kodlama atölyesi kullanım tavsiyeleri

Kodla Büyü

blackrose

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Merhaba Arkadaşlar,
Kodeli kapsamında kurulan atölyelerin kullanımında yaşadığınız problemler yada kolaylık hakkında tavsiyelerinizi alabilir miyim?
1-Virüs programı kurmak gerekir mi? (bazı arkadaşlar sistemi yavaşlatıyor diyor)
2-Sunucuya kurulan windows lisanssız güncellemeyi kapatmak mı yoksa lisans mı satın almak mantıklı
3-Sunucuya parola koysak öğrencilerin program kurmasına engel olur mu
vb...
tavsiyeleriniz için şimdiden teşekkür ederim.

Problem tesisata takılan sigortalar yetmiyor
Solidworks ile calıştıgında terminaller zayıf
Virüs programına gerek yok
Sunucuya yeni işletim sistemi kurmak gereksiz olur backup i saklamak daha mantıklı
Parola koysanız da farketmez terminallere paralsız grişe ayarlayabilirsiniz
İhtiyaç duyarsanız başiskele selim yürektrn mtal deyiz hocam ulaşabilirsiniz

Sunucuya yeni işletim sistemi kurmak gereksiz olur backup i saklamak daha mantıklı
hocam bende ilaveten şunu sorayım: öğrenciler zero client yapısında. bu durumda netsupport yüklenip çalıştırılabilir mi?, zira öğrenci dosyasını paylaşımdan diğerine dosyasını kolaylıkla atıyor.

Paylaşım klasörünü kapatabilirsiniz hocam ben sınav olacakları zaman tüm yetkileri alıyorum kyllanıcıdan ve c sürücüsündeki tüm dosyalarını sıfırlıyorum

teşekkürler hocam çok sağolun

• Kodeli kapsamında kurulan atölyelerdeki sunucu+zero client yapısında paylaşım klasörü C:'de bir klasördür. Onu iptal etseniz de her öğrenci C'de istediği bir klasörü ve dosyayı oluşturabiliyor. Diğerleri de bunu açıp görebiliyor. Bu noktada öğrencilere bir sınırlama getirilemeyeceğini söylediler bize.
  • D sürücüsünü ise sunucu ayarlarından kullanıcıya özel sürücü olarak ayarladık. Her öğrencinin kendine özel bir D'sürücüsü oluyor.
  • vChat'i her öğrencide kapattık. Dolayısıyla bu yolla yapılan iletişimi engellemiş olduk.
  • C'yi de koruma programıyla koruma altına aldık. En azından sistem temiz kalsın istedik. Böylece virüs programına ihtiyacımız kalmadı.
  • Sunucu yönetimindeki araçlarda bulunun yayın modunu kullarak kendi ekranımızı gösterebildiğimiz için netsupport kullanmıyoruz. Kullanılabilir mi ki zaten tek bilgisayarda?
  • Dosya göndermeyi paylaşım klasöründen yapıyoruz. Sınavlarda ise herkese özel olan d sürücüsünü kullanıyoruz.
  • Açık kaynak işletim sistemi dersinde anlatılan pardus işletim sistemi için virtualbox'da kurduğumuz pardus'un sanal diskini her öğrencinin kullanıcı dizinine kopyalayarak sanal makine olarak ekledik. Hepsi kendi pardusunu kullanıyor. Ancak koruma programından dolayı değişiklikleri siliyor. Ayrıca sistem diskine biraz yük oluyor. Buna bir çözüm olarak PCIe'e takılan nvme adaptörünü kullanarak sunucuya ilave ssd takılabileceğini, bu sanal diskleri buraya taşıyabileceğimizi söylediler. Böylece sistem diskindeki yük azalır dediler. Ayrıca böyle olması C'nin yedeğini almak noktasında imajın boyutunu büyük ölçüde azaltacaktır.
  • Özetle en çözülemeyen kısım her öğrencinin C'yi kullanabilmesi olarak görülüyor.

Son düzenleme:
  • Kodeli kapsamında kurulan atölyelerdeki sunucu+zero client yapısında paylaşım klasörü C:'de bir klasördür. Onu iptal etseniz de her öğrenci C'de istediği bir klasörü ve dosyayı oluşturabiliyor. Diğerleri de bunu açıp görebiliyor. Bu noktada öğrencilere bir sınırlama getirilemeyeceğini söylediler bize.
  • D sürücüsünü ise sunucu ayarlarından kullanıcıya özel sürücü olarak ayarladık. Her öğrencinin kendine özel bir D'sürücüsü oluyor.
  • vChat'i her öğrencide kapattık. Dolayısıyla bu yolla yapılan iletişimi engellemiş olduk.
  • C'yi de koruma programıyla koruma altına aldık. En azından sistem temiz kalsın istedik. Böylece virüs programına ihtiyacımız kalmadı.
  • Sunucu yönetimindeki araçlarda bulunun yayın modunu kullarak kendi ekranımızı gösterebildiğimiz için netsupport kullanmıyoruz. Kullanılabilir mi ki zaten tek bilgisayarda?
  • Dosya göndermeyi paylaşım klasöründen yapıyoruz. Sınavlarda ise herkese özel olan d sürücüsünü kullanıyoruz.
  • Açık kaynak işletim sistemi dersinde anlatılan pardus işletim sistemi için virtualbox'da kurduğumuz pardus'un sanal diskini her öğrencinin kullanıcı dizinine kopyalayarak sanal makine olarak ekledik. Hepsi kendi pardusunu kullanıyor. Ancak koruma programından dolayı değişiklikleri siliyor. Ayrıca sistem diskine biraz yük oluyor. Buna bir çözüm olarak PCIe'e takılan nvme adaptörünü kullanarak sunucuya ilave ssd takılabileceğini, bu sanal diskleri buraya taşıyabileceğimizi söylediler. Böylece sistem diskindeki yük azalır dediler. Ayrıca böyle olması C'nin yedeğini almak noktasında imajın boyutunu büyük ölçüde azaltacaktır.
  • Özetle en çözülemeyen kısım her öğrencinin C'yi kullanabilmesi olarak görülüyor.
teşekkürler hocam

Ayrıca birkaç şey daha sormak istiyorum.

öğrencilerin usb takıp kullanmasını engellemek için terminalleri tek tek seçerek kapatmak zorunda kalıyorum bir pratiği var mı?
birde sunucuya program kuruyorum ve programda bazı özelleştirmeler yapıyorum( vscode programına bazı eklentiler arduino, platforio, c++ vb ) ancak terminallerde vscode programı çalıştırıyor ama eklentiler görünmüyor bunu sağlamak içinde terminalleri tek tek seçip yapmam gerekiyor. toplu yapmanın bir yolu yok mu?
sunucudaki bir programı 15 defa özelleştirince bir anlamı kalmıyor :((

Geri