Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama

Kodlama dersi zorunlu oldu?

Konu, 'Ortaokul Uygulama ve Materyaller' kısmında botecii00 tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal

1. eemree

eemree Süper Üye Süper Üye

hangi bakanlık?

2. mtunay

mtunay Site Gezgini

sosyal bilimler lisesinde idareciyim. hazırlık sınıflarına 4 saat robotik programlama dersi geliyor. 9. ve 10. sınıflarda seçmeli bilgisayar bilimleri dersi var. ileriki tarihlerde zorunlu olacağı söyleniyor. şimdilik sadece sosyal bilimler lisesi hazırlık sınıflarında robotik kodlama dersi gelecek. ama tabi sosyal bilimler liselerinin sayıları çok az olduğundan önemli olan anadolu liselerinde zorunlu olması.

3. compteach06

compteach06 Seçkin Üye Seçkin Üye

Hocam güzel tespit yapmışsın. İsterse 8 saat olsun, sayıları az olduğu için norma etkisi az olacaktır.En azından anadolu liselerinde 9. sınıflarda 2 saat olmalı. İlerde meslek seçiminde çok etkisi olabilir bu dersin.

4. forzabilisim

forzabilisim Seçkin Üye Seçkin Üye

MEB in kodlama konusundaki bu ürkekliğini anlamak mümkün değil.Derseniz ki lap. yok okullarda 2 Akıllı tahta maliyetiyle güzel bir lap. kurulur.
    Bizim okulda 42 tahta var ama lap. yok malasef. Bölümümüzün bu durumda olmasının cevabı burada saklı!.

5. erkna

erkna Seçkin Üye Seçkin Üye

Kendi kendime dedim ki Twitter de kim oluyor, bu devletin resmi web sayfaları var. Bir duyuru yapılacaksa bunu kendi resmi kanalından yaparsın. Elin twitinden yapmazsın dedim.
    Bir güzel girdim ttkb.meb.gov.tr ye hiçbir açıklama yok. Sadece bir pop-up ile seneye çocuklara ABECE ile okuma yazma öğretileceğini bundan önceki sistemin kim tarafından oluşturulduğunu bilmediklerini anlatan bir video hazırlamışlar. Videonun sonunda da 4. sınıfta klavye ile de yazmayı öğreneceğiz diye eklemiş çocuklar.

İş böyle iken bizim okul sayfalarının kullanım istatistiği, ne kadar kullanıldığı gibi bilgileri oluşturmaya zaman harcayacaklarına bize de birer resmi twit açsalar vakit kazanırız. Hem o zaman o sayfaları biz değil okul müdürleri günceller. Twit üstüne twit atarlar. Rahat ederiz... 8)

6. karinca_52

karinca_52 Hiperaktif Üye Hiperaktif

Erzurum seminerde bazı şeyler söylendi

7. eemree

eemree Süper Üye Süper Üye

http://www.hurriyet.com.tr/w-x-q-derste-40469923
    Öğrenciler, 4’üncü sınıfta Türkçe dersi kapsamında klavye karakterleriyle birlikte Türkçede olmayan w-x-q harflerini de öğrenecek. FATİH projesi kapsamında okullarda dağıtılan tablet ve akıllı tahtaların kullanımında ihtiyaç duyulan klavye eğitimi ilkokul 4’üncü sınıfta 8 saatlik Türkçe dersi içinde haftada 1 saat olarak verilecek. Yeni dönemde öğrenciler 1 ve 2’nci sınıfta temel dik harflerle yazmayı öğrenecek, 3’üncü sınıfta güzel yazı dersiyle estetik güzel yazma dersi alacak.
    Kodlama dersi ile ilgili bilgi ise
    4’üncü sınıfta klavye dersiyle, klavye karakterlerini tanıma dersi görecek.

8. erkna

erkna Seçkin Üye Seçkin Üye

ttkb.meb.gov.tr'deki videoda Türkçe dersinin içerisinde 1 saat güzel yazı yazma ile ilgili bir ders olacak diyor. Klavye eğitimi Türkçe içerisinde olacak demiyor. Videodan ben bu şekilde anladım.

Gerçi bunu çok tartışmaya da gerek yok. Eylül'e kim bilir kaç kere daha değişir...

9. hastasıyız dede

hastasıyız dede Hiperaktif Üye Hiperaktif

bakan çıkıyor 1-12 sınıflar arası kodlama eğitimi verecez diyor sonuç 4. sınıflara klavye hazırlık sınıflarına kodlama, :scared: :scared: :scared:
    şaşkınlık ve hayretler içerisindeyim,
    kral çıplak diyorum başkada bişi demiyorum.

10. sesumut

sesumut Süper Üye Süper Üye

Ben programı görmeden(resmi olarak yayınlanmadan) ne tweet ne açıklamayı dikkate alamıyorum nedense.

11. itsmoda

itsmoda Site Gezgini

Size katılıyorum hocam her saat bir şey değiştiren bir kurum olduğu için resmi yazı yayınlanmadan heveslenmemek lazım

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal