Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama
Yeni Konu Aç
Yeni Konu Aç

Konuyu Silmeyin, Çözüldü :) Bir acayip USB hatası

Konu, 'BT Sınıfı | Teknik Konular, Sorunlar ve Çözümler' kısmında cgg*seco tarafından paylaşıldı.

1. mesut_steel

mesut_steel Seçkin Üye Seçkin Üye

Bunu yeni öğrendim. Teşekkürler.

2. Yılmaz YALÇIN

Yılmaz YALÇIN Seçkin Üye Seçkin Üye

Hocam sorun donanım arızasına benziyor, MyAsus ile donanım taraması yapıp bir gözlemleyin. Anakart üzerindenki USB denetleyicileri ile ilgili bir sorun olabilir.

3. acipinarli

acipinarli Seçkin Üye Seçkin Üye

Harika bir yöntem bu. Geçen format sonrası labda bilinmeyen aygıt vardı birkaç gün denedim ana kart sürücülerinin hepsini indirdim olmadı. sonra aklıma geldi bu şekilde buldum google direk dosyasını buldu tanıdı.

4. hyrgul

hyrgul Seçkin Üye Seçkin Üye

Laptop bir şekilde linux ile açılabilirse usb'ler denenir. Usb'lerde donanımsal bir arıza olup olmadığı anlaşılabilir. (Başka bir bilgisayarda diske pardus kurulup takılabilir)

5. bil_for

bil_for Seçkin Üye Seçkin Üye

@zulfikar1985 hocamla aynı fikirdeyim.

Aynı tip Pc varsa imaj alın.
    Çalışmayan Pc 'nin HDD'sini söküp başka bir bilgisayara (masaüstü gibi) takıp imaj atın. Sonra imaj attığınız HDD'yi yerine takın.
    Benim aklıma gelenler bunlar..

cgg*seco ve hiboz bunu beğendi.
  6. tenten

tenten Süper Üye Süper Üye

önerim ilgisiz gibi görünebilir. ancak yeni bir kullanıcı oluşturarak yeni oturumda bazı yazılım sistem sorunları düzeliyor. özellikle kullanıcı oturumunda yapılan hatalarda bu düzeltme oluyor. denemenizi tavsiye ederim.

7. hiboz

hiboz Seçkin Üye Seçkin Üye

HDD yi söküp başka bilgisayarda temiz bir kurulum yapmak mantıklı geliyor bana da.

cgg*seco bunu beğendi.
  8. cgg*seco

cgg*seco Seçkin Üye Seçkin Üye

Hocam PC yi eve getirdim. Önerini deneyeyim diye PC yi açınca birde ne göreyim; driverlarin hepsi doğru yüklü görünüyor. Hemen klavye takıp denedim. 6 USB girişten 2'si çalışıyor. 1ine klavye diğerine flash bellek takıp format atayım dedim, bu seferde flashi takınca klavyeyi görmüyor. Klavye ve fareyi takınca 2 USB girişi de kullanabiliyorum ancak flash takınca sadece 1 girişi kullanabiliyorum. Sanırım olay donanım yazılım olayından öte birazda virüs olayı. En iyisi sizden sonra arkadaşların önerdiği gibi HDD yi alıp başka bir bilgisayarda formatlamak.

9. coderfree

coderfree Seçkin Üye Seçkin Üye

Bir de USB girişlerinin içine iyice bakar mısınız? Bazıları Usb aygıtı ters takıp girmeyince zorluyor böylece içindeki metaller kısa devre yapabiliyor, eğer öyle bir durum varsa ismini bilmiyorum ama cımbız gibi bir aletle eğiklikleri düzeltip kısa devreyi önleyebilirsiniz. İş yerinde sıkça karşılaştığımız bir durum o yüzden bir ihtimal kontrol etmenizde fayda var.

10. cgg*seco

Yarın arka kapağı söküp hdd yi çıkartırken usb'leri de kontrol ederim. Tekrar teşekkürler öneriler için

11. mystreous

mystreous Süper Üye Süper Üye

Bence driver sorunu falan değildir. USB Driver tanımayan işletim sistemimi var? Büyük ihtimalle donanım probleminiz var. Ama yine de kesin emin olabilmek için, aynı donanımdaki başka bir bilgisayarın harddiskini söküp bu bilgisayara takıp deneyebilirsiniz.

12. html99

html99 Seçkin Üye Seçkin Üye

Hocam yazdıklarınıza göre sizin probleminiz donanımsal. Açılışta biosa giremiyorsunuz çünkü klavye çalışmıyor ise sorun ne işletim sistemi ne virüs ne hdd/ssd olabilir. Çok yüksek ihtimalle arızalı bir donanım, hatalı aygıt bağlama veya benzeri sebeple öğretmenimiz 1 usb çipini hakkın rahmetine kavuşmuş. Verdiğiniz port sayılarına göre en az iki usb controller çip olması lazım. İkinci çipe de zarar verdiyse o bilgisayar için yapacak pek bişey kalmamış, anakart komple değişmesi lazım. İkinci çip sağlam ise internal ve external kim nereye bağlıysa artık varsa webcam, Bluetooth aygıtı ve usb portlarını tek tek kontrol ederek kimin sağlam kimin arızalı olduğunu tespit etmelisiniz. Sağlam kalan usb portunuz ihtiyaçtan az ise harici güç kaynağı ile çalışan bir usb çoklayıcı sizin için en pratik çözüm olacaktır. Kolaylıklar dilerim

13. k45abalı

k45abalı Seçkin Üye Seçkin Üye

kullandığınız flash 3.0 ise 2.0 olan bir flash ile denemesini yapın.
    ET lerde usb 3.0 ile beraber fare takınca farenin çalışmadığına donduğuna denk gelmiştim.

14. hiboz

hiboz Seçkin Üye Seçkin Üye

Sorun flaşta veya bilgisayarda değil. Tahtalarda sürekli başıma geliyor. USB 3.0 bellekler 2.0 olanlara göre çok fazla elektrik akımı çekiyor. Bu yüzden flaş etrafında fazladan elektriksel alan oluşuyor. Eğer farenin alıcısı çok yakınsa bu elektriksel alandan etkileniyor ve çalışmıyor.
    Eski bir flaş bellek kullanın veya USB çoğaltma kablosu takın.

15. sacmalik

sacmalik Aktif Üye

Bence önceden baglanan aygıtlar geçmişini silmelisiniz.Öyle bir program vardı belki o işe yarar.

16. sacmalik

sacmalik Aktif Üye

Device Cleanup Tool belki işe yarayabilir.

17. yuci81

yuci81 Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

hocam bahçe hortumuyla 2-3 kere şak şak vurun düzelir, ama bahçe hortumu yeşil renkli olmasın, mavi en ideali, zira yeşil renkliyi çimenlerin içinde bulmak zor oluyor.

omd ve EgegGe bunu beğendi.
  18. cgg*seco

Arkadaşlar cevaplar için çok teşekkürler. Sorunu diski aynı donanıma sahip başka PC'ye takıp format atarak çözdüm. USB'lerin 4 tanesi Hakkın rahmetine kavuşmuş, 2 tanesiyle idare ediyoruz. Ayrıca USB 3.0 bellekle de USB 2.0 bellekle de ancak 1 USB çalışıyor fakat klavye ve fare aynı anda çalışıyor. Şimdilik gerekli programları yükledim. 2 USB ile de klavye fare çalıştırdım. Öğrenciler Arduino uygulamalarına kadar kullanabilirler. O zamana da belki USB çoklayıcı ile bir çözüm buluruz. Sorun çözümsüz kalmasın, konuyu silmeyelim :)

isikayhan bunu beğendi.
  19. Giraffe21

Giraffe21 Üye

bir makine BIOS setup mutlaka girer siz bir daha BIOS setup girip USB portları kontrol ediniz AUTO seçeneği varsa da mutlaka ENABLE yapınız

20. omd

omd Hiperaktif Üye Hiperaktif

konular karışmış. Hortumu öbür konuda şaklatmıyor muyduk? Hatta büzüşük hortumlar üzerine de fikir yürütmüştük hani.

EgegGe, yuci81 ve cgg*seco bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal