Kasa Çalışıyor Ama Görüntü Gelmiyor...

Kodla Büyü

byramdan

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Merhabalar Hocalarım

Bir sorun hakkında sizde yardım isteyeceğim...

bugün okula 3 adet Exper marka kasa geldi... Kasaların 3 deçalışıyor ama ekrana görüntü gelmiyor ne yaptıysam görüntü alamadım... birde sizden alacağım tavsiyeleri uygulamak istiyorum mutlaka bu sorunla karşılaşan arkadaşlarımız vardır...

Kasayı temizledim ram lari çıkarıp taktım sorun hala devam ediyor....

çift monitör çıkışı var ve siz pasif olan çıkışa monitör bağlıyor olabilir misiniz?

Merhaba;

Bios resetleme diye forumda aratın. İşlemi yaptıktan sonra olmuyorsa tekrar bakalım.

Kolay gelsin

Harddisk sata girişleri bazen gevşeyebiliyor. Bağlantıları sıkılayıp, anakart bağlantı yerini değiştirmeyi deneyebilirsiniz.

hocalarım Ramleri kaç defea söküp taktım olmadı...
bios ekranı vs yazılar falan gelmedi gelmiyor... Bios pilini çıkardım yine değişen birşey olmadı başka resetleme yöntemi var mı? onboard ekran kartı var yani tek çıkış...

byramdan' Alıntı:
hocalarım Ramleri kaç defea söküp taktım olmadı...
bios ekranı vs yazılar falan gelmedi gelmiyor... Bios pilini çıkardım yine değişen birşey olmadı başka resetleme yöntemi var mı? onboard ekran kartı var yani tek çıkış...

Bios pilini çıkartmakla resetleme biraz zor oluyor. Hiç olmazsa çoğu anakartta diyebilirim.
Pilin çevresinde Bir buton, 2 yada 3 pinli bir bölüm olacak.
Üzerinde SYS, CMS_SYS , CLR, CLEAR ... gibi şeyler yazar.
Bilgisayarınızı kapatın.

Eğer 3 pinli ise; Jumper i diğer iki bacağa takıp bilgisayarınızın power düğmesine basın. 10 sn basılı bekleyin, bırakın butonu. Jumper i eski haline getirin. Power tuşuna basın.

Eğer iki pinli ve Jumper varsa Jumper i çıkartıp 10 snye basılı tutun. Jumper yoksa Jumper takıp 10 snye basıı tutun.

Buton var ise;
BUTONA basılı tutup power düğmesine basın. Butona 10 snye basılı tuttuktan sonra kapatın pc yi. Yeniden açın.

Bazı butonlu pclerde ayrıca Bios şifresi vb durumlar için ayrıca bir bölüm olabilir. HP lerde denk geldim genelde.

Forum içersinde daha detaylı anlatımları varbakabilirsiniz.

Kolay gelsin.

Hocam ramleri sök farklı yuvalara tak çalışacaktır. Exper bilgisayarlarda statik elektrik sorunu çok oluyor. Ben bu şekilde hallediyorum. İyi çalışmalar.

Merhaba hocam. arkadaşlar genelde ram i tak çıkar demiş ama aynı olay benim labta başıma geldi. Seninki de büyük ihtimalle aynı sorundur. Senin anakart uçmuştur hocam. Sen bir pc tekbik servise götürt, baktırt bence.

Bir de yeni bir bios pili ile dene hocam. Bir çok nedeni olabiliyor bu durumun. Anakart, işlemci... ama denemesi en kolayından başlamakta fayda var. Yarım saat olmadı aynı durumdaki bir bilgisayarı bios pilini değiştirerek çalışır hale getirdim.

Aynı sorunu Dell bilgisayarda şöyle çözdüm. Ana kartı söktüm ve kartla kasa arasındaki bağlantı vidalarının üstüne izole bant yapıştırarak aradaki bağlantıyı kestim. ve görüntü geldi... bi deneyin hocam, belki olur...

yok_1431383551.jpg

byramdan' Alıntı:
Merhabalar Hocalarım

Bir sorun hakkında sizde yardım isteyeceğim...

bugün okula 3 adet Exper marka kasa geldi... Kasaların 3 deçalışıyor ama ekrana görüntü gelmiyor ne yaptıysam görüntü alamadım... birde sizden alacağım tavsiyeleri uygulamak istiyorum mutlaka bu sorunla karşılaşan arkadaşlarımız vardır...

Kasayı temizledim ram lari çıkarıp taktım sorun hala devam ediyor....

hocam hep bilinen bir yanlış var kasanın çalıştığını nerden anlıyorsun fanlar döndüğü için mi. Eğer buna bakıyorsan yanılıyorsun hocam. Ekrana görüntü gelmemesinin sebebi olarak herkes ekran kartı yada çıkışlar de ama değil. Ramları kontrol ettiğini varsayarak, işlemcilerini kontrol et büyük ihtimal sorun ondadır. Değilde sorun anakarttadır başka yerde sorun arama. Seninle aynı durumu hafta en az bir kez yaşıyorum....

Monitörlerin yüksek çözünürlüğü desteklemiyordur bilgisayar başlarken F5 tuşuna bas güvenli modda başlat ekran çözünürlüğü ve yenileme hızını düşür.

Bazı monitör pinleri hasarlı olunca kısa devre falan yaptırıp anakart da yanabiliyor. :)

Başlık yanlış yazılmış."Kasa çalışıyor".. acaba ?
Eğer çalışsaydı görüntü alırdınız.Fanların dönmesi bir şey ifade etmez. Hiç görüntü alamıyorsanız POST alamıyorsunuz demektir.

1-Ramleri yer değiştirin.Farklı ramler deneyin
2-biosu sıfırlayın.arkadan fişi çekip bios pilini çıkarıp 1dk bekleyin ve tekrar takın.
3-farklı bir power deneyin
4-anakartı kasadan çıkarıp , Sadece Anakart -işlemci -Ram-Ekran kartı ile dışarda görüntü almayı deneyin.onboard vga varsa ekran kartıda takmayın
5-Hala görüntü alamıyorsanız muhtemelen anakartınız ex olmuştur.

Hocam bu sorun bende de oluyor. Ekran ile ekran kartı çözünürlük uyumsuzluğundan kaynaklanabiliyor. Elinizde 3 kasa var hepsininde anakartı işlemcisi yanmış :) olamazya. Hocam güvenli modda açmaya çalışın veya LCD bir monitöre bağlayarak çözünürlüklerini düşürün.

hocam büyük ihtimalle anakarttın görüntü çıkışında sorun var. bir ekran kart takarak deneyebilirsiniz.

hasari' Alıntı:
Monitörlerin yüksek çözünürlüğü desteklemiyordur bilgisayar başlarken F5 tuşuna bas güvenli modda başlat ekran çözünürlüğü ve yenileme hızını düşür.
evet..bendede bi kez böyle olmuştu

Nacizane fikrim,
- Ekran kartı on board ise ekran kartı ile anakart bağlantı yeri kırılmış olabilir, (3 tane dell pc yatıyor bu sebepten), elinde başka ekran kartı varsa onu tak dene.

alican44' Alıntı:
hasari' Alıntı:
evet..bendede bi kez böyle olmuştu
evet bu sık karşılaşılan bi durum.Çözümünü de zaten yazılmış (F8).Ama bu durumda önce Post görüntüsünü alırsınız , windows logosu da görünür ama win açıldığında görüntü kaybolur.
Ama Hiç görüntü alınamıyorsa hata bu olamaz.

hocam sorun ramlardadır.Başka ram takın iki taneyse birini takın ben de olmuştu bu şekilde çözdüm.

Geri