kasa çalışıyor fakat monitöre görüntü gelmiyor?

Kodla Büyü

ayseeee

Üye
Exper öğrenci bilgisayarında kasayı açıyorum fakat monitöre hiçbir şekilde görüntü gelmiyor sorunu nasıl çözebilirim? yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler...

bendede bir kaç pc de var sorun..arkada ki açma kapama düğmesini kapayıp açıyorum ,ayrıca kasaya giren güç kaplosunu 10 sn kadar çekiyorum..1-2 deneme ile açılıyor..sanırım elektriksel bir sorun..

bende de vestel bilgisayarda aynı sorun var ama ben çözemedim ara sıra geliyor görüntü ara sıra gelmiyor

genelde anakart arızlarında oluyor bu
ramı çıkarıp harddisk ve diğer parçalara giden kabloları sökerek çalıştırın ve başka bir ekran kartı ile denemenizde fayda var.

Bunun bir çok sebebi olabilir.

1. Kabloları kontrol etmenizi öneririm
2. Bilgisayara projeksiyon cihazı bağlıysa kabloların bağlı olduğu spliter cihazını kontrol edin. Ordaki kabloları çıkartıp tekrar takın.
3. Sorun ekran kartı olabilir. Bu nedenle kasayı farklı bi ekranda deneyin. Eğer o ekranda çalışırsa sorun monitördedir. Çalışmazsa ekran kartınızda sorun var demektir.
4. Son olarak ekranın arkasındaki kabloyu değiştirin onda da sorun olabilir.

ayseeee' Alıntı:
Exper öğrenci bilgisayarında kasayı açıyorum fakat monitöre hiçbir şekilde görüntü gelmiyor sorunu nasıl çözebilirim? yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler...
Hocam ram kontrol edildiği işlemcinin falan göründüğü ekrandamı gelmiyor?
eger o da gelmiyorsa ekran kartını ve rami denemenizde fayda var...

hocam aynı sorun bende de var.servis geldi,uğraştı olmadı,götürdüler.ana kartta arıza var diyorlar.şimdi garantiden yeni ana kart bekliyoruz.

güvenlik kartları da bu sorunu doğurabiliyor. Güvenlik kartı varsa söküp yeniden açmayı deneyin..

Sorun anakart kaynaklı. eğer ram sorunu olsa o şekilde sessiz tepki vermez. büyük ihtimalle anakart değişimi gerektiren bir sorun. eğer garanti devame diyorsa sorun yok. yoğun kullanımdan dolayı bt sınıflarında çok olur...

keysmart bilgisayarların klasik sorunu hocam bu bende 4 makine yatıyor bu problemden. Anakarttan kaynaklanıtorç Ana kartın değişmesi lazım.

bu sorunun çözümü için hocalarım bios resetlemeyi deneyebilrsiniz. Anakart üzerindeki JP1 jumperı ile biosu resetlerseniz büyük ihtimalle bilgisyarlarınız açılacaktır. o da olmazsa anakrtı bide kasanın dışında çalıştırmayı deneyiin belki kasa ile kısa devre yapıyor olabilir herhangi bir yerinde temas vardır. tecrübe ile sabittir.

öncelikle cevap verip beni ve diğer forum gezginlerini aydınlattığınız için teşekkür ederim. Soruna gelince hiç bir şekilde monitör açılmıyor sadece monitörün elektrik ışığı yanıp sönüyor, başka kasa ve monitörle denedim sanırım sorun ekran kartında çok teşekkür ederim cevaplarınz için iyi akşamlar

arkadaşım merhaba,
Buna benzer sorun çok başıma geldi. Özellikle türk markalarında. Ramlerin yerini değiştirdiğimde sorun falan kalmıyor. Özellikle DDR2lerde. şimdiden kolay gelsin.

ayseeee' Alıntı:
öncelikle cevap verip beni ve diğer forum gezginlerini aydınlattığınız için teşekkür ederim. Soruna gelince hiç bir şekilde monitör açılmıyor sadece monitörün elektrik ışığı yanıp sönüyor, başka kasa ve monitörle denedim sanırım sorun ekran kartında çok teşekkür ederim cevaplarınz için iyi akşamlar

Eski okulumda onboard ekran kartlı anakartlarda aynı sorunu yaşamıştım. Monitörün sadece güç ışığı yanıyordu.

Kasanın içini incelediğimde anakarttaki onboard ekran kartının çıkışını tutan bazı terminallerin koptuğunu gördüm. Kasa içindeki hoparlör sağlam olduğu halde bu arıza ile ilgili herhangi bir bip sesi vermiyordu. Meslek lisesinde günde 14 saat laboratuvar kullanılıyor. Öğrenciler monitörün görüntü kablosunu çok zorlamış. Anakartların adiliği de eklenince bu tip arızalar eksik olmuyor. Eski kasalardan PCI ekran kartı buldum onları takarak çalıştırmıştım.

2 makina ise PCI ekran kartları da açmadı , anakartları tamire gönderdik. üzerindeki çiplerden birini değiştirmişlerdi. Ondan sonra çalışmıştı.

PCI ekran kartı bulabilirseniz , takarak deneyin. Yine açılmadığı takdirde anakartın tamire gitmesi gerekiyor.

