Kayseride Vali Btr onaylarını reddetti. Sonunda Onayladı.

Kodla Büyü
Hepimizin maddi kayıpları bir yana yazı gelmeden size kim çalışın diye sorarlar adama hocam
aynı şekilde bu tarz bir cümleyi bizde duymuştuk zamanında ama bizim Allahtan 15 gün kaybımız olmuştu

Daha önce forumda çok tartışılan bir mesele bu BTR meselesi. Maalesef bakanlık bu işe net bir çözüm üretemedi. Ders sayısı az, okulların teknik imkanları zayıf, meslek liseleri ölüm döşeğinde. Bilişimciler ek ders alabilmek için teknisyenliği kabul etti. Okul idarecilerinin ne yapsamda bu BTR'yi eli boş bırakmasam gibi tavırları vs... Neresinden tutsan elinde kalacak bir mesele. Vali BTR nedir diye sorulsa cevap veremez. Sonuç olarak Kayseride BTR olmadan da yaklaşık 2 aydır okullar açık ve işler yürüyebiliyormuş.
Bilinenleri tekrar ettim kusura bakmayın. Herkese çalışmalarında başarılar dilerim.
ben size bizzat karşı karşıya kaldığım bir durumu izah ediyorum iyi okuyun
Ben Mem'de çalışırken karşılaştığım bir olayı nakledeyim okulun birinde müdürün ve yardımcılarının ve öğretmenlerin bir dediklerini iki etmeyen her şeye koşan iyi niyetli kimse için art niyet asla beslemeyen bir kişiyi (kişinin zaman zaman işi düşüyordu oradan git gel tanışmıştık) okul müdür ve yardımcısı bizzzaaaatt hem gidip hemde telefonla ayrı zamanlarda personel şube müdürünü ve ilçe müdürünü arayıp bu personel işimize yaramaz bizde norm fazlasıdır bunu buradan alın başka ihtiyaç olan yere verin kamu zararıdır diyerekten kişiyi hem yerinden hem huzurundan hem sağlığından ettiler bunu o kişi biliyor mu hayır !!!!
Çalıştığınız idarecilere dikkat edin yüzünüze gülüp arkanızdan her türlü iftirayı atabiliyorlar
sırf yukarıya şirin görünmek ve de devlet gözünde itibar kazanmak isteyen bu ezikler ihbarcılığı itibar kazanma yolu olarak bellemişler (kesin suç veya suçluyu bilmeden bu ihbarcılık oyununu oynuyorlar- hani boş atayım dolu tutarsa zaten ödül bekleyebilir boş çıkarsa şüphelendim diyip yırtıyorlar- bazende kendilerine rakip gördükleri kişilerin ayağını kaydırmak için yapıyorlar ) .olsun veya olmasın sizleri fetöcü veya pkkcı veya başka örgütçü diye ihbar ediyorlar bütün ihbarlar kayıt altına alındığı için ihbar edenler boş atıp dolu tutarsa devlet nezdinde itibar kazandıklarını ileride çoluk çocukları için iyi makamlara getirilmelerinde faydası olacağını düşünürek bunu yapıyorlar! Dikkat Dikkat bunu yapan ş..ref yoksunu kişiler hiç azımsanmayacak kadar var!

Moderatör tarafında düzenlendi:
Son durumdan bilgisi olan var mı arkadaşlar. Bu iş kabak tadı vermeye başladı artık. 80 ilin valisi onaylamış, bizim Vali niçin onaylamıyor acaba?
Vizontele filminde bi replik vardı Ankaradan heyet gelecek açılışa diye. O geldi aklıma. Daha görüş Ankaradan gelmemiş hocam.

Kayseri’deki bt arkadaşlar adına üzüldüm . Ancak bu olaydan da çıkarılacak dersler olduğunu düşünüyorum. Birincisi onay yazısı gelmeden BTR işlerini yapmayacaksınız arkadaşlar. Derse girip çıkacaktınız bunu da güzel bir dille idarenize anlatabilirsiniz . Devletin dili yazıdır . İkincisi de insanın aklına gelmiyor değil sürekli olmayacak usülsüz türde kişileri kılıfına uydurup valinin önüne listeye sunma olayı var da o yüzden mi tepesi attı acaba valinin . İşin iç yüzünü bilmiyorum ama belki 2-3 yıldır adam bu uygun olmayan görevlendirmeleri düzeltsinler diye çabaladı ama baktı bir değişiklik yok alın size red dedi . Eğer böyle bir durum da yoksa bir vali neden durduk yere red eder onayı merak ettim açıkçası .

peki neyi bekliyorsunuz arkadaşlar. iki ay bekletmiş vali onayı. belliki il koordinatörü ve ilgili şube müdürü pasif kalmış sessiz kalmış. sendikalarınızı neden devreye sokmadınız. soktunuzda bişey yapamadılarsa neden hala sendikadan bu durumu gerekçe gösterip istifa etmediniz. bekledikçe kötüye gidiyor neyi bekliyorsunuz

Kayserideki arkadaşlar, sendika başkanlarından bu konu ile ilgili yerel basında açıklama yapmalarını isteyin. Gündem oluşturun. Bakanlığın emrini vali yapmak zorundadır.

Son durumdan bilgisi olan var mı arkadaşlar. Bu iş kabak tadı vermeye başladı artık. 80 ilin valisi onaylamış, bizim Vali niçin onaylamıyor acaba?
bu hafta bakanlıktan yazı gelir büyük ihitmalle hocam gelince hemen valinin önüne koyacaklarmış dediklerine göre

Bakanlıktan gelecek bir yazıyla o vali arkadaş imzalar hocam yakında. Tahtalar, internet bağlantısı hepten btr ye bakıyor. Resmen eğitimin aksamasına sebep olmaktır bu onayı vermemek. Sanki btr olan gizli bir odaya geçip kimse görmeden bilmeden yatarak ek ders alıyormuş gibi. Öğretmen ve idareciler btr nin neler yaptığını görüyor biliyor ayrıca sorumlulukları belirlenmiş birinin ne yaptığını ispatlamasına gerek yok. Çok açık, btr onayı gelmemiş arkadaşlar btr sorumluluklarını yerine getirmemelidirler. Sonuçta o yetki ve görev, onay çıkmadığı için sizde değildir. Kimse duygusal yaklaşmasın lütfen emeğin karşılığı resmi tablo çerçevesinde ödenmelidir. Milli eğitim ve valilik karşı karşıya kalsın kendi aralarında çözsünler hocam. Şu sorunun sebebi sizler değilsiniz. Bir bilgisayar öğretmeninin görev ve sorumlulukları neyse yerine getirir (diğer branşlar gibi) okuldan çıkarsınız. Sonuçta onaysız bir btr görevi olmaz

Vali kapılarında onay bekleyen bilişimciler. Okulda keyifle dersine girip çıkan diğer branşlar. Vay ki vay.

"usülsüz türde kişileri kılıfına uydurup valinin önüne listeye sunma olayı var da o yüzden mi tepesi attı" bence bunun etkiside de çok büyük olmuştur sertifikalı olupta sırf idareci olmamak ama derse de girmemek için kendi okul müdürüyle ve il ilçe de şube müdürünüde kafakola alıp kendi ders yüklerini (Fen-Teknoloji Tasarım-Sosyal - Beden-Felsefe- İngilizce-Türkçe .....vd vs.. ve bir sürü branştan bunlar btr olup branşı farklı olanlardan benim gördüklerim ) bile ücretli olarak birileri güya ek ders alsın diye satan bilişim veya bilgiysayar bölümü mezunu olmayan bu tip asalaklar yüzünden ki bu kişilerin sayısı azımsanmayacak kadar çok malesef bizim branşın zümreleri zaten btr işinden idarecilerin bu tip ahmakların oyunlarıyla tuzak kurup arkadaşlarını vs lerni getirmek için yaptıkları türlü türlü hezeyanlardan ötürü bıkan zümrelerim btr mümkünse zaten almıyorlar artık ee haliyle ortam bu asalaklara kalıyor onlarda bu işin cılkının çıkmasına sebep oluyor(Geçtikleri okulların hemen hemen %95 inde Bilişim araçları çöp haline gelmiş).
o yüzden ya bilişim ve bilgisayar öğretmenlerine btr kadrosu getirilmesi gerekir ders zorunluluğu vs si olmadan ve de sertifikalı andavallara gelince onlarada sadece kimsenin istemediği yerlerde boş kalırsa çok zorunlu gereklilerse ve de gerçekten işten anlıyorlarsa savsaklamak için gelenleri bi kere sohbetinde ağzında bal bile damlıyorsa üstünü çizmeleri lazım onlar sadece bal sohbetleri dinlenmek için belki yanınızda tutalabilir ama başka işe yaramazlar olumlu olarak. (sertifikalı olupta işini birçok bilgisayar öğretmeni gibi yada onlardan daha iyi yapabilen kişilerde var onlar bireysel olarak kendilerini yetiştirmiş hatta ilgilerinden dolayı cisco kursları bile alanlar var onlara kesinlikle lafım onları tebrik ediyorum hatta, çünkü kendini geliştirmek yetiştirmek yararlı olmak için çabalamak bir erdemdir. onlar bu konuda meclisten dışarı)
Üslubunuz çok çirkin, usulsüz kişileri niye Valiye teklif etsinler? Okul teklif etti diyelim(öyle bir şey olmaz ama), İlçe'ye takılır, İl'e takılır; imkansız bir şey.
Branşı Bilişim olmayan BTR öğretmeni arkadaşlardan; asalak, ahmak, andaval diye bahsetmeniz de çok çirkin. Bu arkadaşların görevlendirildikleri okullardaki Bilişim Araçlarının, % 95'inin çöp haline geldiği de çok büyük bir iftiradır. Hiç bir okul görevini yapmayan birisini bir daha görevlendirmez.
Hem, kimse zorla görev almıyor. Bilişim Teknolojileri öğretmenleri, zaten öncelikli olarak görevlendiriliyorlar.

Üslubunuz çok çirkin, usul r.

cümlenin sonunda altı çizili yeri iyice okuyun
devletin malına sahip çıkmayan korumayan kollamayan- kendi branşının dersine girmemek için bir şekilde sertifika alıp derslerini ihmal eden idarecileri ayarlayarak kendi derslerine de başkasının girmesini sağlayan hayatta kimseye faydası olmamış ama ağzı çok iyi ballı laf yapan bu tip kişileri savunmak herhalde çocuklarımıza Türk Milli Eğitimine vurulacak en büyük darbedir.
(Altını çizerek söylüyorum namuslu şerefli görevini hakkıyla yapan en azından gayret eden birşeyler başaran hatta biraz daha faydalı olayım diye ekstra ücret ödeyip kurslara giden sertifika almış olan arkadaşlarda baş tacıdır onlara devletin neresinde görev verirsen hakkıyla yapar faydalı olurlar, onlar elbette lafımızda meclisten dışarı ki öyle olupta bana bile benim çözümünü bildiğim bir kaç noktada daha basit daha kolay daha pratik çözümler üretebilen arkadaşlar bile var onlara neden laf söyleyelim burada onların bilhassa göz önünde bulundurulması örnek olarak reklam edilmeleri gerekir ki başkalarına da mihenk taşı moral motivasyon olsunlar insan isterse başarırın en güzel örnekleri diye)
bu arada bu durumu genel olarak diyorum kayseride ne olduğunu bilmem ülkemizin envai çeşit illerinde bazende kah ücra köşelerinde şimdiye kadar 6 il 20 ye yakın farklı okulda çalışmış olarak bu tespitler genel olarak oralardaki koordinatör ve bazı esaslı namuslu idarecilercede tespit edilmiş gerçekler bunlar.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Kayseri'de Bilişim öğretmeniyim. Ancak vali niçin görüş yazısı istediğini kimse bilmiyor. Açıklama yapmıyor koordinatör arkadaş.

Validen izin isteniyor ama vermeme yetkisi yok diyorsunuz galiba?
Aslında izin istenmiyor. Bakanlık yazısına istinaden, onay isteniyor. Bakanlık, belirlemiş olduğu kriterlere göre; görevlendirmeler yapılsın diye Valiliğe yazı göndermişti (30.12.2015 tarih-30706984-903.99-E.13507730 sayı ve 10.02.2020 tarih-30706984-903.99-E.2969663sayı). Ama Vali Bey görevlendirmeleri onaylamadı. Açıklama istiyormuş diye duyduk ama; ne açıklaması istiyor, onu da bilmiyoruz.

