KARAR 1 : Toplantılar Hangi Gündem Üzerine Olsun?

Kodla Büyü
Toplantılar Hangi Gündem Üzerine Olsun? 18 Eyl 2010, 16:49

1- MEB teknoloji eğitim ve eğitimde teknoloji kullanımı politikalarını gözden geçirmeli ve netleştirmelidir.

2- BT öğretmenleri Eğitimi, Teknoloji Fak. ve Eğitim Fak. olmak üzere 2 farklı bölüm oluşturulmalı, şuan birçok bilgisayar öğretmenliği bölümü var. (Teknik Lise Öğretmenliği ve Eğitim Teknoloğu gibi)
veya sadece Teknoloji Fakültelerinde tek bilgisayar öğretmenliği bölümü olmalı.

3- Teknik bir Müdür yardımcılığı olsun, Öncelik bilişim Teknoloji öğrt olsun.

4- Eğitim Teknoloğu (BT rehber(Formatör) öğretmen) görev tanımı yapılıp, 6 saat derse girme zorunluluğu, çalışma saatler 9:00-15:00 olacak şekilde kadro oluşturulmalı,

5- Bilişim Teknolojileri öğretmenleri meslek liselerine atanabilmeli,

6- Bilişim Teknolojileri dersi
İlköğretimde bt1,bt2,bt3 olarak 2 'şer saat
Lisede Bit1, bit2 olarak 2 'şer saat şeklinde verilmeli
Teknik liselerde bölüm bazında dersler mevcut sanırım.

7- Bilişim Teknolojileri ders programları heryıl gelişen bilişim teknolojileri ışığında güncellenmeli.

mamoste' Alıntı:
4- Eğitim Teknoloğu (BT rehber(Formatör) öğretmen) görev tanımı yapılıp, 6 saat derse girme zorunluluğu, çalışma saatler 9:00-15:00 olacak şekilde kadro oluşturulmalı,

Ben bu 2 fikrinize ek olarak şunu da söyleyebilirim, saat olarak mutlaka günlük 6 saat çalışacağımız şekilde ayarlanmalı çünkü bizim diğer öğretmenlerden hiçbir farkımız yok, onlar günde 6 saat haftada 30 saat çalışarak 18 saat ek ders alıyorlarsa biz de mutlaka bu şekilde çalışmalıyız...Hadi ayrıcalığımız olsun 08.30-15.30 arasında olsun...

2.fikrinize ek olarakta 5.6.7. sınıflarda mutlaka bt1 bt2 bt3 dersleri alınmalı.Yani bu 3 ders mutlaka zorunlu olmalı. Toplamda 3 sene 2 saat derslerin zorunlu olarak alınması benim görüşüm yeterli olur..
Aynı şey tabii lise içinde geçerli, Lisede de toplam 4 yılda mutlaka BİT1 ve BİT2 olarak 2 saat şeklinde dersler alınmalı... Bu 10.sınıflarda ve 12.sınıflar olacak şekilde de ayarlanabilir. (bu ders olayı benim görüşüm farklı bir şekilde de planlanıp sunulabilir)

Şunu da unutmamak lazım, biz Ghost hocamın saydığı işleri mutlaka yapmak zorundayız, web sayfası yapmak diğer bilgisayarların kontrolü vs. gibi...Hem bunları yapıp hem derse girmek benim tercih edeceğim bir durum değil bu yüzden belli sayıda derse girip bu işlerde birlikte yürütülebilir..Yani 30 saat derse girmek yerine 15-20 saat arası derse girilip 08:30-15:30 arasında çalışabiliriz.Böylece hem derse girmiş oluruz hem de diğer işlerimizi halletmiş oluruz..

Mutlaka Bu 2 görüş üzerinde durmalıyız, diğer konular bunların yanında sunulmalı..Çünkü bizim için en önemli 2 konu budur...

5. maddeye kesinlikle katılmıyorum. madem böte mezunu meslek lisesine atanacak seviyedeydi niye daha önce atamadınız diye sormak gerekir o zaman. lütfen cebitte böte-tef atışması yapmayalım. bötelilerin eğitim teknoloğu olarak yetiştirildiğini unutmayalım. tef-eseflilerin de ağır ders programını unutmayalım. tekrar söylüyorum, böte-tef atışması yapılacak zaman hiç değil şimdi.

2. maddeyi ise 5. maddenin tam tersi olarak algıladım ben ve bence de ayrım olmalı artık. bt rehber öğretmeni ile bt öğretmeni farklı olmalı. bt rehber öğretmeni formatörlükle ilgilenecek biçimde yetiştirilir, bt öğretmeni ise megep bt alanında ders verebilecek şekilde yetiştirilir.
mamoste' Alıntı:
Toplantılar Hangi Gündem Üzerine Olsun? 18 Eyl 2010, 16:49

1- MEB teknoloji eğitim ve eğitimde teknoloji kullanımı politikalarını gözden geçirmeli ve netleştirmelidir.

2- BT öğretmenleri Eğitimi, Teknoloji Fak. ve Eğitim Fak. olmak üzere 2 farklı bölüm oluşturulmalı, şuan birçok bilgisayar öğretmenliği bölümü var. (Teknik Lise Öğretmenliği ve Eğitim Teknoloğu gibi)
veya sadece Teknoloji Fakültelerinde tek bilgisayar öğretmenliği bölümü olmalı.

3- Teknik bir Müdür yardımcılığı olsun, Öncelik bilişim Teknoloji öğrt olsun.

5- Bilişim Teknolojileri öğretmenleri meslek liselerine atanabilmeli,

7- Bilişim Teknolojileri ders programları heryıl gelişen bilişim teknolojileri ışığında güncellenmeli.

volkankey' Alıntı:
1. Dersimizin statüsü zorunlu hale getirilmeli
2. Tüm sınıflarda 2 ders saati olmalı.
3. Formatörlük zorunlu olmamalı, isteyen dahilinde çalışma saatleri ve koşulları net olarak belirlendikten sonra formatörlük isteyen arkadaşlar katılmalı.
4. Bakanlık BT öğretmenlerini görmemezlikten gelmemeli.
5. Bilgisayar öğretmeninin bilgisayar tamiratı konusunda bir görevinin olmadığı.
6. Dersimizle ilgili önümüzdeki yıllarda bakanlıkça planlanan öngörüler nedir paylaşılmalı.
:+1: :alkis:
bize öğretmen gibi davranmalılar...

bt rehber öğretmenliği...madem bilgisayar dersleride kalkacak, en mantıklısı bu olur

Teknik bir Müdür yardımcılığı olsun, Öncelik bilişim Teknoloji öğrt olsun.

Bilişm dersi bence seçmeli olarak devam etmeli.
Fakat 5.6.ve7. sınflarda zorunlu olarak seçilmeli.
BT Rehber Öğretmenliği (09.00-15.00) olarak Bilişim Öğretmenlerine kadro açılmalı.
6-15 saat arası derse yine girilmeli ve sömestr-yaz tatilllerinde tatil olmalı.

Eğer isteklerimizi bilimsel veriler ışığında dillendirirsek muhatap bulmamızda destek bulmamızda o kadar çok olur.

Saygıdeğer öğretmen arkadaşlar.
Ben de nacizane fikirlerimi söylemek isterim:

1. Bilgisayar zorunlu ders olmalı ancak sırf microsoftu memnun etmek için office dersleri değil müfredat yeniden düzenlenerek günlük kullanıma uygun bilgiler verilmeli. Çocuklar, Dyned, think.com gibi etkileşimli programların hakkından kolayca gelebileceği şekilde yetiştirilmeli ve bütün bu bilgiler 5 veya 6. sınıflarda verilmeli. Liselerde bilgisayar dersi olmamalı ancak formatörlük kesinlikle şart

2. Bilgisayar öğretmenleri için formatörlük türü bir uygulamaya gidilmeli ANCAK uygun bir yönetmelik hazırlanarak angarya işlerden bizleri sıyırmalılar.

