Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama

Kodlama furyası...

Konu, 'Eğitsel Programlar' kısmında seyduna tarafından paylaşıldı.


Etiketler:

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal

 1. .Kaf-Kef.

  .Kaf-Kef. Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  16 Nisan 2007
  Mesajlar:
  1.108
  Beğeni:
  27
  Kodlama önemli bir konu gerçekten uzun süreli uygulanması gereken , biz öğretmenlerin bile öğretirken öğrendiği kendini geliştirdiği bir konu . Bu yanlış veya doğru yapan hangi yaş grubunda hangi kazanımları amaçlayarak , hangi araçları kullanarak yaptığınız. Çok ciddi bir ekonomi toplu set alındığında yüksek toplamlar çıkıyor onun için . Tercihlerimizin doğruluğunu ve gerekliliğini tartışarak bu konuya yaklaşmak gerekli.
   
 2. astalavista23

  astalavista23 Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  17 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  271
  Beğeni:
  25
  Burada yazanların hepsi BT öğretmenimi. Bence Değil.Şu bakış açılarını gördükçe nasıl bir zümrem var olduğunu görüyorum. Ve üzülüyorum. Biz birbirimizi anlamadıktan sonra başkaları bizi nasıl anlayacak merak ediyorum.
  Çocuklar İçin Kodlama Eğitimi Neden Önemli?
  Teknolojik bir hayatın içinde doğan ve yetişen çocuklarımız eğlenme, oyun oynama, ders çalışma, aile ve arkadaş iletişimlerini tablet ve telefonlar üzerinden yapıyorlar. Çocukların hayatına soktuğumuz bu cihazların normal zamanlarda da kullanımını engelleyemeyiz. Aksine engellemek yerine, teknolojiyi kullanarak yetişen genç nüfusu doğru şekilde eğiterek akıllı cihazları kontrolleri altına almalarını sağlamalıyız. Kodlama eğitimi de bu noktada büyük önem kazanıyor.
   
 3. astalavista23

  astalavista23 Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  17 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  271
  Beğeni:
  25
  Bilgisayarı Anlamak İçin Dilini Öğrenmek Gerek
  Bu teknolojik cihazları sadece kullanmak değil, onları istediğiniz şekilde yönlendirebilmek için öncelikle bilgisayar dilini bilmeniz gerekir. Kendinizi dilini bilmediğiniz yabancı bir ülkede yaşıyor gibi düşünün. Yaşadığınız ülkenin dilini bilmeden oradaki halkla nasıl iletişim kurabilirsiniz? Demek ki; yeni nesil cihazlarla iletişimde olacağımız şekilde yaşantımızı organize etmekle birlikte yeni nesil akıllı cihazlarla da iyi anlaşabilmek için onun konuştuğu dili öğrenmeli ve onlarla daha iyi iletişim içinde olmalıyız.

  Akıllı dediğimiz bu teknoloji ürünü cihazlar insanların yaptığı kodlamalara göre çalıştığına göre devamlı gelişen akıllı cihazları doğru kullanabilmenin dışında bu cihazları kendi isteklerimiz doğrultusunda yönlendirebilmek için de bilgisayar programlarını kodlamayı bilmek gerekiyor. Kodlama öğrenerek üreteceğimiz programlar sayesinde sahip olduğumuz sıradan cihazları bile ilave donanımlarla akıllı hale getirebiliriz.
   
 4. astalavista23

  astalavista23 Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  17 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  271
  Beğeni:
  25
  Erken Başlayan Çocuklar Daha Başarılı Oluyor
  Bilgisayar programları kodlamak sanıldığı kadar kolay bir iş değildir. Gerçek anlamda kodlamayı öğrenmek için uzun soluklu çalışma gerektirir. Çocuklarımızın geleceğin bir parçası olmasını istiyorsak okul öncesinden başlayarak, eğlenceli şekilde kodlama mantığını öğrenmelerini sağlamalıyız. Ufak yaşlardan kodlama mantığını iyi kavrayan çocuklar ileri yaşlarda daha iyi programlar üretebilmektedir.