Son düzenleme:
"usülsüz türde kişileri kılıfına uydurup valinin önüne listeye sunma olayı var da o yüzden mi tepesi attı" bence bunun etkiside de çok büyük olmuştur sertifikalı olupta sırf idareci olmamak ama derse de girmemek için kendi okul müdürüyle ve il ilçe de şube müdürünüde kafakola alıp kendi ders yüklerini (Fen-Teknoloji Tasarım-Sosyal - Beden-Felsefe- İngilizce-Türkçe .....vd vs.. ve bir sürü branştan bunlar btr olup branşı farklı olanlardan benim gördüklerim ) bile ücretli olarak birileri güya ek ders alsın diye satan bilişim veya bilgiysayar bölümü mezunu olmayan bu tip laleler yüzünden ki bu kişilerin sayısı azımsanmayacak kadar çok malesef bizim branşın zümreleri zaten btr işinden idarecilerin bu tip üstün bilgisayar proflarının(!) oyunlarıyla tuzak kurup arkadaşlarını vs lerni getirmek için yaptıkları türlü türlü hezeyanlardan ötürü bıkan zümrelerim btr mümkünse zaten almıyorlar artık ee haliyle ortam bu çiçeklere (kaktüslere) kalıyor onlarda bu işin cılkının çıkmasına sebep oluyor(Geçtikleri okulların hemen hemen büyük çoğunluğunda Bilişim araçları çöp haline gelmiş).
o yüzden ya bilişim ve bilgisayar öğretmenlerine btr kadrosu getirilmesi gerekir ders zorunluluğu vs si olmadan ve de sertifikalı noktanoktanoktara (!) gelince onlarada sadece kimsenin istemediği yerlerde boş kalırsa çok zorunlu gereklilerse ve de gerçekten işten anlıyorlarsa savsaklamak için gelenleri bi kere sohbetinde ağzında bal bile damlıyorsa üstünü çizmeleri lazım onlar sadece bal sohbetleri dinlenmek için belki yanınızda tutalabilir ama başka işe yaramazlar olumlu olarak. (sertifikalı olupta işini birçok bilgisayar öğretmeni gibi yada onlardan daha iyi yapabilen kişilerde var onlar bireysel olarak kendilerini yetiştirmiş hatta ilgilerinden dolayı cisco kursları bile alanlar var onları kesinlikle tebrik ediyorum hatta, çünkü kendini geliştirmek yetiştirmek yararlı olmak için çabalamak bir erdemdir. onlar bu konuda meclisten dışarı)
Bilgisayardan anlamak için sadece BT öğretmeni mi olmak lazım 35 yıldan evvel daha win3.1 yokken sinclair makinede 45' ve 60' kasetlerle oyun yüklemiş biri olarak unix-linux sistemelerle boğuşan biri olarak şu an BTR görevimin valinin önündeki listede beklemesine rağmen okulun kendi BT öğretmeni varken pardus ET lara GEDEX ve bilumun windows programları kuruyorum 3 yıldır çöpe atılmış 4000 dolarlık Kyocera yazıcıları sisteme entegre ediyorum daha usülsüz listeden bahsediliyor varsa bir usulsüzlük iki ay beklenmez gereği denilip iade edilir

Aslında izin istenmiyor. Bakanlık yazısına istinaden, onay isteniyor. Bakanlık, belirlemiş olduğu kriterlere göre; görevlendirmeler yapılsın diye Valiliğe yazı göndermişti (30.12.2015 tarih-30706984-903.99-E.13507730 sayı ve 10.02.2020 tarih-30706984-903.99-E.2969663sayı). Ama Vali Bey görevlendirmeleri onaylamadı. Açıklama istiyormuş diye duyduk ama; ne açıklaması istiyor, onu da bilmiyoruz.

Yazı izin/onay aslında aynı şey Hocam. Bakanlık kendi öğretmenini Bakan onayı ile görevlendirmiyorsa Valilik ile çözüyorsa Vali Beyin inisiyatifindedir tabii ki

Yazı izin/onay aslında aynı şey Hocam. Bakanlık kendi öğretmenini Bakan onayı ile görevlendirmiyorsa Valilik ile çözüyorsa Vali Beyin inisiyatifindedir tabii ki
Bakanlığın, BTR Öğretmeni görevlendirme yazısı, Valileri bağlamaz. Tüm yetki Valiliklerdedir. Valiler, ister görevlendirir, istemezse görevlendirmez mi diyorsun?

Bakanlığın, BTR Öğretmeni görevlendirme yazısı, Valileri bağlamaz. Tüm yetki Valiliklerdedir. Valiler, ister görevlendirir, istemezse görevlendirmez mi diyorsun?
DYK kuslarında okul müdürlerinin onayı var. Okul müdürünün onaylamama yetkisi var mı? Ben okulumda DYK açmıyorum o yüzden onaylamıyorum deme hakkı var mı? Tabiki yok. Orada okul müdürü kontrol etsin, okulunda açılan DYK ları bilsin, bir hata var mı kontrol edilsin diye yapılmış bir sistem. Bizim BTR de buna benziyor.

DYK kuslarında okul müdürlerinin onayı var. Okul müdürünün onaylamama yetkisi var mı? Ben okulumda DYK açmıyorum o yüzden onaylamıyorum deme hakkı var mı? Tabiki yok. Orada okul müdürü kontrol etsin, okulunda açılan DYK ları bilsin, bir hata var mı kontrol edilsin diye yapılmış bir sistem. Bizim BTR de buna benziyor.

Doğrusu Okul Müdürünün de onaylamama yetkisi var ama usul zaten valinin ya da bakanın onaylamayacağı bir yazıyı önüne koymama şeklindedir. Bazı valilerin btr görevlendirmesi yapmadığını biliyoruz. Ama ortada sendikalara başvurulacak bir hak kaybı olduğu söylenemez. Ortada BTR hizmeti alamayan okulların mağduriyeti olabilir.

BTR ile ilgili şahsi düşüncem şudur, bu görevlendirmeler bakanlık için önemli olsaydı görevlendirmeyi kendisi yapardı. İl-ilçe koordinatörlük görevlendirmeleri buna örnektir. Onları bakanlık kendisi yapıyor, vali ve kaymakamlıkları asla karıştırmıyor. BTR görevlendirmeleri bakanlık için olsa da olur, olmasa da olur. Bir şekilde okulda düzen devam ediyor, eğitim öğretim devam ediyor. Eğer etkileşimli tahta çalışmıyorsa, normal tahtadan devam etsin öğretmen düşüncesindeler. Bu sebeple görevlendirmeler valilik üzerinden yapılıyor.

işte sizde hocam öğrencileri için devleti için çalışan bu vatanın namuslu şerefli hakkıyla çalışan amaan ben yapmasam birisi gelir düşüncesinde olmayan bir ferdisiniz zaten sizin gibiler her zaman baştacıdır ha şu noktada da çok haklısınız branşı gerçekten bilgisayar olupta üniversiteyi vize final ezberlemekle bitiren kişilerde var onlar sizin yaptığınızı yapamazlar o da var , yine buna karşılık BTR eski adıyla formatörlüğü sırf müdürün peşinde gezmek için yada müdürün peşinde gezerek, hiç bir şeye el sürmeyerek vaktini dolduran diğer branşlardan btr-formatörlüğü tercih edenlerde var yok değil ki bu forumda her 10 kişiden en az 3 tanesi bu tiplere mutlaka denk gelmiştir elimizden gelen birşey yok malesef kimi yerlerde böyle olan kişiyi okul idaresi bir sonraki dönem istemiyor kimi yerlerde de idareyle ya kankadırlar faydalı olmayı bırak zararı bile olsa tekrar tekrar aynı yeri tercih edip gelebilme başarısını da gösterebilenler oluyor malesef idareci değiliz birşey değiliz şikayet etsen idareyle kötü oluyorsun etmesen işler sana kalıyor onun için yapılacak en güzel şey öyle bir ortama denk gelince sessizce ilk fırsatta o okul ortamını terk etmek bırakınız kendi hallerine birisi onlara belasını buldurmasa Allah hakimi mutlaktır mutlaka ama mutlaka Allah cc. cezalandırır böylelerini ondan sonra sebeplere mebeplere sığınırlar öyleyken böyle böyleyken öyle oldu diye kendilerini avuturlar amaaaan boşverin biz mi düzelteceğiz kötü olanı hemde bu zamanda herkesin biryerlerin arkasına sığındığı torpiline güvendiği bu zamanda

Doğrusu Okul Müdürünün de onaylamama yetkisi var ama usul zaten valinin ya da bakanın onaylamayacağı bir yazıyı önüne koymama şeklindedir. Bazı valilerin btr görevlendirmesi yapmadığını biliyoruz. Ama ortada sendikalara başvurulacak bir hak kaybı olduğu söylenemez. Ortada BTR hizmeti alamayan okulların mağduriyeti olabilir.
birde kamu zararı o okullara kurulan tahtaların, ağ alt yapılarının, sistem odasının maliyetleri milyonlarla ifade ediliyor bunlarda sorun olduğunda kimse ilgilenmeyecekse bu işlere bakan birileri olmayacaksa niye kuruldu neden kuruldu yazızk günah değil mi tüyü bitmedik yetimlerin hakkı var onlarda

Hocaların bu konuda bilgi alamamaları bile bir hak kaybıdır. Şifahen bilgi almak istiyor olsalar bile. Onaylanmıyor tamam, istemezse onaylamaz o da tamam ama neden? Bu noktada sendikalara da başvurulabilir. Vali bey hazretleri ya da ilgililer bir açıklama yapmak zorunda.

Vali dediğin noter değil ki önüne geleni onaylamak zorunda olsun. O yetki ona verilmişse uygun görürse onaylar, görmezse onaylamaz. Ama burada bir hak kaybı oluştu. Misal Manisadaki adam btr olduy ama kayseri deki olamadı. Eğer ki onaylamadıysa neden uygun görmediğini de belirtse iyi olurdu. Misal red edince açıklama kısmında burayı burayı düzeltin, ya da kayseri için bu sebeplerden ötürü uygun görmedim, gerek yok dese iyiydi. Eğer ki aklından geçeni açıklasa ve aşağıdaki personel de ona göre şekillense iyi olurdu. Bence bi vali red veriyorsa nasıl reddeder diye valiye patlamaktansa, bir sendika temsilcisinin valinin neden böyle bir karar verdiği hakkında vali beyden bilgi alması doğru olandır. Adam valiyse bişey düşünüyordur. Kalkıpta egoistçe bir tavır alacağını sanmıyorum. Çünkü vali meble ilgili bir çok şeyi onaylarken neden btr yi onaylamadı diye düşünmek gerekir. O yüzden sendikaların ya da İl mebin bir görüşme yapması gerekir. En doğrusu ise MEB direk görevlendirmeleri kendisi yapmalı

Btr görevlendirmesi 6 aylık olduğu için valilik oluru gerekiyor diye biliyorum. Yoksa vali değerlendirmeye alsın, incelesin uygun görürse olur versin diye değil

Vali dediğin noter değil ki önüne geleni onaylamak zorunda olsun. O yetki ona verilmişse uygun görürse onaylar, görmezse onaylamaz. Ama burada bir hak kaybı oluştu. Misal Manisadaki adam btr olduy ama kayseri deki olamadı. Eğer ki onaylamadıysa neden uygun görmediğini de belirtse iyi olurdu. Misal red edince açıklama kısmında burayı burayı düzeltin, ya da kayseri için bu sebeplerden ötürü uygun görmedim, gerek yok dese iyiydi. Eğer ki aklından geçeni açıklasa ve aşağıdaki personel de ona göre şekillense iyi olurdu. Bence bi vali red veriyorsa nasıl reddeder diye valiye patlamaktansa, bir sendika temsilcisinin valinin neden böyle bir karar verdiği hakkında vali beyden bilgi alması doğru olandır. Adam valiyse bişey düşünüyordur. Kalkıpta egoistçe bir tavır alacağını sanmıyorum. Çünkü vali meble ilgili bir çok şeyi onaylarken neden btr yi onaylamadı diye düşünmek gerekir. O yüzden sendikaların ya da İl mebin bir görüşme yapması gerekir. En doğrusu ise MEB direk görevlendirmeleri kendisi yapmalı
Hakim bile karar verirken bilirkişi raporu istiyor çoğu teknik konuda. Vali her şeyi bilmez. Bilgi alsa hiç bir sorun olmaz bence. Uygun görüp görmemek için de bir kriter olması gerekir. İstersem onaylarim istemezsem onaylamam diye bir yetki olmaz devlet işlerinde.
Daha önce de yazmıştım. Vali alt kadrodan onaylayacağı şekilde liste alır normalde. Dolayısıyla direk onaylar. Önüne gelince incele sonra geri yolla olursa işler aksar. Burada il mem ile vali arasında koordinasyonsuzluk var gibi geldi bana

Son düzenleme:
memurlar net filan bir haber yapamaz mı. ya da buna benzer siteler.
o ildekiler adına çok üzüldüm.

Geri