kiosk cihazı fikirlerinize ihtiyacım var

Kodla Büyü

geronimo10

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar merhabalar. Okulumuzda kullanmak üzere alışveriş merkezlerindeki yerleşim kat planını gösteren bilgisayarlar gibi ve ya müzelerdeki tanıtım yaptırılan dokunmatik bilgisayarlar gibi birşey yapmak istiyorum. amacım e kitap hazırlayı bilgisayara yüklemek ve buradan ziyaretçilerin kitabı okumalarını sağlamak. hatta resimlere dokununca detaylı sesli bilgi falan vermek istiyorum. bunu için ne kullanmam gerekir? tablet alıp kullansam ekranı çok küçük kalır sanki. dokunmatik ekran ve pc kasası mı kullanmalıyım yoksa dokunmatik laptop mu bilemedim. bu arada bütçem 5000 tl civarı ve bunn kaidesi falan da olacak. ne önerirsiniz? aşağıdakilere benzer birşey yapmak istiyorum.
img_7453.jpg
maxresdefault.jpg

Bunun bir benzerini okulumda yaptım. Şeklen çok benzemese de işlevi tam istediğim gibi oldu. Yapacağınız işlemler :
1- win 8.1 kurulu bir pc
2-dokunmatik ekran
veya yukaridakilerin birleşimi olan all in one pc
3- win8.1' de çocuk kullanıcı hesabı oluşturacaksınız. Aile güvenliği ayarlarından bu hesap için internet erişimini kısıtlayacaksınız. Windowsun bu hesap ile şifresiz oturum açmasını sağlayacaksınız (windowsta netplwiz komutu). PDF kitaplarınıza erişim sağlayacakları güzel bir local web sayfası yapacaksınız. windows açılışında bu web sayfasının chrome kiosk mode ile açılmasını sağlayacaksınız. chrome kiosk modu googlede ararsanız bulursunuz.
4-windows 8.1 de ekranın sağ tarafındaki menüye erişimlerini kısıtlamak için buradaki yöntemleri kullanabilirsiniz.
5-son olarak windows 8.1 görev çubuğuna erişimi engellemelisiniz. "win 8.1 taskbar disabled" konusunu araştırmalısnız. (Kullanıdığım basit programın adını hatırlayamadım. Okulda bakıp söyleyebilirim.)
Benim okuldaki atıl bilgisayar ve metal teknolojileri bölümünün katkılarıyla yaptığım proje aşağıdaki gibi. Bu proje ile öğrencilerimizin sadece e-okula erişmelerini sağladık. Sonra eklemeler yaparak okula öneri formu doldurma, kılık kıyafet yönetmeliği, sınıf geçme, disiplin yönetmeliği gibi pdf lere göz atma imkanları var.
Ama ben burada c# ile yaptığım basit web browser'ı kullandım. Chrome kiosk modu çok sonradan keşfettim.
Umarım bir fikir verebilmişimdir.

IMG_20190211_093744.jpg
IMG_20190211_093811.jpg

Son düzenleme:
Benzer bir pano yapmak isteyenler 42 inch dokunmatik çerçeve ihtiyaçları varsa ve tek noktadan dokunmalı yetiyorsa iletişim kursun. Bir adet fazlalık var. 280 Tl .

Dokunmatik ekranlı bir all in one bilgisayar işinize yarayacaktır. Ancak bütçenizi böyle bir PC'ye ayırmak istemezseniz normal monitörleri dokunmatik ekran desteği sağlayan dokunmatik çerçeve çözümünü de deneyebilirsiniz, böylece elinizde olan bir bilgisayarı da kullanma şansınız olur.
Yazılım kısmında ise @netman arkadaşımızın bahsettiği chrome için kiosk mode güzel bir seçenek olacaktır. Ayrıca Windows'un da bir kiosk modu var. Bu modda sadece tek bir program çalışmasını sağlayabilirsiniz. Nette windows kiosk mode şeklinde aratırsanız kaynak bulabilirsiniz.

arkadaşlar çok teşekkürler. Tam ihtiyacım olan bilgileri (ben sormayı beceremesem de) vermişsiniz. sayenizde altından kalkabilirim sanırım.

Geri