  Robotlar gibi teknolojik donanıma sahip eğlendirici oyuncaklar ve bilgisayar oyunları çocukların oldukça ilgisini çekmektedir. Bu ürünlerin çekiciliğinden yararlanarak özellikle ufak çocukları bilgisayar kodlama eğitimlerine yönlendirebiliriz
   
 5. astalavista23

  astalavista23 Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  17 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  271
  Beğeni:
  25
  Kodlama, Zihinsel Gelişime Katkıda Bulunuyor
  Sadece programlar hazırlamak için kodlama öğrenmek gerekmiyor. Bazı ebeveynler bu konuda çocukların ufak olması nedeniyle çekimser kalıyorlar. Oysa ufak yaşlardan itibaren kodlama eğitimleri alan miniklerin zihinsel gelişimleri de daha farklı olmaktadır.

  Kodlama ile uğraşan çocukların düşünme yapıları olumlu yönde değişmektedir. Çocuklar hayallerinde canlandırdığı objeleri hareketlendirmek için değişik şekillerde düşünmek zorundalar. Kodlama yaparken bir çok değişik uyaran ve çevresel koşulları düşünerek çok boyutlu düşünme yetisi kazanmaktadırlar.

  Çocuklar erken yaşta kodlama yapmayı öğrendiğinde; tasarım odaklı düşünme, sistematik şekilde düşünme, olaylar arasındaki ilişkileri görebilme, eleştirel düşünme, problemleri öngörerek çözümler üretebilme yetileri kazanırlar ve yaşıtlarından daha farklı şekilde gelişirler. Buradan kazandıkları yetiler sayesinde daha yaratıcı olmakla birlikte, ezberci düşünme yapısından çıkarak daha analitik düşünebilmektedirler.

  Kodlama eğitimi sadece bilgisayarlar ile sınırlı değildir. Disiplinler arası etkileşim yönünden de önemlidir. Program yapmak hayatımızın bir parçasıdır aslında. Çocuklar ufak yaşta kazandıkları olayları analiz etme, algoritmik düşünme ve problem çözme becerisi sayesinde farklı alanlarda da sorunlarla karşılaşması durumunda daha sorgulayıcı ve yaratıcı olabilmektedirler.  BİLL GATES, STEVE JOBS, MARK ZUCKERBERG GİBİ BİLİŞİM ALANINDAKİ ÇOK ÖNEMLİ İSİMLERİN ORTAK ÖZELLİĞİ KÜÇÜK YAŞTA BİLGİSAYAR PROGRAMLAMAYI ÖĞRENMİŞ OLMALARIDIR. ÇOCUKLARIMIZIN KODLAMA ÖĞRENMESİNE DESTEK OLARAK, ONLARIN TEKNOLOJİYİ ÖYLESİNE KULLANAN BİREYLER YERİNE GELECEĞİ ŞEKİLLENDİREN BİREYLER OLMALARINI SAĞLAYABİLİRİZ.
   
 6. Demise

  Demise Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  29 Nisan 2008
  Mesajlar:
  331
  Beğeni:
  5
  BİLL GATES, STEVE JOBS, MARK ZUCKERBERG GİBİ BİLİŞİM ALANINDAKİ ÇOK ÖNEMLİ İSİMLERİN ORTAK ÖZELLİĞİ KÜÇÜK YAŞTA BİLGİSAYAR PROGRAMLAMAYI ÖĞRENMİŞ OLMALARIDIR. ÇOCUKLARIMIZIN KODLAMA ÖĞRENMESİNE DESTEK OLARAK, ONLARIN TEKNOLOJİYİ ÖYLESİNE KULLANAN BİREYLER YERİNE GELECEĞİ ŞEKİLLENDİREN BİREYLER OLMALARINI SAĞLAYABİLİRİZ.

  Tam heyecanla bunu yazacaktım ki benden önce davranmış hocam, ilave olarak Bill Joy'un hayatını da araştırmanızı tavsiye ederim. Hatta erken yaşta bilgisayar ile doğru şekilde tanışmanın ne kadar önemli olduğunu "Outliers" adlı kitapta Bill Gates ve Bill Joy'un hayatı üzerinden çok güzel anlatmışlar. İnternette 10.000 saat kuralı diye arama yaparsanız güzel bilgilere ulaşabilirsiniz bu arada.
   
