Kodlama dersi ne durumda arkadaşlar ?

Kodla Büyü
bence bi görüş sorulsun bilişimciler kodlama dersine ehil midir acaba. gelse bile heveslenmeyelim boşuna

kodlama dersi ilkokulda zorunlu olursa sınıf öğretmenleri verir, bizi meb sevmirrr anlayın artık

2016 dünya matematik sırlamasına baktınız mı?Kodlama demek matematik demek matematik demek yazılım demek.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı Yeni Bir Dersin Müfredata Alınacağını Söyledi. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı önceki akşam katıldığı canlı yayında temel eğitimde müfredat değişikliğinden bahsederek yeni bir dersin daha müfredata alınacağını belirtti. Müfredata girecek bu dersin "KODLAMA DERSİ" olduğunu açıklayan Nabi Avcı MEB Talim Terbiye Kurulu Başkanlığı'nın konu ile ilgili çalışmalarının bulunduğundan söz etti.
...
Daha öncede Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sn. Fikri Işık'ın da açıklamarında bahsettiği Kodlama Dersi'ni Bilişim Teknolojileri Öğretmenliği alanlarından mezun olan olan öğretmenlerin vereceği düşünülüyor.

http://www.ogretmenlerhaber.com/ogretme ... h1236.html

Olmasını ben de çok istiyorum ama nasıl olacağını da merak etmiyor değilim açıkcası, acaba;
-Seçmeli ders mi olur ki olursa önümüzdeki senenin seçmeli dersleri belirlenmeye başlandı. Olsa bile seneye yetişmeyebilir.
-Dersimizin Adı Bilişim Teknolojileri ve Kodlama dersi mi olur ki? Böyle olursa değişen hiç bir şey olmaz sadece isim kapsamı değişir. Zaten yaptığımız işi yapmaya devam ederiz.
-En iyi ihtimal de inş bu olur. Bilişim Teknolojileri dersi haricinde 5. sınıflara zorunlu olarak Kodlama Dersi eklenir ve aşamalı olarak her kademede zorunlu olur.

teknogenclik' Alıntı:
Bilişim dersi müfredaına eklenecekmiş. Değişen bişey olmayacak galiba

https://twitter.com/aliihsanbaykal/stat ... 8365562880

Var olan bilişim dersi mufredatına eklenmesi bile bence olumlu olarak görüyorum. Öğrencilerin ders kitabı olur, öğretmen klavuz kitapları hazırlanır. En önemliside her fırsatta düşünülen dersimizin kaldırılma ihtimali ortadan kalkar. Çocuklar zaten bilgisayar kullanamayı biliyor zihniyetide değişmiş olur.

ilk3r' Alıntı:
teknogenclik' Alıntı:

Var olan bilişim dersi mufredatına eklenmesi bile bence olumlu olarak görüyorum. Öğrencilerin ders kitabı olur, öğretmen klavuz kitapları hazırlanır. En önemliside her fırsatta düşünülen dersimizin kaldırılma ihtimali ortadan kalkar. Çocuklar zaten bilgisayar kullanamayı biliyor zihniyetide değişmiş olur.
seçmeli olduktan sonra hiç bir cacık olmaz

aynenbadi' Alıntı:
ilk3r' Alıntı:
teknogenclik' Alıntı:

seçmeli olcak olsa bu kadar haber olur muydu?
bence liselere gelir

aynenbadi' Alıntı:
ilk3r' Alıntı:
teknogenclik' Alıntı:

Ortaokul derslerini kasteddim.

Dersin adı değişecek bence 2 tane farklı isimde ders olması saçma olur. Bakalım hangi sınıflarda zorunlu olacak.

gelse iyi olacak da klavyesiz kodlama sekersiz cay gibi olacak..telefona termux terminal kurup apt-get install python komutu ile kurdum fakat tek parmakla python kodlama cok zor ya.kalem olsa oda aynı :-1: pirate bay filmindeki gizledikleri serverlar gibi bizde korsan yaparız da

bu ders kesinlikle zorunlu ders olmalı
çünkü yazılım işi zor iş ve dolayısıyla öğrenciler kesinlikle zorlanacaklar. bu yüzden seçmeli ders olursa kimse zorluğundan dolayı seçmez bu dersi.
içeriği de çok düzgün hazırlanmalı.
rasyonel sayılarda 4 işlemi bilmeyen öğrencilere türev integral koymak gibi bişey olmamalı.
önce algoritmadan başlanmalı ve özellikle ders saati uygun olmalı.
inşallah bu dediklerim gibi olur...tüm duam bu yönde...

joomlaci' Alıntı:
bu ders kesinlikle zorunlu ders olmalı
çünkü yazılım işi zor iş ve dolayısıyla öğrenciler kesinlikle zorlanacaklar. bu yüzden seçmeli ders olursa kimse zorluğundan dolayı seçmez bu dersi.
içeriği de çok düzgün hazırlanmalı.
rasyonel sayılarda 4 işlemi bilmeyen öğrencilere türev integral koymak gibi bişey olmamalı.
önce algoritmadan başlanmalı ve özellikle ders saati uygun olmalı.
inşallah bu dediklerim gibi olur...tüm duam bu yönde...

bence 5-6-7-8.sınıflarda 2 saat zorunlu olmalı 9-10 da zorunlu 11-12 de seçmeli şeklinde yapılması iyi olur.

normal şartlarda ilkokuldan başlanması gerekir.ancak oralarda lab kalmadığından onu mümkün görmüyorum.ortaokulda hangi ders kaldırılıp yerine konulur; bu da cevabı zor bir soru.son yıllarda bakanın her söylediğinin tersinin çıkmasını da düşünürsek; o yeni bir ders diyorsa muhtemelen dersin adına eklenir ve içerik biraz güncellenir...

Geri