Konuyu Silmeyin, Çözüldü :) Bir acayip USB hatası

Kodla Büyü
Bence driver sorunu falan değildir. USB Driver tanımayan işletim sistemimi var? Büyük ihtimalle donanım probleminiz var. Ama yine de kesin emin olabilmek için, aynı donanımdaki başka bir bilgisayarın harddiskini söküp bu bilgisayara takıp deneyebilirsiniz.

Hocam yazdıklarınıza göre sizin probleminiz donanımsal. Açılışta biosa giremiyorsunuz çünkü klavye çalışmıyor ise sorun ne işletim sistemi ne virüs ne hdd/ssd olabilir. Çok yüksek ihtimalle arızalı bir donanım, hatalı aygıt bağlama veya benzeri sebeple öğretmenimiz 1 usb çipini hakkın rahmetine kavuşmuş. Verdiğiniz port sayılarına göre en az iki usb controller çip olması lazım. İkinci çipe de zarar verdiyse o bilgisayar için yapacak pek bişey kalmamış, anakart komple değişmesi lazım. İkinci çip sağlam ise internal ve external kim nereye bağlıysa artık varsa webcam, Bluetooth aygıtı ve usb portlarını tek tek kontrol ederek kimin sağlam kimin arızalı olduğunu tespit etmelisiniz. Sağlam kalan usb portunuz ihtiyaçtan az ise harici güç kaynağı ile çalışan bir usb çoklayıcı sizin için en pratik çözüm olacaktır. Kolaylıklar dilerim

Hocam PC yi eve getirdim. Önerini deneyeyim diye PC yi açınca birde ne göreyim; driverlarin hepsi doğru yüklü görünüyor. Hemen klavye takıp denedim. 6 USB girişten 2'si çalışıyor. 1ine klavye diğerine flash bellek takıp format atayım dedim, bu seferde flashi takınca klavyeyi görmüyor. Klavye ve fareyi takınca 2 USB girişi de kullanabiliyorum ancak flash takınca sadece 1 girişi kullanabiliyorum. Sanırım olay donanım yazılım olayından öte birazda virüs olayı. En iyisi sizden sonra arkadaşların önerdiği gibi HDD yi alıp başka bir bilgisayarda formatlamak.
kullandığınız flash 3.0 ise 2.0 olan bir flash ile denemesini yapın.
ET lerde usb 3.0 ile beraber fare takınca farenin çalışmadığına donduğuna denk gelmiştim.

Hocam PC yi eve getirdim. Önerini deneyeyim diye PC yi açınca birde ne göreyim; driverlarin hepsi doğru yüklü görünüyor. Hemen klavye takıp denedim. 6 USB girişten 2'si çalışıyor. 1ine klavye diğerine flash bellek takıp format atayım dedim, bu seferde flashi takınca klavyeyi görmüyor. Klavye ve fareyi takınca 2 USB girişi de kullanabiliyorum ancak flash takınca sadece 1 girişi kullanabiliyorum. Sanırım olay donanım yazılım olayından öte birazda virüs olayı. En iyisi sizden sonra arkadaşların önerdiği gibi HDD yi alıp başka bir bilgisayarda formatlamak.
Sorun flaşta veya bilgisayarda değil. Tahtalarda sürekli başıma geliyor. USB 3.0 bellekler 2.0 olanlara göre çok fazla elektrik akımı çekiyor. Bu yüzden flaş etrafında fazladan elektriksel alan oluşuyor. Eğer farenin alıcısı çok yakınsa bu elektriksel alandan etkileniyor ve çalışmıyor.
Eski bir flaş bellek kullanın veya USB çoğaltma kablosu takın.

Bence önceden baglanan aygıtlar geçmişini silmelisiniz.Öyle bir program vardı belki o işe yarar.

hocam bahçe hortumuyla 2-3 kere şak şak vurun düzelir, ama bahçe hortumu yeşil renkli olmasın, mavi en ideali, zira yeşil renkliyi çimenlerin içinde bulmak zor oluyor.

Arkadaşlar cevaplar için çok teşekkürler. Sorunu diski aynı donanıma sahip başka PC'ye takıp format atarak çözdüm. USB'lerin 4 tanesi Hakkın rahmetine kavuşmuş, 2 tanesiyle idare ediyoruz. Ayrıca USB 3.0 bellekle de USB 2.0 bellekle de ancak 1 USB çalışıyor fakat klavye ve fare aynı anda çalışıyor. Şimdilik gerekli programları yükledim. 2 USB ile de klavye fare çalıştırdım. Öğrenciler Arduino uygulamalarına kadar kullanabilirler. O zamana da belki USB çoklayıcı ile bir çözüm buluruz. Sorun çözümsüz kalmasın, konuyu silmeyelim :)

bir makine BIOS setup mutlaka girer siz bir daha BIOS setup girip USB portları kontrol ediniz AUTO seçeneği varsa da mutlaka ENABLE yapınız

Geri