  H_M bunu beğendi.
 7. togius

  togius Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  27 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  1.425
  Beğeni:
  49
  Benim anlamadığım burada neyin tartışması veriliyor? BT dersi zaten 5. sınıflardan önce yok. Kodlama furyası demiş arkadaşlar ama bu iş "Maker Eğitimi" nin sadece bir bölümü bunu maddi avataja çevirmek isteyen elbette ki olacak ama kodlama Maker Eğitiminin beş ayağından bir tanesi metal, ahşap, elektronik, robotik, kodlama. Olumlu veya olumsuz tüm yükü Kodlama üzerine bırakmak çok saçma geldi. Maker da metal, ahşap eğitimlerinde bilgisayar ihtiyacınız olmadığı gibi kodlama eğitiminde de bilgisayarsız eğitim örnekleri hazırlayabilirsiniz. Yok Finlandiya böyleymiş yok İzlanda şöyleymiş. İzlanda veya Finlandiya da eğitim bölgelerinde bizim ki kadar uç farklılıklar mı var? Bizim memleketimizde düne kadar terör yüzünden kapalı onlarca okul var öğretmenlerin ve öğrencilerin can güvenliği yok adamlar Finlandiya'dan örnek veriyor.
   
  burock_26 bunu beğendi.
 8. seyduna

  seyduna Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  23 Eylül 2007
  Mesajlar:
  386
  Beğeni:
  20
  KODLAMA Konusuyla ilgili güzel bir yazı... Konu başlığını destekler nitelikte...

  http://www.egitimpedia.com/neden-anaokulu-ogrencilerine-teknoloji-egitimi-vermemeliyiz/

  Okumaya erinenlere bir alıntı:
  "Silicon Vadisi’nde bir okul işleten bir eğitimci ve düzenli olarak eğitim hakkında yazılar yazan bir ebeveyn olarak, geleceğe güvenle yürüyebilen yarının liderlerinin gerçekten nelere ihtiyacı olduğunu her gün gözlerimle görüyorum. Ve kodlama gibi daha dar çerçevedeki becerilerin geliştirilmesi bunlardan biri değil maalesef."
   
 9. teknogenclik

  teknogenclik Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  18 Mayıs 2013
  Mesajlar:
  487
  Beğeni:
  37
  Çok doğru elin amerikalısı çocuklara kodlama öğreteceğiz diye milyon dolarlar harcıyor. İngiltere öğrencilere 1 milyon programlanabilir bilgisayar dağıtıyor. Hiç bişey bilmiyorlar bi furya uğruna paralarını hiç ediyorlar.
   
 10. cevher---

  cevher--- Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  3 Eylül 2013
  Mesajlar:
  378
  Beğeni:
  13
  ımg_20180102_101111.034.jpg
   
  Must@f bunu beğendi.
 11. seyduna

  seyduna Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  23 Eylül 2007
  Mesajlar:
  386
  Beğeni:
  20
  Son düzenleme: 6 Ocak 2018
 12. aak

  aak Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  24 Ekim 2009
  Mesajlar:
  1.710
  Beğeni:
  105
  Bence yanlış Bir düşünce. Biz kodlamayı bıraktırınca çocuk bilgisayarla oynamayı bırakmayacak ki. Aksine daha fazla dijital oyun oynacak. Biz kodlama ile uğraşmasını sağlayarak pc başında geçirdiği vakti üretime ve faydaya dönüştürmesini sağlayabiliriz.
   
 13. Buzkırıcı

  Buzkırıcı Hiperaktif Üye Hiperaktif

  Kayıt:
  13 Ağustos 2011
  Mesajlar:
  4.019
  Beğeni:
  135
  Öğrenci bilgisayarına autodesk maya öğrenci lisansı indirsin.Youtubeda dünyalarda eğitim videosu var.Birinci sene günde 1 saat, ikinci sene günde 2 saat ayırsın.İleride bir tasarımcı, bir görselleştirme uzmanı, bir mimar, bir oyun tasarımcısı kesin çıkar bizim çocuklardan.Bilgisayar dünyasında ne programların olduğunu izletmek ne işe yaradıklarını göstermek lazım.Çoğu bilgisayarı bir iletişim aracı sanıyor.
   