3. BT sınıflarında meydana gelecek eksiklikler için MEM'lerde depo kurulmalı eksik olan malzemeler ilgili kişi arandığında gün içinde okula ulaşmalı. Neden bu teklif derseniz; çoğu okulda özellikle fare, klavye, kulaklık gibi sürekli arızalanan malzemeler vardır ve bu malzemeler yüzünden bilgisayarlar günlerce hatta haftalarca kullanılamıyor. Bunlar için müdürlere dakikalarca hesap vermek zorunda kalmamak ve "paramız yok" yanıtını almamak için. Bu konuda çok dertliydim. Bakalım yeni okulumda dert olacak mı?

1- Teknik bir Müdür yardımcılığı olsun, Öncelik bilişim Teknoloji öğrt olsun.

2- Eğitim Teknoloğu (BT rehber(Formatör) öğretmen) görev tanımı yapılıp, zorunluluğu kaldırılmalı , çalışma saatler 9:00-15:00 olacak şekilde kadro oluşturulmalı yoksa norm kadro dısı kalıp formatorluk yuzunden okulumuzdan oluyoruz.

3- Bilişim Teknolojileri öğretmenleri meslek liselerine atanabilmeli,

4- Bilişim Teknolojileri dersi
Teknik liselerde bölüm bazında dersler mevcut

diğer ülkelerin okullarında uyguladığı bilgisayar öğretimi hakkında nasıl bilgi edinebiliriz acaba

Bir kere tüm sınıflarda 1-2-3-4-5-6-7-8-9-10-11-12 ders saatimiz "2" saat olmalı.Ancak adımız "Bilişim Teknolojileri Formatör Öğretmeni olmalı ve bu daimi olmalı".Sözleşmeli de kadrolu da bu ünvana sahip olmalı.Şubat ve yaz tatillerimiz eksiksiz olmalı.Haftada "18 saat ek dersimiz olmalı".Mesai saatlerimiz de "09:00-15:00" olmalı.Neden formatör derseniz başka türlü ek dersimiz olmuyor,lütfen büyük okullarda çalışan arkadaşlar biraz daha anlayışlı olsunlar.Tabi ki büyük okuldaki arkadaşların da tavan ders saati olmalı.30 saat derse girip de formatörlük yapmak tabi ki zor.aralık 6-15 saat olmalı.
Birde bunları yazdık ama nerde dile getirelecek bunlar.Büyüklerden biri duyacak değil mi?Ben oldukça doğuda olduğum için toplanma yerlerine katılmam zor ama en azından karıncanın da yaptığı gibi tarafımı,tepkimi belirteyim...
Saygılarımla..

Arkadaşlar ben özel okulda da devlette de görev yapmış bir bilgisayar öğretmeniyim ve kolejlerde mrtcmhr_13 dediği gibi tüm sınıflarda bilişim tekn. dersi okutulur ve gayet yararlıdır.Dersin gereksiz olması gibi bir durum hissedilmez. Devlet okullarında evinde bilgisayarı olmayan çok daha fazla öğrenci bulunmasına rağmen dersin gereksiz görülmesi anlamsız bence. Bizim eğitim teknoloğu yönümüz ön plana çıkarılmalı diğer derslere yardımcı olarak bilgisayar destekli eğitimi yönlendirmeliyiz okullarımızda. Bu durum hizmetiçi eğitimlerle desteklenebilir. Kesinlikle dersimizin ZORUNLU olması üzerinde duralım 4 sene, kurullarda başka öğretmenler ders seçilsin veya seçilmesin kararını versin diye okumadık. Bu kabul edilemez bir durum ve çok üzücü.

