KONİCA MİNOLTA IP SORUNU???

Kodla Büyü

kaandemiroz

Site Gezgini
Arkadaşlar bulunduğum okulda yazıcıları ağ üzerinden bağlı.İP sorunu oldu geçenlerde.Yeni IP alması için DHCP yi kapattım.Sistemi kapatmamı istedi açıldığında yeni Ip yi aldım.Dhcp yi açayım dedim dhcp zaten açıktı.Neyse sorun çözüldü.Yeni İp yi girdik çıktı aldık.

Sorun şu: her internet gidiş gelişinde yeni Ip atıyor kendine kerata.Var mı kesin çözüm önerisi olan?

Hocam bende de aynı sorun oluşmuştu tüm tahta ve bilgisayarlara elle ip verince düzeldi.Çünkü, bir bilgisayar dahi otomatik ip aldığında yazıcıya ait ip yi alabiliyo ve çakışma oluyor.Yada usb den bağlanmak gerek.

Arkadaşlar bi yontem var. Makinenin ag kartinin mac adresini çıktı alacağıniz bilgisayara tanimliyorsunuz, bi daha modemin ip numarasi degişse bile yazici etkilenmiyor, çikti alnaya devam ediyor, bugün çok yoğunum yarın resimlerle nasil yapilacagini koyarim buraya. Ben yaptim çok rahatladim. İnternet de kopsa ip de değişse bilgisayardan çikti almaya devam ediyoruz :D

mavi85' Alıntı:
Arkadaşlar bi yontem var. Makinenin ag kartinin mac adresini çıktı alacağıniz bilgisayara tanimliyorsunuz, bi daha modemin ip numarasi degişse bile yazici etkilenmiyor, çikti alnaya devam ediyor, bugün çok yoğunum yarın resimlerle nasil yapilacagini koyarim buraya. Ben yaptim çok rahatladim. İnternet de kopsa ip de değişse bilgisayardan çikti almaya devam ediyoruz :D

Tesekkurler hocam.bekliyoruz.

Sabit ip sıkıntı olabilir. Otomatik ip aldırıp makinadan bakın ip ye. Diğer bilgisayarlardan otomatik yazıcı listelenmese bile o ip yi elle girip tanıtabilirsiniz diğer bilgisayarlara.

Ağ geçidi geçen haftaya kadar 32.1 den di sonra 0.1 oldu bunlar böyle değiştikçe bizimde işimiz var...

hknky' Alıntı:
Sabit ip sıkıntı olabilir. Otomatik ip aldırıp makinadan bakın ip ye. Diğer bilgisayarlardan otomatik yazıcı listelenmese bile o ip yi elle girip tanıtabilirsiniz diğer bilgisayarlara.

Sabit ve ya otomatikte bir sey farketmiyor hocam.sorun devam ediyor.denedim.yazici her elektrik gidisinde yeni bir ip atiyor kendine.dediginiz gbi ip ye bakip bilgisayarlara elle tanimliyorum.sorun cozuluyor.bir daha ki elektrik kesintisine kadar.sirf bu yuzden yazicilari kapattirmiyorum.fislerini cektirtmiyorum.

fotokopi makinasının yerel ağ ayarlarından statik ip dns falan girip bilgisayarlardan bu ip ile bağlantı sağlandığında problem çıkmadı bizde hiç .. ama fotokopi makinası kapalıyken bir tahta otomatikten aynı ip adresini aladabilir o zaman sıkıntı çıkarır zannediyorum ama biz 3 aydır yaşamadık bi sıkıntı

sorunun nedeni yazıcınızın dhcp sini açık tutmanız. yazıcıya ip verdikten sonra dhcp yi kapatmalısınız.

Mantiken benim dusuncem de o yondeydi.fakat dhcp ekraninda kapat dedigimde sistem kendini kapattiriyor.acildiginda kontrol bahabinda bakayim dedigimde dhcp nin tekrar acik old.goruyorum.ip yenilenip duruyor.makina her seferinde kapatip actiriyor kendini.kisir bir donguye girdik :D

mavi85' Alıntı:
takip

Merhaba arkadaşlar yüklediğim 3 resim dosyasında MAC adresiyle KONİCA yazıcıyı bilgisayara bağlamayı anlattım. Bu şekilde yaparsanız İP değişse de makine-pc bağlantısı etkilenmiyor. Kolay gelsin.

bu da yukarıdaki resimlerin pdf formatı:

Ekli dosyalar

• a1.jpg
    a1.jpg
    392.7 KB · Görüntüleme: 1,196
  • a2.jpg
    a2.jpg
    442.2 KB · Görüntüleme: 1,191
  • a3.jpg
    a3.jpg
    311.3 KB · Görüntüleme: 1,177
  • konica.rar