  Must@f bunu beğendi.
 14. voyvoda

  voyvoda Aktif Üye

  Kayıt:
  13 Kasım 2014
  Mesajlar:
  148
  Beğeni:
  4
  çocuğu teknoloji bağımlılığından korucak olan aileler orası bizim işimiz değil.
  Hafta sonları özel biryerde kodlama eğitimi veriyorum ve çocuklar gerçekten başarılı ilerde nasıl bi etki yaratır hayatlarında bilemem ama evde boş boş takılan çocuklardan farklı bi hayatları olacağı kesin ;)
   
 15. keplir

  keplir Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  30 Kasım 2011
  Mesajlar:
  316
  Beğeni:
  7
  Kodlama dersinin altında, çok daha derin bir felsefe yatıyor. Bence ülke olarak en çok sıkıntı çektiğimiz konu, muhakeme yeteneğimizin az olması. Ezbere yönelik derslerde sıkıntı yaşamıyoruz. Yılların öğretmeniyim, meslek lisesinde bilişim teknolojileri alanında çalışıyorum. Ama ne hikmetse öğrencilerimin yüzde doksandokuzu üniversite sınavında sözel puanına güveniyor. Bir iki puan fazla geldiği için.

  Kodlama olsun, geometri olsun, matematik olsun muhakeme yeteneğine ihtiyaç duyan derslerdir. Bu derslerde başarılı olan öğrenciler sorunlara karşı farklı yaklaşımlar getirebilen, sebep sonuç arasında bağlantı kuran, olayları kafasında örüntüleyebilen kişilerdir. Maalesef bu konularda başarılı olamadığımız için üretim konusunda sıkıntı çeken bir ülkeyiz. Eğitim müfredatımızın önemli eksiklerinden birisidir diye düşünüyorum. O yüzden mi acaba bizde
  * Felsefe yapma
  * Başıma icat çıkarma
  gibi atasözleri var...

  Maalesef bu ve buna benzer pek çok zayıflığımız yüzünden Iphone'u biz üretemiyoruz, herhangi bir işlemci markamız yok, ya da anakart. Harddisk motorunu bile üretemiyoruz.
   
 16. hastasıyız dede

  hastasıyız dede Hiperaktif Üye Hiperaktif

  Kayıt:
  31 Aralık 2012
  Mesajlar:
  2.782
  Beğeni:
  70
  Biz alkol tüm kötülüklerin anasıdır diye bilirdik ama demekki kötülüklerin birde babası varmış: teknoloji ve kodlama.
  Birde Zaten biz okuyamayan, okuduğunu anlayamayan cahil bir zümreyiz.
  Seydunanın paylaştığı yazılara nasıl inanmayız doğruluğu gün gibi ortadayken.
  Seyduna sen çocuklarını bilgisayardan uzak tut büyük bir lider olduklarında haber ver.
   
 17. seyduna

  seyduna Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  23 Eylül 2007
  Mesajlar:
  386
  Beğeni:
  20
  Eğlencelisin.
   
  mesafeli bunu beğendi.
 18. hastasıyız dede

  hastasıyız dede Hiperaktif Üye Hiperaktif

  Kayıt:
  31 Aralık 2012
  Mesajlar:
  2.782
  Beğeni:
  70
  dün bu metni tüm velilerimize gönderdik, malesef buradaki bilişim öğretmenlerini de bilinçlendirmem gerekiyor.:D:D

  okumaya erinenlere alıntı :
  Sayın veliler Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersi ile ilgili öğrencilerimize 1 dönem boyunca derste kodlama eğitimi verilmiştir. Bu eğitim doğrultusunda çocuklarımızın kendilerini geliştirmeleri için evlerinde yapmaları gereken uygulamalar vardır. Çocuklarımız Anne Babalarının bu uygulamaları yapmalarına izin vermedikleri konusunda geri dönüş yapmaktalar. Teknoloji tamamen yararlı yada tamamen zararlı değildir. Tamamen serbest bırakırsak çocukların önünü alamayız , ancak tamamen yasaklarsak çocuklarımızın teknolojiden mahrum kalmalarına neden olarak onları eksik ve bilgisiz bırakmış oluruz. Biz derslerde teknolojinin doğru kullanımı konusunda çocuklarımızı eğitiyoruz ve bu konuda sizden yardım istiyoruz. Çocuklarımıza teknolojiyi yasaklamak yerine kontrolümüz altında yararlı bir şekilde kullanmalarını sağlamalıyız.