düşünüyorumda ofis programlarını öğrenmek çok kolay
programlamayı, web tasarımını, resim işlemeyi herkes öğrenmeli ve gerekli bilgiler mi
sanırım bilgisayarı herkesin çok ileri düzeyde öğrenmesine gerek yok gibi

yıllar önce ilk bilgisayr öğretmeni olduğum yıllarda bir matematik öğretmeni ile kavga etmiştim bilgisayar dersine gerek yok demişti. bende malesef üzülerek gereksiz olduğunu düşünmeye başladım.herkes pcyi işi olacağı kadar kullanmayı bilse yetiyo. programlamayı, web tasarımını, resim işlemeyi herkes öğrense gereksiz olacak
bende en az 3-5 sınıfda dersimiz zorunlu olarak okultulsun istiyorum hatta sınavlarda (dinkültürü bile soruluo) bilişimden soru olsun diye ütopyam var ama

dersimiz sanırım gereksiz ve sorusu bile hiç olmayacak çoküzülüyorum.

branşı bilişim teknolojileri dışında hiçbir branş bizim işimizi yapmamalı!
bt branşı dışındaki branşlara görev verilmemeli böylelikle üniversitelerde okuyan BÖTE bölümü öğrencilerinin geleceği karartılmamalıdır.Sınıf öğretmeni gibi bir okulda 10-15 tane ihtiyaç duyulacak bir branş olmadığı için bu branşı çürütmeye çalışan diğer branşlar bir an önce kendi işlerine dönmelidir.Bu konuda çok önemli

dersin her sınıfta 2 saat olması ya da bt rehber öğretmenliği (09-15) uygulaması kabul edilebilir ben ce de, özellikle bu konular üzerinde durulmalı, özellikle dersin kaldırılmasıyla mağdur olduğumuz anlatılmalı, öncelik bu olmalı....

hgencer03' Alıntı:
rehber öğretmenlerin haklarına sahip olacak bt rehber öğretmeni statüsü en az itiraz edilecek seçenek olarak gözüküyor.

hocama katılıyorum. bence de rehber öğretmenler gibi bir statü verilmesi daha doğru olur. çünkü derslere girsek dahi 4-5lerde yine bütün işlere koşacak olan biziz. 15 saat de girsem 30 saat de girsem yapacağım iş aynı olacak. zaten yeni nesil bilişimle çok haşır neşir. belki 5 seneye kalmadan müfredattakilerin hepsini bilen çocuklar karşımıza çıkacak. sorularına cevap veremeyeceğimiz öğrencilerimiz olacak. ben kendi adıma birinci kademede derslere girmek yerine rehberlik benzeri bir statü verilmesini yeğlerim. tabi herkesin düşüncesi farklı olabilir. ya da benim aklıma gelen başka bir fikir var gerçi tef'liler buna itiraz edebilir. meslek liselerinde çalışmamıza imkan tanımalıdırlar. mesela web programcılı ya da garfik tasarım gibi derslere girebilmeliyiz. sonuçta bunları öğretmek için tef'li olmaya gerek yok. forumda bir sürü arkadaşımız ilköğretimde çalışıyor olmasına rağmen çok iyi kod bilgisine tasarım bilgisine sahip. ben nasıl dersim az olduğu için müzik, resim derslerine girebiliyorsam meslek liselerinde de görev alabilirim.

belki daha önce okumuşsunuzdur ama okumayanlar için ODTÜ'den Prof. Dr. M. Yasar Ozden'nin Kendi Bloguna tam da bizim tartıştığımız konuyla ilgili yazdığı bir yazıyı burada paylaşmak istiyorum (orjinali bu adreste bulabilirsiniz: http://myozden.blogspot.com/ ):

Merhaba:
Geçenlerde Milli Eğitim Bakanlığına bağlı bir okulda Bilişim Teknolojileri öğretmeni olarak çalıştığını söyleyen bir arkadaştan aşağıdaki maili aldım, sorduğu sorulara verdiğim yanıtları sizlerle paylaşmak isitiyorum.

