Kısayol virüsü ve atak sorunu

Kodla Büyü

odabasalparslan

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar okulumda az önce bir tahtaya atak kurdum ve tahtayı yeniden başlattığımda flaşı tanımadı. Flaşıma kısayol virüsü bulaşmış. Sorun şu; tahtaya flaş taktığım anda kısayol virüsü bulaştığı için atak anahtarı da tanımıyor. Şu anda hiçbir şekilde tahtayı açamıyorum. (Atak görselinde kalıyorum.) Format harici aklıma bişey gelmedi. Ne dersiniz?

Usb yi ntfs olarak biçimlendir. Sonra atak programının flash hazırla programı ile usb yi atak açılış usb si olarak hazırla. Usb yi korumalı yap. Formata ne gerek var

Bu arada kendi flaşıma yapayım ama diğer tüm arkadaşlar için napcaz :) Benim derdim tahtadaki virüsü silebilmek :)

Tahtaya virüs her zaman bulaşabilir. Flash temiz olursa açılışta sıkıntı olmaz. Dosya gizleme virüsü flashta etkili oluyor, bilgisayardaki dosyalara zarar vermiyor. Diğer arkadaşların flashlarını da korumalı olarak yap. Flashın içine bir klasör aç. O klasöre kaldırdığın yetkileri ver. Forumda programsız usb koruma dersen nasıl yapıldığını ayrıntılı olarak görebilirsin. Biz 2 yıldan fazladır böyle kullanıyoruz sıkıntı olmadı.

o kısayol okula bir kere bulaştı mı daha da gitmiyor. bence sorun olan tahtaları sıfırlayın atak kurun üstüne deep freeze kurun. yoksa sizi çok yorar bu iş

flash a atak kaldırma oluşturursan tahtadaki atak programını kaldırabilir. sonra virusu çözdükten sonra tekrar atak programını kurarsınız.

@tarkutay kısayol virüsü klasörü taşıyamayınca klasörü silebiliyor. siz bu durumla karşılaştınız mı ? yani yazmaya korumalı klasörün silindiği oldu mu ?

İki yıldır yaklaşık 40 öğretmen kullandı, bir sorunla karşılaşmadık. Flasha koruma yapmadan her teneffüs tahta açış flashı hazırlıyorduk. Ayrıca kısayol virüsünü temizlesen bile öğrenci ya da öğretmen flashlarından tekrar bulaşır. Virüsoru programları da bu konuda yetersiz kalıyor diye biliyorum. Okuldaki 20 tahtaya imajı tekrar yükleyeceksin, virüs tarayıcı kuracaksın zor iş. Deep Freez programını uzun yıllardır kullanmadım. Çare olur mu bilmiyorum.

Hocam, biz de anahtar flashları yazmaya karşı korumalı olarak düzenledik ama bazen flash belleklerde disk biçimlendirme hatası oluyor. O yüzden chkdsk komutuyla düzeltmek gerekiyor. İşe yaramazsa tekrar flash hazırlamak gerekiyor.

Geri