Kayseride Vali Btr onaylarını reddetti. Sonunda Onayladı.

Kodla Büyü
il mem bu konuda çok yetersiz demekki.. koskoca il milli eğitim müdürü bu konuyu bakanlıkla hallettirebilir. Bakan vali yap dedikten sonra valinin reddetmesi imkansız. ama malesef kayserideki il mem yetersiz kalmıştır.

il mem bu konuda çok yetersiz demekki.. koskoca il milli eğitim müdürü bu konuyu bakanlıkla hallettirebilir. Bakan vali yap dedikten sonra valinin reddetmesi imkansız. ama malesef kayserideki il mem yetersiz kalmıştır.
İl memin yada diğerlerinin umrundamıki ki hocam. Ben artık okulda bişey sorana direk il yada ilçe yetkilisini arayın diyorum.. İsteyenede telefon numarasını vereyim diyorum.

vali kral adammış. 2 aydır kayda değer sıkıntı yaşanmamış, btr öğretmen olmasa da olurmuş demek. Hem para da devletin kasasında kalır.
Ülke genelinde tüm btr görevleri iptal edilmeli, Devlet ıvır zıvır şeylere kaynak ayırıyor. Herkes bilgisayarın ıvır zıvır işerini öğrensin sorunları çözsün.
Sanki amerika'da ve japonya'da btr var. Gerçekten btr gerekli mi? Btr öğretmenin yaptığı işi öğretmen ve idareciler öğrenip yapmakla sorumlu olmalı.
Bir de böyle düşünün...

Sorun yaşanmadığını nerden biliyorsun. Tahta veya bilgisayar sorunlarını çözebilecek kadar donanımlı öğretmen (bt harici) kaç öğretmen var Allah aşkına . Realist olalım. Valinin onaylamış olmasını mantığa büründürmeye çalışma. Milyonlarca lira para harcanan bir projenin sağlıklı yürtümesine yardımcı olacak BTR i yi olmazsa da olur görmek devletin kaynaklarının boşa harcanmasına göz yummak projenin atıl kalmasına sebep olmak büyük vebal.

Doğrusu Okul Müdürünün de onaylamama yetkisi var ama usul zaten valinin ya da bakanın onaylamayacağı bir yazıyı önüne koymama şeklindedir. Bazı valilerin btr görevlendirmesi yapmadığını biliyoruz. Ama ortada sendikalara başvurulacak bir hak kaybı olduğu söylenemez. Ortada BTR hizmeti alamayan okulların mağduriyeti olabilir.
Nasıl hak kaybı yok sayın hocam? Bakanlık btr görevlendirmesinin şartları şudur ve görevlendirin diye valilere emir veriyor, vali kafasına esip bu görevlendirmeyi sorguluyor ve yapmıyor. (bence görevlendirme sorgulanabilir, ama görevlendirmeyi geciktirmeyi gerektirmez) Şimdi bu ildeki bt öğretmeni ve btr sertifikasına sahip öğretmenler bu görevlendirmenin yapılacağını düşünerek bir borç altına girdiyse bunu vali ya da bu görevlendirmeyi engelleyen kişiler karşılayacak mı? Vali 3 senedir Kayseri'de imiş. Görevlendirmeler o zamandır problem olmadı da niye şimdi problem oluyor? Problem varsa görevlendirme süresi başlamadan bakanlığa görüş sorulabilirdi, vali de işi aksatıyor. Sendikalar, dernekler, bt öğretmenleri, il/ilçe koordinatörleri uyuyor.

Şahsi kanaatim btr görevlendirmesi olmasa da işler ama öyle ama böyle yürür. Ama bt öğretmeni olarak görevimin dışına çıkmam, derslerimle ve labımla ilgilenirim. Eğer bt ekipmanlarının atıl kalacağını/kaldığını söylerseniz bu okul idarelerinin sorumsuzluğudur. Bir çözümünü bulacak, o ekipmanı atıl bırakmayacak, idarecilik sadece memurluk değildir, okulu ve sınıfları eğitim öğretime hazır tutmak gerekir.