-------------------------------------------------------------------------------
Merhaba Hocam;

Öncelikle sizi rahatsız ettiğim için özür dilerim. Ben Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği blümü mezunuyum. Milli Eğitim Bakanlığına bağlı bir okulda bilişim teknolojileri öğretmenliği yapmaktayım. Bizler mesleğimizle alakalı (özellikle branşımızla alakalı) onlarca sorunla karşı karşıya kalıyoruz. Bizlerin öğretmen olup olmadğını anlamış değilim. Çünkü okullarda bizlerin gireceği ders saati kısıtlı. Dersimiz haftalık 1 veya 2 saat seçmeli olarak okutulmakta. Ders içeriği sadece word,excel,powerpoint ten oluşmaktadır. Ayrıca birkaç yıl sonra bu derslerin de kalkacağı söylenmekte çünkü her geçen yıl ders saati azaltılıoyor, sınav olayı kaldırılıyor ve daha bir çok neden... Sizler bu alana öğretmen yetiştiriyorsunuz. Bu alanın geleceği ile ilgili yeterli bilgiye sahip saygıdeğer hocalarımızsınız. Affınıza sığınarak size bir kaç soru sormak istiyorum.

1) Bilgisayar ve öğretim tek. öğretmenliği bölümünün avrupada karşılığı var mı? Eğer varsa bu bölümden mezun olanlar avrupada ne iş yaparlar?

2) Bu bölüm her geçen yıl yeni üniversitelere açılmakta ve öğrenci almakta. Fakat okullarda girebileceğimiz ders saatleri de paralalinde azalmakta. Bu bölümler neden açılıyor?

3) Bu bölümün çalışma alanları nedir? ve bu bölümün geleceği ne olacak?

4) Bizler gelecekte öğretmen olarak kalacak mıyız yoksa başka alanlarda mı değerlendirileceğiz?

İyi çalışmalar diler, teşekkür ederim.
-------------------------------------------------------------------------------

Birinci sorunuzdan baslayarak cevaplamaya çalışayım.
1) Bilgisayar ve öğretim tek. öğretmenliği bölümünün avrupada karşılığı var mı? Eğer varsa bu bölümden mezun olanlar avrupada ne iş yaparlar?
Konuyu sadece Avrupa diye sınırlarsak doğrudan birebir örnek bulamayabiliriz, bunun yerine örneklemi büyütüp dünyaya bakalım derim. Doğu Avrupa’da bu tür bölümler var ve tam da bizdeki beklentinin karşılğı olan dersleri veriyorlar. Amerika Birleşik Devlet’lerinin liselerinde aşağıda isimleri verilen dersler “Computer Science Teacher” diye adlandırılan kişiler tarafından verilmekte ve bu işin düzgün bir çerçevede yapılabilmesi için “Computer Science Teacher Association” adlı kuruluş müfredat geliştirmekte ve nasıl uygulanabileceği konusunda çalışmalarına devam etmektedirler. Bu kısa özetten sonra, Bilgisayar Öğretmeni diye adlandırabileceğimiz bu öğretmenlerle ilgili olarak Talim Terbiye Kurulu’nun yayınladığı 119 nolu karara baktığımızda bütün öğretmenlikleri içeren uzun bir liste içerisinden ben “Bilgisayar Öğretmenleri”ni ilgilendiren kısmı aldım. 3 nolu başlıkta kimlerin Bilgisayar Öğretmeni olarak atanabileceği ve atandıkları zaman okutacakları dersler tabloda (Tablo 1) belirtilmektedir.

Tablo 1. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞINA BAĞLI EĞİTİM KURUMLARINA ÖĞRETMEN OLARAK ATANACAKLARIN ATAMALARINA ESAS OLAN ALANLAR İLE MEZUN OLDUKLARI YÜKSEK ÖĞRETİM PROGRAMLARI VE AYLIK KARŞILIĞI OKUTACAKLARI DERSLERE İLİŞKİN ÇİZELGE

(*) Bakanlık ve Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) iş birliği ile açılan / açılacak olan Ortaöğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans ya da Pedagojik Formasyon Programını başarı ile tamamlayanlar.
Bu Esaslar eki çizelgenin 2,5,7,9,10,11,12,13,17,18,19,20,21,25,26,27,
28,29,31,32,33,34,35,36,37,39,43,44,45,47,51,53,54,60,61,62,63,66 ve 67nci sıra nolu bölümleri, Mesleki Eğitim ve ve Öğretim Sisteminin Güçlendirilmesi projesi (MEGEP) kapsamında uygulamaya konulan programlardan önce Mesleki ve Teknik Öğretim okul ve kurumlarında öğrenimlerine devam eden öğrencilerin mezun olmasından sonra yürürlükten kalkar.

2) Bu bölüm her geçen yıl yeni üniversitelere açılmakta ve öğrenci almakta. Fakat okullarda girebileceğimiz ders saatleri de paralalinde azalmakta. Bu bölümler neden açılıyor?

Bu tespitinize bende katılıyorum. Bu yıl “Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi” program olarak 74 sayısına ulaşmış durumda. Bunların 10 tanesi ikinci öğretim, 14 tanesi burslu program ve 1 tanesi de bu açılan uzaktan eğitim programı. Toplam kontenjan olarak 3020 sayısına ulaşılmış durumda. Bölüm sayısındaki artış doğrudan bölüm mezunların iş bulma olanaklarıyla açıklanabileceği gibi, toplumda bu konuda açık olduğu fikrinin hala hafızalarda olduğu şeklinde de açıklanabilir. Tam bu noktada, bölümleri açanlar, bu bölümlere gidip kayıt yaptıranlar ile bu öğretmenlerin atamasını yapanların aynı resmi gördüklerinden emin değilim. Ders saatlerinin azalmasının ya da derslerin kaldırılmasının gerekçesini tam olarak bilemediğim için o konuda yorum yapamayacağım. Ama, bu bölümleri ilk kurulduğu dönemlerden bu yana bu alanda çalışan bir kişi olarak ben hala 1998 yılında bu bölümlerin açılmasına hatta 1993 yılında ilk olarak Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Fen Bilimleri Eğitimi Bölümü altında “Bilgisayar Öğretmenliği” olarak açılan anabilimdalının açılmasına neden olan koşulların aynı önemde var olduğuna inanıyorum. Bölümlerin açılmasına neden olan sorun ilköğretim ve liselerimizde görev yapan öğretmenlerimizin ve öğrencilerimizin teknolojiyi özellikle de bilgisayarla ilgili teknolojileri yeterince bilmedikleri düşüncesinden yola çıkılarak o dönemde diğer meslek dallarında görev yapan öğretmenlere yaz aylarında düzenlenen kurslar araclığıyla bu beceriler kazandırılmaya çalışılmış bu kursları bitirenlere de Formatör öğretmen sertifikası verilmeye başlanmıştı. Bu eğitimler 1998 yılına kadar devam etti, o yıl bilgisayar öğretmelerini yetiştirmek üzere YÖK tarafından gerçekleştirilen “Eğitim Fakülteleri’nin Yeniden Yapılandırılması” sırasında “Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümleri” kuruldu. O tarihten itibaren de sayıları heryıl artarak bugüne gelindi. Günümüzde bu ihtiyaç halen devam etmesine rağmen anlaşılamaz bir nedenle temel eğitim seviyesindeki okullarda öğrencilerin bu teknolojileri öğreneceği dersler 1. ve 8. seviyesindeki dersin haftalık saati bire indirilirken dersin kredisi sıfırlandı ve ders seçmeli hale getirildi. 9-12. Sınıflar arasında ise bilgisayar ya da onunla ilgili teknolojiler konusunda herhangi bir ders ne yazık ki bulunmamaktadır. Daha önceleri ismi bilgisayar olan ders ise proje dersine dönüştürülerek bir anlamda içi boşaltılmış oldu. Bütün bu gelişmeler ülke olarak yeni nesilleri bu teknolojiler konusunda ne kadar donanımlı yetiştirmek istediğimizi anlatmak için yeterli olacaktır.
3) Bu bölümün çalışma alanları nedir? ve bu bölümün geleceği ne olacak?
Bölümler kurulurken düşünülen çalışma alanları bölüm isminde birleştirilerek konulmuştu. Yani, bu bölümler alan olarak “Bilgisayar Öğretmenliği” ve ”Öğretim Teknolojileri” konusunda lisans sev iyesinde temel bilgileri almış kişileri yetiştirmek amacıyla kurulmuştu. Bu alan bilgilerine sahip bireylere ihtiyaç sürdükçe bu bölümler de öğrenci yetiştirmeye, araştırma yapmaya devam edeceklerdir.

4) Bizler gelecekte öğretmen olarak kalacak mıyız yoksa başka alanlarda mı değerlendirileceğiz?
Aslında bu soru bir önceki sorularla doğrudan ilgili ihtiyaç sürdüğü sürece bir değişim olacağını düşünmüyorum. Şu an eğitim sistemindeki derin uyku halinin yakın bir gelecekte değişeceğini ve insanların “İkinci Sayısal Yarılmanın” farkına varacağını ve aradaki farkın kapanmasında anahtar rolü oynayacak “Bilgisayar Öğretmeni” yetiştiren bu bölümlere gereken önemi vermeye başlayacağını düşünüyorum.
Son söz olarak, bu farkındalığın oluştuğu dönemde asıl eksikliğin 9-12 sınıflar arasında okuyan öğrencilere hitap edecek bir müfredatın yokluğu oluşturacaktır. Bu konu, problemin ortaya çıkmasıyla belirmeye başladı ve ne yazık ki günümüze kadar bu konuda herhangi bir çözüm önerisi oluşturulamadı. Şu an 1-8. Sınıflar için hazırlanan ve 2006 yılında Talim Terbiye Kurulu tarafından kabul edilen bir müfredat bulunmakta. Fakat, 9-12. Sınıflar için bilinen ve uygulanan bir müfredat ne yazık ki yok. Daha önceki yıllarda 1. Sınıftan başlayarak lise son sınıfa kadar okutulmaya çalışılan ve kendini tekrar eden bilgisayar alfabesi olarak kabul edilebilecek (okur-yazarlık için biraz hafif kalıyor) ders içerikleriyle (ofis programlarının öğretimi) günümüzün insan ihtiyaçlarını karşılamak ne yazık ki mümkün değildi ve olmadı da. Şimdi acilen yapılması gereken günün ihtiyaçları göz önünde bulundurularak Bilgisayar/Teknoloji okur yazarlığını yeniden tanımlayıp buna uygun olarak hazırlanacak müfredatların kullanımıyla 9-12 sınıf programlarını yeniden düzenlemek gerekmektedir. Yoksa, kaçan trenin ardından bakmanın kader olduğu bu güzel ülkede tekrar trenler kaçırmaya devam edeceğimizi söylemek için kahin olmaya gerek yok.

