Kısayol virüsüne çare arıyorum

Kodla Büyü

Pinkfloyd1453

Site Gezgini
Merhaba arkadaşalar. Okuldaki akıllı tahtalara kısayol virüsü bulaşmış. Virüs programları ile tarattım olmadı. Ne yapmam gerekir iyice çıldırtmaya başlattı beni bu illet.

Hocam en iyi yol pardusa geçmek ama yayın evlerinin öğretmenlere verdiği bellekler çalışmayabiliyor. Ben tahtaların usb yazma özelliğin kapadım. Açılış için belleklere şifre attım(Atak vb. olabilir). Virüslü bellek tahtayı açamıyor zaten. Hata kaza başka bir bellekten tahtaya virüs bulaşmış olsa da diğer belleklere yazılamadığı için yayılmıyor. Microsoft Essentialı güncelleyip taratınca virüsü temizliyor. Ben bu şekilde tahtalardaki virüslerden kurtuldum. Öğretmenodasındaki bilgisayarlar da 360 security var. Nerdeyse 3 yıldır bu virüsle uğraşmıyorum çok şükür.

ben hepsine imajı atıp atak kuruyorum. Öğretmenlerin flashında kısayol virüsü varsa zaten tahtayı açamıyor. Yoksa rahatça kullanıyor. Virüslü hocalar getiriyor durumu açıklayıp atak yüklüyorum.

windows defender
360 total security(virüs silinince 1 2 hafta sonra kaldırıyorum)

şimdilik yetiyor...du bugün yeterli gelmedi :)

avast kurdum sorun çözüldü.

Son düzenleme:
Tahtalarda total 360, deepfreeze ve #math hocamızın kilit yazılımı var. Flashlarada kilit kurup kök dizini Driveprotect ile kapatıyorum.

Biz de bu kısayol virüsünden korunmak için usb belleği NTFS olarak formatladık. Tahta kilit programı olarak kullandığımız USB raptorun anahtar dosyasını usb belleğe yazdık. Sonra usb bellek içinde DATA diye bir klasör yaptık (başka bir isim de olabilir). Sonra ntfs drive protect ile usb bellekteki DATA klasörü dışındaki tüm belleğe yazmaya karşı korumayı aç dedik. Şimdi öğretmenlerimiz tüm ders notlarını DATA içine atıyor. Kök dizin yazmaya karşı korumalı olduğundan virüs burada herhangi bir kısayol oluşturamıyor. Bozamıyor. Tavsiye edilir.

hyrgul hocam bizim sistemin aynısına değinmiş. Bende öğretmen flashlarını korumalı hale getiriyorum. Kısayol virüsü bulaşamıyor. Tahtalarımda da atak kurulu virüslü bir flashla tahta açılamadığından mutlaka bana gelip flashı temizletmeleri ve flashlarını korumalı yaptırmaları gerekiyor. hyrgul hocamın bahsettiklerini adım adım yap hocam.15 gün seni arar bulurlar ondan sonra kolay kolay sana iş düşmez

1.Usb diskinizi ntsf formatında formatlayin
2.USB diske bir adet klasör oluşturun
3.bilgisayarım / usbdisk sağ tıkla / özellikler / güvenlik
4.yazma iznini kaldırın
5.şimdi USB de oluşturduğumuz klasöre sağ tıklayarak / özellikler/ güvenlik
Yazma izni verelim.Õğretmenlerden kurtuldunuz artık.

bu çözümlerin hepsini denedim. ancak aslolan bu virüsü temizlemek değil. o iş kolay temizlersin. sonradan tekrar bulaşıyor bu illet
o yüzden önemli olan bu virüsü temizledikten sonra sistemlere bulaşmamasını sağlamak olacak. bu da ancak orijinal antivirüs programlarıyla mümkün
bir de ayarlardan gizli klasör göster ve korunan işletim sistemi dosyalarını gizle işaretini kaldırırsan ortada sorun kalmaz. flah bellek virüslü olsa bile içindeki dosyalar gözükür ve sisteme de virüs bulaşmaz. ben orjinal antivirüs olarak sınırsız cihaz özelliği ile mcafe lifesafe aldım. n11'de 59 tl fiyatı...şu an hiç sorunum yok..şiddetle tavsiye ederim.
sınırsız cihaz diyor ama 30 kullanıcı hakkı tanıyor sanırım. o bile yeterli...

Biz de bu kısayol virüsünden korunmak için usb belleği NTFS olarak formatladık. Tahta kilit programı olarak kullandığımız USB raptorun anahtar dosyasını usb belleğe yazdık. Sonra usb bellek içinde DATA diye bir klasör yaptık (başka bir isim de olabilir). Sonra ntfs drive protect ile usb bellekteki DATA klasörü dışındaki tüm belleğe yazmaya karşı korumayı aç dedik. Şimdi öğretmenlerimiz tüm ders notlarını DATA içine atıyor. Kök dizin yazmaya karşı korumalı olduğundan virüs burada herhangi bir kısayol oluşturamıyor. Bozamıyor. Tavsiye edilir.
Usb raptor dan memnun musunuz hocam

usb rapordan çok memnunuz. Portable bir yazılım. Sisteme zarar vermiyor.
İşi baştan sağlama alarak toolwiz time freeze ile tahtaları koruyoruz.

Geri