vali kral adammış. 2 aydır kayda değer sıkıntı yaşanmamış, btr öğretmen olmasa da olurmuş demek. Hem para da devletin kasasında kalır.
Ülke genelinde tüm btr görevleri iptal edilmeli, Devlet ıvır zıvır şeylere kaynak ayırıyor. Herkes bilgisayarın ıvır zıvır işerini öğrensin sorunları çözsün.
Sanki amerika'da ve japonya'da btr var. Gerçekten btr gerekli mi? Btr öğretmenin yaptığı işi öğretmen ve idareciler öğrenip yapmakla sorumlu olmalı.
Bir de böyle düşünün...
Evet buna bir nebze katiliyorum.Öğretmenler ve idareciler bunları öğrenmeli ama bizim insanimız kendine angarya olacak hiçbirsey ögrenmez.Adam ben bilgisayardan anlamiyorum diye söylene söylene bana angaryalarıni kitliyor ama cep telefonunda benim bile bilmediğim ne işler yapıyor.Çıkarı yoksa ben bilmiyorum ben ögrenemedim deyip duruyor.Herkes btrnin görevlendirme olmasından şikayetçi ama bu bizim için önemli bir koz.Anlaşamadığımız mutlu olamadığımız okulda btr istemeyerek kendimizi o ortamdan biraz uzak tutabiliyoruz.Eğer kadrolu bu goreve verilsek istemeye istemeye o işlerle muhatab oluruz.Bu arada devlet zarar gordü bt ekipmanları bozuldu etkinliğini kaybetti gibi sözler inanin ne valinin ne okulun ne diger ögretmenlerin çok da umrunda deģil.Btr kadar bunu önemseyen kimse sayısı %1i belki bulur.

işte sizde hocam öğrencileri için devleti için çalışan bu vatanın namuslu şerefli hakkıyla çalışan amaan ben yapmasam birisi gelir düşüncesinde olmayan bir ferdisiniz zaten sizin gibiler her zaman baştacıdır ha şu noktada da çok haklısınız branşı gerçekten bilgisayar olupta üniversiteyi vize final ezberlemekle bitiren kişilerde var onlar sizin yaptığınızı yapamazlar o da var , yine buna karşılık BTR eski adıyla formatörlüğü sırf müdürün peşinde gezmek için yada müdürün peşinde gezerek, hiç bir şeye el sürmeyerek vaktini dolduran diğer branşlardan btr-formatörlüğü tercih edenlerde var yok değil ki bu forumda her 10 kişiden en az 3 tanesi bu tiplere mutlaka denk gelmiştir elimizden gelen birşey yok malesef kimi yerlerde böyle olan kişiyi okul idaresi bir sonraki dönem istemiyor kimi yerlerde de idareyle ya kankadırlar faydalı olmayı bırak zararı bile olsa tekrar tekrar aynı yeri tercih edip gelebilme başarısını da gösterebilenler oluyor malesef idareci değiliz birşey değiliz şikayet etsen idareyle kötü oluyorsun etmesen işler sana kalıyor onun için yapılacak en güzel şey öyle bir ortama denk gelince sessizce ilk fırsatta o okul ortamını terk etmek bırakınız kendi hallerine birisi onlara belasını buldurmasa Allah hakimi mutlaktır mutlaka ama mutlaka Allah cc. cezalandırır böylelerini ondan sonra sebeplere mebeplere sığınırlar öyleyken böyle böyleyken öyle oldu diye kendilerini avuturlar amaaaan boşverin biz mi düzelteceğiz kötü olanı hemde bu zamanda herkesin biryerlerin arkasına sığındığı torpiline güvendiği bu zamanda

Hocam Allah rızası için 1 tane noktalama işareti kullansanız da anlasak ne demek istediğinizi. Sadece Allah cc. da kullanmışsınız.

Doğrusu Okul Müdürünün de onaylamama yetkisi var ama usul zaten valinin ya da bakanın onaylamayacağı bir yazıyı önüne koymama şeklindedir. Bazı valilerin btr görevlendirmesi yapmadığını biliyoruz. Ama ortada sendikalara başvurulacak bir hak kaybı olduğu söylenemez. Ortada BTR hizmeti alamayan okulların mağduriyeti olabilir.
Hocam siz Bilişim derneği başkanı değil misiniz? Yanlış mı hatırlıyorum? Nasıl hak kaybı olmaz, Bakanlık tarafından Bilişim öğretmenlerine verilen bir haktır, BTR. Dernekler ve sendikalar bu durumda harekete geçmeyecekte, ne yapacak?

