kimlik bilgilerin çalınması/hacklenmesi durumu

Kodla Büyü
Binali Yıldırım'ın açıklamasına bakın:
"Seçim döneminde partilere verilmiş bilgiler. Kafa karıştırmak, vatandaşı rahatsız etmek için malum örgüt bunu yapıyor. Bunu alenen yapamıyor, başka bir ülkeden yapıyor. Vatandaşlar buna rağbet etmesinler. Vatandaşlara şunu tavsiye ediyorum, ‘ben de var mıyım’ diye merak edip sisteme girme yarışında olmasınlar. Oraya girmek bir tuzaktır. Sizin girmenizi istiyorlar. Oraya girerek size ait başka bilgilere ulaşmak istiyorlar."

Kaynak:http://finans.mynet.com/haber/detay/ekonomi/kimlik-numaralari-degisecek-mi-bakan-acikladi/117024

Özellikle son cümle şayan-ı dikkattir. Ulan zaten adamlar benim herşeyimi elde etmişler başka ne bilgimi alacaklar,adresim,doğum tarihim,annem,babam,doğum yerim hepsi yazılı.Daha ne olsun.
Çocuk kandırıyorlar bunlar,girerseniz virüs bulaşır falan.
Sen beceriksizliğini ona buna fatura et! Şu yaptı bu yaptı....bıd bıd bıd..İftiradan başka bişey bildiğiniz yok.

2 yıl öncede aynı vaka olmuştu. Yine seçim için verilen bilgiler olduğu ortaya çıktı ki piyasada ki 40 partide de var.

her dakikasını şipşak çekip internete koyan yediği yemeği,içtiği suyu
uzatmayayım yediği her haltı dakikası dakikasına internete koyup kendini ifşaa eden
zirzopların bağırsak gürültüleri çok tazyikli çıkıyo maşallah
altına giydiğin donun rengini biliyo insanlar bunuda kendin koyuyon internete
vay efendim takip ediliyorum diye höykür.........
https://www.youtube.com/watch?v=V0wUziL ... tml5=False

zaqwert' Alıntı:
uzatmayayım yediği her haltı dakikası dakikasına internete koyup kendini ifşaa eden
Emin ol buradaki başlık altında senin bahsettiğin insanlardan bir tane bile yoktur.

Mesele buradan erişim kapatıldı adam yurtdışında aldı ise satacak.Eskiyi hatırlayın 10 milyona bir ton e-posta satılıyordu internette.Ruslar yaptı yapacağını.Kodlama dersi gelmezse bilişim dersi bu kadar önemli olmazsa...

zaqwert' Alıntı:

sosyal medya hesabım var, en son paylaşımım 1 ay kadar önce ted.com dan bir video, sosyal medyada adım soyadım dışında hiçbir bilgim yok. senin dediğin gibi yediğim yemeği içtiğim suyu her dakikamı paylaşıp ifşaa etmiyorum.

tarih senin gibiler gibi mide bulandıran, yüzsüz bir zümreyi utançla yazacak, yok bilgiler çalınmadı demeye yüzünüz olmadığı için şimdi de "zaten her şeyin sosyal medyada var" diyorsun. yok ulan yokkk. hadi benim en azından hesabım var, anamın babamın ellerine bilgisayar almışlıkları yok onların suçu ne midesiz insan?

dedemin bilgisi var halamın bilgisi var teyzemin bilgisi var, bu insanların bilgisayar ile sosyal medya ile tek alakaları torunlarının orda hesap sahibi olması bunların suçu ne? hadi ben zaten her şeyimi paylaştım?

hasan' Alıntı:
2 yıl öncede aynı vaka olmuştu. Yine seçim için verilen bilgiler olduğu ortaya çıktı ki piyasada ki 40 partide de var.
mecliste grubu olan partilere veriliyormuş bu bilgiler. makul şüpheli 3 parti var demektir

germosa' Alıntı:
zaqwert' Alıntı:

sosyal medya hesabım var, en son paylaşımım 1 ay kadar önce ted.com dan bir video, sosyal medyada adım soyadım dışında hiçbir bilgim yok. senin dediğin gibi yediğim yemeği içtiğim suyu her dakikamı paylaşıp ifşaa etmiyorum.

tarih senin gibiler gibi mide bulandıran, yüzsüz bir zümreyi utançla yazacak, yok bilgiler çalınmadı demeye yüzünüz olmadığı için şimdi de "zaten her şeyin sosyal medyada var" diyorsun. yok ulan yokkk. hadi benim en azından hesabım var, anamın babamın ellerine bilgisayar almışlıkları yok onların suçu ne midesiz insan?

