Kodu Game Lab Programlama açısından yararlı mı?

Kodla Büyü

hastasıyız dede

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
Arkadaşlar malumunuz üzre programlama mantığını vermek üzre çoğumuz code.org ve scratch ile başlıyoruz, kodu game lab ın programlama mantığını kavratma açısından sizce bir etkisi var mı, scratch tan önce anlatılabilir mi? yada anlatılmalı mı? yada gereksiz mi

Not : kodu yu bilenler yada kullananlar nedenleri ile birlikte yanıtlasın ltf.

Yüksek lisans tezimin konusu Kodu game lab' ın algoritma başarılarını incelemekti, çalışmamda Kodu game lab' ın algoritma mantığını geliştirdiği sonucuna ulaştım, programlamanın teknik ayrıntılarından ziyade programlama mantığını öğretmek için kullanılabilir arkadaşlar.

Çalışmamın özeti:
Bu araştırma bilgisayar oyunu geliştirme sürecinin eleştirel düşünme becerilerine ve algoritma başarılarına etkisini ortaya çıkarmayı amaçlamıştır. Araştırma ön test - son test kontrol gruplu araştırma modelindedir. Araştırmanın çalışma grubunu İstanbul' un Kartal ilçesinde bulunan Kartal Milli Eğitim Vakfı Ortaokulu 6. sınıflarında yer alan 54 öğrenci oluşturmaktadır. Yansız olarak seçilen iki sınıf kontrol ve deney gruplarını oluşturmaktadır. Araştırma altı hafta uygulanmıştır. Bilişim teknolojileri ve yazılım dersindeki algoritma konusu deney grubu ile oyun geliştirme süreci olarak işlenirken kontrol grubu ile geleneksel yöntemle işlenmiştir. Araştırmada nicel veri toplama aracı olarak eleştirel düşünme becerileri görüşme formu, algoritma başarı testi kullanılmıştır. Nitel veri toplama aracı olan görüşme formu ile araştırma sonunda, deney grubu öğrencilerinin uygulama sürecine ilişkin düşüncelerinin alınması amaçlanmıştır. Araştırma verilerinin analizinde kovaryans ve t-testi analizleri kullanılmıştır. Veriler SPSS paket programı ile bilgisayarda çözümlenmiştir. Araştırma bulgularına göre, bilgisayar oyunu geliştirme süreci ile algoritma ve programlama derslerini yapmak geleneksel yöntem ile yapılan derslere göre eleştirel düşünme becerilerini ve algoritma başarılarını anlamlı düzeyde olumlu etkilediği görülmüştür. Uygulama sonunda deney grubu öğrencileri ile yapılan görüşmede öğrencilerin bilgisayar programlamaya yönelik ilgilerinin arttığı gözlenmiştir. Sonuç olarak ortaokul öğrencilerinde bilgisayar oyunu geliştirme sürecinin, eleştirel düşünme becerileri ve algoritma başarılarında etkili olduğu gözlemlenmiştir.

@uguer değerli paylaşımlarından dolayı çok teşekkür ediyorum, paylaştığın bilgiler ışığında 6. sınıflarda derse kodu game lab programı ile başlamaya karar verdim ardından scratch ve small basic ile devam edeceğim, tabi bts olmadan ne kadar faydalı olacak orası tartışılır.
anketi doldurmayı da unutmayalım...

tefbilisim' Alıntı:
Bu program celeron işlemcili exper bilgisayarlarda calısır mı acaba?
Hocam sistem gereksinimleri bunlar, 2006-2007 yıllarında dağıtılan celeron işlemcili exper,vestel bilgisayarlarda çalışmamıştı. Sanırım ekran kartları shader model 2.0 desteklemiyordu.

İşletim Sistemleri:
Windows 8 veya 8.1
Windows 7
Windows Vista
Windows XP

Ek gereksinimler:
DirectX 9.0c ve Shader Model 2.0 veya üzeri destekleyen ekran kartı
.NET Framework 4.0 veya üzeri
XNA Framework 4.0 Redistributable

hastasıyız dede' Alıntı:
@uguer değerli paylaşımlarından dolayı çok teşekkür ediyorum, paylaştığın bilgiler ışığında 6. sınıflarda derse kodu game lab programı ile başlamaya karar verdim ardından scratch ve small basic ile devam edeceğim, tabi bts olmadan ne kadar faydalı olacak orası tartışılır.
anketi doldurmayı da unutmayalım...

O şekilde yapmak mantıklı hocam ama bts olmadan uygulamak pek de faydalı olmayabilir. Bts olmadan uyguladığınızda verimli geçip geçmediğini bizimle paylaşırsanız iyi olur hocam. Ayrıca şu adreste Kodu game lab eğitimleri mevcut https://www.acikakademi.com/portal/egitimler/kodu.aspx iyi çalışmalar.

KODU ile ilgili hiç bilgim yoktu ancak merak uyandı bende de. Kendim biraz baktıktan sonra iyice kavrarsam 2. dönem 6. sınıf öğrencilerime öğretmek isterim.

Ben geçen yıl etkileşimli tahtada anlattım birkaç öğrenciye de uygulama yaptırdım çok verimli geçti.

ayrıca pivot ve kodu game lab olduğu zaman çocuklar bilgisayar oyunlarına da eskisi kadar ilgi göstermiyor. derse yönelik tutumları da değiştiriyor

şimdiye kadar olumsuz oylayan olmamış, demekki kodu ya bakış açımız olumlu, ozamn yeni bir soru daha sorayım önce kodu ardından scratch mı, yoksa önce scratch ardından kodu mu?

Kodu Game'de Değişken,döngü,karar yapıları,fonksiyonlar ve sınıf kavramları çaktırmadan öğrenciye öğretilir.
Bunu "Kodu Game ile Programlama" isimli yeni çıkan kitabımda Bölüm 14'te detaylıca anlattım.
https://goo.gl/LQ8JB5

Geri