Kişisel Bilgisayarıma Parsus Kurmak İstiyorum.

Kodla Büyü

mualliminbiri

Site Gezgini
İyi günler arkadaşlar.Kişisel bilgisyarıma hem pardus hemde windows kurmak istiyorum faz1 gibi açılışta hangisini seçersem o başlasın.Bunu nasıl yapabilirim ?

diskiniz 2 bölümse yapabilirsiniz. Pardus kurduktan sonra Grup ayarlarından sistemi başlatma seçeneklerini ayarlayabilirisiniz. nette epey dokuman bulursunuz konuyla alakalı.

Hocam önce windowsun istediğiniz sürümünü kurun.
Kurarken hard diski 3 parçaya bölün. (c: windows kurulacak, d: yedek olsun, e: linux kurulacak)

windowsu kurduktan sonra rufus benzeri bir yazılımla kurmak istediğiniz linux türevinin (ben linux mint xfce masaüstü kulanıyorum) en son sürümünü flash belleğinize yazdırın. Daha sonra açılışta usbnizi göstererek linux kurulumunuz geçin. İlk etapta live sürümünü açacaktır. Masaüstünde linux kur ikonu çıkacak burayı tıklayarak sihirbazı çalıştırın ve 3'e böldüğünüz hard diskinzin e: bölümüne kurulumu gerçekleştirin.
İşlem tamamlandıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda linux özgü grub önyükleyicisi çıkacak. Buradan aşağı-yukarı ok tuşları ile dilerseniz windows dilerseniz linuxu seçerek istediğiniz işletim sistemini seçin.

Hocam ben daha önce hazırladım flash belleği .Diski de böldüm ama kurulum esnasında flash belleği seçince kendi otomatik olarak C'nin üzerine yükleme yaparak windowsu sildi.

Geri