dedemin bilgisi var halamın bilgisi var teyzemin bilgisi var, bu insanların bilgisayar ile sosyal medya ile tek alakaları torunlarının orda hesap sahibi olması bunların suçu ne? hadi ben zaten her şeyimi paylaştım?
böyle savunmaya böyle cevap.Tebrikler... :alkis:

Benim anladığım veritabanından çalınmış bir veri değilde, bilerek ve isteyerek servis edilmiş bilgiler var ortada. Bunu kimin yaptığının ortaya çıkarılması da devletin görevidir.
Ama, bu işin sonucunda muhtemelen seçmen bilgilerinin partilere verilmesiyle ilgili bazı düzenlemeler yapılacaktır. Ondan sonra nur topu gibi yeni bir siyasi polemik konumuz daha olacak.

KöfteHoRr' Alıntı:
Benim anladığım veritabanından çalınmış bir veri değilde, bilerek ve isteyerek servis edilmiş bilgiler var ortada. Bunu kimin yaptığının ortaya çıkarılması da devletin görevidir.
Ama, bu işin sonucunda muhtemelen seçmen bilgilerinin partilere verilmesiyle ilgili bazı düzenlemeler yapılacaktır. Ondan sonra nur topu gibi yeni bir siyasi polemik konumuz daha olacak.
:+1: aynen

zaqwert' Alıntı:

zirzopların bağırsak kokusu ile don renkleri konusunda bayağı bilgili olmanıza rağmen foruma üye olurken isminizi saklamayı seçmişsiniz. Açın da onu da bilelim bari. Ne de olsa millet donunu da koyuyor internete :+1:

mesut_steel' Alıntı:
okul interneti sağolsun, çalınan bilgilerimize bile ulaşamıyoruz... :!:
ulaşıp ne yapacasın hocam :) bilgiler 2009 seçmen bilgileri yaklaşık 50milyon insanın bilgisi.
dedemin bile bilgileri internette 91 öncesi doğum tarihiniz varsa bilgileriniz orada burada heryerde rahat olun :) yapacak bişey varmı yook ! adınıza sahte kimlik değil gerçek kimlik bile çıkartırlar :)

Kimlik bilgileriyle neler yapılabilir?

-Sahte kimlik üretilebilir
Bu durumda...
*Banka hesabı açılabilir
*Para transferi yapılabilir
*Kredi kartı alınabilir
*Kredi çekilebilir
*Çek defteri alınabilir
*Sosyal medya hesapları ele geçirilebilir
*Ticari sır hırsızlıkları gerçekleştirilebilir
*Elektrik, su ve doğalgaz abonesi olunabilir
*Sahte uçak ve otobüs bileti alınabilinir
*SIM kart alınabilir
*Araç kiralaması yapılabilir

KöfteHoRr' Alıntı:
Hocam çok güzel bir öngörüde bulunmuşsun maşallah. :) "Öte yandan Muş'ta konuşan Bozdağ, Seçim Kurulu'nun (YSK) bundan sonraki seçimlerde vatandaşların kimlik bilgilerini partilerle paylaşmayacağını söyledi."
kaynak : http://www.internethaber.com/bekir-bozd ... 82332h.htm

Re: bütün kimlik bilgilerimizin çalınması

birolgenc' Alıntı:
bir ülkenin ulaştırma bakanı bulut bilişim için "fazla kafa yorarsan, kafayı sıyırırsın, hikmetine fazla şey yapmamak lazım" derse o ülkede herşey olur bilgilerde çalınır bombalarda patlar ...istihbaratın bilginin bu kadar önemli olduğu bu dünyada maalesef tepelerde işbilmez insanlarla doldurulmuş kadrolar mevcut ve enteresandır bi tane adamda çıkıp kardeşim biz beceremedik bu işi deyip istifa etmez bu kadarda pişkinler..

hocam kusura bakmayın. bu tarz söylemleri çok duyunca bir cevap vermek istedim. bu dediğin bombalar londra da, paris te, AB nin başkendi brükselde patlamadı mı? hadi bizimkiler iş bilmezler de bu çok süper diyeceğin devletlerin istihbaratları da mı çok kötü? kaldı ki brükseli patlatanları biz iade etmişiz onlarda salıvermişlerken böyle saçma cümleler kurmanızı anlayamıyorum gerçekten...

ikinci konu bankadan adımıza kredi çekerlermi diye düşünen arkadaşlarım, paylaşılan bilgiler kimlik fotokopisi değil. kimlik seri no su ve kimliğin fotokopisi gibi bir belge olsa dediğiniz konuda bende çok endişe ederdim ama böyle bir durum yok... yapılan diğer işlemler olursa da imza karşılaştırmasıyla çözülür.

adınıza hat açma olayınında çok büyük cezası olduğundan sizi çok iyi tanısalarda mümkün mertebe bu işi yapmıyorlar ki yaptığınız işlemde form dolduruyorsunuz. o formda attığınız imza öncekilerle karşılaştırılıyor. (paraf atmıştım işlem geri döndü ordan biliyorum)

son söyleyeceğim de şu, paylaşıldığı söylenen bilgilerle ilgili korku yaşıyoruz ya hani, o bilgiler seçimlerden önce muhtarlıklarda, seçim esnasında da seçim görevlilerinde bulunuyor ve günlerce ortalıkta geziyor ozaman neden bu kadar önemsemiyoruz?

baynadir' Alıntı:
hocam kusura bakmayın. bu tarz söylemleri çok duyunca bir cevap vermek istedim. bu dediğin bombalar londra da, paris te, AB nin başkendi brükselde patlamadı mı? hadi bizimkiler iş bilmezler de bu çok süper diyeceğin devletlerin istihbaratları da mı çok kötü? kaldı ki brükseli patlatanları biz iade etmişiz onlarda salıvermişlerken böyle saçma cümleler kurmanızı anlayamıyorum gerçekten...

ikinci konu bankadan adımıza kredi çekerlermi diye düşünen arkadaşlarım, paylaşılan bilgiler kimlik fotokopisi değil. kimlik seri no su ve kimliğin fotokopisi gibi bir belge olsa dediğiniz konuda bende çok endişe ederdim ama böyle bir durum yok... yapılan diğer işlemler olursa da imza karşılaştırmasıyla çözülür.

adınıza hat açma olayınında çok büyük cezası olduğundan sizi çok iyi tanısalarda mümkün mertebe bu işi yapmıyorlar ki yaptığınız işlemde form dolduruyorsunuz. o formda attığınız imza öncekilerle karşılaştırılıyor. (paraf atmıştım işlem geri döndü ordan biliyorum)

son söyleyeceğim de şu, paylaşıldığı söylenen bilgilerle ilgili korku yaşıyoruz ya hani, o bilgiler seçimlerden önce muhtarlıklarda, seçim esnasında da seçim görevlilerinde bulunuyor ve günlerce ortalıkta geziyor ozaman neden bu kadar önemsemiyoruz?

Demek ki kimlik bilgilerinin çalınması/verilmesi/ortalıkta dolaşması Yeni Türkiye'de gayet olağan öyle mi? Normal yani? Kimsenin hiçbir kabahati günahı yok. İşler yolunda yani. Aynen devam..

baynadir' Alıntı:
birolgenc' Alıntı:
bir ülkenin ulaştırma bakanı bulut bilişim için "fazla kafa yorarsan, kafayı sıyırırsın, hikmetine fazla şey yapmamak lazım" derse o ülkede herşey olur bilgilerde çalınır bombalarda patlar ...istihbaratın bilginin bu kadar önemli olduğu bu dünyada maalesef tepelerde işbilmez insanlarla doldurulmuş kadrolar mevcut ve enteresandır bi tane adamda çıkıp kardeşim biz beceremedik bu işi deyip istifa etmez bu kadarda pişkinler..

1- pariste bir defa, brükselde bir defa bomba patladı sadece bizim başkentte 3 defa, bu yeterli bir bilgi sizin için.

2-yani diyorsunuz ki bu bilgi çalınmasını cok da seyapmayın, yedi sülalemin tcsinden ev adresine kadar her şeyi itin kopugun eline gecmis ama cok önemsememek lazım di mi?

mesela ne olursa önemseyebiliriz? canlı bomba pariste de oldu takmayın, kimlik bilgileri calındı takmayın eee? neyi takıcaz neyi önemsiycez?

çalınan tc no sayısının, türkiyedeki seçmen sayısına yakın olması da, dikkat çeken bi durum.

baynadir' Alıntı:
birolgenc' Alıntı:

Hat açmayı mümkün mertebe yapmıyorlar diyorsunuz, birkaç sene önce adıma birkaç hat açılmış ve ben mahkemelik oldum. Ve adıma hat açtıkları için hiçbir ceza da verilmedi. Dolandırıldım çünkü karşıdaki kişi bankadan(kullandığım bankanın adını söyledi) aradığını söyledi, adresimi okudu. Davacı oldum, sonuç:sıfır!!!
Neyi önemsiyorsunuz merak ediyorum doğrusu.

En iyisi dolandırıcısıyla evlendirelim bu iş çözülsün. :lol:

adadeniz' Alıntı:
güncel adresi bilen var mı?

http://fatorrents.com/Turkish-Citizensh ... 32662.html

1.4 GB
Kod:
Turkish Citizenship Database

Who would have imagined that backwards ideologies, cronyism
and rising religious extremism in Turkey would lead to a crumbling and vulnerable technical infrastructure?

This leak contains the following information for 49,611,709 Turkish citizens: (IN CLEARTEXT)

-
National Identifier (TC Kimlik No)
  - First Name
  - Last Name
  - Mother's First Name
  - Father's
First Name
  - Date of Birth
  - ID Registration City and District
  - Full Address

Lesson to learn for Turkey:

- Bit shifting isn't encryption.
  -
Index your database. We had to fix your sloppy DB work.
  - Putting a hardcoded password on the UI hardly does
anything for security.
  - Do something about Erdogan! He is destroying your country beyond recognition.

Lessons for the US? We really shouldn't elect Trump, that guy sounds like he knows even less about running a country
than Erdogan does.

|

Lessons for the US? We really shouldn't elect Trump, that guy sounds like he knows even less about running a country
than Erdogan does.
Bu cümle dikkat çekici:
Amerikaya ders? Gerçekten Trumpı seçmemeliyiz. Bu adam Erdoğan'ın ülkesine yaptıığını yapacak görünüyor.

Amerika'da demokratları yardım fonları ile destekleyen paralel yapının ayak izi mi bu?

okadda' Alıntı:
Habertürkde konu irdelendi. Bilişim Hukuku Derneği başkanının ifadesine göre bilgiler YSK'dan alınmış. Yasa gereği meclisde grubu bulunan partilere cd içinde seçmen bilgileri verilirmiş. Sızan bilgilerde 18 altı yaş bireylerin hiç bir bilgisinin olmaması bu iddiayı güçlendiriyormuş.
Eldeki veritabanı şu an için olta/ağ olarak kullanılabileceği ihtimali olduğu belirtildi.
Yani veritabanına ulaşmaya çalıştığınızda, oltalama yöntemiyle güncel bilgilerinizi almak, ya da bir forma yönledirip yeni bilgileri toplamak hedeflendiği belirtildi.

Bende kendi bilgilerimi inceledim. 2009 yılındaki adresim çıkıyor. 18 Yaşından küçük kızım ve oğlumu sorguladım ancak ikiside çıkmadı. demekki seçim listesinden aldıkları 2009 yılında çaldıkları doğru. Ancak siteye girince virüs bulaştığı yalan. Milletten saklamak için uydurdukları bir yalan. :verymad: :verymad: :verymad:

Sitede olmayabilir hocam. Bir link te ben verdim yukarıda ama indirip bakmadım. Ne kadar doğru bilgiler var bilemem.
Eğerbilgiler doğruysa, şöyle düşün hocam, verileri biri aldı. Telefon numarasına ulaştı. Sizi arıyor arka planda telsiz sesleri, ben falanca savcı, filanca komiser dedi. Adınız, baba adınız ve diğer bilgileri söyledi. İnandırıcılık kazandı. Sonra başlıyor. Hesabınız terör örgütü tarafından kullanılıyor. Şimdi sen bana parayı ver. Takip edelim. Sonra parayı sana vereceğiz ama bu çok gizli bir operasyon kimseye fark ettirme ve çöp kutusunun yanına bırak dedi.

Yazarken yazdığıma ben de inanmıyorum ama bu olay defalarca yaşandı. Hem de bu oltaya profesör, mühendis gibi okumuş insanlar düştü.
Bu yaşanan örnek olayı farklı türevlerinin olma ihtimali düşün.

arkadaşlar inanmayın böyle bir şey yok, bakan da açıkladı yalan iddialardır diye. tamamen paralellerin uydurması :+1:

Bu konu hakkında bugün milliyet başbakanlık muhabirinin söylediği şu: YSK tüm partilere seçmen listelerini yani şu anda yayınlanan liste, bu şekilde veriyor. Sonuç; herşeyden önce bütün partiler sizi bizi güzelce elden geçiriyor. Ve bence böyle bir bilginin partiler (?) tarafından sızdırılması çok olası.

Geri