Konut kredisi faiz oranları tekrar düşer mi?

Kodla Büyü

ucamus

Süper Üye
Süper Üye
Konut kredisi faiz oranları tekrar düşer mi? Bu konudaki düşünceleriniz neler? Tam niyetlendik tayin ev bulma derken faizler yükseldi tekrardan

Mart 2019' da yerel seçimler var.Yine benzer fırsatlar sunulacaktır seçmene diye düşünüyorum.

Onumuzdeki orta vadeli surecte kredi faizleri dusecegini sanmiyorum. Secim surecindeki 0.98 lik konut kredisi orani tamamen secmen cekmek ve kriz goruntusunu hafifletmek icin yapilan zarar yazan bir uygulama idi. Aradaki fark yine halkin cebinden yani devletten cikiyordu. Ki zaten o orandan kac kisiye kredi kullndirildigi muallak. Cunku bir cok prosedur uygulaniyirdu. Yerel secim doneminde 0.98 olmaz ama ufak bir devlet destekli kampanya olabilir.

Kısa zamanda pek mümkün görünmeyendir. Doları düşürmek için faizi epey bi şişirdiler. Şu an hem döviz yüksek hem de faiz. Kayınçonun vadelide parası var 500 bin kadar aylık 7-7,5 milyar faiz alıyor. 500 bine nerden ev alırsan al kirası okadar olmaz diyor. Malesef haklı da

o orandan kredi çekenlerin zararlarını (aylık ortalama 200-500 tl) vatandaş olarak biz ödedik hazineye verdiğimiz vergilerle.
devlet bankaları 0.98 faiz verirken ykb-garanti vs bankalar 1.25-1.3 diyordu.
anlayacağın başkanlık seçimi için kampanyaydı. bu ekonomik görüntü içerisinde o seviyeyi görmemiz yakın zamanda mümkün değil maalesef.

Bu şartlarda emlak balonu fazla durmaz patlar o zaman. Faizler çok yüksek, döviz fiyatları çok yüksek, ev fiyatları almış başını gitmiş,kiralarda öyle e ne olacak o zaman? Bir kaç yerde haber görmüştüm internette de biraz olsun umutlanmıştım o zaman umutlanmayayım mı?

Emlak balonu oyle hemen patlamaz. Arz talep meselesine gore degerlendirilir. Insaat sektorunun bircok ilde duracagi ortada. Luksten kacinilir ki turkiye uretmeden haketmedigi luks evlere alisti. Ama artik o luks cok da olacaga benzemiyor. Sunu da unutmayalim turkiyede topraga yatirilan paradan zarar edilmez zihniyeti oldugundan dolayi arsa fiyatlari cok da dusmeyeceginden ev fiyatlarinda bariz bir dusus beklemeyin. Ama dolar bazinda gayrimenkul fiyatlarinda zamanla gerileme olacagini dusunuyorum.

Bu şartlarda emlak balonu fazla durmaz patlar o zaman. Faizler çok yüksek, döviz fiyatları çok yüksek, ev fiyatları almış başını gitmiş,kiralarda öyle e ne olacak o zaman? Bir kaç yerde haber görmüştüm internette de biraz olsun umutlanmıştım o zaman umutlanmayayım mı?

Emlak balonunun patlamasından ziyade sönmesi diyebiliriz. Artık eski çekiciliğini yitiren bir sektör. Eskiden 100.000 liraya aldığınız bir ev bir sene içerisinde %40 değer kazanabiliyordu ve buna da kimse şaşırmıyordu. Ama son 2 - 3 yıl bu oranda kar bırakmıyor artık. Hocamın dediği gibi 100.000 liraya 1.200 lira faiz verir hale geldi bankalar. Adam bu durumda 300.000 liraya ev alıp 1000 liraya kiraya vereceğime, 300.000 lirayı atar bankaya ayda 4.000 lira kazanırım diyebiliyor.

Ama bu durum ev fiyatlarının düşeceği anlamına gelmiyor. Müteahhit tanıdıklar kan ağlıyor. Geçen sene 1.400 liraya aldıkları malzeme 8 ay içinde 3.200 liraya yükselmiş. Maliyetler artınca mecburen evin fiyatına yansıyor. Ama ev fiyatlarının çakılması için içinde bulunduğumuz stagflasyondan daha büyük bir kriz olması gerekir.

Ama eğer çok fazla borca girmeden ev alacak paranız varsa, araştırıp kafanıza yatan uygun fiyatlı bir evi alın mutlaka. Ama yatırım için hiç zamanı değil.

Ben de ev fiyatlarında kalıcı bir düşüş olmayacağı kanaatindeyim. Ancak borç nedeni ile acil satılması gereken evler ve arabalar çoğalabilir, piyasadan çok daha ucuza satmak zorunda kalanlar olabilir çünkü artık eskisi gibi bankalardan ucuz ve kolay kredilere erişim yok. Banka kredi vermek için 40 dereden su getiriyor ki ihtiyaç kredilerinin faiz oranı 1,5 oldu neredeyse.Nakit paraya ihtiyacı olanlar kredi kullanamayınca zamanında ucuz kredilerle aldıklarından vazgeçmek zorunda kalacak.Şahsen bunu bizzat gördüm ev aldığım müteahhit nakit sorunu yaşadı piyasadan alacaklarını toplayamadı,kredi de kullanamadı kepçeleri bile satmak zorunda kaldı, işlerini epeyi küçültmek zorunda kaldı, hala piyasadan alacaklarını toplamaya çalışıyor.Ama böyle ucuza ev satılması fiyatlarda düşmeye neden olmaz bence çünkü bu evleri alanlar kredi ile almayacakları kesin, elinde nakit olan yatırım için alacak bu evleri parayı enflasyona ezilmeyecek sağlam yere bağlayacak haliyle de ucuza satmayacak.

Bu arada konut kredisi faizleri tekrar düşer mi? Bence uzun bir süre zor, faizlerin düşmesi için enflasyonun düşmesi, enflasyonun düşmesi için üretimin ve ihracatın artması bunun yanında cari açığın azalması, cari açığın azalması için katma değeri yüksek ürün ihraç edilmesi ya da ithalatın azalması,ithalatın azalması için(her yerde bir anda doğalgaz çıkmaz ise enerji için yapacak bir şey olmadığına göre) ham madde bağımlılığının azalması, ham madde bağımlılığının azalması için montaj sanayi yerine üretim sanayiye geçilmesi, tüm bunların olması için başta çok iyi bir eğitim, nitelikli personel, geleceğe yönelik arge çalışmaları,yazılım, elektronik, teknoloji ve çok ciddi yapısal düzenlemeler gerekli. Umarım tüm bunlar olur ama bir kamyon domates ihraç edip yerine 4-5 iphone aldığımız sürece bu iş zor. İŞİN ÖZETİ DAHA DAHA DAHA ÇOK ÇALIŞMAMIZ GEREKİYOR

para yok ve tasarruf lazım.. mecburen eylül ekm kasım gibi gösdermelik bir ayı geçmeyen bir uygulama olur.. kaçırma hocam..

fiyatların inmesi konusunda beklemek doğru değil. zaten ev teslim.etmeyip kaçan kentsel dönüşümcü müteahhit de çok. fiyatlar düşmez ama 10 yıl da kımıldamaz bi yere.. bu süre iline göre değişir. arsa hariç anahtar teslim maliyet 1300 tl.. kaba inşaat 450 tl iken alacağın konuma göre maliyeti var sen hesapla..

Fikirleriniz için teşekkür ederim farklı fikirler ile olaya farklı bakma fırsatımız oluyor. Gruptaki hocalarımın içinden ekonomist çıkarmış aslında. O zaman biraz daha bekleyeyim şu durumda

Faizler bu gidişle düşmez. Yerel secim hatırına belki 1-2 aylık bir kıyak çekerler.

Bugün dolandım emlakçıları hepsi isyanda işlerin çok zayıf olduğunu durduğunu piyasanın bitik olduğundan bahsetti

faiz oranları.jpg

bu tablo herşeyi anlatıyor ama daha detaya da inecek olursak

türkiye cumhuriyeti merkez bankası faiz oranı şuan 17.75
https://tr.investing.com/central-banks/

gösterge faiz oranları ise 20,21
http://www.bloomberght.com/tahvil/gosterge-faiz

Bu durumda doların düşmesi için daha en az 20.21- 17.75 = 2,46 daha faiz arttırımı gerekir ki (100 baz puan %1 faiz arttırımı gerektirirse gerisini siz hesaplayın işte ben hesaplayamadım :))

bu kadar faiz arttırmak demek bankaların ipi çekmesi anlamına gelir. ve hiç bir banka ev, konut, ihtiyaç vs. kredisi veremez.

