"Kodlama Zaman Kaybı"

Kodla Büyü
pisa sonuçları bu konuda ne diyor diyebakmadım hiç bakmakta istemiyorum. bir eksiklikte hissetmiyorum. o zaman pisa gereksizdir diye bir çıkarımda bulunsam...

pisa direktörü olmuş ama adam olamamış biz daha iyi biliriz neyin faydalı olduğunu kırk yılda bir bi ekmek kapısı çıkmış onada mani olacaklar

Bugün bizim öğretmenler de gelmiş kodlama gereksizmiş deyip duruyor. Bayıla bayıla söylüyorlar. Baktım face öğretmen gruplarında filan baya muhabbeti dönüyor. Bu muhabbetleri biraz takip ettem ve ne kadar öğretmenleriminiz bilmediği birşey konusunda cahil olduğunu anladım. Bizden olmaz bu kafalar ile

Pisa direktörüne şiddetle katılıyorum. Açıklamanın şu bölümüne dikkat edin: "Bugüne özel bir tekniği öğretmek yerine veri bilimi ya da sayısal düşünmeyi öğretmeyi tercih ederim." demiş adam. Haberde "sayısal düşünme" diye çevirdikleri ifade, haberin orjinalinde "computational thinking", yani bizim "bilgiişlemsel düşünme" diye bildiğimiz ve halihazırda öğrettiğimiz kavram. Gerek code.org gerek scratch üzerinden "genellikle" vermeye çalıştığımız algoritmik düşünme eğitimi bunun ta kendisi zaten.

Bilgisayar biliminin tanımında da olduğu gibi, bilgiyi işlemenin ve hesap yapmanın temelleri öğretildiği sürece, verdiğimiz eğitimin müthiş önem arzettiğinin şu an kimse farkında değil ama biz biliyoruz. Ancak ortaokul öğrencisine bir programlama dili öğretmeye çalışmak? Hiç sanmıyorum. Öğrencinin gerçekten ilgisi varsa ve programlama konusunda yetenekliyse, ancak o zaman bir programlama dili öğretilebilir. Ama tüm çocuklara arduino öğreteyim, python öğreteyim olayı boş. Oysa algoritma eğitimi altında kazandırdığımız analitik düşünme, problem çözme, akıl yürütme vs. gibi beceriler çocuklara hayatları boyunca yardımcı olur.

Bir de 600-700 lira parayla hazır robot kitleri satın alıp, anasınıfı çocuklarına ilkokul çocuklarına algoritma eğitimi vermeye çalışanlar var. O paraya yazık cidden. Yapmayın yaptırmayın böyle şeyler. Dünyanın en iyi yazılımcılarının ve matematikçilerinin Hindistan'ın elektriği bile olmayan köylerinden çıktığını hatırlatırım.

Eba da Cody varya ( harika bir program) onu 5 yaşındaki çocuğuna oynatan var ,ne anlayacak 5 yaşındaki çocuk döngüden falan saçmalık.
5 yaş mı 5.sımıflar bile cody döngüde zorlandılar

Hocam Cody EBA'da ilk yayınlandığında sadece "Başlangıç" bölümü vardı. O bölümde de malum sadece yönler kullanıyor. Döngüler kısmı sonradan eklendi oyuna.
Bir hocamız yorum olarak "5 yaşındaki oğlum ve ben çok teşekkür ediyoruz. Oğlum şimdi mühendis olmayı istiyor ve ilk kodunu yazmış oldu. Böyle uygulamaların devamının gelmesini sabırsızlıkla bekliyoruz." yazmış.

Yoksa döngüler bölümü, özellikle de 2. bölüm tabiki ortaokul öğrencileri için hazırlandı.

Umarım öğrencilerinize faydalı olur hocalarım.

Pisa direktörüne şiddetle katılıyorum. Açıklamanın şu bölümüne dikkat edin: "Bugüne özel bir tekniği öğretmek yerine veri bilimi ya da sayısal düşünmeyi öğretmeyi tercih ederim." demiş adam. Haberde "sayısal düşünme" diye çevirdikleri ifade, haberin orjinalinde "computational thinking", yani bizim "bilgiişlemsel düşünme" diye bildiğimiz ve halihazırda öğrettiğimiz kavram. Gerek code.org gerek scratch üzerinden "genellikle" vermeye çalıştığımız algoritmik düşünme eğitimi bunun ta kendisi zaten.

Bilgisayar biliminin tanımında da olduğu gibi, bilgiyi işlemenin ve hesap yapmanın temelleri öğretildiği sürece, verdiğimiz eğitimin müthiş önem arzettiğinin şu an kimse farkında değil ama biz biliyoruz. Ancak ortaokul öğrencisine bir programlama dili öğretmeye çalışmak? Hiç sanmıyorum. Öğrencinin gerçekten ilgisi varsa ve programlama konusunda yetenekliyse, ancak o zaman bir programlama dili öğretilebilir. Ama tüm çocuklara arduino öğreteyim, python öğreteyim olayı boş. Oysa algoritma eğitimi altında kazandırdığımız analitik düşünme, problem çözme, akıl yürütme vs. gibi beceriler çocuklara hayatları boyunca yardımcı olur.

Bir de 600-700 lira parayla hazır robot kitleri satın alıp, anasınıfı çocuklarına ilkokul çocuklarına algoritma eğitimi vermeye çalışanlar var. O paraya yazık cidden. Yapmayın yaptırmayın böyle şeyler. Dünyanın en iyi yazılımcılarının ve matematikçilerinin Hindistan'ın elektriği bile olmayan köylerinden çıktığını hatırlatırım.

Hocam bir kaç cümle yazayım dedim konuyla alakalı senin yazını okuduktan sonra söylenecek başka birşey kalmadığını gördüm.
Söylenecek her şeyi söylemişsiniz.
Bizim amacımız öğrenciye doğru adımı doğru zamanda ve doğru sıra ile attırmayı öğretmek olmalı.
Yani algoritmik düşünebilmeyi öğretmeliyiz.

Gerisi sosyal medyada kullanmalık fotoğraflardan ibaret.
Malesef...

Geri