Hocam, aynı sorunu çok defa ben de yaşadım. Bizde de Exper bilgisayarlar olan bir laboratuar var. Bunun temel nedeni elektriksel bence. Ramlari çıkarıp yerlerini değiştirince sorun çözülüyor hocam. Her akşam bilgisayar sınıfının şarteli kapatılırsa, böyle bir problem yaşanacağını sanmıyorum.

hocam bende üç makinede bu sorunu yaşadım. Başta anakart diye düşündüm garanti devam ediyordu servise verdim ertesi gün anakartı değişmişlerdir diye almaya gittiğimde 15 tl para istedi. Bios ayarlarından kaynaklandığını garanti dışı güncelleme yaptıklarını söylediler. ondan sonra iki bilgisayarda daha olduğunda ben kendim yaptım. kasaya bağlı kabloları çıkardım. anakart pilinide çıkardım. biraz bekledim geri taktım düzeldi. bazende buna gerek kalmadan güç düğmesine basılı tutarak kapatıp bir iki saniye bekledikten sonra tekrara açınca düzeliyor. bir seferde bios çipini çıkarıp geri taktım düzeldi. sonuç olarak statik elektrikten kaynaklanmış olabilir. bu şekilde statik elektrikten kurtulunca düzeliyor. sonuç olarak anakart değil bence BİOS.

aynı sorun şu an bende de bir makinada var. burda söylenen herşeyi de yaptım. nedir ki bunu çözümü

Arkadaşlar bende aynı sorunları yaşıyorum. Çözüm olarak da gç düğmesine basılı tutup kapatıyorum ve bir kaç saniye sonra tekrar açtığımda çalışıyor. Çalıştığımız bölgede elektrikler sık sık gidiyor. Bu kesintilerin bu tip arızalara neden olduğunu düşünüyorum...

Bende de buna benzer bir sorun vardı.
benim sorunum kasa içerisinde manyetik alan oluştuğu için(topraksız priz kullanıyodum) olmuştu.
Kasa çalışıyor fakat ekrana görüntü gelmiyodu.
Çözüm: Kasa içerisindeki kabloloarı sökün(yerlerini unutmayın) ram i çıkartın ve bir iletken tel vasıtasıyla telin bir ucunu toprağa bir ucunuda kasanın içerisine farklı yerlere değdirerek(maksat manyetik alanı toprağa iletmek) bir kaç kez tekrarlayın. sonra kabloları ve ram i yerine takın, işte bu kadar.

Sorunu ve kasanın sistemini ayrıntılı yazarsanız daha net cevaplar alabileceğiniz kanısındayım. Güvenlik kartı varmı yokmu, ilk açılışta dıt sesi geliyormu gelmiyormu. siyah beyaz yazılar görünüyormu ilk açılışta vb.

arkadaşlar aynı problemi az önce bende yaşadım windows ekranına gelince monitördeki görüntü gidiyordu. ram pili herşeyi çıkardım taktım bişi değişmedi. projeksiyona görüntü geliomu die bi bakim dedim oraya görüntü geldi. ekran kartı ayarlarından monitörü açtım düzeldi:))

windows ekranı falan gelmiyor sadece monitörün güç lambası sarı hazırda yanıp sönüyo naptıysam olmadı kasa çalışıyo fakat görüntü yok

hepimiz aynı sorunu birkaç kez yaşamışız ama hepimizin farklı çözümleri var bu konuda. benim göreve başladığımdan beri, 3. okul değişimim ve her okulda hemen hemen her hafta karşılaştığım bir problem oldu.yukarıda öğretmenlerimizden birisi de demiş. statik elektirklenme diye. evet bendeki de ram kaynaklı elektirklenme. ramlari çıkarıp silgi ile güzelce siliyorum ramlari. sonra tekrar takıyorum.problem çözülüyor. bir de bunu deneyin bakalım. kolay gelsin.

Bende aynı problemi yaşadım bugün.Monitörde hiçbir görüntü yok.Ve bişey daha oldu farklı olarak ,bios pili ramlar ve kabloları söküp taktıktan sonra kasada açılmadı (sanki powersup arızası gibi).Daha sonra tekrar tekrar söktak yaptım şu anda makina çalışıyor.

hocam bizim vestel bilgisayarlara aynısı oldu.kasa çalışıyor görüntü yok sorun güç kaynagı ekran kartı beslemesiydi.

teşekkürler
arada bir iki gün izne çıkıyor diyorum o bilgisayarlar için ben.
en geç 1 haftaya geri dönüyorlar çünkü, ama söylediklerinizi deniycem...

Benim FAZ I Acer monitörümde var şuan aynı hata. Farklı ekran kartıyla denedim bir değişiklik yok. Bir de bu söylenilenleri deneyeyim bakayım inşallah düzelir :shock:

eğer ekran kartın onboard sa kesinlikle anakarttır. Tecrübe ile sabittir :wink: Çünkü benim labtop ım gecen sene yanmıştı anakartı siyah ekran hiç görüntü gelmiyordu

Hocam üstteki mesajları okumadım fakat arkadaşlarımızın tüm önerilerini yazdığını düşünüyorum ram ekran kartı gibi. Son olarakta işlemciyi deneyin. İşlemci yanmış olduğu dışarkan anlaşılmaz fan çalışır ama işlemci yanmış olabilir...

Geri