Konica M. Bizhub 363 fiber ağından kullanabilen var mı?

Kodla Büyü

tarot55

Üye
Selam arkadaşlar
Okulda Konica Minolta Bizhub 363 fotokopi makinesi daha önce meb adsl ağına bağlıydı. öğretmenler odasındaki bilgisayarları fiber hatta bağlayınca fotokopiyi de taktım. doğal olarak çalışmadı. 192.168.1.200 şeklinde sabit ip verilmiş.
1-) ip numarasına ne yazmalıyım
2-) sonra ne yapmalıyım.
bilen arkadaşlar yardım ederse sevinirim.

Kolay gelsin yanlis hatirlamiyosan 32li ip dagitiyo mebin fiberi.ip otamatik yaparsaniz daha rahat olur illa elle vercekseniz192.168.32.* ip verebelirsiniz

Yazın okula fiber internet gelmiş. Okulumuz iki binalı iki sistem odası var. 2. binada ip adresleri 192.168.0.xxx şeklinde, bulunduğumuz ikinci binada ise 10.48.60.xxx şeklinde. bulunduğumuz binada konica yazıcıyı ağ yazıcısı olarak tanımlamıştım. yeni düzende yazıcıya nasıl bir ip adresi vermeliyim. şu anda yazdığım bilgisayar ile konica aynı switchden bağlanıyor. Yazıcıya ip=10.48.60.199 ağ maskesi= 255.255.255.192 (bilgisayar ile aynı) ağ geçidi= 10.48.60.65 (ağ ayrıntılarında böyle görünüyor) adresini verdim ama bu bilgisayardan ping atamadım. ip adresi nasıl olmalı?

Hocam bizde de anı durum vardı. Yazıcı fiberden farklı bir ip aldığı için eski ip iptal. Biz konica servisinden yardım istedik. Gelen kişi makinanın aldığı yeni ip yi sabitledi, sorun çözüldü.. Yeni sabit ip yi bir kenara not alırsan başka makinalara da paylaşım yaparsın ilerde.

Makinayı bilmiyorsan çok kurcamala bence, konica dan gelsinler yapsınlar.

cihazı otomatik ip yapınca aldığı ip adresini nereden görüyoruz??

Neyse, çözdüm...

Arkadaşlar fiber internet bağlandıktan sonra yazıcıyı ben de kullanamadım 2 gündür uğraşıyorum yazıcı konica minolta bizhub 42 yazıcıdan ip adresini öğrendim hem yerel yazıcı hem de ağ yazıcısı olarak denedim tcp/ip adresiyle eklemeye çalıştım olmadı çözenler bu konuyu nasıl çözdüler yardımcı olursanız sevinirim.

yazıcıya da ip atanıyor bu durumda bilgisayarda baglantı noktası yapılandırma bölümünden ilgili ip yi girmelisiniz

yazıcı özelliklerinden bağlantı noktası ekle kısmında yazıcının eklerken kullandığım ip adresi yazıyor zaten bu kısımda başka birşey mi yapmam gerekiyor?

konica makineye ip veriyorken ip adresini 64 lü bölümden verin

misal olarak :
ip adresi : 192.168.64.... (192.168.64.50, 192.168.64.80 ... gibi
varsayılan ağ geçidi :192.168.64.1
alt ağ maskesi :255.255.248.0 (bu da farklıdır, üçüncü sıradaki 255 değil 248 olacak)
(benim yazdığım sıra yanlış olabilir, lütfen doğru bölümlere yazın verdiğim sayıları)

değerli arkadaşlar 3 gündür bu sıkıntıyla uğraşıyorum.
karşılaştığım iki problem.
1- kablolama da uçlar modem ve switchlerde farklı isimlendirilmiş.
2-üç switch var, üçü de farklı ip veriyor. biri 10.67.73.250, diğeri 192.168.95.252 gibi vs
çözüm olarak;
-sistem odasında çıkar-tak şeklinde uçları tespit ettim.(pc(lerin) ve yazıcının)
-tespit ettiğim uçları aynı switch e taktım ve bir pc de bağlantı ve internet var mı diye baktım, internet olduğunu gördüm.
-pc lerin ip adreslerini belirledim.
-yazıcının yönetim bölümünden ip, alt ağ ve ağ geçidi adreslerini pc lerinkine göre girdim. (ip 192.168.95.199, alt ağ 255.255.224.0 ve ağ geçidi 192.168.64.1)
-son olarak sürücüyü ağ üzerinden olacak şekildi kurdum. kurulum sırasında ağ üzerinde bu yazıcıyı zaten görüyor.
-yazıcıyı bir pc de kurup diğerlerinde paylaşım olarak kullanın. sıkıntı çıkıyor.(diğerleri yazdırmıyor-çakışıyor)
- ethernet kabloları aynı switch te ve internete bağlanabildiğinden emin olun.
-yazıcının diğer ayarlarıyla bence uğraşmayın ordada sıkıntı oluyor.

umarım yararlı olur...

hocam hiç ayarlarıyla uğraşmayın.. ağ geçidi ve ip ayarlarına nete bağlı bilgisayardan bakıp değiştirince sıkıntı çözülüyor..

Yazıcıyı usb'den kullanıyoruz ancak bağladığım bilgisayar hiçbir usb belleği tanımıyor, sürekli aygıt tanınmadı hatası veriyor. Ben de ağa doğrudan bağlayayım dedim ama fiberde ayarlarını değiştiremiyorum zira yönetici şifresini bulamadım. Standart şifreyi gönderebilir misiniz?

8 tane 0 mıydı. 12345678 miydi hocam dene bazen banada lazım oluyor öyle birşey.

Ben çok uzun zamandan beri kullanıyorum arkadaşlar. bildiğim kadarıyla Merkezle görüşmelerimde hepimizinde bildiği üzere

Tahtaların
İdari odaların
Aplerin dağıttığı Ip blokları farklı bu nedenle.

Yazıcıyı bağlayacağınız porta bir pc bağlayın ve de o porta switchin atayacağı ip bilgilerini, alt ağ maskesi ve ağ geçidi bilgilerini not edin. Çünkü bana söylenen switch genelde büyük bir sistem değişikliği olmadığı müddetçe o ip yi değiştirmiyor. yani o uca aynı ip verilecek.
Bilgileri aldıktan sonra yazıcı ip ayalarına girip not ettiğiniz ip, alt ağ maskesi ve ağ geçidi bilgilerini yazmanız aynı ağ içindeki tüm cihazların yazıcıya bağlanmasını sağlayacaktır.

Not: ben merkez taraflı 3 kere ip değişikliği yapıldığı için yazıcıya erişememe sorunundan ötürü sistemden ipleri kontrol etmek ve değiştirmek durumunda kaldım. bilginize. (Merkezden ipler değiştiriliyor Switchlere uzaktan gerekli ayarlar yapılıyor)

Geri