Karlı-Buzlu Yolda Fren ?

Kodla Büyü

cinefil

Süper Üye
Süper Üye
Seçkin Üye
Merhaba arkadaşlar. Geçenlerde bir arkadaş ile sohbet ederken karlı buzlu yollarda fren kullanımıni da konuştuk. Eskiden bir trafik kazasi gecirmis ve bayagi karlı yolda fren kullanildigi icin araba kaymış ve yol kenarına düşmüş. Frene az mi veya cok mu bastigini soylemedi. Araya başka konu girdi soramadım. Kafama takıldı. Ben yoğun tipi olan sehirlerarasi yolda (hatta dağın başıydi) 40 km hızla gitmistim. Tabi hızlanmamak için yavastan yavaştan frene basiyordum mecburen.. Araba otomatik oldugu için vitesle falan işim olmuyordu. Allah'a şükür Kazasiz sürmüştüm ama Arkadaştan böyle bir şey duyunca tedirgin oldum. Bir de sizinle paylasayim dedim. Sizce karlı buzlu yollarda fren kullanimi nasıl olmalı? Araba hızlanmamasi icin yavasça frene basmak kaymalara sebebiyet verir mi sizce ?

Buzlu yoldaKesinlikle frene sert basılmamalı. Mümkünse direksiyonu çok kırmadan frene ufak ufak basarak yavaşlamalı. Birde karlı yerde yaşıyorsanız kar lastiği takılmalı.

Önemli olan aracı kontrolden çıkarmamak, bu ise sert fren ve direksiyon hareketi yapmamakla sağlanır. Düşük hız ve fazla takip mesafesi sert fren yapma ihtimalini düşürür. Rampa inilirken -direksiyonun düz tutulması şartıyla- el frenini 1 yada 2 diş çekmek aracın arkasını yere basarak tatlı bir yavaşlama yada hızlanmanın önüne geçmeyi sağlar. Herkes yapamaz, tavsiye etmem.

Set yada Yumuşak fren farketmez asıl olan zemine kulak verip o şekilde sürebilmektir. Ayrıca yeni lastik hatayı abzorbe eder. lastik 3 yılı geçmemeli tabiki kış lastiği olmalı. Zeminde kuşkun varsa etrafı açık bölgede frenleme yaparak yol durumuna kulak verilir. Ordan dinlediğin zemin bilgisi ile yola devam edilir.

Lastiğin ömrü 3 yıl falan değildir. 3 yıl lastiğin yarı ömrü bile değildir.Bu tür bilgiler yanlış ve ticari beklentilerle yayılıyor.

"Araştırma sonuçlarına göre tüm dünya genelinde lastikler diş derinliği 1.6 mm'ye düşene kadar kullanılabiliyor. Ancak yanlış yönlendirmeler sonucu tüketiciler henüz bu alt yasal sınıra ulaşmadan lastiklerini değiştiriyor ve bu yüzde maddi kayıplara uğruyor."

https://www.haberturk.com/ekonomi/o...sal-sinira-kadar-kullanin-erken-degistirmeyin

Son düzenleme:
Otomatik araçta manuel modunda kullanmak daha faydalı bence.Çünkü araç kendi kendine vites düşürebiliyor.Yükseltemesi tehlikeli değil ama bi anda vites düşürmesi aracın yola tutunmasını bir anda bitiriyor.Ayrıca lastik olayındada 3 yıl çok erken ama bence 6 yılı geçtikten sonrada özellikle kış lastikleri belli bir sıcaklıktan sonra özellik kazanıyor.eski lastikte bu özelliğini kaybediyor.Hemde lastikteki çatlakları yarılmaları dikkatli bakınca görebiliyorsunuz.En kötü yavaş yavaş lastikte hava salmalar oluyor.En kötü ihtimaller Allah korusun lastik yarılmasına kadar yolu vardır.

Lastiğin ömrü 3 yıl falan değildir. 3 yıl lastiğin yarı ömrü bile değildir.Bu tür bilgiler yanlış ve ticari beklentilerle yayılıyor.

"Araştırma sonuçlarına göre tüm dünya genelinde lastikler diş derinliği 1.6 mm'ye düşene kadar kullanılabiliyor. Ancak yanlış yönlendirmeler sonucu tüketiciler henüz bu alt yasal sınıra ulaşmadan lastiklerini değiştiriyor ve bu yüzde maddi kayıplara uğruyor."

https://www.haberturk.com/ekonomi/o...sal-sinira-kadar-kullanin-erken-degistirmeyin

En son tanesi 1000 TL üstü olan Continental Conti Sport Contact 5 225/50R17 94W marka model lastiklerimin diş derinliği yeterince fazlayken 4. yılında yazın kuru zeminde tüm özelliğini kaybettiğini gördüm. Tanesi 320 tl ye aldığım Falken 225/50 R17 94W ZIEX ZE914 ECORUN ile aynı zeminde kayma olayı sıfıra indi. Yani demem o ki pahalı lastik yerine ucuz ama kısa süreli lastik kullanımı yol utuşu açısından çok önemli. İster yazlık olsun ister kışlık.

Araba dediğin frene basınca duracak bu da ancak tazeliğini kaybetmemiş lastikle mümkün.

Geri