“Bütün Teknolojilerin Aklı Onu Kullanan İnsan’ın Aklıyla Sınırlıdır”

Saygılarımla,

Prof. Dr. M. Yasar Ozden,
Bilgisayar ve Ogretim Teknolojileri Egitimi Bolumu,
Orta Dogu Teknik Universitesi,
06531-Ankara
http://guide.ceit.metu.edu.tr

dmyksl' Alıntı:
Bir Arkadaşımız T-shirt Bastırmaktan söz etmiş şu şekilde yada daha farklı bir T-shirt bastırabiliriz

Çok guzel olmu hocam eline saglık. :alkis:

aslise' Alıntı:
“Bütün Teknolojilerin Aklı Onu Kullanan İnsan’ın Aklıyla Sınırlıdır”

Saygılarımla,

Prof. Dr. M. Yasar Ozden,
Bilgisayar ve Ogretim Teknolojileri Egitimi Bolumu,
Orta Dogu Teknik Universitesi,
06531-Ankara
http://guide.ceit.metu.edu.tr[/i]

Hocamıza ulaşıp, CEbitte bu konuyla ilgili konuşma yapabilirmi diye yöneticilerimiz veya samimi olduğu bir öğrenciisi sorabilirmi acaba?

Arkadaşlar ben egitek genel müdürünün veya egitekten bir yöneticinin bu organizasyona 1 seansta olsa katılabilecegini düşünüyorum. Hafta içerisinde bir şekilde bu işi halletmeye ulaşmaya çalışalım. Yardımcı olabilecek arkadaşımız varsa irtibat konusunda özel mesajla görüşebiliriz.
Bu durumda bizim için en önemlisi derdimizi dinleyecek kişilerin bulundugu anda can alıcı derdimizi anlatan konuşmaların yapılması ama arkadaşlar bir zirve yapacagız ve bunu kesinlikle protestoya dönüştürmeyecegiz. Bu tişört olayı bilmiyorum ne kadar dogru olur bizim duruşumuza. Zirve için il dışı izin belgelerimiz yeter ama protestolu bir içerik bizim başımıza iş açar bunu bilelim.

the_korsan' Alıntı:
zirve yapacagız ve bunu kesinlikle protestoya dönüştürmeyecegiz. Bu tişört olayı bilmiyorum ne kadar dogru olur bizim duruşumuza. Zirve için il dışı izin belgelerimiz yeter ama protestolu bir içerik bizim başımıza iş açar bunu bilelim.

Önemli bir nokta; biz oraya derdimizi anlatmaya bilgilerimizi paylaşmaya gidiyoruz, protesto yapmayacağız , bağırıp çağırmayacağız sesimizi seanslarda yapacağımız sunumlarla duyurmaya çalışacağız, şunuda belirtmek isterim t şhirt dahi sorun olacaksa giymeyelim, bu konuyu büyüklere sormak gerekir.
O gün oraya herkesin sağa salim gelip ve aynı şekilde dönmesi en büyük temennimiz. Ancak Korsan şu t shirt olsa güzel olurdu bunu soramazmıyız bir yerlere :?:

Bugün resmi durumu bir müfettiş ile görüşmüştüm hocam anlattıgım gibi yarın tekrar daha ayrıntılı görüşürüm inşallah.
Şahsa yönelik konuşmalar yapmadıktan ve slogan protesto vs gibi hareketler olmadıktan sonra problem pek yokmuş. İl dışı izin belgelerimiz yetiyor inşallah.

volkankey' Alıntı:
1. Dersimizin statüsü zorunlu hale getirilmeli
2. Tüm sınıflarda 2 ders saati olmalı.
3. Formatörlük zorunlu olmamalı, isteyen dahilinde çalışma saatleri ve koşulları net olarak belirlendikten sonra formatörlük isteyen arkadaşlar katılmalı.
4. Bakanlık BT öğretmenlerini görmemezlikten gelmemeli.
5. Bilgisayar öğretmeninin bilgisayar tamiratı konusunda bir görevinin olmadığı.
6. Dersimizle ilgili önümüzdeki yıllarda bakanlıkça planlanan öngörüler nedir paylaşılmalı.

:+1: :+1: :+1:

Geri