Kodlama eğitiminin sınıf öğretmenlerine verilmesi ?

Kodla Büyü
Üniversiteye giderken bilgisayar kasmak, üniversite bitince bilişim, enformatik, bilişim suçları, bilgi işlem, 3 boyutlu modelleme ve hatta sinyal işleme kasmak, sonra yüksek lisans yapmak veya doktora yapmak....

Hepsine eyvallah ama bunların hiç biri bu ülkede genel bir eğitim politikasının sonucu değil, tamamen kişisel merak ve gayretin sonucudur.

İngilizcesi iyi ya da kötü olan da var. Eğitim sistemi bu başarılardan hangisine ortak? hiçbirine.. varsa bir başarı anca kişisel anca kişisel..

Herhangi bir elleri öpülesi sınıf öğretmenimiz yazılım mühendisinden daha iyi sonuçlar ortaya koyabilir mi? pratikte evet! ama yine kişisel !

Sınıf öğretmenine kodlama öğret demek, böte, bilgisayar mühendisliği, elektronik mühendisliği ve hatta matematik, astronomi uzay bilimleri okuyan bir yığın insanla dalga geçmek demektir.. arada bir iki sınıf öğretmeninin dahice sonuçlar elde etmesi veya bir iki böte mezunu öğretmenin işin hakkını vermemiş olması genel sonucu değiştiremez.

Sistem yok, zaten merak eden de yok.. Geriye tek şey kalıyor, iş başa düşünce fedakarlık yapan veya yapmayan eğitimciler.

Temel matematik dersini veren sınıf öğretmeni, iyi bir eğitim ile bilişim dersinide verebilir, memlekete bu işi öğreteceksek önce öğretmenlerden başlamalı, sınıf öğretmeninin hakkıyla bilişim dersini veren memleket uçar hakkaten
Üniversiteye giderken bilgisayar kasmak, üniversite bitince bilişim, enformatik, bilişim suçları, bilgi işlem, 3 boyutlu modelleme ve hatta sinyal işleme kasmak, sonra yüksek lisans yapmak veya doktora yapmak....

Hepsine eyvallah ama bunların hiç biri bu ülkede genel bir eğitim politikasının sonucu değil, tamamen kişisel merak ve gayretin sonucudur.

İngilizcesi iyi ya da kötü olan da var. Eğitim sistemi bu başarılardan hangisine ortak? hiçbirine.. varsa bir başarı anca kişisel anca kişisel..

Herhangi bir elleri öpülesi sınıf öğretmenimiz yazılım mühendisinden daha iyi sonuçlar ortaya koyabilir mi? pratikte evet! ama yine kişisel !

Sınıf öğretmenine kodlama öğret demek, böte, bilgisayar mühendisliği, elektronik mühendisliği ve hatta matematik, astronomi uzay bilimleri okuyan bir yığın insanla dalga geçmek demektir.. arada bir iki sınıf öğretmeninin dahice sonuçlar elde etmesi veya bir iki böte mezunu öğretmenin işin hakkını vermemiş olması genel sonucu değiştiremez.

Sistem yok, zaten merak eden de yok.. Geriye tek şey kalıyor, iş başa düşünce fedakarlık yapan veya yapmayan eğitimciler.

+1

Halihazırda ilokulda kodlama diye bir ders bulunmadığından yayınlanan taslak programdaki ilkokul bölümünde yer alan kazanımların serbest etklinlik dersi kapsamında verilebileceği ifade edilmişti.

sayın hocam zaten kişisel merak ve çabaların sonucu öğretmen iyi ders anlatıyor iş müfredattaki kazanıma kalsa okur geçersin işaret eder gösterirsin.mesela merakta bitiyor.mudurum sınıftan geçme beden hocası.su anda ilçedeki spor akademisi bitirmiş öğretmenlerden daha iyi iş cikariyor

Bence sınıf öğretmeninin vermesinde bir sakınca yok. Hatta faydalı bile görüyorum. Sınıf öğretmenlerine bu eğitim verildikten sonra bu eğitimi verebilirler. Hatta bu eğitimi önceden almalarının ortaokulda hazırbulunuşluk açısından faydalı bile olacağını düşünüyorum. Sonuçta ilkokulda fen derslerine fen öğretmeni türkçe derslerine de türkçe öğretmenleri girmiyor. Bu dersleri de sınıf öğretmenleri veriyor.
Hazırbulunuşluk konusunda dediklerinize katılmakla beraber kodlama eğitimin bilişim teknolojileri branş öğretmeni tarafından verilmesi taraftarıyım. Herkesin bilgisayar derslerine girebileceği algısını yıkmak gerekli.

Mesele kim verecek vermeli değil; gerçekten bu kodlama temeli algoritma ve ilerisi matematik şeklinde ilkokul 1.sınıftan itibaren haftalık ders programımıza girmelidir.Yani bunun ders kitabı her sınıfa göre hazırlanmalı.Bakanlıkta haklı tüm okullarda tüm sınıflarda etkileşimli tahta var mı yok.Bir ingiltere bir hindistan gibi çok basit sadece kod yazmak için basit bilgisayarlar dağıtılmalı.Şu an bir yazılım devrini kaçırmak üzereyiz.Ben yazılım müh ve programlama dilleri dersi okudum.Çok geç kalıyoruz çok.
Ama şu kodrise üye oldum ne kadar güzel hazırlamışlar.Al sana ilerisi oyun programcıları ve oyun tasarımcıları...

Sınıf öğretmeni kodlama dersi verir mi? Verir hem de 50 küsür yaşında her hafta benden eğitim alıp gidip öğrencilerine anlatıp verir. Sonuç mu? Buyrun izleyin.

İlkokul için uyarlanmış matematik öğreten o yaş için uyarlanmış kodlamada öğretir. Ama önce istekli olmalı.
Yapar yada yapamaz diye tek kelime ile verilecek bir cevap değil bu soru.

Ben destekliyorum sınıf öğretmenlerinin vermesini. Sınıf öğretmeni programlama konusunda bizim kadar bilgili olmayabilir ama o yaştaki çocuğa anlatılacak konu da zaten çok basit düzeyde. Genelde bt öğretmenleri tarafından tek taraflı bakılıyor. Sınıf öğretmenlerinin programlama bilgisi sorgulanıyor ama şimdiye kadar ortaokul ve lise düzeyinde eğitim veren bt öğretmeninin yaşı çok küçük çocuklarla iletişimi ve onların seviyesine inme konusundaki becerisinin sınıf öğretmenleri kadar iyi olup olmadığını kimse sorgulamıyor. Aramızda bir şirkette çalışacak kadar yazılım bilgisi olan arkadaşlar var ama onu çocuğa anlatabilmek başka bir olay. Y. dil ve din eğitimini örnek olarak gösterebilirsiniz ama onlardaki durum farklı. Din derslerinin zorunluluğunun tartışmaya açılmasına kadar gider. Bu yüzden bu konuya girmiyorum.

Ayrıca ilk okulda bu derslerinin koyulması daha üst sınıflarda da dersin öneminin daha iyi anlaşılmasına ve ağırlığının artmasına yol açacağını düşünüyorum. Bu yüzden destekliyorum.

Kodristeki gibi olmalı zaten.4.sinifta üyelik paneli yazın denilmeyecek.dyned gibi bu da müfredata girmeli

Sonra süt uzum yerine banana pi gibi kart pc sistemler herkese dağıtılabilir böyle gelişecek yazılım insaallah

Keşke 10 yaşındaki çocuğa endoplazmik retikulum dayatılmak yerine, hazır çocuk bilgisayarı eğlence ve oyun görürken öyle bir motive edilse, matematikleri ve yabancı dil bilgileri geliştirilse.. oyun oynar gibi kodlama öğretilse. yanlış anlaşılmasın biyoloji öğrenmesinler demiyorum anlayacakları ve bu yaşta bilmeleri gerekeni öğrenseler.

Keşke sınıf öğretmenlerimiz "Sınıfın içi benim!" diyebilseler ve şu çocuklara 2 hafta sonra unutacaklarını bildikleri ezberleri boşa anlatmak zorunda kalmasalar.

benim ufaklık 6. sınıfta. doktora dersinde gördüğüm bazı temel genetik bilgilerinden bahsediyor, ne olduklarını bilmiyor, ama isimlerinden bahsediyor:) gülmemek elde değil.

Allah tüm eğitimcilerin yardımcısı olsun. aslında az biraz rahat bırakılsalar, kimsenin akıl vermesine ihtiyacı yok hocalarımızın.

Yahu madem her hizmetiçi eğitim alan kodlama dersi verebilecek, ya da sınıf öğretmenleri tüm dersleri verebilecek yapıya sahip...Neden hala ilkokullarda DKAB derslerine branş öğretmenleri giriyor? Ya da ingilizce derslerine?

Geri