
  Bilişm dersi bence seçmeli olarak devam etmeli.
  Fakat 5.6.ve7. sınflarda zorunlu olarak seçilmeli.
  BT Rehber Öğretmenliği (09.00-15.00) olarak Bilişim Öğretmenlerine kadro açılmalı.
  6-15 saat arası derse yine girilmeli ve sömestr-yaz tatilllerinde tatil olmalı.
   
 18. melihce

  melihce Site Gezgini

  Kayıt:
  18 Haziran 2007
  Mesajlar:
  50
  Beğeni:
  1
  Eğer isteklerimizi bilimsel veriler ışığında dillendirirsek muhatap bulmamızda destek bulmamızda o kadar çok olur.
   
 19. filatros

  filatros Aktif Üye

  Kayıt:
  3 Ekim 2007
  Mesajlar:
  187
  Beğeni:
  3
  Saygıdeğer öğretmen arkadaşlar.
  Ben de nacizane fikirlerimi söylemek isterim:

  1. Bilgisayar zorunlu ders olmalı ancak sırf microsoftu memnun etmek için office dersleri değil müfredat yeniden düzenlenerek günlük kullanıma uygun bilgiler verilmeli. Çocuklar, Dyned, think.com gibi etkileşimli programların hakkından kolayca gelebileceği şekilde yetiştirilmeli ve bütün bu bilgiler 5 veya 6. sınıflarda verilmeli. Liselerde bilgisayar dersi olmamalı ancak formatörlük kesinlikle şart

  2. Bilgisayar öğretmenleri için formatörlük türü bir uygulamaya gidilmeli ANCAK uygun bir yönetmelik hazırlanarak angarya işlerden bizleri sıyırmalılar.

  3. BT sınıflarında meydana gelecek eksiklikler için MEM'lerde depo kurulmalı eksik olan malzemeler ilgili kişi arandığında gün içinde okula ulaşmalı. Neden bu teklif derseniz; çoğu okulda özellikle fare, klavye, kulaklık gibi sürekli arızalanan malzemeler vardır ve bu malzemeler yüzünden bilgisayarlar günlerce hatta haftalarca kullanılamıyor. Bunlar için müdürlere dakikalarca hesap vermek zorunda kalmamak ve "paramız yok" yanıtını almamak için. Bu konuda çok dertliydim. Bakalım yeni okulumda dert olacak mı?
   
 20. tamer

  tamer Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  7 Eylül 2007
  Mesajlar:
  1.223
  Beğeni:
  0
  1- Teknik bir Müdür yardımcılığı olsun, Öncelik bilişim Teknoloji öğrt olsun.

  2- Eğitim Teknoloğu (BT rehber(Formatör) öğretmen) görev tanımı yapılıp, zorunluluğu kaldırılmalı , çalışma saatler 9:00-15:00 olacak şekilde kadro oluşturulmalı yoksa norm kadro dısı kalıp formatorluk yuzunden okulumuzdan oluyoruz.

  3- Bilişim Teknolojileri öğretmenleri meslek liselerine atanabilmeli,

  4- Bilişim Teknolojileri dersi
  İlköğretimde bt1,bt2,bt3 olarak 2 'şer saat
  Lisede Bit1, bit2 olarak 2 'şer saat şeklinde verilmeli
  Teknik liselerde bölüm bazında dersler mevcut
   

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal