Kodlama Dersi Mayıs sonunda müfredata girecek

Kodla Büyü
ilkokula ders konulursa ne yapıcaz ben onu düşünüyorum bıcır bıcır ders anlatılmaz onlara :) oyun oynatarak verilmesi gerekir :lol:

Bu haberi şimdi daha yeni BBnet'te görüyorum başlık açılalı baya olmuş, bizimle ilgili olumsuz bir haber olunca çevredeki öğretmen arkadaşlardan haberi hemen alırdık, yüzlerinde mutlu bir gülümsemeyle ;) Haber umut verici olunca iletmediler demek ki haberi ;)

Seçmeli ders olarak yapılması taraftarıyım.
30 kişilik sınıfta karmaşık zihinsel süreçler içeren programlamayı veremezsiniz. Bunu keşfetmeye gerek yok.Ayrıca her öğrenciye programlama öğretilmemelidir.
İlgili,böyle konuları seven,meraklı 10 tane öğrenciyi alır götürürsün.Diğer türlü sana da onlara da eziyettir.
Yurtdışı örneklerine bakarsanız sınıflar 5-10 kişidir ve ders seçmelidir.

neontester' Alıntı:
ilkokula ders konulursa ne yapıcaz ben onu düşünüyorum bıcır bıcır ders anlatılmaz onlara :) oyun oynatarak verilmesi gerekir :lol:
code org 4+ diyor hocM 5 LER 5 dakkada çözüyor ilkokulda zorlanmaz. tam onlara hitap eden bi dolu şey var
tek ders olsunda..
ingilizceci nasıl anlatıyor ilkokulda ??

bu başlıktaki cümleyi defalarca gördüm her okuduğumda gülüyorum :D

kodlama dersi müfredata girecek

DERS DEDİĞİMİZ MÜFREDATA GİRMEZ, HAFTALIK DERS ÇİZELGESİNE GİRER
DERSİN MÜFREDATI OLUR (müfredat=öğretim programı yani konuları, amaçları, kazanımları vb. gösteren kılavuz, plan)

kodlama konusu müfredata girecek mi?
kodlama dersi haftalık ders çizelgesine girecek mi
her yöne çekilir cümle :D

Bilişim Teknolojileri Eğitimcileri Derneği Bolu Atölyesinin açılış konuşmalarında ilk resmi açıklama yapıldı. Vitamin öğretmenden canlı yayınlandı, yakın bir zamanda siteye yüklenecektir. Mayısta öğretim programı yayınlanıyor

suvari58' Alıntı:
30 kişilik sınıfta karmaşık zihinsel süreçler içeren programlamayı veremezsiniz. Bunu keşfetmeye gerek yok.Ayrıca her öğrenciye programlama öğretilmemelidir.
İlgili,böyle konuları seven,meraklı 10 tane öğrenciyi alır götürürsün.Diğer türlü sana da onlara da eziyettir.
ne alaka hocam? sizin mantığınıza göre her öğrenciye müzik,resim,matematik..vb de öğretilmemeli. Ders seçmeli olursa kaç okul seçecek?
Her zaman diyorum dersin varsa ve zorunluysa seni o derece ciddiye alırlar, seçmeli değil kesinlikle ZORUNLU olmalı 4 değil 6 saat olmalı :+1:

Seçmeli olursa kimse seçmez arkadaşlar. İdareler bu dersi seçtirmez. Angarya ders görür. Hala seçmeli olsun diye savunanlar var. Şunu unutmayın zorunlu diye kafalarına çakılmadığı sürece kimse bizle ilgilenmiyor. 5 ve 6larda zorunlu olduğu için girebiliyoruz onu bile vermeyecekler normalde. 7 ve 8de zaten seçmiyolar idareler. Ne olursa olsun zorunlu ders isteyin. İsteyin ki ders saatiniz artsın. Ders saatiniz artsın ki ek dersi tamamlayın. Görevlendirmelere muhtaç olmayın. Okul okul gezmeyin. Zorunlu olsun ki eşşek gibi ders programlarına koymak zorunda kalsınlar.

Bu ders orta okul ve liseye dahil edilirse çok güzel olur,
inşallah içerik ve müfredatı bilgisayar bilgisi olan kişiler hazırlarda, anlatırken yaptığımız işten zevk alırız.

Seçmeli dersler takviye kurslarında görünmüyor ve seçmeli derslerden kurs açamıyorsunuz.Seçmeli olması taraftarı değilim.Zorunlu olmalı.

Bence İlkokula mutlaka indirgenmeli. Ortaokul ve liseye göre daha eğlenceli ve zevkli olacağını düşünüyorum. İlkokullar daha hevesli oluyor böyle şeylerde. Keşke gelse diyorum.(ama MEB böyle birşey yapacağını zannetmiyorum.)

Ben çok sevindim umarım norm olaylarından kurtuluruz ancak idareci olduğum için uzak kaldım branşıma. Bu konu yine açılmıştı bir ara, ben orada da sormuştum. PC labları olmadan öğretilebilir mi?

aynenbadi' Alıntı:
suvari58' Alıntı:
ne alaka hocam? sizin mantığınıza göre her öğrenciye müzik,resim,matematik..vb de öğretilmemeli. Ders seçmeli olursa kaç okul seçecek?
Her zaman diyorum dersin varsa ve zorunluysa seni o derece ciddiye alırlar, seçmeli değil kesinlikle ZORUNLU olmalı 4 değil 6 saat olmalı :+1:
Bence de zorunlu olmalı ki bir işe yarasın.Ayrıca öğrenciler için en eğlenceli geçen ders bilgisayar dersidir. O konuda bir sıkıntı yok yani.

aynenbadi' Alıntı:
suvari58' Alıntı:
Lys teogda da çıkmalı, elektronik-bilgisayar müh. bölümlerine öğrenciler teşvik edilmeli iş imkanı arttırılmalı bence işte o zaman bilişim devrimini yaşarız

arkadaşlar bilgisayar sınıfı yok nedenini kabul etmicek bakanlık tablet dağıtıyoruz herkesin tableti var akıllı tahta var artık her okulda ordan işleyeceksin dicek

bu kadar saat gerçek olursa en az 6-7 bin alım olması lazım bizden sadece biz vereceksek

pisagorean' Alıntı:
Seçmeli olursa kimse seçmez arkadaşlar. İdareler bu dersi seçtirmez. Angarya ders görür. Hala seçmeli olsun diye savunanlar var. Şunu unutmayın zorunlu diye kafalarına çakılmadığı sürece kimse bizle ilgilenmiyor. 5 ve 6larda zorunlu olduğu için girebiliyoruz onu bile vermeyecekler normalde. 7 ve 8de zaten seçmiyolar idareler. Ne olursa olsun zorunlu ders isteyin. İsteyin ki ders saatiniz artsın. Ders saatiniz artsın ki ek dersi tamamlayın. Görevlendirmelere muhtaç olmayın. Okul okul gezmeyin. Zorunlu olsun ki eşşek gibi ders programlarına koymak zorunda kalsınlar.
:alkis: :alkis: :alkis:

goldenboy' Alıntı:
arkadaşlar bilgisayar sınıfı yok nedenini kabul etmicek bakanlık tablet dağıtıyoruz herkesin tableti var akıllı tahta var artık her okulda ordan işleyeceksin dicek

teknoloji bakanlığımız ve ulaştırma bakanlığımız yeni bi ihale açar her okula bilg lab kurar isterse

aynenbadi' Alıntı:

Sizi anlıyorum.
Dersin önemini,itibarını,kalitesini MEB yada idareciler artırmaz.Ciddiye alınmayı siz belirlersiniz.
Bugün BT dersinin oyun dersi olarak görülmesinin altında en temel sebep o dersi savsaklayan,oyun oynatan,boş geçiren BT öğretmenleridir.Vaktinde bu anlayışla dersler geçirildiyse o kanaat yerleşir öğrenci, öğretmen ve velilerde. Bakan şunu dedi,veliler,öğretmenler şöyle düşünüyor, xyz kuşağı falan filan.Bunların hepsi yan ve tali sebepler.40 dakika sınıfta bizler kalıyoruz iyi ya da kötü reklamı bizler yapıyoruz.
Dolu dolu,kaliteli dersler geçirirseniz labaratuar kapısının önünden ayrılmazlar.
Zorunlu olmakla programlamayı öğretirim mi sanıyorsunuz?
Zorunlu olan matematiğin,fenin,türkçenin hali ortada.
30 tane vasatla uğraşacağıma 10 tane zehir öğrenci yeter bana.

Diğer taraftan norm meselesi,ek ders gibi menfaat merkezli anlayışta dersin kalitesini ve itibarını artırmaz.
Mesele bizde bitiyor.Ziya paşanın dediği gibi
"Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz.Şahsın görünür rütbe-i aklı eserinde."

goldenboy' Alıntı:
bu kadar saat gerçek olursa en az 6-7 bin alım olması lazım bizden sadece biz vereceksek

ilkokullara sınıf öğretmenleri vericek ve bilgisayarsız öğreteceklermiş.
orta ve liselere biz gireriz heralde

Liselerde zorunlu ders gelsin de kurtulalım şu BTR belasından.

30 kişilik sınıfta temel bilgisayar dersini dinlemeyen dersi her türlü kaynatmaya çalışan bir lise gençliği varken,kodlama dersini 30 kişilik sınıfta nasıl vermeyi düşünüyorsunuz merak ediyorum? eğer 1 gr faydalı olacağına inancım olsa bende isterim ama ne desem bilemedim..Maymuna cevirdiler bizi, okulda en değersiz ders ve öğretmenler malesef bilişimciler oldu son 5 yılda..Yakında joker öğretmen yaparlarsa şaşırmam..boş derslere giren,nöbet tutan,idari işlere yrd olan jokerler .. :roll:

Ders seçmeli olsun ya da ders gelmesin gereksiz diyen zihniyeti bir türlü anlamıyorum. 2 yıldır 30 saat dersim var inanın öğrencinin gözünde de öğretmenin gözünde de saygınlığın artıyor. Bu kadarda karamsar olmayın dersi koyup kitap basmak lab kurmak 1 2 yıllık sürece bakar yeter ki kodlamanın önemini kavrasınlar.
Birisi de demiş ki lisede dersten sıkılan öğrenciler var. Güzel kardeşim o sıkılan öğrenciler matematiğe fene koşarak mı giriyor sanıyorsun o birazda öğretmenin dersi anlatmasına bağlı.

Geri