Konuyu Silmeyin, Çözüldü :) Bir acayip USB hatası

Kodla Büyü

cgg*seco

Süper Üye
Seçkin Üye
Baktım Konuyu Silebilirsiniz başlığı çok dikkat çekti. Bende çözülmeyen bir sorunla geleyim dedim.
Elimde ASUS Eeetop PC (ET2011EGT) tümleşik bir bilgisayar var. Uzaktan eğitim döneminde öğretmenlere canlı derslerde kullanması için evlerine götürmesine izin vermiştik. Öğretmen arkadaş geri getirirken işgüzarlık yapıp kişisel verilerimi sileyim derken sürücüleri(driver) silmiş (Sanırım bilgisayarı sıfırlamış). Sonuç olarak USB'ler çalışmıyor. Aşağıda denediklerimi yazdım. Bunların haricinde ben bu USB'leri nasıl çalıştırabilirim önerisi olan var mı?

Denediklerim:
Driver Booster ve DriverPack Solution ile çevrimiçi tarama.
Aynı tip bir bilgisayardan sürücüleri yedekleyip bu bilgisayarda deneme.
ASUS ve Intel'in sitelerinden orjinal sürücülerini indirip yükleme.
Alternatif olabilecek farklı sitelerden birkaç sürücü daha deneme.

Bunları denediğim halde ne yaptımsa USB driverı güncellenmiyor. Format atayım desem klavye fare çalışmıyor. Elim ayağım bağlandı, kaldım çaresiz.

Ek bilgi: İşletim sistemi Win10 64 bit, bilgisayar dokunmatik ekran.

Baktım Konuyu Silebilirsiniz başlığı çok dikkat çekti. Bende çözülmeyen bir sorunla geleyim dedim.
Elimde ASUS Eeetop PC (ET2011EGT) tümleşik bir bilgisayar var. Uzaktan eğitim döneminde öğretmenlere canlı derslerde kullanması için evlerine götürmesine izin vermiştik. Öğretmen arkadaş geri getirirken işgüzarlık yapıp kişisel verilerimi sileyim derken sürücüleri(driver) silmiş (Sanırım bilgisayarı sıfırlamış). Sonuç olarak USB'ler çalışmıyor. Aşağıda denediklerimi yazdım. Bunların haricinde ben bu USB'leri nasıl çalıştırabilirim önerisi olan var mı?

Denediklerim:

Bunları denediğim halde ne yaptımsa USB driverı güncellenmiyor. Format atayım desem klavye fare çalışmıyor. Elim ayağım bağlandı, kaldım çaresiz.

USB yerlerini bozmuş olmasınlar hocam

Denediklerim:

Hocam denediklerin ve arkadaşların önerdiği dışında bir şey gelmedi aklıma ama öğretmen arkadaşın yaptığı iş güzarlık. Bence de kendi çözmek için uğraşsa iyi olur. Getirdim bozuk olarak hiç sorun olmadı dememesi lazım. Kendi yaptırıp getirsin bence de

Öğretmen arkadaşa vereyim vermesine, bilgisayarcıya götür diyeyim ama klavye fare için PS2 girişi de yok. Bilgisayar tamircisi ne yapacak nasıl yapacak?

Yenisi varsa BIOS güncellemesi yapmayı deneyebilirsiniz

Sistem geri yükleme denediniz mi,
Sistem geri yükleme noktası oluşturulmamış maalesef. Baktım onada.
Yenisi varsa BIOS güncellemesi yapmayı deneyebilirsiniz
BIOS güncellemesini denedim ama zaten yayınlanan son BIOS sürümü yüklü.

Aynı ağdaki başka bir bilgisayara takılı klavye fareyi bozuk bilgisayarı yönetmek için kullansam açılış ekranında aktif olmasını sağlayacağım bir yöntem var mı? Bilgisi olan var mı bu konuda?

Ağ üzerinden format atmayı deneyeceğim. Bakalım öyle düzelecek mi?

Sistem geri yükleme.

Düzenleme: Pardon, yukarıda yazılmış.

Sistem geri yükleme noktası oluşturulmamış maalesef. Baktım onada.

BIOS güncellemesini denedim ama zaten yayınlanan son BIOS sürümü yüklü.

Aynı ağdaki başka bir bilgisayara takılı klavye fareyi bozuk bilgisayarı yönetmek için kullansam açılış ekranında aktif olmasını sağlayacağım bir yöntem var mı? Bilgisi olan var mı bu konuda?

Ağ üzerinden format atmayı deneyeceğim. Bakalım öyle düzelecek mi?
Ağdan imaj atma konusunda Clonizella ile yapıldığını paylaşmıştı arkadaşlar forumda
Bir de netsupport ile ağdan bağlanıp kontrol edilebiliyor bilgisayarlar.

Benim bilgisayarında bir usbsi çalışmıyor. Aygıt yöneticisi görüyor ama takılanları tanımıyor. Tanımıyor derken hiç aygıt takıldı sesi yok. Usb çipi arızalı ve değişecek. Muhtemelen onda da aynı sorun vardır diye düşünüyorum anlattıklarınıza göre. Format sonrası bile çalışmadı. Bir yere gösterdim çip dedi bekliyorum şimdilik bilgisayarsız kalmayı göze almadım. Yaza nasip olursa tamiri.

USB'leri kaldırıp tekrar yükleyim dedim. Sürücüleri yüklerken bir hata ile karşılaşıldı mesajı alıyorum :( PC'yi eve götürüp ağdan format atmayı deneyeceğim. Ama BIOS'ta inşallah ağ ayarları açıktır.

