konika minolta 363 ağ ayarları??

Kodla Büyü

kırmızı

Site Gezgini
Merhaba hocalarım, bizim okula konika minolta yazıcı gelmişti, bir süre usb girişiyle devam ettik, ağ bağlantısı için uğraştım başarılı olamadım. şöyle ki modem ayarları dhcp sunucusudan ayarlarlamalar yaptıktan sonra , sadece öğretmenler odası pc ile yazıcı sabit ıp alsa, okuldaki yazıcı ile bağlanmayacak olan pc'ler otomatik ıp alacak şekilde mi olacak? tabi bir kısmını denedim ama olmadı.Kurulumu yapan varsa yardımcı olabilr mi? forumlarda aradım, kullanım klavuzunu inceledim bulamadım :( :cry:

bu kullanım kılavuzu hiç bir şeye yaramıyor 182 sayfa ama faydalı tek bir bilgi yok.

hocam CD sinden kurarken ağ yazıcısı olarak kuruluyor orda bir ip numarası var sabit onu değiştirmezsen sıkıntı olmaz.

cd den kurarken sabit ıp aldğını biliyorum dediğiniz gibi değiştirilmiyor.peki üstte belirttiğim gibi sadece öğretmenler odasında kullnanılacak şimdilik. sadece yazıcı ve öğretmenler odasındaki pc nin sabit ıp alması gerek? modem ayarları bu şekilde mi ayarlanacak?

kırmızı' Alıntı:
cd den kurarken sabit ıp aldğını biliyorum dediğiniz gibi değiştirilmiyor.peki üstte belirttiğim gibi sadece öğretmenler odasında kullnanılacak şimdilik. sadece yazıcı ve öğretmenler odasındaki pc nin sabit ıp alması gerek? modem ayarları bu şekilde mi ayarlanacak?
hiçbir bilgisayarın sabit ip almasına yada otomatik ip almasına gerek yok. Bilgisayarların ip numarasıyla bir alakası yok bu işin. Modemin ip numarası eğer 192.168.1.1 işe makineden birşey yapmanada gerek yok direk kurulum yaptığında otomatik olarak bulur ve çalışır. Ama modemin ip numarası farklı işe makineden ayar yapmak gerekiyor.

Özellikler-Numeratör / Yönetici Ayarları / 12345678 / Ağ Ayarları / Tcp-ip Ayarları / İpV4 Ayarları

hocam yazıcı mecburen sabit ip olacak. ama o zamanda modem yazıcının ip'sini bazen herhangi bilgisayara veriyor, ip çakışması oluyor ve internet gidiyor. Modemin yazıcının ip'sini bilgisayarlara vermemesi için modemin ip havuz aralığından yazıcının ip'sini çıkarmanız gerekir. Bunun için yazıcıya 192.168.1.251 verin, Modemin ip aralığına da 192.168.1.2-192.168.1.250. Bu ayar modemden yapılacak. (Bunu yaparsanız 250'den sonraki numaraları modem bilgisayarlara vermeyecektir)

Bunu yaptıktan sonra Okul içinde Sabit olarak vereceğiniz ip'leri 250'den sonra verin yoksa ip çakışması ile internet kopar.
Ha yazıcıya ip nasıl vereceğiz? Yazıcının üzerinde ->ÖZELLİKLER tuşuna basın yönetici parolasını girin gelen arayüzden NETWORK(AĞ) ayarlarını bulun oradan TCP/IP AYARLARI'nı bulduğunuzda yazıcının ip'si görünecek 192.168.1.185 diye gelecek ve imleç yanıp sönecektir. Buradan değiştirebilirsiniz.Buradan yazıcının ip'sini 192.168.1.251 yapın.
Yazıcının yönetici şifresini de 123456789 diye hatırlıyorum.

Arkadaşlar Konica yazıcının 192.168.1.185 olan ip numarasını üstte anlattığım gibi modem ip havuzu aralığından çıkarmazsanız okulunuzda zaman zaman ip çakışması olacak ve internetiniz kopacaktır.

Yazıcıya bağlanacak bilgisayarların sabit ip alma zorunluluğu yoktur. Ama Yazıcının tarayıcı özelliği kullanılacaksa vardır. Çünkü yazıcının scanner'i bilgisayarları ip numarası ile tanımaktadır. Bu işlem de yazıcının ip adresi bilgisayardan internet tarayıcısının adres satırına girilip yazıcının arayüzüne ulaşıldıktan sonra sabit ip verilmiş bilgisayarların ip numaraları ve tarama yapılırken dökümanların o bilgisayara atılması için seçilecek isim(bilgisayarı temsil eden isim) girilir. (Tarama ayarları için yazıcının arayüzünden turuncu çekiç simgesine tıklayacaksınız)

bu arada yazıcının driver'ını cd'den kurmakta sorun yaşayan arkadaşlar, konica'nın web sayfasından güncellenmiş hali Konica minolta 423 olan sürücüyü kurabilir.

hiçbir bilgisayarın sabit ip almasına yada otomatik ip almasına gerek yok. Bilgisayarların ip numarasıyla bir alakası yok bu işin. Modemin ip numarası eğer 192.168.1.1 işe makineden birşey yapmanada gerek yok direk kurulum yaptığında otomatik olarak bulur ve çalışır. Ama modemin ip numarası farklı işe makineden ayar yapmak gerekiyor.

Özellikler-Numeratör / Yönetici Ayarları / 12345678 / Ağ Ayarları / Tcp-ip Ayarları / İpV4 Ayarları
hocam yazıcı mecburen sabit ip olacak. ama o zamanda modem yazıcının ip'sini bazen herhangi bilgisayara veriyor, ip çakışması oluyor ve internet gidiyor. Modemin yazıcının ip'sini bilgisayarlara vermemesi için modemin ip havuz aralığından yazıcının ip'sini çıkarmanız gerekir. Bunun için yazıcıya 192.168.1.251 verin, Modemin ip aralığına da 192.168.1.2-192.168.1.250. Bu ayar modemden yapılacak. (Bunu yaparsanız 250'den sonraki numaraları modem bilgisayarlara vermeyecektir)

Bunu yaptıktan sonra Okul içinde Sabit olarak vereceğiniz ip'leri 250'den sonra verin yoksa ip çakışması ile internet kopar.
Ha yazıcıya ip nasıl vereceğiz? Yazıcının üzerinde ->ÖZELLİKLER tuşuna basın yönetici parolasını girin gelen arayüzden NETWORK(AĞ) ayarlarını bulun oradan TCP/IP AYARLARI'nı bulduğunuzda yazıcının ip'si görünecek 192.168.1.185 diye gelecek ve imleç yanıp sönecektir. Buradan değiştirebilirsiniz.Buradan yazıcının ip'sini 192.168.1.251 yapın.
Yazıcının yönetici şifresini de 123456789 diye hatırlıyorum.

Arkadaşlar makinada özelikler kısmına girdiğimde ağ ayarları az önce vardı otomatik ip'yi kapattım yeniden başlatın dedi yeniden başlattım 10 dakikadır yönetici ayarlarına girince ağ ayarları menüsü gözükmüyor, yazıcı buldan bulmuyor
kablo takılı lan ışığı yanıp sönüyor ne yapılabilir.

Arkadaşlar makinada özelikler kısmına girdiğimde ağ ayarları az önce vardı otomatik ip'yi kapattım yeniden başlatın dedi yeniden başlattım 10 dakikadır yönetici ayarlarına girince ağ ayarları menüsü gözükmüyor, yazıcı buldan bulmuyor
kablo takılı lan ışığı yanıp sönüyor ne yapılabilir.

cevap verebilecek öneride bulunabilecek kimse var mı?

Geri