Hocam siz Bilişim derneği başkanı değil misiniz? Yanlış mı hatırlıyorum? Nasıl hak kaybı olmaz, Bakanlık tarafından Bilişim öğretmenlerine verilen bir haktır, BTR. Dernekler ve sendikalar bu durumda harekete geçmeyecekte, ne yapacak?
Btr hak değildir.Btr görevlendirmedir.Bakanlık diyor ki okullarda böyle böyle işler var bunun için dışardan hizmet almak yerine kendi personelimden bu konuda yetkinligi olanlara bu işleri bir görevlendirme çıkartarak yaptirmak istiyorum buna talip olanlardan da benim gorevledirdiğim egitici formatörler dilekce ile başvuru alıp değerlendirip burokratik işlemleri mem araciligiyla sureci her il icin işletirim bunun olurunu ise her il kendi valisinden almak zorundadır.Btrnin kendisi bir hak deģildir btr görevini yaparken işleyiş içinde görev tanimimiz içinde veya dışindaki durumlarla ilgili bir hak kaybı olur mesela gorevini yapmana rağmen ucretin ödenmez veya görevinin dışinda işler yüklenmeye çalışılir gibi...

Valilerin, Bakanlığın yapılmasını emrettiği bir hususu; reddetme gibi bir lüksü yoktur ve olamaz. Ancak, işlemin usulüne uygun yapılıp yapılmadığını kontrol edip; uygunsa onaylar, değilse uygun olmayan şeyin düzeltilmesini ister. Kayseri'de sanırım bir konuda Bakanlıktan görüş istenmiş.

sendikalar ne yapıyor o il de acaba? O ilde çalışmak ne kadar kötüdür düşününce bizim branş için. O vali bugün kayseride yarın bizim ilimizde olmayacağının garantisi yok, bence toplu şekilde her ilden destek vererek bir şekilde çözmek lazım bu sorunu.

Belkide FP-BTR görevlendirmeleriyle ilgili görevlendirme olmadığı zaman işlerin yürüyüp yürümediğini görmek istemişlerdir buna bağlı olarak da öğretmenlerin tepkisini ölçüp ilerleyen zamanlarda bu görevlendirmelerden tamamen vazgeçeceklerdir. Kim bilir?

Btr hak değildir.Btr görevlendirmedir.Bakanlık diyor ki okullarda böyle böyle işler var bunun için dışardan hizmet almak yerine kendi personelimden bu konuda yetkinligi olanlara bu işleri bir görevlendirme çıkartarak yaptirmak istiyorum buna talip olanlardan da benim gorevledirdiğim egitici formatörler dilekce ile başvuru alıp değerlendirip burokratik işlemleri mem araciligiyla sureci her il icin işletirim bunun olurunu ise her il kendi valisinden almak zorundadır.Btrnin kendisi bir hak deģildir btr görevini yaparken işleyiş içinde görev tanimimiz içinde veya dışindaki durumlarla ilgili bir hak kaybı olur mesela gorevini yapmana rağmen ucretin ödenmez veya görevinin dışinda işler yüklenmeye çalışılir gibi...

Bir ildeki bt öğretmeni ya da sertifikası olan herhangi bir öğretmen görevlendirilme hakkından yararlanıyor, başka bir ilde yani Kayseri'de yetkili kişi yani vali, bu görevlendirme hakkına, hakkı olmadığı halde itiraz edip görüş soruyor ve diğer illerdeki benzerlerinin yaptığı yani bt öğretmeni ve btrlerin yaptığı bt rehberliği görevlendirmesini yapmıyor.

BTRlik, milli eğitim bakanlığı yapın denildiği sürece haktır. Ben idarecilere eğitim verdim, btrnin görevlerini idareciler yapacak ya da ben bu hizmeti özel sektörden alacağım deyip bu ek bir görev olarak isteye bağlı verdiği hakkı geri alabilir milli eğitim bakanlığı. BTR yönetmeliğinin olmayışının sancıları bunlar. Sendikalar uyusun, dernekler uyusun.

Aslında ismail hocam, aynı şeyi söylüyoruz ama btrlik hak değildir demenize katılmıyorum. BTRlik bakanlığın keyfine kalmış geçici bir haktır, ancak bakanlık btr ihtiyacı duyana kadar.

Valilerin, Bakanlığın yapılmasını emrettiği bir hususu; reddetme gibi bir lüksü yoktur ve olamaz. Ancak, işlemin usulüne uygun yapılıp yapılmadığını kontrol edip; uygunsa onaylar, değilse uygun olmayan şeyin düzeltilmesini ister. Kayseri'de sanırım bir konuda Bakanlıktan görüş istenmiş.

Valiler İçişleri Bakanlığına bağlıdır. Vali bir ildeki en yetkili amirdir. Valilikte eğitimden sorumlu vali yardımcıları vardır. İşler onların koordinesinde yürür. Mili Eğitim Bakanlığı, kendi genel müdürlüklerinin milli eğitim müdürlerinin ve okullarının amiridir. İçişleri Bakanlığı da kendi genel müdürlüklerinin emniyet müdürlüklerinin karakolların amiridir.

Vali Bey değil görevlendirmeyi onaylamamak, kendi emrinde bulunan öğretmenleri görevden bile alabilir (açığa alma diye düzelteyim). Ama konu, valinin yetkisi değil neden onaylamadığı ya da ek bilgiye ihtiyaç duyduğudur diye düşünüyorum. 27 yıldır devam eden bu görevlendirme sisteminde görevlendirmeyi yapmamış çok sayıda il oldu.

Son düzenleme:
Valiler İçişleri Bakanlığına bağlıdır. Vali bir ildeki en yetkili amirdir. Valilikte eğitimden sorumlu vali yardımcıları vardır. İşler onların koordinesinde yürür. Mili Eğitim Bakanlığı, kendi genel müdürlüklerinin milli eğitim müdürlerinin ve okullarının amiridir. İçişleri Bakanlığı da kendi genel müdürlüklerinin emniyet müdürlüklerinin karakolların amiridir.

Vali Bey değil görevlendirmeyi onaylamamak, kendi emrinde bulunan öğretmenleri görevden bile alabilir. Ama konu, valinin yetkisi değil neden onaylamadığı ya da ek bilgiye ihtiyaç duyduğudur diye düşünüyorum. 27 yıldır devam eden bu görevlendirme sisteminde görevlendirmeyi yapmamış çok sayıda il oldu.
Yani Valiler Bakandan daha üstündür. Bir Bakanın emrini yapmak istemiyorsa yapmaz mı diyorsun...? Sanırım Valiler, sadece İçişleri Bakanından emir alır; diğer Bakanlar Valileri bağlamaz, istemezse Milli eğitim Bakanı'nın emrini yapmaz, hatta isterse istediği öğretmeni görevden bile alır diyorsun...
27 yıldır, İl Milli Eğitim Müdürlüğünün, Bakanlık yazısına istinaden duyuruya çıkıp da; herhangi bir Valinin, görevlendirme yapmadığı bir İl olduğunu sanmıyorum.
İhtiyaç duyulmaz, duyuruya çıkılmaz, görevlendirme yapılmaz; o ayrı bir durum...

Son düzenleme:
Belkide FP-BTR görevlendirmeleriyle ilgili görevlendirme olmadığı zaman işlerin yürüyüp yürümediğini görmek istemişlerdir buna bağlı olarak da öğretmenlerin tepkisini ölçüp ilerleyen zamanlarda bu görevlendirmelerden tamamen vazgeçeceklerdir. Kim bilir?
Kesinlikle mükemmel tespit Hocam.

Aramızda "BTR'yi ek ders kapısı olarak görür de dersinin peşine düşmez misin, adam işte böyle onaylamaz, isterse açıklama bile yapmaz seni sallamaz, boş boş bakarsın, hiç bir hak da iddia edemezsin, oh olsun size" kafasında olan arkadaşların olduğunu düşünüyorum. Ellerinde olsa yağmurlu havada su vermeyecekler.

Evet kayseri'de hala bir gelişme yok.Bakanlığın görüş yazısını bekliyoruz.Kayseri'de sıkıntı yaşanmadı çünkü burdaki btr öğretmenleri onaysız da olsa onay gelecek diye görevlerinin başındaydı.Ben artık onay ile ilgili umudumu kaybettim ve onay gelene kadar ders programıma göre devam edeceğim haftaya.İki aydır btr gibi çalışmam ne olacak onu bilmiyorum.Durum çok kötü burda.En kötü olan belirsizlik,vali onaylamayabilir ama bu iki ayda en azından red cevabı verselerdi bizde ona göre davranırdık.Red de yok onay da biz btr gibi çalışıyoruz ama.Durum çok sıkıntılı.Red etseler bıraksak yada onay gelecek deseler devam etsek.Her şey belirsiz.

Yazık demek dışında kelime bulamiyorum. Biz öğretmenlere her şey mustehak.

Vali Bey değil görevlendirmeyi onaylamamak, kendi emrinde bulunan öğretmenleri görevden bile alabilir.
görevden alır derken görevden uzaklaştırır demek istediniz sanırım yoksa görevine son veremez.. ayrıca bakanları işleri ile ilgili her konuda valilere emir verebilirler.. bakanlıklar valilerin üstündedir. yani sadece iç işlerinden değil tüm bakanlıklardan emir alabilirler.

görevden alır derken görevden uzaklaştırır demek istediniz sanırım yoksa görevine son veremez.. ayrıca bakanları işleri ile ilgili her konuda valilere emir verebilirler.. bakanlıklar valilerin üstündedir. yani sadece iç işlerinden değil tüm bakanlıklardan emir alabilirler.
Vali ilindeki tüm bakanlıkların talimatlarını yerine getirmekle yükümlüdür. İdari olarak iç işleri bakanlığına bağlı olmakla birlikte bakanlıkların ildeki işleyişi valilik ve altında il müdürlüğü üzerinden yürür.
Ayrıca görevden alma işi bir sorusturma veya cezai işlem gibi durumlarda olur.

Acaba yeni göreve geldi de bunun benimle ne alakası var diye düşünüp mü onaylamadı dedim ama 2018de gelmiş 2 senedir onaylamış bu sene niye vaz geçmiş ilginç gerçekten

Vali'den ziyade her ilde eğitimden sorumlu Vali Yardımcısı vardır. Onunla uygun bir şekilde konuşulup mesele tatlıya bağlanabilirdi. Bu kadar gündem olmasına gerek de kalmazdı. Valiliklerde her gün mutlaka görevlendirme yazısı onaylanıyor ki. Kaldı ki bizin BTR işi yıllardır var. Bence orada farklı bir olay oldu ve iş bu derece inatlaşmaya geldi. İnşallah sorun en kısa zamanda çözülür.

Vali Bey değil görevlendirmeyi onaylamamak, kendi emrinde bulunan öğretmenleri görevden bile alabilir. Ama konu, valinin yetkisi değil neden onaylamadığı ya da ek bilgiye ihtiyaç duyduğudur diye düşünüyorum. 27 yıldır devam eden bu görevlendirme sisteminde görevlendirmeyi yapmamış çok sayıda il oldu.
Bu cümlenize bakarak derneğinde destek yerine köstek ekibinde olduğuna kanaat getirdim. Ne diyeyim Allah sizi bu durumlardan korusun.

İnsanların(eğitim görmüş öğretmen camiası) algı ile hareket edeceğini sanmıyorum. Herkes herşeyin farkında.

görevden alma yetkisi yok hocam açığa alma yetkisi var . Televizyonlara çok bakmayın siz dogru değil
Açığa alma şeklinde düzelttim.
İnsanların(eğitim görmüş öğretmen camiası) algı ile hareket edeceğini sanmıyorum. Herkes herşeyin farkında.

Hocam kendi adıma bilgi paylaşırken bile ithamlarla karşılaşıyoruz. "Herkes her şeyin farkında" diyerek yaratmaya çalıştığınız algı yine BTE Derneği üzerine sanırım.

Burada ya da atama bekleyen gençlerin gruplarında ne zaman bir mağduriyet olsa konunun BTE Derneğine gelmesini, BT Eğitimcilerinin her şeye rağmen birbirine düşmeden saygıyla BT eğitimi ve eğitimde teknoloji kullanımı adına bir arada kalmayı başardığı ve birlikte bir şeyler ürettiği önemli bir grup olarak çalışması olduğunu düşünüyorum.

Yazılanlar çizilenler bizim motivasyonumuzu ya da bizlerle birlikte üreten gayret gösteren arkadaşların algısını değiştirmiyor ama BTE Derneğinin kapısından bile girmeyen, bir çayımızı içmemiş, etkinliklerimize katılmamış biri olursa ve sadece mesajlardan tanımaya kalkan insanlar olursa o zaman yanlış algı oluşabilir.

Toplumdaki ihtiyacın büyük, hepimizin beklentilerinin yüksek olduğunu biliyoruz. Ders yükümüz, bilgimiz, enerjimiz, gücümüz yettiği sürece de gönüllü olarak çalışmaya gayret edeceğimizi umuyorum.

Bunu yolunuz Ankara Genel Merkezimize ya da Kahramanmaraş il temsilciliğimize düşerse çay içerken konuşmak ya da etkinliklerimize(ya da arka planda bizim olduğumuz etkinliklere) katıldığınızda eminim daha fazla fikir edinmenize imkan sağlayacaktır.

Son düzenleme:
Geri