Bu hükümet bu kadar kısa sürede nasıl bu işin içinden çıkacak bilmiyorum. arttırmasa dolar yükseliyor. arttırsa bankaların işine gelmiyor.

Hakkımızda hayırlısı

Son düzenleme:
Faizler kısa vadede sadece seçim yatirimi olarak dusurulur,aslinda o iş de kamu bankalarının ucuza krediyle hatta zararına piyasayı fonlamasi anlamına geliyor ki yine vergi olarak bu sekilde ucu bize dokunuyor...ama yeni bakanimizdan umutluyum, genç dinamik evellah çok kısa sürede çözecek,sayin i. gokcekte seçim sonrası 30 milyar dolar gelecektir demişti,icim cok rahat...sizlerde müsterih olun . Arkadaşlar

Ben de once emlak fiyatları ardından da faizler ile ilgili dusuncelerimi paylasayim biraz sizlerle. Bildiginiz gibi bundan bir yil oncesine gore insaat sayisi ve yeni yapilan ev sayilarinda bariz bir dusus var. Faiz oranlari ve insaat maliyetleri artikca da bu sayi dusmeye devam edecektir. Bu durumda ne olacak peki ona gelecek olursak su anda piyasada bulunan satilik ev rakamlarina bakacak olursak yeteri kadar ev var piyasada bir de buna ev satin alma talebindeki azaliş eklenince bir sure daha ev fiyatlarinda yukselme bir sure beklemiyorum ben. Peki duser mi bunu da soyle aciklamak gerekir eger satilik evi olan kisiler paraya sikismamislarsa cok asagi fiyatlarina evlerini satmak istemezler cunku bir suredir yukselmeyen hatta enflasyon ve piyasa sartlarina bakilinca deger kaybeden evini paraya sikismayan kimse ucuza vermek istemeyecektir. Satamadigi evi gerekirse kiralama yoluna gitmeyi dusunecektir. Bu durumda belli bir sure ev fiyatlari ayni kalmaya devam edebilir. Paraya ihtiyaci olanlar tarafindan uygun evler de satilabilir. Ama sonrasinda insaatlarin bu sekilde devam etmesi durumunda yeni bitecek evlerin azalmasindan dolayi evlerin fiyatlari da kira fiyatlari da artisa gecebilir. Yani ozetle ev fiyatlarinda TL bazinda ben cok fazla dusus beklemem zaten dolar ve enflasyon bazinda coktan dustu insanlarin ellerindeki evlerin fiyatlari. Insaat firmalarinin maliyeti de oldukca artti ya yuksek fiyattan satacak su durumda bence zor ya da insaatlarini azaltma yoluna gidecek bu da daha onceden degindigim ev sayisindaki azalisa dogru gidecek. Ev sayisinin azalmasindaki sebep ise ulkemizin genc nufusa sahip olmasi ve ev talebinin olmasindandir. Faizlere gelirsek buyumeyi hedefleyen bir ulkenin tabiki insaatlari desteklemesi faizleri dusuk tutmasi gerekir. Ama enflasyon oranlari bu seviyelerdeyken bu biraz zor gorunuyor. Ancak buna da bir cozum bulunacagini dusunuyorum ben faizlerin bu sekilde yuksek gitmesi hic kimsenin isine gelmez. Mesela insaatlarin devletin denetiminde ve garantisinde muteahhit ve alicilarin ortaklasa yurutmesi seklinde olabilir. Yani siz topraktan mutahitte ortak olursunuz ve belli bir pesinat ve aylikla evinizi insaat firmasina ortak olarak yaptirabilirsiniz. Dedigim sistem size yabanci gelmedi sanirim bir nevi kooperatif usulu ama bu sefer devletin guvencesiyle. Animsayin gecmiste kooperatiflerin cok olmasinin sebebi insanlarin kredi cekememesi faizlerin yuksek olmasiydi faizlerin bu sekilde devam etmesi durumunda bu bir cozum olabilir. Allah herkese istedigi sartlarda oturmayi nasip etsin.

Bankalarda bir geri güncelleme yok. İnidirimi şu an için kampanyaya katılan 41 firma ve konut projeleri kapsıyor.
Kuveyttürk 1,89
Allah sonumumuzu hayr eylesin

2.el konuta faiz indirimi yok müteahit kendisi kampanya yapiyor. 300 luk evi 400 yapti 0.98 10 yil. Yersen...

Geri