Linkte sürücüleri kaldırın, yeniden başlatın kendisi otomatik kursun diye yazıyor

1) Ağdan aynı özelliklerde çalışan bilgisayarı klonlayabilirsiniz.
2) Sabit diskine aynı özelliklere sahip başka bilgisayardan klon yükleyebilirsiniz.

Son düzenleme:
Aygıt yöneticisinden sorunlu aygıtın donanım kimlikleri kısmından kimliğini kopyalayıp devid.info sitesinden bakın hocam sürücüsüne. Muhtemelen bulursunuz. Kendi bilgisayarımdan örnek ekran görüntüsü atıyorum bluetooth sürücüsü için.

Ekli dosyalar

• donanim-kimlikleri.JPG
    donanim-kimlikleri.JPG
    71.9 KB · Görüntüleme: 91
Aygıt yöneticisinden sorunlu aygıtın donanım kimlikleri kısmından kimliğini kopyalayıp devid.info sitesinden bakın hocam sürücüsüne. Muhtemelen bulursunuz. Kendi bilgisayarımdan örnek ekran görüntüsü atıyorum bluetooth sürücüsü için.
Bunu yeni öğrendim. Teşekkürler.

Hocam sorun donanım arızasına benziyor, MyAsus ile donanım taraması yapıp bir gözlemleyin. Anakart üzerindenki USB denetleyicileri ile ilgili bir sorun olabilir.

Harika bir yöntem bu. Geçen format sonrası labda bilinmeyen aygıt vardı birkaç gün denedim ana kart sürücülerinin hepsini indirdim olmadı. sonra aklıma geldi bu şekilde buldum google direk dosyasını buldu tanıdı.

Laptop bir şekilde linux ile açılabilirse usb'ler denenir. Usb'lerde donanımsal bir arıza olup olmadığı anlaşılabilir. (Başka bir bilgisayarda diske pardus kurulup takılabilir)

...
2) Sabit diskine aynı özelliklere sahip başka bilgisayardan klon yükleyebilirsiniz.
@zulfikar1985 hocamla aynı fikirdeyim.

Aynı tip Pc varsa imaj alın.
Çalışmayan Pc 'nin HDD'sini söküp başka bir bilgisayara (masaüstü gibi) takıp imaj atın. Sonra imaj attığınız HDD'yi yerine takın.
Benim aklıma gelenler bunlar..

önerim ilgisiz gibi görünebilir. ancak yeni bir kullanıcı oluşturarak yeni oturumda bazı yazılım sistem sorunları düzeliyor. özellikle kullanıcı oturumunda yapılan hatalarda bu düzeltme oluyor. denemenizi tavsiye ederim.

HDD yi söküp başka bilgisayarda temiz bir kurulum yapmak mantıklı geliyor bana da.

Hocam PC yi eve getirdim. Önerini deneyeyim diye PC yi açınca birde ne göreyim; driverlarin hepsi doğru yüklü görünüyor. Hemen klavye takıp denedim. 6 USB girişten 2'si çalışıyor. 1ine klavye diğerine flash bellek takıp format atayım dedim, bu seferde flashi takınca klavyeyi görmüyor. Klavye ve fareyi takınca 2 USB girişi de kullanabiliyorum ancak flash takınca sadece 1 girişi kullanabiliyorum. Sanırım olay donanım yazılım olayından öte birazda virüs olayı. En iyisi sizden sonra arkadaşların önerdiği gibi HDD yi alıp başka bir bilgisayarda formatlamak.

Hocam PC yi eve getirdim. Önerini deneyeyim diye PC yi açınca birde ne göreyim; driverlarin hepsi doğru yüklü görünüyor. Hemen klavye takıp denedim. 6 USB girişten 2'si çalışıyor. 1ine klavye diğerine flash bellek takıp format atayım dedim, bu seferde flashi takınca klavyeyi görmüyor. Klavye ve fareyi takınca 2 USB girişi de kullanabiliyorum ancak flash takınca sadece 1 girişi kullanabiliyorum. Sanırım olay donanım yazılım olayından öte birazda virüs olayı. En iyisi sizden sonra arkadaşların önerdiği gibi HDD yi alıp başka bir bilgisayarda formatlamak.
Bir de USB girişlerinin içine iyice bakar mısınız? Bazıları Usb aygıtı ters takıp girmeyince zorluyor böylece içindeki metaller kısa devre yapabiliyor, eğer öyle bir durum varsa ismini bilmiyorum ama cımbız gibi bir aletle eğiklikleri düzeltip kısa devreyi önleyebilirsiniz. İş yerinde sıkça karşılaştığımız bir durum o yüzden bir ihtimal kontrol etmenizde fayda var.

Bir de USB girişlerinin içine iyice bakar mısınız? Bazıları Usb aygıtı ters takıp girmeyince zorluyor böylece içindeki metaller kısa devre yapabiliyor, eğer öyle bir durum varsa ismini bilmiyorum ama cımbız gibi bir aletle eğiklikleri düzeltip kısa devreyi önleyebilirsiniz. İş yerinde sıkça karşılaştığımız bir durum o yüzden bir ihtimal kontrol etmenizde fayda var.
Yarın arka kapağı söküp hdd yi çıkartırken usb'leri de kontrol ederim. Tekrar teşekkürler öneriler için

Geri