Katılım bankacılığından elde edilen gelir faiz midir?

Kodla Büyü
Katılım bankası, normal banka hepsi aynı bu işlerin hocam. Allah'ı kandıramaz kimse. Neymiş efenim katılım bankalarında yapılan işler caizmiş. Valla normal bankanın yaptığı her işi aynen yapıyolar. Buna da kılıf uydurmuşlar. Araba için gidiyosun güya kredi vermiyor. Neymiş arabayı biz alıp sana satıyoruz. Ticaret yapıyoruz. Biz sana para vermemiş oluyoruz. Bir sürü laf salatası. Aynı işi yapıyosun işte. Sen kimi kandırıyosun.

1-Faizsiz para çeviren banka yoktur.
2-Tereddütte kaldığınız şeyi yapmayın.
3-Benim kalbim temiz deyip akla bürümeyin.

Katılım bankaları bizdeki faiz değil biz parayı işletiyoruz diyor. Bir bakıyorsun adamların dağıttığı kar payı her ay banka faizleriyle aynı. Bu nasıl ticaret ki faiz oranlarını bire bir tutturuyorlar.

Arkadaşlar acizane bende eleştiri yapacağım.Kar payı deniyor,kar ortağı deniyor malum peki esnaflıkta kar da edersin,zararda edersin.Bunların ne zaman zarar ettiğini gördünüz veya var mı gören? Buradan anlamak lazım...Saygılar

Sıkıntılı bir konudan yardım beklemişsiniz. Daha tam bir cevabı yok. Diyanet suan baz aldığımız kurumdur. Diyanet haram olmadığını söyler. Fakat eğer bu konularda takıntılıysanız hiç bulaşmayınız.

Sıkıntılı bir konudan yardım beklemişsiniz. Daha tam bir cevabı yok. Diyanet suan baz aldığımız kurumdur. Diyanet haram olmadığını söyler. Fakat eğer bu konularda takıntılıysanız hiç bulaşmayınız.
diyanet onayliyor hocam ama aklim onaylamiyor yalniz suda var para biriktirerek hicbir sey alamiyorum biriktirdigimde alcagim sey yine artmis oluyor. faize girmiyoruz ev kira 600 e girdigim ev e su an 900 tl kirasi. Nasip artik ne yapalim.

Son düzenleme:
Ticaret haktır.
Katılım bankacılığı ticaret mantığı ile iş yapıyor.
İçiniz rahat olsun. Her iki sistemde çalışan bankalardan ziyade sadece katılım sistemi ile iş yapan bankaları tercih edin.

normal bir bankaya gittin. ev almak istediğini ve 100 bin liraya ihtiyacın olduğunu söyledin. banka bir ekpert görevlendirir. evin değerini belirler. eğer uygunsa satıcıya 100 bini gönderir ve senden atıyorum 150 bin geri ödemeni ister.
katılım bankasına gittin. ev almak istediğini ve 100 bin liraya ihtiyacın olduğunu söyledin. katılım bankası bir ekspert görevlendirir. evin değerini belirler. eğer uygunsa satıcıya 100 bini gönderir ve senden atıyorum 150 bin geri ödemeni ister.
şimdi eğer bu ikisi birbirinden farklıysa gidip katılım bankasından helal ve faizsiz paranı çekebilirsin.
normal bir bankaya gittin. 100 bin liran olduğunu ve bankaya yatırmak istediğini belirttin. onlar da sana eğer 1 ay parayı çekmeyeceğinin garantisini verirsen ay sonunda sana 101 bin lira vereceklerini söylediler. ve sen kabul ettin ve ay sonunda paran 101 bin oldu.
katılım bankasına gittin. 100 bin liran olduğunu ve katılım bankasına yatırmak istediğini belirttin. onlar da sana eğer 1 ay parayı çekmeyeceğinin garantisini verirsen ay sonunda sana 101 bin lira vereceklerini söylediler. ve sen kabul ettin ve ay sonunda paran 101 bin oldu.
şimdi eğer bu ikisi birbirinden farklıysa gidip katılım bankasından helal ve faizsiz paranı çekebilirsin.

Bankacılığın helal olanı yoktur. Cüzi iradeyle araştırılıp bulunacak şeyler. Sonra günahı diyanetin, yetkili icazet makamlarının boynuna diyip işin içinden çıkamazsınız.

Devlet kurumu katılım bankasına faiz diye fetva verirse Devletin kendi katılım bankaları nasıl kâr yapacak?

Son düzenleme:
Geri