  Çocukları kontrol edememek biz anne babaların ihmalinden kaynaklanmaktadır, kendi hatamızı çocukları engelleyerek telafi etmek doğru bir yöntem değildir. Etkinliklerini yapmak kaydı ile Günde 1 saat kullanımlarına izin verebilirsiniz, yada çocuklarınızla da konuşarak, kendinize uygun bir yöntem uygulayabilirsiniz.

  Bilişim Teknolojileri Öğrt.

  Not: İmam hatip ortaokulundayım.
   

  Ekli Dosyalar:

  erkna bunu beğendi.
 19. SoNMeZ

  SoNMeZ Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  5 Eylül 2008
  Mesajlar:
  428
  Beğeni:
  29
  bence her iki düşüncenin de doğru ve yanlış tarafları var. kodlama dediğimizde oyun yapmaksa eğer bana da abartılı geliyor. biraz da popülist. ama bir yerden de başlamak gerekiyor bence. zihinsel beceri olarak görüp bunun üstünde yoğunlaşmalı diye düşünüyorum.
  ben öğrencilerime kodlama anlatırken her seferinde çocuklar bunun bilgisayarla bir ilgisi yok. bu bir mantık ve düşünme becerisidir diyorum. biraz matematik gerek diyorum. eğer bu dersi tam anlamıyla başarırsanız bu sizi bilgisayar programcısı değil günlük hayatında sorunları daha farklı yollardan çözebilen, olaylara bakış açısı değişen pratik düşünen biri yapabilir diyorum. bir de teknoloji bağlamında tüketici konumundan üretici konumuna geçmenin ilk adımı olabilir diyorum. belki seversiniz ve ilerde bu konuda uzmanlaşmak istersiniz ama bunun için önce tanımanız bilmeniz gerek diyorum. ben bu aşamada kodlamaya sadece algoritma olarak bakıyorum. (5 ve 6. sınıf )
  bu arada 4 yaşında iki çocuğum var fare kullanmayı bilmiyorlar. cep telefonu ve tablet konusunda da yapabildikleri belli bir iki uygulamayı açıp kullanabilmek. kodlama konusunda birşeyler öğrensinler isterim tabiki ama bilgisayardan bağımsız bir düşünme becerisi olarak yapabilirsem ne mutlu
   
 20. Diyavol

  Diyavol Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  6 Ocak 2011
  Mesajlar:
  499
  Beğeni:
  17
  hocam paylaştığını yazıları dikkatli bir şekilde okudum. elbette katıldığım noktalar var. katılamadığım nokta ise bizim üreten toplum olmamamız. tüketici toplumuyuz ve teknolojik aletler(tablet, laptop, akıllı telefon vb...) hayatımızın her alanında. çocuğu olanlar bilir, henüz 2-3 yaşındaki çocuklar tablet kullanıyor. biz belki bunu kontrollü yapıyoruz ama sonuçta buna ayak uyduruyoruz. teknoloji günlük hayatımıza bu kadar çok girmişken, anaokulu düzeyindeki bir çocuğa algoritmanın temellerine dayalı ve de oyunlaştırılmış bir sistemle düşünme yetisini geliştirecek bir fırsat sunmak, çocuk için olumlu sonuçlar doğurabilir. evet demişsiniz ki kodlamanın temeli matematik. ama matematiğin temeli de algoritmadır. Algoritma sonuç itibari ile Matematiksel çözümleme basamaklarını ifade ediyor. buradan yola çıkarsanız da kodlamaya ve oyuna dayalı bir sistem çocukta matematiksel zekayı belirli bir oranda ilerletir.
  Temel mantık şu eğitsellik olursa bu konuda ben sıkıntı olacağını düşünmüyorum. malum herkesin yazılımcı olma ihtimali yok.
  Ayrıca bizim ana okullarımızda öğrencilerin teknolojiye boğulmadığını ve sürekli etkileşimli oyunlar oynadıklarını biliyoruz. Şunu da eklemek gerek, yayınlanan makaleler avrupa da ki standartlara göre oluşturulmuştur. keza avrupa da yaşayan bir çok akrabası olan birisi olarak avrupa da her 2-3 çocuktan birisinde teknoloji bağımlılığı mevcut ki bunu bizzat gözlemleme şansım oldu. o yüzden bu makalelerin bizim ülkemizde ki geçerliliğini sorgulamak için önce o ülkelerdeki düzeye gelmemiz gerekiyor.
   

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal